*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 196567 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 21, 2015, 04:14:35 μμ »

Σχεδόν πάντα είναι φιλικά προσκείμενοι στον δ/ντη και αυτό σημαίνει ότι θα έχουν και κοινή στάση στην ψήφιση των νέων δ/ντων εκπ/σης, εκεί θα είναι το ενδιαφέρον τώρα και εκεί είναι που θα την φάνε στην κυβέρνηση. Αφού είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγάλουν αυτούς που θα ήθελαν.

αντε ντε μας εσκασες τοσες μερες  ;)
επιτελους το ξεφουρνησες
λεω και γω......................

Υ.Γ. τελικα ...εχει μεγαλη πλακα να παιζεις το δημοκρατη τζοκερ (απο διαφημιση του οπαπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 04:21:18 μμ από p14767 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:20 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 21, 2015, 05:54:27 μμ »
Χα Χα Χα!!!! Μα που ζεις;;;  Δεν έχεις αντιληφθεί ότι το pde ασκεί λογοκρισία σε πολύ μεγάλο βαθμό;;; Τα κλειδωμένα νήματα δεν τα έχεις δει;;; Δεν έχει ποτέ πέσει στην αντίληψή σου διαγραφή λογαριασμών εδώ μέσα;;;

Μα αν είναι δυνατόν!!!!! Πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος, ώστε να νομίζει ότι γίνεται (ή γινόταν κάποτε) εδώ μέσα πραγματικός δημοκρατικός διάλογος;;;;

Η χούντα όχι μόνο υπάρχει και σήμερα, αλλά το τραγικό είναι ότι δεν έφυγε ποτέ, όχι μόνο από εδώ μέσα, αλλά και από οπουδήποτε!!!! Είναι τραγικό να υπάρχουν σκεπτόμενοι άνθρωποι που να εξακολουθούν να μιλάνε εδώ μέσα νομίζοντας ότι υπάρχει ελευθερία λόγου, μετά από τόση λογοκρισία που ασκούν οι διαχειριστές!!
Φυσικά και το έχω καταλάβει, αφού και δικό μου θέμα διέγραψαν, αλλά υπήρξαν και φορές που προσπάθησαν να με "επαναφέρουν" στην τάξη (εδώ γελάμε) και μου έστειλαν και μήνυμα για να συμμορφωθώ με τους κανόνες τους!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 05:59:51 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 21, 2015, 05:58:49 μμ »
αντε ντε μας εσκασες τοσες μερες  ;)
επιτελους το ξεφουρνησες
λεω και γω......................

Υ.Γ. τελικα ...εχει μεγαλη πλακα να παιζεις το δημοκρατη τζοκερ (απο διαφημιση του οπαπ)
Εύστοχη η επισήμανσή σου!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 21, 2015, 06:13:16 μμ »
Δεν έχει σημασία τι λέμε εμείς εδώ μέσα.
Το θέμα είναι τι "λέει" ο κλάδος
Και ο κλάδος "μίλησε", όπως τόσες φορές,
και άλλες τόσες που θα έχει την ευκαιρία.


Ο καθένας έχει τις απόψεις του και αν θέλει τις εκφράζει ανοικτά.
Τόσα νήματα υπάρχουν, ας δούμε (ας πούμε) εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=31841.msg871171#msg871171

Η άποψή μου είναι:
1. Ο κλάδος έχει την "αντιμετώπιση" που του "αξίζει". Παρομοίως και τους δ/ντες του (που του "αξίζουν").
2. Το αν μας ενδιαφέρει η ουσία (οι μαθητές μας) είναι αντικείμενο προς διευρεύνηση που μπλέκει και με τα προσωπικά συμφέροντα (ποιά;)


Υ.Γ.: "Το αν μας ενδιαφέρει η ουσία (οι μαθητές μας)" {και με ποιό "τρόπο", αυτόν που "εκπαιδευτήκαμε" κι εμείς
και {Μπήκαμε???} στη διαδικασία να τον κριτικάρουμε, καταλήξουμε σε συμπεράσματα και ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ,
Και τι "αντίδραση" συναντήσαμε;

Υ.Γ.: Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Αααα,
πάω να δω στη TV τις εξελίξεις στο Eurogroup.
Έχω και 1 σακκουλάκι πατατάκια και 1 σοκολάτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 06:24:54 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:20 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 21, 2015, 06:35:41 μμ »

Υ.Γ.: Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Αααα,
πάω να δω στη TV τις εξελίξεις στο Eurogroup.
Έχω και 1 σακκουλάκι πατατάκια και 1 σοκολάτα!

