*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1241770 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν κινητοποίησαν κανέναν τότε διότι δεν ήθελαν τον ΑΣΕΠ, Όπως δεν τον ήθελαν εξάλλου και στο νέο σύστημα διορισμών γι'αυτό και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν για να τον βγάλουν εκτός.Εγώ αυτό καταλαβαίνω

Εννοείται. Αυτό ακριβώς! Με πολύ μεγάλη ευκολία θα μπορούσαν να κινητοποιήσουν-ενημερώσουν-ενθαρρύνουν όλους όσους ήταν στους πίνακες του ΑΣΕΠ να προσφύγουν αλλά δεν το έπραξαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιτέλους ας σταματήσουν κάποιοι να διαβάζουν την απόφαση ανάποδα. Το δικαστήριο αναγνωρίζει το έννομο συμφέρον όσων προσέφυγαν εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος που ελπίζουμε να παραταθεί. Αυτό γίνεται για να κάνει η εκάστοτε διοίκηση έναν προγραμματισμό και να λάβει αποφάσεις αναφορικά με τη διαχείριση του προσωπικού της. Ας αναγνωρίσουν κάποιοι έστω και καθυστερημένα το φαύλο σύστημα με τα πολλά παράθυρα της μαύρης δεκαετίας του 2000 που τίναξε στον αέρα το σύστημα διορισμών. Από εκεί ξεκινάει το κακό και όχι από τα λιγοστά άτομα που συνεχώς αναφέρετε (όταν εσκεμμένα διαβάζετε τον πίνακα ανάποδα). Προφανώς, για την έλλειψη κινητοποίησης τον καιρό που έπρεπε ευθύνονται κάποιοι (είναι και ατομική). Αναζητήστε τους υπευθύνους. Οι ίδιοι για την διεκδίκηση αναδρομικών χρημάτων (κατόπιν αποφάσεων του ΣΤΕ) και τις ανάλογες αιτήσεις  που ακολούθησαν ήταν μπροστάρηδες. Εδώ γιατί δεν κινητοποίησαν τον κόσμο; Τώρα κλαίνε πάνω από το χυμένο γάλα λέγοντας ότι κάποιοι διορίζονται με μεγάλες σειρές απαξιώνοντας τον αγώνα μας και την ουσία της υπόθεσης...




Εφόσον υποστηρίζεις ότι η ευθύνη όσων δεν προσέφυγαν -αν και δεν έγινε δημόσια πρόσκληση για προσφυγή, αλλά όσοι τα λέγανε μεταξύ τους-είναι ατομική, μήπως αναγνωρίζεις ατομική ευθύνη κ για όσους διορίστηκαν αντισυνταγματικά τόσα χρόνια και θα έπρεπε να έχουν κάποιες κυρώσεις που θα ξεκινάνε από οικονομικές πχ κυρώσεις και θα φτάνουν ίσως και μέχρι την απόλυση ;;;Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σου και όλων όσων υποστηρίζουν αυτά που λέτε για όσους δεν προσέφυγαν...Η μόνο όσοι δεν προσέφυγαν τους βαραίνει ατομική ευθύνη για τα πεπραγμένα ή τις παραλείψεις τους;;;

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Όσοι διορίστηκαν μέσω προϋπηρεσίας απλά ακολούθησαν τους νόμους του κράτους. Κανείς δε μπορεί να τους κατηγορήσει για δόλο ή να τους επιβάλλει κυρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι διορίστηκαν μέσω προϋπηρεσίας απλά ακολούθησαν τους νόμους του κράτους. Κανείς δε μπορεί να τους κατηγορήσει για δόλο ή να τους επιβάλλει κυρώσεις.

 Ακολουθούσαν αντισυνταγματικούς νόμους..Εφόσον εγω λοιπόν συμφωνα με τη λογική κάποιων πρεπει να γνωρίζω νομικά και να δρω εγκαίρως και εξυπνα, μ να μεταφράζω την 527 και να διαχειρίζομαι  όλα τα υπόλοιπα νομικά που λένε πολλοί, γιατί δεν ισχύει και για άλλους το ίδιο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι. Να σκέφτεσαι όμως ότι μετά την 527 και κυρίως μετά τους πρόσφατους δικαστικούς διορισμούς ίσως καταφέρει κανείς να πιέσει το υπουργείο να δικαιώσει και τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο να νιώθεις έτσι. Να σκέφτεσαι όμως ότι μετά την 527 και κυρίως μετά τους πρόσφατους δικαστικούς διορισμούς ίσως καταφέρει κανείς να πιέσει το υπουργείο να δικαιώσει και τους υπόλοιπους.

