*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033185 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι
« Απάντηση #6930 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:37:33 μμ »
Εχει να δουλεψει ΕΣΠΑ....Κανονικα πρεπει να γινει εξορθολογισμος και της κατανομης σε ειδικοτητες των κονδυλιων του ΕΣΠΑ.Δεν μπορει να λειπουν χιλιαδες φιλολογοι,δασκαλοι κτλ και να μου διοχετεύεις 1000+ πιστωσεις σε Καλλιτεχνικα και Δραματικη τεχνη.Δραματικο.Kαι να μου ξυνεσαι μετα για να βρεις πιστωσεις για τους λεγομενους βασικους.Δεν εχω τιποτα με τους ανθρώπους,προς θεου,αλλα σε ένα κρατος γινεται ,υπο τοσο στενες συνθηκες,ιεραρχηση αναγκων.Καλα τα φουλαρια αλλα πρωτα αγοράζεις βρακι.

Μαλλον διαφωνουμε...ανηκω και σε βασικη ειδικοτητα αλλα αυτο που λες δεν εχει λογικη καμια.
ΟΛΑ τα σχολεια πρεπει να δουλεψουνε. Μα ολα. Τα καλλιτεχνικα υπαρχουν για συγκεκριμενο λογο αν δεν εχουν καθηγητες δεν εχουν καμια διαφορα με τα γενικα αρα και κανενα λογο υπαρξης.
Διοριζει αναπληρωτες εκει γιατι δεν γινεται το γενικο να μπορει να καλυψει 6ωρο και το καλλιτεχνικο μονο 1 -2 ωες. Αυτα πανε με τις ωρες συναδελφε. Το υπουργειο βλεπει τι ωρες γινονται σε καθε σχολειο.
Κανονικα θα επρεπε να κυνηγαμε το υπουργειο και οχι να λεμε ποιον πηρε και θανεπρεπε να παρει αλλους.
Αλλα ακομα καινστην δικη σου λογικη να μπω σου εξηγησα γιατι τους παιρνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Διορισμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:56 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #6931 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:48:26 μμ »
Μαλλον διαφωνουμε...ανηκω και σε βασικη ειδικοτητα αλλα αυτο που λες δεν εχει λογικη καμια.
ΟΛΑ τα σχολεια πρεπει να δουλεψουνε. Μα ολα. Τα καλλιτεχνικα υπαρχουν για συγκεκριμενο λογο αν δεν εχουν καθηγητες δεν εχουν καμια διαφορα με τα γενικα αρα και κανενα λογο υπαρξης.
Διοριζει αναπληρωτες εκει γιατι δεν γινεται το γενικο να μπορει να καλυψει 6ωρο και το καλλιτεχνικο μονο 1 -2 ωες. Αυτα πανε με τις ωρες συναδελφε. Το υπουργειο βλεπει τι ωρες γινονται σε καθε σχολειο.
Κανονικα θα επρεπε να κυνηγαμε το υπουργειο και οχι να λεμε ποιον πηρε και θανεπρεπε να παρει αλλους.
Αλλα ακομα καινστην δικη σου λογικη να μπω σου εξηγησα γιατι τους παιρνει.


Eγω,είμαι ηδη μεσα στην εκπαιδευση και δεν μιλω από θεση ζηλιας,ας το πουμε ετσι,να κατηγορω τους συναδερφους των συγκεκριμενων ειδικοτητων διοτι με αφησαν εμενα απ εξω.Αρα δεν το λεω συμφεροντολογικα σκεπτομενη.Βλεπω ότι υπαρχει μεγαλο πρόβλημα.Μας δινει την Τοπικη Ιστορια-που εμενα δεν μου πεφτει ασχημα αν το σκεφτεις,σαν να εχω το παλιο μου τριωρο πισω-αλλα είναι σωστο αυτό;Για να μην παρει φιλολογους.Που υπαρχει λογικη;Και γιατι παιρνω Ιστορια Γυμνασιου-Λυκειου!και δεν μου δινεις Ιστορια Δημοτικου αναθεση;Αυτο εχει λογικη;Μπορω να κανω Ιστορια Λυκειου και όχι Μυθολογια Γ Δημοτικου...Αλλα το Δημοτικο είναι ένα πραγμα σαν την ΕΡΤ.Βολευονται ολοι και οσοι πιεσουν.Αυτος ο νεοσυσταθεις κλαδος Δραματικης Τεχνης τι λογικη εχει;Εγω γνωριζω παντως.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι
« Απάντηση #6932 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:24:55 πμ »

Eγω,είμαι ηδη μεσα στην εκπαιδευση και δεν μιλω από θεση ζηλιας,ας το πουμε ετσι,να κατηγορω τους συναδερφους των συγκεκριμενων ειδικοτητων διοτι με αφησαν εμενα απ εξω.Αρα δεν το λεω συμφεροντολογικα σκεπτομενη.Βλεπω ότι υπαρχει μεγαλο πρόβλημα.Μας δινει την Τοπικη Ιστορια-που εμενα δεν μου πεφτει ασχημα αν το σκεφτεις,σαν να εχω το παλιο μου τριωρο πισω-αλλα είναι σωστο αυτό;Για να μην παρει φιλολογους.Που υπαρχει λογικη;Και γιατι παιρνω Ιστορια Γυμνασιου-Λυκειου!και δεν μου δινεις Ιστορια Δημοτικου αναθεση;Αυτο εχει λογικη;Μπορω να κανω Ιστορια Λυκειου και όχι Μυθολογια Γ Δημοτικου...Αλλα το Δημοτικο είναι ένα πραγμα σαν την ΕΡΤ.Βολευονται ολοι και οσοι πιεσουν.Αυτος ο νεοσυσταθεις κλαδος Δραματικης Τεχνης τι λογικη εχει;Εγω γνωριζω παντως.
συμφωνώ απολυτως μαζί σου ...!!!
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
1. Ο κλάδος ΠΕ 18.41 (Δραματικής Τέχνης) συστάθηκε βάσει της υπ' αριθμ. Δ2/13934 ΚΥΑ (12.02.2001).

