*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042617 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η διαβούλευση ολοκληρώθηκε.
Οι εκπαιδευτικοί απουσίαζαν , αισθητή έκαναν την παρουσία τους οι επιτυχόντες του 1998 και της ΑΤΕ
Για να δούμε τι θα περισσέψει για το υπουργείο παιδείας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ποσοι αναπληρωτές πήγαν σε αυτά τα 33 σχολεία;
Mια είμαι εγω....σε δωδεκάρι δ δωδεκανήσου...στο σχολείο μου υπηρετούν άλλοι 9 αναπληρωτες εκ των οποιων ενας μειωμενου και υπάρχουν και 5 μόνιμοι...Ξεχωριστή αίτηση δεν έκανα..με το κουτάκι με πήραν..

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Mια είμαι εγω....σε δωδεκάρι δ δωδεκανήσου...στο σχολείο μου υπηρετούν άλλοι 9 αναπληρωτες εκ των οποιων ενας μειωμενου και υπάρχουν και 5 μόνιμοι...Ξεχωριστή αίτηση δεν έκανα..με το κουτάκι με πήραν..
Και εγω σε δωδεκαρι δ δωδεκανησου...εννια αναπληρωτες κι εμεις..Το πλαφον των 60 μηνων ισχυει μονο για το νομο 3848 της Διαμαντοπουλου. Αν γινουν νεοι πινακες λογικα δε θα υπαρχει πλαφον στους μηνες προυπηρεσιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 05:20:48 μμ από el ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγω σε δωδεκαρι δ δωδεκανησου...εννια αναπληρωτες κι εμεις..Το πλαφον των 60 μηνων ισχυει μονο για το νομο 3848 της Διαμαντοπουλου. Αν γινουν νεοι πινακες λογικα δε θα υπαρχει πλαφον στους μηνες προυπηρεσιας.

Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται από (υποψηφίους) εκπ/κούς αλλά και από Δ/νσεις Εκπ/σης, αναφορικά με τις προσφάτως ψηφισθείσες στη Βουλή των Ελλήνων διατάξεις περί:
α) διπλασιασμού μοριοδότησης στους πίνακες του ΑΣΕΠ της προσφερθείσας προϋπηρεσίας σε σχολικές μονάδες με μοριοδότηση ΙΑ΄ και ΙΒ΄ και β) της προσμέτρησης στους πίνακες αναπληρωτών της προσφερθείσας προϋπηρεσίας από 01-09-2012,
Τα εξής:
    Πραγματική προσφερθείσα υπηρεσία αναπληρωτών (και ωρομισθίων) σε απομακρυσμένες δημόσιες σχολικές μονάδες Β/θμιας Εκπ/σης με μοριοδότηση ΙΑ΄ ή  ΙΒ΄ από το σχολικό έτος 2014-15 και εφεξής, λογίζεται στο διπλάσιο αποκλειστικά για τους πίνακες του άρθρου 3 του
ν.3848/2010, ήτοι στους πίνακες του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, με την επιφύλαξη του μέγιστου ορίου των 60 μηνών (και όχι στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών της μεταβατικής περιόδου μέχρι τη διενέργεια του ΑΣΕΠ).

ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους γνωμοδότηση μπορεί να δώσει ο Συνήγορος του Πολίτη ή το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους. Το ανώτατο ακυρωτικό Δικαστήριο της Ελλάδος (Συμβούλιο της Επικρατείας) αποφάσισε, δεν είπε απλά τη γνώμη του. Δεν είναι η Νομοθετική εξουσία, αλλά είναι η Δικαστική εξουσία. Άρα δεν νομοθετεί, αλλά οι αποφάσεις του αναμένεται να είναι σεβαστές από όλους.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ισχυρίζονται κάποιοι ότι δεν φταίνε που ακολούθησαν τους νόμους μαζεύοντας προϋπηρεσία για να διοριστούν. Ούτε όμως οι επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών φταίνε που έμειναν άνεργοι ενώ θα έπρεπε να είχαν διοριστεί εάν το σύστημα διορισμών ήταν όπως το σύνταγμα όριζε.
Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Σε πολλές περιπτώσεις όσοι ανήκουν σε αυτές τις δύο κατηγορίες ταυτίζονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 06:45:54 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι δεν κάνεις εκτιμήσεις...Εκφραζεις τη βεβαιότητά σου για το ότι το υπουργείο θα αγνοήσει την απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου της χώρας κ εμφανίζεσαι να γνωρίζεις εκ των έσω το τι προτίθενται να κάνουν...Αν αυτό δεν είναι διαπλοκή τότε τι είναι? Μην ανησυχείς, κ οι επί 5ετίας αδιόριστοι ασεπίτες που βλέπαμε να διορίζονται τα 24μηνα που έλυναν κ έδεναν στους διαδρόμους του υπουργείου, κάτι ξέρουμε από διαπλοκή...Και τολμούν κάποιοι να λένε ότι η απόφαση του ΣτΕ βασιζόμενη στο Σύνταγμα της χώρας ήταν σικέ...Ισχυρίζονται κάποιοι ότι δεν φταίνε που ακολούθησαν τους νόμους μαζεύοντας προϋπηρεσία για να διοριστούν. Ούτε όμως οι επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών φταίνε που έμειναν άνεργοι ενώ θα έπρεπε να είχαν διοριστεί εάν το σύστημα διορισμών ήταν όπως το σύνταγμα όριζε. Είναι προκλητικό να λες 'τρέχα εσύ δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου μετά από χρόνια, ενώ εγώ στο μεταξύ θα έχω διοριστεί πλαγιοτρόπως...' Το υπουργείο είναι υποχρεωμένο να νομοθετησει ακολουθώντας τη γνωμοδοτηση του ΣτΕ.

