*

Αποστολέας Θέμα: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό  (Αναγνώστηκε 74963 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #210 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 08:35:28 μμ »
Τι εννοείς το μόνο? Η απάντηση μου αφορά το σχόλιο πως τίποτα δε γίνεται αυτεπάγγελτα στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:16 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #211 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 09:08:10 μμ »
Τι εννοείς το μόνο? Η απάντηση μου αφορά το σχόλιο πως τίποτα δε γίνεται αυτεπάγγελτα στην Ελλάδα.
  Επειδή έγραψες ότι πολλά γίνονται αυτεπαγγελτα, υπονοώντας ότι εφόσον δικαιώθηκαν κάποιοι επιτυχόντες που όμως προσεφυγαν, θα πρέπει αυτεπαγγελτα να δικαιωθουν και όσοι επιτυχόντες δεν προσεφυγαν. Και απαντώ ότι εδώ δεν ισχύει το αυτεπαγγελτο παρα μόνο σε ποινικό αδίκημα.Στην περίπτωση όμως που έχεις προσφύγει τότε υπάρχει δεδικασμενο δηλαδή προηγούμενο εφόσον κάποιοι σαν την όμοια περίπτωσή σου δικαιώθηκαν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2019, 09:11:43 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #212 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 07:31:52 πμ »
Αυτό που έγραψα είναι αυτό ακριβώς που έγραψα. Ναι υπάρχουν πολλά αδικήματα για τα οποία επεμβαίνει αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας στην Ελλάδα. Συνεπώς γίνονται πολλά πράγματα αυτεπάγγελτα στην Ελλάδα και όχι "τίποτα".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2019, 07:35:52 πμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 08:18:12 πμ »
Ακριβώς! Όσοι δεν κινήθηκαν δικαστικά, δε γίνεται να περιμένουν να φάνε ούτε ένα κομμάτι πίτσας τώρα , γιατί όφειλαν να το είχαν διεκδικήσει πριν κι όχι αδιαφορώντας ή υποθέτοντας αυθαίρετα πως θα τους δοθεί, να παραπονιούνται εκ των υστέρων που μένουν νηστικοί.
Στην Ελλάδα δεν εννοείται τίποτε, ούτε γίνεται κάτι αυτεπάγγελτα! Όποιος ενδιαφέρεται για τον εαυτό του, δεν αφήνει τους άλλους να κινηθούν για τον ίδιο!

Ξέρω επίσης πολλούς συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων που δεν διεκδίκησαν καμία πίτσα, εφόσον γνώριζαν ότι δεν είχαν παραγγείλει. Στην Ελλάδα όμως οι πονηροί και οι έχοντες γνωριμίες δικαιώνονται. Πώς σας φαίνεται αυτό για γενίκευση?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2019, 08:20:00 πμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:16 »

Αποσυνδεδεμένος ioannaki08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 04:12:21 μμ »
Μου αρέσουν τα παραδείγματα, αλλά δεν το διατύπωσες σωστά. Στην περίπτωση μας παραγγείλαμε πίτσες ( το 2008 ), δεν μας τις έφεραν, και μετά αφού αναγνωρίστηκε ότι κάνανε λάθος ( τις πήγανε αλλού  ;D ), αποφασίζουν να τις φέρουν μόνο σε αυτούς που τις διεκδίκησαν δικαστικά, και όχι σε όλους όσους είχαν παραγγείλει εξαρχής και στους οποίους όφειλαν αυτοδίκαια να τις παραδώσουν.  :)
Προφίλ  Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)

Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #204 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 04:23:35 μμ »
ΠαράθεσηΤροποποίηση
Θα ήθελα να σε ρωτήσω.Πώς το ξέρεις ότι ήσουν για διορισμό;Σου είχαν στείλει κάποια ειδοποίηση απ τον Ασεπ;Ρωτάω γιατί κ εγώ ήμουν επιτυχούσα το 2008.Βέβαια από τότε δεν μου δόθηκε πότε η ευκαιρία να δουλέψω.Κάθε χρόνο δηλώνω όλες τις περιοχές για να δουλέψω ως αναπληρώτρια αλλα τίποτα .τώρα με τη νέα προσφυγή μπορώ να διεκδικήσω έστω εργασία ως αναπληρώτρια ή να είναι πεταμένα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 04:26:58 μμ »
Ακριβώς! Όσοι δεν κινήθηκαν δικαστικά, δε γίνεται να περιμένουν να φάνε ούτε ένα κομμάτι πίτσας τώρα , γιατί όφειλαν να το είχαν διεκδικήσει πριν κι όχι αδιαφορώντας ή υποθέτοντας αυθαίρετα πως θα τους δοθεί, να παραπονιούνται εκ των υστέρων που μένουν νηστικοί.
Στην Ελλάδα δεν εννοείται τίποτε, ούτε γίνεται κάτι αυτεπάγγελτα! Όποιος ενδιαφέρεται για τον εαυτό του, δεν αφήνει τους άλλους να κινηθούν για τον ίδιο!

Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε ότι όλοι όσοι δεν προσέφυγαν δεν ενδιαφέρονται και έχετε και ένα ύφος"καλά να πάθετε" το οποίο δεν σας τιμά αν θέλετε να μάθετε. Κάποιοι ξέρετε έτρεχαν να κάνουν παιδαγωγική κατάρτιση ή μεταπτυχιακό ή ήταν στις εσχατιές ή είχαν παιδιά να μεγαλώσουν ή όλα αυτά μαζί και δεν είχαν χρόνο να ξημεροβραδιάζονται στα forum. Επίσης για κάποιους από εμάς ΣΤΕ, δικαστήρια, προσφυγές κλπ ήταν άγνωστες λέξεις ή αν είχαν ακούσει κάτι θεωρούσαν το αυτονόητο δηλαδή ότι η δικαιοσύνη θα εφαρμοστεί για όλους (γιατί αυτό είναι το αυτονόητο και το λογικό). Εκπαιδευτικοί είμαστε και όχι δικηγόροι! Ξέρω πολλοί θα πέσετε να με φάτε με αυτά που λέω αλλά that's ok, το έχω συνηθίσει το forum

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #216 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 05:19:53 μμ »
Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε ότι όλοι όσοι δεν προσέφυγαν δεν ενδιαφέρονται και έχετε και ένα ύφος"καλά να πάθετε" το οποίο δεν σας τιμά αν θέλετε να μάθετε. Κάποιοι ξέρετε έτρεχαν να κάνουν παιδαγωγική κατάρτιση ή μεταπτυχιακό ή ήταν στις εσχατιές ή είχαν παιδιά να μεγαλώσουν ή όλα αυτά μαζί και δεν είχαν χρόνο να ξημεροβραδιάζονται στα forum. Επίσης για κάποιους από εμάς ΣΤΕ, δικαστήρια, προσφυγές κλπ ήταν άγνωστες λέξεις ή αν είχαν ακούσει κάτι θεωρούσαν το αυτονόητο δηλαδή ότι η δικαιοσύνη θα εφαρμοστεί για όλους (γιατί αυτό είναι το αυτονόητο και το λογικό). Εκπαιδευτικοί είμαστε και όχι δικηγόροι! Ξέρω πολλοί θα πέσετε να με φάτε με αυτά που λέω αλλά that's ok, το έχω συνηθίσει το forum
  Σου κάνω λοιπόν γνωστό ότι παρα πολλοί γνώριζαν για τις προσφυγές και επέλεξαν να λουφαξουν και να βγάλουν άλλοι το φίδι από την τρύπα, να πληρώσουν δικηγόρους να έχουν την αγωνία και στο τέλος αυτοί οι ίδιοι πίστευαν ακριβώς αυτό που είπες, ότι άλλοι έτρεξαν και μαζί τους θα βολευτουμε και εμείς αν είναι θετική η δικαστική απόφαση. Κουτοπονηριες που όμως δεν τους βγήκαν γιατί απλά δεν ενδιαφερθηκαν να ενημερωθούν από δικηγόρο πως είναι τα διαδικαστικά θέματα. Αν το έκαναν τότε θα προσεφευγαν όλοι τους γιατί θα γνώριζαν ότι οι αποφάσεις είναι ομαδικές με ονοματεπωνυμο όμως και όχι γενικές αόριστες για όλους ...Τώρα για αυτούς που όντως δεν ήξεραν λόγω υποχρεώσεων λυπάμαι πραγματικά αλλά έχουν τώρα την ευκαιρία να προσφύγουν με τους επιτυχόντες για το νέο σύστημα για να προσμετρηθούν τα μόρια από τους ΑΣΕΠ. Αλλά πάλι είμαι σίγουρος ότι κάποιοι δεν θα προσφύγουν περιμένοντας τους άλλους και πάει λέγοντας, και σε λίγους μήνες πάλι θα συζητάμε τα ίδια ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2019, 05:41:21 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #217 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 07:34:21 μμ »
ΚΠ, καλά κατά την άποψή μου το θέτεις το ζήτημα αλλά αν σκεφτείς ποιο ποσοστό εκπαιδευτικών μπαίνει γενικά στα φόρουμ και παρακολουθεί συζητήσεις μάλλον θα καταλήξεις πως είναι πολύ μικρό. Και από όλα τα φόρα πόσα επιτρέπουν ελεύθερα τις συζητήσεις; Το pde είναι ένα μεν αλλά ποιο ποσοστό το παρακολουθεί; Εγώ έχω καταλάβει επιπλέον πως γιατί εδώ στο pde μιλάμε για αξιοκρατία, λίγοι την πιστεύουν ή την αντέχουν για να μπορούν να το παρακολουθούν. Και οι εκπαιδευτικοί είμαστε γενικά διεφθαρμένοι. Περισσότερο μετράει ο λόγος των συνδικαλιστών παρά το σύνταγμα και οι νόμοι. Πόσοι κατάλαβαν το νόημα της 527; Πόσοι από αυτούς κατάλαβαν πως μία ΄΄άλλη΄΄ κυβέρνηση, διαφορετική από αυτές που δημιούργησαν στο παρελθόν το πρόβλημα θα δικαιώσει αυτούς που μόνο προσέφυγαν σε ένα χρονικό διάστημα; Γενικά πιστεύω πως οι κατηγορίες εκπαιδευτικών είναι τόσες πολλές που όταν λέμε τιμωρούμε αυτούς που ήξεραν και δεν έκαναν κάτι, απλά αφήνουμε απέξω την μεγάλη πλειοψηφία. Προσωπικά το είπα σε πολλούς συναδέλφους να προσφύγουν. Κάποιοι το έκαναν κάποιοι όχι. Καταλαβαίνω και τους μεν και τους δε. Εκ του αποτελέσματος βέβαια φαίνεται οι τελευταίοι να έκαναν λάθος.


Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #218 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 07:46:44 μμ »
Και εγω στο εξωτερικο το εμαθα...Πως ειναι δυνατον ενας που ειναι στην Ελλαδα να μην το εχει μαθει ? Αν μιλαμε για μερικους συναδελφους τοτε ισως ενταξει...αλλα εδω προκειται για χιλιαδες που δεν ασχοληθηκαν...Λυπαμαι δεν υπαρχει καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογια πλην του "ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι..."
 8) 

Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε ότι όλοι όσοι δεν προσέφυγαν δεν ενδιαφέρονται και έχετε και ένα ύφος"καλά να πάθετε" το οποίο δεν σας τιμά αν θέλετε να μάθετε. Κάποιοι ξέρετε έτρεχαν να κάνουν παιδαγωγική κατάρτιση ή μεταπτυχιακό ή ήταν στις εσχατιές ή είχαν παιδιά να μεγαλώσουν ή όλα αυτά μαζί και δεν είχαν χρόνο να ξημεροβραδιάζονται στα forum. Επίσης για κάποιους από εμάς ΣΤΕ, δικαστήρια, προσφυγές κλπ ήταν άγνωστες λέξεις ή αν είχαν ακούσει κάτι θεωρούσαν το αυτονόητο δηλαδή ότι η δικαιοσύνη θα εφαρμοστεί για όλους (γιατί αυτό είναι το αυτονόητο και το λογικό). Εκπαιδευτικοί είμαστε και όχι δικηγόροι! Ξέρω πολλοί θα πέσετε να με φάτε με αυτά που λέω αλλά that's ok, το έχω συνηθίσει το forum

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #219 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 08:21:24 μμ »
Και εγω στο εξωτερικο το εμαθα...Πως ειναι δυνατον ενας που ειναι στην Ελλαδα να μην το εχει μαθει ? Αν μιλαμε για μερικους συναδελφους τοτε ισως ενταξει...αλλα εδω προκειται για χιλιαδες που δεν ασχοληθηκαν...Λυπαμαι δεν υπαρχει καμια ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογια πλην του "ασε τους αλλους να βγαλουν το φιδι..."
 8)

Εσύ μπορεί στο εξωτερικό να ξυνόσουνα και να το έμαθες χαζεύοντας όλη μέρα σε ιστοσελίδες. Αν κάποιος στην Ελλάδα μπαινόβγαινε σε νοσοκομεία ή έτυχε εκείνη την περίοδο να έχει κάτι άλλο πολύ σημαντικό να ασχοληθεί είναι πολύ λογικό να μην το έμαθε και να μην κινήθηκε δικαστικά εμπρόθεσμα.

