*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μας αυτό που βλέπω είναι ότι αν δε γίνει νέος ΑΣΕΠ, δεν έχουμε ελπίδες.
Τώρα δεν υπάρχει ΠΔΣ για να μαζέψουμε μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Για μας αυτό που βλέπω είναι ότι αν δε γίνει νέος ΑΣΕΠ, δεν έχουμε ελπίδες.
Τώρα δεν υπάρχει ΠΔΣ για να μαζέψουμε μόρια.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, σε αρκετούς κλάδους έτσι όπως είναι η κατάσταση πλέον, η ΠΔΣ δεν θα έκανε καμία διαφορά. Υπάρχει πάρα πολύς κόσμος με μόρια από επιτυχία σε 1 ή και σε 2 ΑΣΕΠ και με προϋπηρεσία, που περιμένει στις λίστες αναπληρωτών. Τα μόρια της ΠΔΣ δε θα έφταναν για τίποτα απολύτως.

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Στα 27 αργα????
...κι εγω που εδωσα πανελληνιες στα 30 κι αποφοιτησα το 2008 τι να παω δηλαδη???
:P :P

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, σε αρκετούς κλάδους έτσι όπως είναι η κατάσταση πλέον, η ΠΔΣ δεν θα έκανε καμία διαφορά. Υπάρχει πάρα πολύς κόσμος με μόρια από επιτυχία σε 1 ή και σε 2 ΑΣΕΠ και με προϋπηρεσία, που περιμένει στις λίστες αναπληρωτών. Τα μόρια της ΠΔΣ δε θα έφταναν για τίποτα απολύτως.
Στο μόνο που βοήθησε η ΠΔΣ όταν λειτουργούσε ήταν να ξεφύγουν κάποιοι από τον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα όμως πως θα ξεφύγουμε αφού δεν υπάρχει και δε γίνεται νέος ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Τώρα όμως πως θα ξεφύγουμε αφού δεν υπάρχει και δε γίνεται νέος ΑΣΕΠ;

Η ερώτηση που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά είναι: Έστω και ξέφυγες. Τι θα γίνει;

Και στο λέω με όλη μου την καλή διάθεση. Δεν ξέρω τι κλάδος είσαι, αλλά στο δικό μας τον κλάδο (φιλόλογοι), είμαστε 22.000 άτομα στους πίνακες. Ακόμα και να γίνει ΑΣΕΠ, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, καθώς ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Σε άλλους κλάδους, τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά και πάλι, όσο δεν υπάρχει πρόθεση ή/και δυνατότητα μόνιμων διορισμών, δεν πρόκειται να γίνει κάποια συγκλονιστική αλλαγή.

Η μόνη ουσιαστική συμβουλή που έχω να δώσω στους νέους είναι: Μην βάλετε όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι. Φροντίστε να έχετε εναλλακτικές. Εμείς, με το να περάσουμε ΑΣΕΠ και να ξεκινήσουμε ωρομισθία και μετά αναπλήρωση, θεωρήσαμε ότι είναι πλέον μονόδρομος η λύση της δημόσιας εκπαίδευσης και τρέχαμε σε βουνά και σε λαγκάδια για 8 και 10 ώρες, με τελικό αποτέλεσμα, όπως φαίνεται μετά από 9 χρόνια -για μένα, άλλοι είναι και περισσότερα-, να είμαστε δέσμιοι ενός συστήματος που μας θεωρεί αναλώσιμους και από το οποίο, πλέον στα 40 μας, να είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγουμε. Όσο προλαβαίνετε, βρείτε εναλλακτικές! Μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν προς το καλύτερο; Πλέον έχει δημιουργηθεί αντίστροφο εργασιακό κεκτημένο. Τώρα πια νομιστεράκια κι όποιος δε θέλει, πίσω του κρώζουν χιλιάδες που θέλουν. Αυτό είναι το σκηνικό και το μέλλον στα γρήγορα.

edit: γεσμιστεράκια ήθελα να πω.. :-(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 12:48:07 μμ από pr0 »

Αποσυνδεδεμένος anestothess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τι είπατε;
υπάρχουν ακόμη αδιόριστοι από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ!
πολλά από αυτά είναι επονείδιστα και μη βιώσιμα! 

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόρια , πρ0υπηρεσία , ΑΣΕΠ τι ρόλο παίζουν?
δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα ...
πάντα θα βρεθεί κάποιος με περισσότερα , κάποιο νομοθέτημα που θα αλλάξει την σειρά κλπ

Αποδεικνύεται από την πρώτη φάση σε όλους τους κλάδους οτι :
σταθερή αξία η προυπηρεσία στα ιδιωτικά
καθώς και η τριτεκνεία...
ειδικά στους βιολόγους , 0 μόρια με 3 παιδιά τοποθέτηση  στην πρώτη  φάση .

Οπότε βάλτε τα δυνατά σας
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Η ερώτηση που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά είναι: Έστω και ξέφυγες. Τι θα γίνει;

Και στο λέω με όλη μου την καλή διάθεση. Δεν ξέρω τι κλάδος είσαι, αλλά στο δικό μας τον κλάδο (φιλόλογοι), είμαστε 22.000 άτομα στους πίνακες. Ακόμα και να γίνει ΑΣΕΠ, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, καθώς ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Σε άλλους κλάδους, τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά και πάλι, όσο δεν υπάρχει πρόθεση ή/και δυνατότητα μόνιμων διορισμών, δεν πρόκειται να γίνει κάποια συγκλονιστική αλλαγή.