και σε αυτον που δεν εχει περασει ασεπ και εχει 50+ μηνες προυπηρεσια τι θα του πει? Δεν δουλευεις για να δουλεχει ο επιλαχοντας του 2008? πολυτεκνοι τριτεκνοι ειδικες κατηγοριες?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και σε αυτον που δεν εχει περασει ασεπ και εχει 50+ μηνες προυπηρεσια τι θα του πει? Δεν δουλευεις για να δουλεχει ο επιλαχοντας του 2008? πολυτεκνοι τριτεκνοι ειδικες κατηγοριες?
Πραγματικά αυτό λέει το συνταγμα. Πως εγινε αυτο? ποιος το θεωρησε αυτό δίκαιο?
Πριν καιρο, πιστευα οτι ενας τροπος, μερικου ξεκαθαρισματος των πινακων, χοντροκομμένος που αδικει και κάποιους ανθρώπους, ειναι να μετράει η προυπηρεσία μονον μετά χρονικά από επιτυχία Ασεπ. Μεσα στους αθωους υπηρχαν προυπηρεσίες βυσματικές. Αλλά υπηρχαν βυσματικες και μετά από ΑΣΕΠ. Δεν μπορεις να τα καθαρισεις ολα, τουλαχιστο ξεκινα από τα σιγουρα. Μη γελιομαστε, ευκολα το αποφασιζεις αυτό όταν δεν εισαι μέσα σε αυτούς που αδικούνται. Ετσι και εγω.
Δυο επιχειρηματα ειχαν τα βυσματα:
1. Αν το κανεις αυτο θα αδικησεις τους αθωους, τους ομηρους μου δηλαδη πισω από τους οποίους κρύβομαι.
2. Αν ησουν στη θεση μου θα εκανες το ιδιο, απλα ζηλευεις που δεν τα καταφερες να εισαι

Ερχεται λοιπον τωρα η ώρα που το ΣΤΕ κρινει οτι ολες οι προυπηρεσιες αφου δεν εγιναν με προσληψη από λιστα ΑΣΕΠ, ειναι υπο αμφισβήτηση. Διοτι ολες οι προυπηρεσίες μπορει να κρυβουν μεσα τα βυσματα. Και αυτό ειναι σωστό! Και αν θέλεις να καθαρισεις στα σιγουρα από τα βυσματα τοτε μια παλι χοντροκομμένη λυση ( με αθωα θυματα ) ειναι να την εξαφανίσεις. Μόνο που τώρα μεσα στα θυματα ειμαι και εγώ. Και το ερωτημα ειναι αν εχουν ισχύ τα δυο παραπάνω επιχειρήματα !   :-\