Δεν έχει Eurogroup. Θα δω Αννίτα!!!
Αύριο μπορεί να πάμε για μπάνιο!
Σε 10 μέρες θα φύγω για διακοπές.
Μιά χαρά!


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 21, 2015, 07:05:47 μμ »
αντε ντε μας εσκασες τοσες μερες  ;)
επιτελους το ξεφουρνησες
λεω και γω......................

Υ.Γ. τελικα ...εχει μεγαλη πλακα να παιζεις το δημοκρατη τζοκερ (απο διαφημιση του οπαπ)

ο καθένας με το μυαλό που έχει φίλε, εσύ βλέπεις φαντάσματα ο άλλος ότι λογοκρίνετε, ο καθένας λέει ότι νομίζει

και εσύ sapore μου πετάς υπονοούμενα και φιλοσοφίες χωρίς να λες τίποτα επί της ουσίας, φυσικά και ο καθένας το βλέπει από την μεριά του, είπε κανείς το αντίθετο; να με συγχωρείς άμα έχω αντίθετη άποψη.
Εδώ μπήκε ένα τρολ με το όνομα logokrisi και συμφωνεί ευτυχώς όχι μαζί μου.... αλλά εγώ είμαι το θέμα;
αν έχει όρεξη κάποιος να επιχειρηματολογήσει ας το κάνει και ας καταθέσει την άποψη του χωρίς χαρακτηρισμούς και κατηγορίες, δύσκολο εύκολο δεν ξέρω.
Φιλιά σε όλα τα τρολ εκεί έξω!  :-* :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 07:24:23 μμ από kinegiros »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 21, 2015, 07:36:56 μμ »

Νομίζω την έχω πει την άποψή μου πάρα πολλές φορές εδώ μέσα επί της ουσίας (έστω και "φιλοσοφώντας ακατανόητα").

Από την "τοποθέτηση" του καθενός στην ουσία του ρόλου μας (μαθητές) πηγάζουν και οι απόψεις του.
Εννοείται και από τους φόβους και τα πιασίματά του (νομίζω καταλαβαίνεις)

Η "αποτελεσμάτικότητα" του καθενός φαίνεται στην τάξη.
Εκεί γίνεται "η μάχη εν πτήσει"
και όχι στους "χαρτογιακάδες" των γραφείων (πχ δ/ντες) ιδίως αν δεν έχουν αποδείξει την "αποτελεσματικότητά" τους σε αυτή τη "μάχη των αιθέρων της τάξης" (φιλοσοφώντας πάλι, sorry).
Και, βέβαια, δεν λέγεται με λόγια ενός post η "περιγραφή της ουσίας".

Ιδίως αν η "μάχη" έχει να γίνει και με συναδέλφους που "αποδέχονται" το ρυθμιστικό ρόλο ενός "χαρτογιακά" που ρυθμίζει τα διαδικαστικά (ιδίως όταν πετάει και μπαρούφες {παιδαγωγική καθοδήγηση στο καθηκοντολόγιο των στελεχών , άκου!!} και δεν ξέρει ούτε τα διαδικαστικά να κάνει στο τυπικό μέρος του χαρτογιακά, πολλές φορές). Ή που θα πάρει τα παιδιά στο γραφείο 1 ένα. Εγώ έχω.....στην τάξη. Εεεελα!!
Το ξέρεις το'χα αναφέρει ξανά ότι η αξιολόγηση δ/ντων είχε στο "Άριστος" το "Εφαρμογή καινοτομιών" Ακουσον, ακουσον!

Βαρέθηκα,
δεν "ακούει" και κανείς!!

