*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234458 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Υγ. Φυσικά ο νόμος αναφέρει και πιθανή άρση απορρήτου όταν κάποιος συστηματικά απαξίωνει την αξιοπρέπεια σου με απαξιωτικα σχόλια και δθαστρεβωση λεγόμενων. Σε πρώτη φάση αρκεί η γνωστοποίηση σε αυτόν που το κάνει καθώς και στους διαχειριστές του χώρου.
Να προχωρήσεις αμέσως και στην πρώτη και στη δεύτερη και στην τρίτη φάση. Αλλά να ξέρεις ότι δε θ' ανεχθώ να υπαινίσσεσαι άλλο έκνομες ενέργειες απ' το υπουργείο τα στελέχη και τους υπαλλήλους του. Τόσο απλά. Δε θα μολύνεις με τα λεγόμενά σου για δήθεν αδιαφανείς διαδικασίες άλλο τους ανθρώπους που εργάζονται στο παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

fileprovider

  • Επισκέπτης
Και εγώ δεν θα ανεχθω δθαστρεβωση λεγόμενων μου. Αφού λοιπόν συμπεριφερεσαι ως να είσαι σύμβουλος του υπουργού απάντησε στην ερώτηση. Γιατί δύο δικαιωθεντες κρίνονται διαφορετικά. Ώστε να ανακαλεσω το περί δύο μέτρων και δύο σταθμών.

ΥΓ1.ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.
ΥΓ2. Επίσης σε ενημερώνω ότι όταν λες κάτι με τόση σιγουριά που αφορά τόσους ανθρώπους θέλω να το τεκμηριωνεις αλλιώς διασπειρεις ψεύδες ειδήσεις. Έρωτω λοιπόν πως είσαι τόσο σίγουρος για όσα αναφέρεις
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:09:23 μμ από linkprovider »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Για την αναδρομικότητα τα 'χομε πει πολλάκις. Όλο τα ίδια και τα ίδια θα λέμε; Οφείλεται στη σωρευτικότητα των χρόνων προσφυγής. Δεν είναι ένα. Είναι πολλά. Απ'΄το '09 ως το '14. Όσον αφορά τις τοποθετήσεις αυτές θα γίνουν καθ' όλα νόμιμα.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Για την αναδρομικότητα τα 'χομε πει πολλάκις. Όλο τα ίδια και τα ίδια θα λέμε; Οφείλεται στη σωρευτικότητα των χρόνων προσφυγής. Δεν είναι ένα. Είναι πολλά. Απ'΄το '09 ως το '14. Όσον αφορά τις τοποθετήσεις αυτές θα γίνουν καθ' όλα νόμιμα.

Δηλαδή μου λες πως οποίος προσέφυγε λίγο πριν.. πάει αναδρομικα ενώ κάποιος αργότερα ( όχι όμως εκπροθεσμα) μη αναδρομικα ?
Ποιος το αποφάσισε αυτό στο υπουργείο και με βάση πιο νομικό σκεπτικό?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:15:04 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Κακώς δεν δόθηκε τώρα αναδρομικότητα,αλλά νομίζω αυτό ήταν λάθος του υπουργείου,που οφειλόταν στο μεγάλο αριθμό δικαιωθέντων.Θα τους κόστιζε οικονομικά πολύ.Οι προηγούμενοι ήταν λίγοι.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Δηλαδή μου λες πως οποίος προσέφερε λίγο πριν.. πάει αναδρομικα ενώ κάποιος αργότερα ( όχι όμως εκπροθεσμα) μη αναδρομικα ?
Ποιος το αποφάσισε αυτό στο υπουργείο και με βάση πιο νομικό σκεπτικό?
Άντε να το ξηγήσω και τούτο αναλυτικά. Όλες οι προσφυγές προ 527 αφορούσαν προσφυγή έναντι διορισμών συγκεκριμένου έτους. Οι προσφυγές βάσει της 527 αφορούσαν το σύνολο των διορισμών στα έτη που προανάφερα. Λόγω, λοιπόν, σωρευτικότητος δε δόθηκε αναδρομικότητα. Όποιος επιθυμεί συνεχίζει δικαστικά τη διεκδίκησή της στο πρωτοδικείο.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Άντε να το ξηγήσω και τούτο αναλυτικά. Όλες οι προσφυγές προ 527 αφορούσαν προσφυγή έναντι διορισμών συγκεκριμένου έτους. Οι προσφυγές βάσει της 527 αφορούσαν το σύνολο των διορισμών στα έτη που προανάφερα. Λόγω, λοιπόν, σωρευτικότητος δε δόθηκε αναδρομικότητα. Όποιος επιθυμεί συνεχίζει δικαστικά τη διεκδίκησή της στο πρωτοδικείο.

Οι αναδρομικοι πριν την 527 αν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν έγιναν όλοι από ένα συγκεκριμένο έτος και μετά. Η σωρευτικότητα που αναφέρεις υφίσταται όταν τσουβαλθαζεις τα 450+ άτομα σε ένα μαζικό διορισμό και όχι όταν δικαιώνεις την προσφυγή του καθενός. Σωστά η λάθος ?