Δεν ειναι εύκολη απόφαση, αλλά...... ΔΕΝ μπορώ να ανεχτώ να χρησιμοποιούμαι σαν ανθρώπινη ασπίδα, από ανθρώπους που ακομα και τωρα δεν καταλαβαν ποσο κακό έκαναν, οχι μονο στους ανεργους ασεπιτες, σε μενα τωρα, ή γενικότερα στο κράτος! Εφόσον το συνταγμα δεν αλλάξει γρηγορα και εφόσον εχουμε ολοι υποχρέωση να το τηρούμε, και εφοσον η υποτιμηση ή η εξαφάνιση της προυπηρεσίας εξαφανίζει τις βυσματικής προυπηρεσίας, τότε είμαι διαθέσιμος και εγώ να μοιραστώ το βάρος και εγώ ( χάνοντας την προυπηρεσία μου, μετα από ασεπ) μαζι με τους ανθρώπους που ερχονται από την εποχη της επετηριδας με προυπηρεσια χωρις ΑΣΕΠ.
Αλλά το συνταγμα προχωράει και άλλο. Λεει να μην κρατήσω ούτε την επιτυχια στους παλιότερους ασεπ. Μονο από το 2008 και μετά μετρά η επιτυχία, μέχρι τον επόμενο γραπτό ασεπ. Τι να κανουμε, αφου το λεει το συνταγμα. Να χασω και την επιτυχία του 2004 και του 2006. Άρα, εξω τα βύσματα εξω και εγώ τελείως. Μια μεση λύση, δεν συμφωνει με το συνταγμα και οριστε που μας εφτασε. Αν πρεπει να εφαρμοστεί το συνταγμα, πρεπει να εφαρμοστεί ολοκληρο και οχι αλα καρτ, γιατι μετά εχει πάλι δικαστήρια.
Εχουν δικαιο που το ζητανε αυτο καποιοι επιτυχόντες του 2008 ( οχι όλοι). Ετσι πάει το συνταγμα.
Όμως το συνταγμα δείνει και μια ευκαιρία, μια ελπίδα ρε παιδί μου και για τα θύματα. Αφού μονο οι επιτυχοντες του τελευταίου γραπτου ασεπ από οτι μου λενε , ( και οχι μη γραπτου) εχουν δικαιωμα να δουλέυουν μεχρι τον επόμενο, τοτε ζητώ ΑΜΕΣΗ διενεργεια γραπτου διαγωνισμού. Ετσι ισοπεδώνεται και η επιτυχία του 08 μαζι με τις δικές μου και ολοι ξεκινάμε από το 0. Μάλιστα δεν με πειράζει να γινει αυτο σε ενα χρονο, να πανε πρωτα αναπληρωτές και να δώσουμε ενω ειναι ηδη αναπληρωτές και εγω προετοιμάζομαι σπίτι.
Λοιπόν οταν λεμε να εφαρμόσουμε ενα συνταγμα ολόκληρο, και οχι οπως μας συμφέρει, να το εφαρμόζουμε ολόκληρο!
Εγω θεωρώ το συνταγμα άδικο και πρέπει , να αλλάξει ετσι ωστε να υπάρχει κοινωνική πρόνεια. Μεχρι τότε μπορούν να γινονται δικαστήρια για το παρελθόν, και μάλιστα θα συμφωνήσω και με την δικαίωση όσων προσφύγουν να δικαιωθουν συμφωνα με το πνεύμα του ΣΤΕ. Όπως θα υποστηρίξω και την δικαίωση του 36 μηνου. Σε αρκετές περιπτώσεις αυτά δεν ειναι αντίθετα.
Μονο καντε μου την χάρη, να μάθουμε ολοι από μια στιγμη και περα να παιζουμε καθαρά. Και το εχω ξαναπει, ενας τρόπος ειναι η διαφάνεια, ολα τα στοιχεια και ολα τα δεδομένα ανοιχτά πάνω στο τραπέζι, ανοικτά για όλους. Κοψτε την διαπλοκή. Οχι άλλο κρυφτό
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 08:40:17 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1ο θέμα.
 Το ΣΤΕ αποφάσισε μόνο για όσους προσέφυγαν, για ορισμένους διοριστέους του 2008, για κανέναν άλλο.

2ο θέμα.
Αν το σκεπτικό της απόφασης ευνοεί και άλλους, οι οποίοι στηριζόμενοι σε αυτή διεκδικούν διορισμό, δε βλέπω εδώ κάποιο πρόβλημα. Ο καθένας, όταν θεωρεί ότι έχει δίκιο, έχει δικαίωμα να το διεκδικήσει. Ας το διεκδικήσουν και άλλοι. Τις τελικές όμως αποφάσεις θα τις λάβει το υπουργείο, και αφού λάβει υπόψη όλα τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ΣΤΕ αποφάσισε μόνο για όσους προσέφυγαν, για ορισμένους διοριστέους του 2008, για κανέναν άλλο.
 Τις τελικές όμως αποφάσεις θα τις λάβει το υπουργείο, και αφού λάβει υπόψη όλα τα δεδομένα.
Με την απόφαση του ΣΤΕ πιστεύουν πως δικαιούνται διορισμό όλοι οι επιτυχόντες, αν συμβεί αυτό τότε θα εκτεθούν όλοι όσοι ψήφησαν νόμους και τροπολογίες, δεν ακυρώνονται τόσο απλά οι προϋπηρεσίες. Δεν είναι λάθος που μπορεί να διορθωθεί με το να διορίσουν τώρα  τους επιτυχόντες προηγούμενου ασεπ. Αν γίνει αυτό  θα πρέπει να απολυθούν οι υπόλοιποι που διορίστηκαν με παράνομο τρόπο. Αν από το 2003 έπρεπε να εφαρμοστεί ο νόμος Αρσένη τότε και το 2010 έπρεπε να γίνει ασεπ για να εφαρμοστεί ο 3848.