:o


Δουλευόμαστε.
Αποτελεσματική παιδεία παράγουν μόνο οι μάχιμοι εκπαιδευτικοί της τάξης που είναι απαλλαγμένοι από φόβους και "πιασίματα με άκριες"

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 07:40:49 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 21, 2015, 08:59:38 μμ »
Δύο εκπαιδευτικοί Α και Β δηλώνουν υποψήφιοι δντες στη χ σχολική μονάδα, ο Α 1η επιλογή ο Β 2η επιλογή. Στη ψηφοφορία παίρνουν και οι 2 το 20% των έγκυρων ψηφοδελτίων. Μεγαλύτερο συνολικό αριθμό μορίων συγκεντρώνει ο Α κ γίνεται δντης στο χ σχολείο, ο Β έρχεται 2ος κ στις 2 επιλογές του. Σ´ ένα χρόνο ο Α συνταξιοδοτείται, ο Β γίνεται δντης στο χ σχολείο ως 2ος στη λίστα υποψήφιων δντων του χ σχολείου ή επαναλαμβάνεται η διαδικασία; Δηλαδή οι ανά σχολείο λίστες υποψήφιων δντων έχουν 2ετή ισχύ ή όχι;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 21, 2015, 09:16:06 μμ »
Σε περίπτωση κενούμε-
νης
και κενής θέσης η επιλογή γίνεται με επανάληψη της
διαδικασίας. Μέχρις ότου ολοκληρωθεί η επανάληψη
της διαδικασίας οι κενές ή κενούμενες θέσεις πληρώνο-
νται με απόφαση του οικείου Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή Π.Υ.Σ.Δ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 21, 2015, 09:24:22 μμ »
Ευχαριστώ (έτσι γλυτώνουμε από τις αρπαχτές των μιλημένων εξυπνάκηδων...).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 21, 2015, 09:33:16 μμ »
Ρε σαπορε πραγματικά εκεί που προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο που γράφεις σε χάνω. Συμφωνώ με ότι γράφεις αν και δυσνόητα, νιώθω ότι έχεις αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις και όπως και να έχει δίκιο θα έχεις.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 21, 2015, 10:09:25 μμ »
Ρε σαπορε πραγματικά εκεί που προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο που γράφεις σε χάνω. Συμφωνώ με ότι γράφεις αν και δυσνόητα, νιώθω ότι έχεις αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις και όπως και να έχει δίκιο θα έχεις.

Ο καθένας έχει το προσωπικό του στυλ.
Επί της ουσίας: (κάπως έτσι) {Και να ρωτήσω, ΟΧΙ αν αναρωτιέται η πλειοψηφία μας για αυτά ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΑΣΤΑ!}
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7

http://www.alfavita.gr/apopsin/%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D

Και επί του post :
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CF%83-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-h-%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%89%CF%82-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B6%CF%89%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Είναι πιο κατανοητά (σε σένα);
Απλά προσθέτω και το εξής (ελπίζω να γίνεται κατανοητό/το ξανάγραψα): Από την τοποθέτηση στην ουσία "πηγάζει" και η στάση μας στις εκλογές αυτές.

Αυτό προσθέτω.
Sorry για το δυσνόητο αυτών που γράφω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 10:12:57 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #726 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 06:21:49 μμ »
Καλησπέρα. Αυτή την περίοδο τρέχουν οι διαδικασίες για την εκλογή διευθυντών σε κενές θέσεις. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που σε ένα σχολείο δεν υπάρχουν υποψήφιοι και ο μοναδικός καθηγητής έχων οργανική αρνείται να αναλάβει; Το ρωτώ γιατί υπάρχει κενό στην εγκύκλιο. Φυσικά γνωρίζω με βάση την προηγούμενη διαδικασία ότι η τοποθέτηση γινόταν από το ΠΥΣΔΕ από τους ενδιαφερόμενους εντός νομού με τα περισσότερα μόρια. Έχετε υπ' όψη σας κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #727 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 06:33:20 μμ »
Μάλλον αυτό εξακολουθεί να συμβαίνει jouliet.

Δες εδώ: http://dide.les.sch.gr/files/Teachers/monimos/dde_lesvou_diefthintes.zip

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.