2. Η πανελλήνια πρωτοτυπία του εν λόγω κλάδου έγκειται στο ότι (παρά το καθεαυτό καρα-μπερδεμένο νομικό πλαίσιο το οποίο τον διέπει!), είναι ο μόνος εκπαιδευτικός κλάδος ΠΕ, στον οποίο ΔΕΝ εισάγονται στους πίνακές του νεότεροι εκπαιδευτικοί κάθε έτος!

3. Οι πίνακές του είναι κλειστοί πίνακες (!) με... χρονικό όριο! Σε αυτούς μπορούν να ενταχθούν ΜΟΝΟ όσοι ηθοποιοί έχουν λάβει ισοτιμία διπλώματος μέχρι το 2003 !! Συνεπώς, δεν προστίθενται νεότεροι εισακτέοι (όπως στους υπόλοιπους κλάδους της εκπαίδευσης!) με αποτέλεσμα οι πίνακες να παραμένουν αμετάβλητοι (με απειροελάχιστες διαφορές).
Εντάσσεται, κατ' έτος, μια συγκεκριμένη κάστα ηθοποιών, γύρω στα 85 άτομα, (άγνωστο, πόσοι -άλλοι- ηθοποιοί διαθέτουν τη... διαβόητη ισοτιμία αλλά δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την εκπαίδευση...), με αποτέλεσμα να κάνουν αίτηση για αναπλήρωση τα ίδια ακριβώς άτομα, χωρίς να υπάρχει επιπλέον ανταγωνισμός στους κατ' έτος πίνακες, διότι δεν επιτρέπεται ΚΑΜΙΑ είσοδος νέων εκπαιδευτικών-ηθοποιών με νεότερα διπλώματα σε αυτούς! Τώρα, μην πείτε ότι όλο αυτό το καθεστώς αντίκειται στην κατοχυρωμένη από το άρθρο 4, παρ. 1 του Συντάγματος, αρχή της ισότητας, διότι είναι... «εξόφθαλμο», θαρρώ, ότι κάτι τέτοιο αποκλείεται (sic) να... συμβαίνει. Lol…

4. Και όλο αυτό διότι ο φορέας, ο οποίος εξέδιδε τις ισοτιμίες, καταργήθηκε το 2005, και ο νομοθέτης, για κακή του τύχη (!), «ξέχασε» να... προνοήσει και να… μεταβιβάσει (σκόπιμα ή μη!) την εν λόγω αρμοδιότητα σε άλλον φορέα...!! Κάτι που δεν έχει λυθεί εδώ και 10 χρόνια! Στο Ελλάντα όλα γίνονται!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 04:07:09 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
rrrrrr αυτό ειλικρινά δεν το ήξερα. Τι ανόητα πράγματα είναι αυτά;Να μην υπάρχει νέα νομοθεσία περί του θέματος;  :o γηράσκω αεί διδασκόμενος.....κράτος είναι αυτό;Θεέ μου. :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό όμως είναι νόμιμο;

anemona

  • Επισκέπτης
Δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση σ΄αυτό. Πάντως αυτά όλα είναι ενδεικτικά του ότι δεν πρόκειται να υπάρξει τίποτα αξιοκρατικό από τη νέα κυβέρνηση.Δεν βλέπω ούτε σύστημα διορισμών, ούτε διορισμούς.... ;DΠεραστικά μας.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Μα αφού αυτός ακριβώς είναι ο νόμος...

anemona

  • Επισκέπτης
Τα πάντα ρει. Στην Ελλάδα είμαστε. :)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δράμα η κατάσταση. ..
Θέλουμε αξιοκρατία?όσο το δυνατόν ποιό πολύ?  ??ένας είναι ο δρόμος. .διαγωνισμός. .

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε δείχνουν όμως να θέλουν να τον πραγματοποιήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Δράμα η κατάσταση. ..
Θέλουμε αξιοκρατία?όσο το δυνατόν ποιό πολύ?  ??ένας είναι ο δρόμος. .διαγωνισμός. .
Μαζί σου αλλά σχετικό είναι κι αυτό... Πχ στη δική μας ειδικότητα 1. κάποιοι είχαν διδαχτεί τα θέματα (σύμπτωση) πριν το διαγωνισμό, 2. υπήρχαν ΛΑΘΗ, όχι ένα, όχι δύο αλλά ΛΑΘΗ. Πόσο αξιοκρατικό είναι αυτό; Ο Βέλγος καθηγητής μας είπε ότι, αν αυτό είχε συμβεί στο Βέλγιο, όχι απλώς θα ακυρωνόταν ο διαγωνισμός αλλά θα έπεφτε η κυβέρνηση.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ζηταμε επίσημα σαν εκπαιδευτικοί? ??όχι. .

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βλέπω ότι εδώ και χρόνια το ζητούν η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.