Αναρωτιέμαι πως θα δικαιολογήσουν τα μόρια γραπτού διαγωνισμού   στο νέο σύστημα υπό την εποπτεία του ασεπ. Τα ακαδημαϊκά - κοινωνικά κριτήρια  και προϋπηρεσία τα έχουμε συνηθίσει , ποιο άρθρο του συντάγματος ορίζει διαφορετική μεταχείριση στους επιτυχόντες ασεπ 2008? Για να μπει ως κριτήριο δεν θα πρέπει να δώσουν σε όλους την ευκαιρία να διαγωνιστούν , υπάρχουν χιλιάδες νέοι πτυχιούχοι μετά το 2008.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με την απόφαση του ΣΤΕ πιστεύουν πως δικαιούνται διορισμό όλοι οι επιτυχόντες, αν συμβεί αυτό τότε θα εκτεθούν όλοι όσοι ψήφησαν νόμους και τροπολογίες, δεν ακυρώνονται τόσο απλά οι προϋπηρεσίες. Δεν είναι λάθος που μπορεί να διορθωθεί με το να διορίσουν τώρα  τους επιτυχόντες προηγούμενου ασεπ. Αν γίνει αυτό  θα πρέπει να απολυθούν οι υπόλοιποι που διορίστηκαν με παράνομο τρόπο. Αν από το 2003 έπρεπε να εφαρμοστεί ο νόμος Αρσένη τότε και το 2010 έπρεπε να γίνει ασεπ για να εφαρμοστεί ο 3848.

Αναρωτιέμαι πως θα δικαιολογήσουν τα μόρια γραπτού διαγωνισμού   στο νέο σύστημα υπό την εποπτεία του ασεπ. Τα ακαδημαϊκά - κοινωνικά κριτήρια  και προϋπηρεσία τα έχουμε συνηθίσει , ποιο άρθρο του συντάγματος ορίζει διαφορετική μεταχείριση στους επιτυχόντες ασεπ 2008? Για να μπει ως κριτήριο δεν θα πρέπει να δώσουν σε όλους την ευκαιρία να διαγωνιστούν , υπάρχουν χιλιάδες νέοι πτυχιούχοι μετά το 2008.
Εγώ τα δέχομαι όλα αυτά. To θέμα είναι λοιπόν πολύ σύνθετο.
Το μόνο σίγουρο είναι για την ώρα:  Το ΣΤΕ αποφάσισε μόνο για όσους προσέφυγαν, για ορισμένους διοριστέους του 2008, για κανέναν άλλο.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
 Nα κι ένας αναδρομικός διορισμός

http://www.dipe-pie-sch.gr/2013_7_30_Katataxi.pdf

Αποσυνδεδεμένος gth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν διοριστούν όλοι οι αδιόριστοι διοριστέοι,ακόμα θα υπάρχει κώλυμα για τις άλλες ειδικότητες και κατηγορίες;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ανοιγει απλα ενα δρομο για να διεκδικησουν διορισμο και προηγουμενοι.

Gvasilis

Η επιτυχια στον ασεπ συμφωνα με νομο αρσενη ισχυει για 2 και μονο χρονια ασχετως διενεργειας διαγωνισμου. Οι επιτυχοντες του 2008 σαφεστατα αν ισχυε ο ν . Αρσενη ...εφαρμοζοτανε εννοω...τα επομενα 2 χρονια πιθανοτατα θα πηγαινανε αναπληρωτες. Δεν θα διοριζοντουσαν ομως. Αφου θα επρεπε να ξαναδωσουν παλι για να ειναι στους διοριστεους. Οι θεσεις σε ολους τους διαγωνισμους ηταν καθορισμενες σε 60-40 . Απο την στιγμη που διοριστηκε το 40  το οποιο συμφωνα με το στε εγινε παρανομως  οι θεσεις αυτες απλα χαθηκαν. Ανακλησεις διορισμων δεν γ7νοται οσο και να το ευχονται καποιοι καννιβαλοι επειδη ολοι τοτε ενεργουσαν βασει του ισχυοντα συστηματος. Τωρα ειναι θεμα του υπουργειου τι θα κανει με τους επιτυχοντες παλαιοτερω ετων. Ας περιμενουμε να δουμε


Θα συμφωνησω επισης με την KOKOSCHKA οτι οι ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ του 2008 τραβηξανε τα πανδεινα. Η αδικια ηταν τεραστια σε αυτους. Επρεπε να ειχανε διοριατει εδω και 5 χρονια. Για αυτο φυσικα πηγανε δικαστικως και δικαιωθηκανε. Για τους υπολοιπους που απλα περασανε την βαση , καθως ο ορος επιτυχων δεν υφισταται θα δουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 11:22:23 μμ από nikolopol »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 767

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.