Η μόνη ουσιαστική συμβουλή που έχω να δώσω στους νέους είναι: Μην βάλετε όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι. Φροντίστε να έχετε εναλλακτικές. Εμείς, με το να περάσουμε ΑΣΕΠ και να ξεκινήσουμε ωρομισθία και μετά αναπλήρωση, θεωρήσαμε ότι είναι πλέον μονόδρομος η λύση της δημόσιας εκπαίδευσης και τρέχαμε σε βουνά και σε λαγκάδια για 8 και 10 ώρες, με τελικό αποτέλεσμα, όπως φαίνεται μετά από 9 χρόνια -για μένα, άλλοι είναι και περισσότερα-, να είμαστε δέσμιοι ενός συστήματος που μας θεωρεί αναλώσιμους και από το οποίο, πλέον στα 40 μας, να είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγουμε. Όσο προλαβαίνετε, βρείτε εναλλακτικές! Μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα!
Πόσο σε νιώθω. Έπρεπε να διοριστώ το αργότερο το 2011 (αν δεν είχαν μπει αλεξιπτωτιστές οετκ/οαεδ κλπ, θα είχα διοριστεί το 2009) και τώρα στα 43 μου είμαι άνεργη. Πώς να ξεκινήσεις νέα ζωή στα 43 σου και με αυτές τις συνθήκες και την τόση ανεργία; Όπως το λες, δε γίνεται να ξεφύγουμε. Ας ήμουν 29 χρονών έστω, θα ξεκινούσα νέα ζωή, θα άλλαζα και χώρα. Τώρα στα 43 που όλοι προτιμούν νέους πώς να ξεκινήσεις νέα "καριέρα";
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πόσο σε νιώθω. Έπρεπε να διοριστώ το αργότερο το 2011 (αν δεν είχαν μπει αλεξιπτωτιστές οετκ/οαεδ κλπ, θα είχα διοριστεί το 2009) και τώρα στα 43 μου είμαι άνεργη. Πώς να ξεκινήσεις νέα ζωή στα 43 σου και με αυτές τις συνθήκες και την τόση ανεργία; Όπως το λες, δε γίνεται να ξεφύγουμε. Ας ήμουν 29 χρονών έστω, θα ξεκινούσα νέα ζωή, θα άλλαζα και χώρα. Τώρα στα 43 που όλοι προτιμούν νέους πώς να ξεκινήσεις νέα "καριέρα";

Αλήθεια λες , ήταν οι εποχές σπηλιωτόπουλου , διαμαντοπουλου που έφεραν την "δια βίου εκπαίδευση" δηλαδή το μαρτύριο του Σίσυφου για τους αναπληρωτές ...

Αυτή την στιγμή που μιλάμε έστω συγκεντρωνει κάποιος 100 μήνες προυπηρεσία , σου εγγυάται κανένας ότι θα διοριστείς ?
κάνει ένα νεο νόμο ξαναανακατεύει την τράπουλα και γεννά νέες ελπίδες σε πολύ κόσμο ...
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Αλήθεια λες , ήταν οι εποχές σπηλιωτόπουλου , διαμαντοπουλου που έφεραν την "δια βίου εκπαίδευση" δηλαδή το μαρτύριο του Σίσυφου για τους αναπληρωτές ...

Αυτή την στιγμή που μιλάμε έστω συγκεντρωνει κάποιος 100 μήνες προυπηρεσία , σου εγγυάται κανένας ότι θα διοριστείς ?
κάνει ένα νεο νόμο ξαναανακατεύει την τράπουλα και γεννά νέες ελπίδες σε πολύ κόσμο ...
Μπαρδόν; Τι σχέση έχει αυτό που λες με ό,τι έγραψα;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλήθεια λες , ήταν οι εποχές σπηλιωτόπουλου , διαμαντοπουλου που έφεραν την "δια βίου εκπαίδευση" δηλαδή το μαρτύριο του Σίσυφου για τους αναπληρωτές ...

Αυτή την στιγμή που μιλάμε έστω συγκεντρωνει κάποιος 100 μήνες προυπηρεσία , σου εγγυάται κανένας ότι θα διοριστείς ?
κάνει ένα νεο νόμο ξαναανακατεύει την τράπουλα και γεννά νέες ελπίδες σε πολύ κόσμο ...
Προφανώς όχι αλλά θα είναι πολύ ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Προφανώς όχι αλλά θα είναι πολύ ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών.

Με το τωρινό σύστημα. Γιατί αν εφαρμοστεί ο ν.3848, 100 μήνες προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν σημαίνουν τίποτα. Και δεν ξέρουμε καν τι θα εφαρμόσει ο νέος υπουργός, αν εφαρμόσει, αν δεν πέσει η κυβέρνηση, αν..., αν..., αν..., αν!!!!

Επιμένω: Μου πήρε 2 ΑΣΕΠ και 2 χρόνια ωρομισθία για να πιάσω τα μόρια μήπως και γίνω αναπληρώτρια. Έχω πάει σε 4 διαφορετικούς νομούς, έχω διανύσει άπειρα χιλιόμετρα, έχω φύγει με κουτάκι, για να είμαι αυτή τη στιγμή ψηλά στον πίνακα. Φέτος ευτυχώς δουλεύω, γιατί είμαι τυχερή και είμαι από περιοχή με πολλά κενά (στην οποία δεν ήθελα να ζήσω, αλλά αναγκάστηκα να γυρίσω, ακριβώς για την αναπλήρωση). Και μετά από 9 χρόνια, τίποτα, μα τίποτα, αυτή τη στιγμή δε μου εξασφαλίζει ότι θα έχω δουλειά του χρόνου. Μπορεί μια οποιαδήποτε αλλαγή να με πετάξει έξω στην ανεργία στα -σχεδόν- 40 μου. Μακάρι να μου είχε κόψει να είχα και μια εναλλακτική, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει μ'αυτούς που έχουμε μπλέξει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.