Προφανώς είσαι από αυτούς τους χαμηλόβαθμους που δε θα έβλεπαν ποτέ διορισμό πιάνοντας μόνο τη βάση και σε βολεύει να τσουβαλιάζεις τους άλλους για να μη φανεί ότι βρήκες τρύπα και τρύπωσες επειδή σκέφτηκες πονηρά.
Υπάρχουν επίσης πάρα πολλοί χαμηλόβαθμοι, οι οποίοι δεν προσέφυγαν σκεπτόμενοι ότι δεν πρόκειται να "δικαιωθούν" εφόσον δεν αδικήθηκαν. Μπορεί το δικαστηριο στην προκειμενη να μην ξεχωρισε χαμηλόβαθμους και υψηλοβαθμους, αλλά οι υπόλοιποι ξέρουμε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά και ότι θα διοριστείτε σε θέσεις που δεν αξίζατε ποτέ. Μην ξεχάσεις να διεκδικήσεις και αναδρομικότητα για να δούμε τι θα σου πει αυτή τη φορά το δικαστήριο. Εγώ ποτέ δε θα προσέφευγα στη δικαιοσύνη αν δεν ήμουν όντως αδικημένη, γιατί το θεωρώ ανήθικο. Ευτυχώς και οι περισσότεροι συνάδελφοι έτσι σκέφτηκαν και οι περισσότεροι δικαιωθέντες δεν ανήκουν στην κατηγορία σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2019, 08:24:11 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #220 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 09:01:40 μμ »
Και καλά το Υπουργείο μπορεί να μην ήθελε να μαθευτεί ή να πίστευε (οι νομικοί του Υπουργείου όλα καλά; )  ότι ήταν απλώς μια ηθική δικαίωση, όπως διατυμπάνιζαν και μέλη του pde.gr οι ΟΛΜΕ και ΔΟΕ και οι αιρετοί τι έκαναν; Αυτοί είναι οι φταίχτες για την μη ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #221 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 03:09:57 μμ »
Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε ότι όλοι όσοι δεν προσέφυγαν δεν ενδιαφέρονται και έχετε και ένα ύφος"καλά να πάθετε" το οποίο δεν σας τιμά αν θέλετε να μάθετε. Κάποιοι ξέρετε έτρεχαν να κάνουν παιδαγωγική κατάρτιση ή μεταπτυχιακό ή ήταν στις εσχατιές ή είχαν παιδιά να μεγαλώσουν ή όλα αυτά μαζί και δεν είχαν χρόνο να ξημεροβραδιάζονται στα forum. Επίσης για κάποιους από εμάς ΣΤΕ, δικαστήρια, προσφυγές κλπ ήταν άγνωστες λέξεις ή αν είχαν ακούσει κάτι θεωρούσαν το αυτονόητο δηλαδή ότι η δικαιοσύνη θα εφαρμοστεί για όλους (γιατί αυτό είναι το αυτονόητο και το λογικό). Εκπαιδευτικοί είμαστε και όχι δικηγόροι! Ξέρω πολλοί θα πέσετε να με φάτε με αυτά που λέω αλλά that's ok, το έχω συνηθίσει το forum
Ενώ το δικό σου ύφος ... σε τιμά!
Αλήθεια, γίνεται να πιστεύεις ότι όσοι προσέφυγαν (και μάλιστα έγκαιρα) δεν είχαν δουλειές, οικογένειες, παιδιά, λοιπές υποχρεώσεις, διαβάσματα για μεταπτυχιακά κι ότι κάθε ώρα και στιγμή ξημεροβραδιάζονταν στα forum κι έτσι έμαθαν για τις προσφυγές και τη δικαστική οδό της διεκδίκησης του διορισμού;
Απορώ, πραγματικά!
Ασφαλώς δεν είμαστε δικηγόροι ούτε δικομανείς, αλλά συχνά η ανάγκη σε κάνει να αποκτήσεις γνώσεις κι από άλλες επιστήμες/άλλα επαγγέλματα, ειδικά αν έτσι πρόκειται να προασπιστείς καλύτερα τα δίκια σου!
Το λογικό, λοιπόν, ως προς τους επιτυχόντες είναι να διοριστούν μόνο όσοι διεκδίκησαν κάτι τέτοιο και προσέφυγαν κι όχι όλοι-όλοι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008 για ευνόητους λόγους (οικονομικούς, πολιτικούς κλπ.).
Τα υπόλοιπα που γράφονται, λειτουργούν μόνο αποπροσανατολιστικά και διασπαστικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #222 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 03:22:29 μμ »
Gia96,