  Σκέφτομαι έτσι 'η είναι έτσι??? κ αν δε γίνει αυτ'ο που λες απο δω και μπρος???δεν βαριέσαι??? ή μήπως πλέον γίναν φίλοι μας οι αντισυνταγματικά διορισμένοι γιατί έτσι κατάφεραν να διοριστούν οι έχοντες σειρά στα ταρταρα του κάθε πίνακα???

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Όπως έχουν ήδη επισημάνει και οι συνάδελφοι, το υπουργείο και οι συνδικαλιστές ευθύνονται για αυτή την κατάσταση.

Ευτυχώς όμως, με τους πρόσφατους διορισμούς τίθεται ζήτημα ισονομίας και ίσης μεταχείρισης από την πλευρά του υπουργείου και γι’ αυτό όλοι αποκτούν εκ νέου το δικαίωμα για νέες προσφυγές αιτούμενοι συμπληρωματικούς διορισμούς. Επίσης, όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμών, έχει ήδη γίνει κίνηση με δικηγόρο για να συμπεριλάβουν τα μόρια ΑΣΕΠ στο νέο σύστημα ή να υπάρξει μεταβατική περίοδος. Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Ακόμη και διορισμοί σε βάθος χρόνου με ποσόστωση για τους αδικηθέντες.

Σίγουρα η αντίδραση όσων έχουν καλύτερη σειρά κατάταξης από τον τελευταίο διορισθέντα της ειδικότητας τους είναι δικαιολογημένη. Όμως τίποτε ακόμη δεν έχει κριθεί οριστικά.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όπως έχουν ήδη επισημάνει και οι συνάδελφοι, το υπουργείο και οι συνδικαλιστές ευθύνονται για αυτή την κατάσταση.

Ευτυχώς όμως, με τους πρόσφατους διορισμούς τίθεται ζήτημα ισονομίας και ίσης μεταχείρισης από την πλευρά του υπουργείου και γι’ αυτό όλοι αποκτούν εκ νέου το δικαίωμα για νέες προσφυγές αιτούμενοι συμπληρωματικούς διορισμούς. Επίσης, όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμών, έχει ήδη γίνει κίνηση με δικηγόρο για να συμπεριλάβουν τα μόρια ΑΣΕΠ στο νέο σύστημα ή να υπάρξει μεταβατική περίοδος. Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Ακόμη και διορισμοί σε βάθος χρόνου με ποσόστωση για τους αδικηθέντες.

Σίγουρα η αντίδραση όσων έχουν καλύτερη σειρά κατάταξης από τον τελευταίο διορισθέντα της ειδικότητας τους είναι δικαιολογημένη. Όμως τίποτε ακόμη δεν έχει κριθεί οριστικά.

 Αιτούμενοι διορισμό εφόσον δεν ισχύσουν εκπρόθεσμα, εμπρόθεσμα , εύλογα χρονικα διαστήματα κι άλλα νομικά ή νομικίστικα κλπ κλπ κλπ.. Αλλά ποιός μου φταίει εμένα κ άλλων σαν εμένα ;;;;φταίω εγώ που όταν εδινα το 2008 νόμισα ότι έγραφα για διορισμό και δεν κατάλαβα την ουσία της τότε προκήρυξης, ότι δηλαδή , η σειρά μου στον πίνακα δεν ήταν για διορισμό αλλά για να διευκολυνθεί ο δικός μου δικηγόρος στην αντιπαράθεση με το δικό σου δικηγόρο...φταίω επίσης που εκτός από τη σχολή μου δεν έβγαλα ταυτοχρόνως και νομική..Δοξα το Θεό που ο Γαβρόγλου  ιδρύει και 4ο τμήμα νομικής στην Πάτρα για να χουμε λιγότερα άτομα δικαιολογία  ότι δε γνωρίζαμε..Βέβαια άλλοι που στο παρελθόν έκλεβαν θέσεις δεν φταίνε το ίδιο, για την ακρίβεια αυτοί δε φταίνε καθόλου, γιατί δεν ήξεραν τα καημένα αυτά που εγώ έπρεπε να ξέρω.. αντιθέτως έχουν κάποιοι το απύθμενο θράσος να λένε ότι τους συκοφαντούμε κιόλας ή ότι φερόμαστε αντισυναδελφικά..κ αάντε άλλα δικαστήρια για τα μόρια του ασεπ, τα οποια αν υπάρξει θετική γνωμοδότηση θα τα πάρουν πάλι μόνο όσοι προσέφυγαν ή όλοι...Κάνοντας μια σούμα λοιπόν και για να μην κατηγορηθώ ξανά από κανέναν ότι είμαι καναπεδάκιας φθονερός στων άλλων τις εποτυχίες και κακεντρεχής που δεν έχω ήθος σαν εκπαιδευτικός και δεν μου αξιζει να μπω σε τάξη, έχουμε και λέμε!δικαστηρια για τα αναδρομικά δώρα, για το διορισμό, για ξεχωριστούς πίνακες γενικής -ειδικής, για αναγνωρισμένα ή μούφα μεταπτυχιακά , για τα μόρια του ασεπ,...οουουουφφφ...πείτε ρε παιδιά τι μου διαφευγει???είμαι σίγουρη ότι κάτι ξεχνάω......εδω τι χω ...αλλά τι;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2019, 02:33:48 πμ από νεμι »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όπως έχουν ήδη επισημάνει και οι συνάδελφοι, το υπουργείο και οι συνδικαλιστές ευθύνονται για αυτή την κατάσταση.