ΥΓ.  Χαίρομαι που αποφάσισες να μιλήσεις επιτέλους και να κάνεις διάλογο.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν νομίζω, πάντως, ότι οι δικαιωθέντες του ΑΣΕΠ είμαστε και η αγαπημένη ομάδα της ηγεσίας του Υπουργείου της συγκεκριμένης κυβέρνησης για να φροντίσει για οποιαδήποτε ευνοϊκή μεταχείρισή της.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:27:36 μμ από Green »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Δεν κατάλαβες. Όλες οι προσφυγές προ 527 αφορούσαν συγκεκριμένα έτη. Δηλαδή η μια προσφυγή (γυμναστών) αφορούσε τους διορισμούς του έτους 2009. Η άλλη (φιλολόγων) του έτους 2014. Και πήραν αντίστοιχα την αναδρομικότητα απ' το χρόνο εκείνο. Βάσει της 527 δεν αφορούσαν συγκεκριμένο έτος. Μα όλους τους διορισμούς όλων των ετών απ' το '09 ως το '14. Από πότε, λοιπόν, να δώσουν αναδρομικότητα; Κι έτσι δε δόθηκε. Απλά. Η διεκδίκηση διά της δικαστικής οδού είναι, φυσικά, δυνατή.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Δεν κατάλαβες. Όλες οι προσφυγές προ 527 αφορούσαν συγκεκριμένα έτη. Δηλαδή η μια προσφυγή (γυμναστών) αφορούσε τους διορισμούς του έτους 2009. Η άλλη (φιλολόγων) του έτους 2014. Και πήραν αντίστοιχα την αναδρομικότητα απ' το χρόνο εκείνο. Βάσει της 527 δεν αφορούσαν συγκεκριμένο έτος. Μα όλους τους διορισμούς όλων των ετών απ' το '09 ως το '14. Από πότε, λοιπόν, να δώσουν αναδρομικότητα; Κι έτσι δε δόθηκε. Απλά. Η διεκδίκηση διά της δικαστικής οδού είναι, φυσικά, δυνατή.

Ωραία λοιπόν. Όταν εγώ θέτω θέμα μη διορισμού μου προφανώς και δεν οφείλει το υπουργείο να ψάξει και να βρει βάσει της θέσης που είχα στην κατάταξη του ΑΣΕΠ ποιος μου πήρε τη θέση και πότε ώστε να με διορίσει αναδρομικα από τότε; Αυτο δεν πρέπει να γίνει αν το οποιοδήποτε υπουργείο οποιασδήποτε κυβέρνησης λειτουργεί στα πλαίσια του δικαίου ?
Θα πρέπει δηλαδή να είμαι συνέχεια με ένα δικηγόρο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:34:21 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Όποιος, τρίτος, έχει απορίες για το πώς, πότε θα διοριστούν οι δικαιωθέντες και τι ακριβώς συμβαίνει με την αναδρομικότητα, ας ρωτήσει στο Υπουργείο ή τους αιρετούς. Οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι, τα γνωρίζουν πολύ καλά και δε χρειάζεται να λέγονται άλλα εδώ. Είναι εντελώς περιττό!
Επιπλέον, αν μερικοί δεν ξέρουν επ' ακριβώς τι συμβαίνει στην περίπτωση των 600 δικαιωθέντων, είναι προτιμότερο να μη γράφουν τίποτε πάνω σε αυτό το λεπτό θέμα, που το χειρίζεται με προσεκτικό και δίκαιο τρόπο το Υπουργείο!

Υ.Γ. Μια παρατήρηση: ευτυχώς που γίνεται διάλογος εδώ κι όλοι απαντούν σε όλα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Προσυπογράφω όσα λέει η συνάδελφος gia 96. Σε κάθε περίπτωση τα εξηγήσαμε πολύ αναλυτικά οπότε απορίες δε θεωρώ πως υπάρχουν άλλες. Για να μην κουράζουμε άμα έχεις κι άλλα να ρωτήσεις linkprovider στείλε pm.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Υποδείξεις αυτού του είδους και με αυτόν τον τρόπο παρακαλώ όχι σε εκπαιδευτικά φόρουμ που πιστεύουν στη δημοκρατία και στην ελευθερία έκφρασης λόγου και ανταλλαγής σκέψεων. Λέων δεν αναφέρομαι σε σένα.  Αυτό που έχω όμως να πω σε σένα είναι πως ότι έχουμε να πούμε το λέμε ανοικτά και δημόσια.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Όποιος, τρίτος, έχει απορίες για το πώς, πότε θα διοριστούν οι δικαιωθέντες και τι ακριβώς συμβαίνει με την αναδρομικότητα, ας ρωτήσει στο Υπουργείο ή τους αιρετούς. Οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι, τα γνωρίζουν πολύ καλά και δε χρειάζεται να λέγονται άλλα εδώ. Είναι εντελώς περιττό!
Επιπλέον, αν μερικοί δεν ξέρουν επ' ακριβώς τι συμβαίνει στην περίπτωση των 600 δικαιωθέντων, είναι προτιμότερο να μη γράφουν τίποτε πάνω σε αυτό το λεπτό θέμα, που το χειρίζεται με προσεκτικό και δίκαιο τρόπο το Υπουργείο!

Υ.Γ. Μια παρατήρηση: ευτυχώς που γίνεται διάλογος εδώ κι όλοι απαντούν σε όλα!
Αν θεωρείτε ότι το υπουργείο χειρίζεται δίκαια τον διορισμό μας τι να πω;;; Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.... Επίσης κατόπιν επικοινωνίας με το υπουργείο δεν έχει ξεκινήσει καμία διαδικασία ούτε έχουν καμία ενημέρωση ούτε χρονοδιάγραμμα... Οτιδήποτε γράφεται εδώ μέσα για τυχόν ενέργειες που έχει κάνει το υπουργείο είναι ψευδή είδηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.