αν και δικαιωθείς θα διαφωνήσω με την θέση σου. Μακάρι να δικαιωθούν και όσοι προσέφυγαν μεταγενέστερα.
Βέβαια, είναι λίγο ακραίο να περιμένει κάποιος να διοριστεί αν προσφύγει τώρα, αφού έχουμε πια ένα νέο τρόπο διορισμού και έχει περάσει πολύς χρόνος. Με επιφύλαξη φυσικά, αφού αρμοδιότεροι γι' αυτό είναι οι δικηγόροι.
Μια παρατήρηση ακόμη: Το επόμενο καιρό αναμένουμε οι δικαιωθέντες την πρόσκληση από το υπουργείο για να κάνουμε αίτηση για διορισμό σε κάποιες περιοχές. Μπορεί να πάρει και μήνες. Αφού ανακοινωθεί η πρόσκληση θα έχουμε 5 ημέρες καιρό να κάνουμε την αίτηση. Αν εγώ χάσω αυτή την προθεσμία, επειδή μου έτυχαν διάφορα και έτρεχα ή επειδή ήμουν σε ταξίδι, ποιος θα μου φταίει για το χάσιμο του διορισμού; 

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: προσφυγή επιτυχόντων ΠΕ60 ΑΣΕΠ 2008 για διορισμό
« Απάντηση #223 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 03:45:21 μμ »
Gia96,

αν και δικαιωθείς θα διαφωνήσω με την θέση σου. Μακάρι να δικαιωθούν και όσοι προσέφυγαν μεταγενέστερα.
Βέβαια, είναι λίγο ακραίο να περιμένει κάποιος να διοριστεί αν προσφύγει τώρα, αφού έχουμε πια ένα νέο τρόπο διορισμού και έχει περάσει πολύς χρόνος. Με επιφύλαξη φυσικά, αφού αρμοδιότεροι γι' αυτό είναι οι δικηγόροι.
Μια παρατήρηση ακόμη: Το επόμενο καιρό αναμένουμε οι δικαιωθέντες την πρόσκληση από το υπουργείο για να κάνουμε αίτηση για διορισμό σε κάποιες περιοχές. Μπορεί να πάρει και μήνες. Αφού ανακοινωθεί η πρόσκληση θα έχουμε 5 ημέρες καιρό να κάνουμε την αίτηση. Αν εγώ χάσω αυτή την προθεσμία, επειδή μου έτυχαν διάφορα και έτρεχα ή επειδή ήμουν σε ταξίδι, ποιος θα μου φταίει για το χάσιμο του διορισμού;
Μακάρι να δικαιωθούν κι όσοι προσέφυγαν αργότερα, σαφώς! Ουδείς λέει το αντίθετο!
Μόνο που όσα έγραψα είναι γιατί κάποιοι θεωρούν τους μέχρι τώρα δικαιωθέντες αργόσχολους το λιγότερο, που μην έχοντας κάτι άλλο να κάνουν στη ζωή τους, σκέφτηκαν να κινηθούν δικαστικά και να προσφύγουν διεκδικώντας τον διορισμό τους! Και προφανώς απευθύνομαι σε όσους δεν έχουν κάνει καμία δικαστική ενέργεια, όμως θεωρούν πως ο διορισμός θα έπρεπε να επεκταθεί σε όλους τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, ασχέτως αν κάτι τέτοιο δε θα μπορούσε να γίνει.
Τώρα, για το ερώτημα που θέτεις, αν κάτι ενδιαφέρει τόσο πολύ τον ενδιαφερόμενο, θα βρεθεί τρόπος και θα το μάθει, αν δεν ειδοποιηθεί προσωπικά από τις αρμόδιες υπηρεσίες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.164 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.