Ευτυχώς όμως, με τους πρόσφατους διορισμούς τίθεται ζήτημα ισονομίας και ίσης μεταχείρισης από την πλευρά του υπουργείου και γι’ αυτό όλοι αποκτούν εκ νέου το δικαίωμα για νέες προσφυγές αιτούμενοι συμπληρωματικούς διορισμούς. Επίσης, όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμών, έχει ήδη γίνει κίνηση με δικηγόρο για να συμπεριλάβουν τα μόρια ΑΣΕΠ στο νέο σύστημα ή να υπάρξει μεταβατική περίοδος. Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Ακόμη και διορισμοί σε βάθος χρόνου με ποσόστωση για τους αδικηθέντες.

Σίγουρα η αντίδραση όσων έχουν καλύτερη σειρά κατάταξης από τον τελευταίο διορισθέντα της ειδικότητας τους είναι δικαιολογημένη. Όμως τίποτε ακόμη δεν έχει κριθεί οριστικά.

Την επισήμανση οτι φταίει το υπουργείο εγώ δεν τη εισέπραξα απο πουθενά αυτές τις μέρες. Μόνο αυτοί που δεν προσέφυγαν εντός εύλογου είναι οι φταίχτες και κανείς άλλος , αυτό αποκόμισα εγώ τουλάχιστον

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Έχει αναφερθεί σε άλλα μηνύματα ότι, από το 1998, οι επιλογές και τα παραθυράκια των εκάστοτε υπευθύνων του υπουργείου  οδήγησαν στη σημερινή απερίγραπτη κατάσταση. Βέβαια θα έπρεπε να είμαστε πιο υποψιασμένοι ότι το υπουργείο δύσκολα θα εφάρμοζε το δίκαιο και το αυτονόητο.

Παρεπιπτόντως, εκείνο που αναρωτιέμαι μερικές φορές είναι με πιο σκεπτικό προσέφυγε κάποιος με χαμηλή σειρά κατάταξης και πιο συγκεκριμένα τι περίμενε να πετύχει. Συνάδελφοι με πολύ καλή σειρά δηλώνουν ότι, παρόλο που γνώριζαν κι αυτοί για τις προσφυγές, δεν κινήθηκαν δικαστικά γιατί απείχαν αρκετά από τον τελευταίο του 40% και θεωρούσαν ότι η προσφυγή τους θα απορρίπτονταν ούτως ή άλλως αφού προηγούνταν άλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2019, 03:35:29 πμ από sofiam »

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Αιτούμενοι διορισμό εφόσον δεν ισχύσουν εκπρόθεσμα, εμπρόθεσμα , εύλογα χρονικα διαστήματα κι άλλα νομικά ή νομικίστικα κλπ κλπ κλπ.. Αλλά ποιός μου φταίει εμένα κ άλλων σαν εμένα ;;;;φταίω εγώ που όταν εδινα το 2008 νόμισα ότι έγραφα για διορισμό και δεν κατάλαβα την ουσία της τότε προκήρυξης, ότι δηλαδή , η σειρά μου στον πίνακα δεν ήταν για διορισμό αλλά για να διευκολυνθεί ο δικός μου δικηγόρος στην αντιπαράθεση με το δικό σου δικηγόρο...φταίω επίσης που εκτός από τη σχολή μου δεν έβγαλα ταυτοχρόνως και νομική..Δοξα το Θεό που ο Γαβρόγλου  ιδρύει και 4ο τμήμα νομικής στην Πάτρα για να χουμε λιγότερα άτομα δικαιολογία  ότι δε γνωρίζαμε..Βέβαια άλλοι που στο παρελθόν έκλεβαν θέσεις δεν φταίνε το ίδιο, για την ακρίβεια αυτοί δε φταίνε καθόλου, γιατί δεν ήξεραν τα καημένα αυτά που εγώ έπρεπε να ξέρω.. αντιθέτως έχουν κάποιοι το απύθμενο θράσος να λένε ότι τους συκοφαντούμε κιόλας ή ότι φερόμαστε αντισυναδελφικά..κ αάντε άλλα δικαστήρια για τα μόρια του ασεπ, τα οποια αν υπάρξει θετική γνωμοδότηση θα τα πάρουν πάλι μόνο όσοι προσέφυγαν ή όλοι...Κάνοντας μια σούμα λοιπόν και για να μην κατηγορηθώ ξανά από κανέναν ότι είμαι καναπεδάκιας φθονερός στων άλλων τις εποτυχίες και κακεντρεχής που δεν έχω ήθος σαν εκπαιδευτικός και δεν μου αξιζει να μπω σε τάξη, έχουμε και λέμε!δικαστηρια για τα αναδρομικά δώρα, για το διορισμό, για ξεχωριστούς πίνακες γενικής -ειδικής, για αναγνωρισμένα ή μούφα μεταπτυχιακά , για τα μόρια του ασεπ,...οουουουφφφ...πείτε ρε παιδιά τι μου διαφευγει???είμαι σίγουρη ότι κάτι ξεχνάω......εδω τι χω ...αλλά τι;;;;;
Σε νιώθω και το ξέρεις πως δεν είμαι η μόνη.

Συνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Έχει αναφερθεί σε άλλα μηνύματα ότι, από το 1998, οι επιλογές και τα παραθυράκια των εκάστοτε υπευθύνων του υπουργείου  οδήγησαν στη σημερινή απερίγραπτη κατάσταση. Βέβαια θα έπρεπε να είμαστε πιο υποψιασμένοι ότι το υπουργείο δύσκολα θα εφάρμοζε το δίκαιο και το αυτονόητο.

Παρεπιπτόντως, εκείνο που αναρωτιέμαι μερικές φορές είναι με πιο σκεπτικό προσέφυγε κάποιος με χαμηλή σειρά κατάταξης και πιο συγκεκριμένα τι περίμενε να πετύχει. Συνάδελφοι με πολύ καλή σειρά δηλώνουν ότι, παρόλο που γνώριζαν κι αυτοί για τις προσφυγές, δεν κινήθηκαν δικαστικά γιατί απείχαν αρκετά από τον τελευταίο του 40% και θεωρούσαν ότι η προσφυγή τους θα απορρίπτονταν ούτως ή άλλως αφού προηγούνταν άλλοι.

Αυτό πάντως το τελευταίο είναι κ δική μου απορία... Να υπήρχε κάποια πληροφορία εκ των έσω η δικηγόρος που γνώριζε κάτι πολύ καλά; αν κάποιος έχει κάποια πληροφορία ας ενημερωσει

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι κάνει νιαου νιαου.

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Η κατηγορία ή η εμφαντική υποψία ότι υπήρξε κάποιου είδους πληροφορία εκ των έσω είναι εντελώς αστεία ...και είναι εντελώς αστεία για έναν κύριο λόγο : όταν ξεκίνησαν τα δικαστήρια -- και εδώ υπενθυμίζω ότι η απόφαση είναι δικαστική και όχι πολιτική-- είχαμε κυβέρνησει Σαμαρά-Βενιζέλου και ο διορισμός έρχεται με κυβέρνηση Σύριζα.... Επομένως μάλλον υπήρξε διακομματική πληροφόρηση εκ των εσω....ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ.
 Και κάτι ακόμη, για να σταματήσει η ακατάσχετη αυτή μπαρουφολογία....Αυτοί που υπονοούν τα περί εσωτερικής πληροφόρησης αγνοούν ότι από το 2015 μέχρι και το 2018, έγιναν πλήθος δικών, καθώς η μία απόφαση λειτουργούσε ως σκαλοπάτι για την επόμενη...εκτός και αν θεωρείται δεδομένο ο χρηματισμός ή η συναλλαγή με καμιά 20 και πλέον δικαστικούς....
Λοιπόν...η συνωμοσιολογία είναι εξαιρετικά χρήσιμη για να καλύψει ανεπάρκειες, λανθασμένες εκτιμήσεις και εσφαλμένες κινήσεις/αποφάσεις ατομικές. Γίνεται όμως εξαιρετικά γελοία όταν καλείται να ερμηνεύσει την πραγματικότητα.....δυστυχώς....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159844
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.