*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042843 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με συγχωρείς, αλλά εγώ είμαι σαφέστατος και σου παραθέτω όλες τις πιθανές κατηγορίες διαφθοράς α) προσωπικές επιλογές διευθυντών, β) συνέντευξη γ) μη αναρτημένη προκήρυξη, δ) μη υπαγόμενη σε νόμο προκήρυξη, ε) πρόσληψη μέσω προϊσταμένου στελέχους και όχι φορέα/ διεύθυνσης, αλλά και είμαι ανοιχτός να ακούσω αν κάτι μου διαφεύγει. Αντίθετα ούτε έχω ακούσει ποτέ ονομαστική καταγγελία ή συγκεκριμένη περίπτωση ούτε καν ακριβή προσδιορισμό της έννοιας "πλάγια" πρόσληψη, από αυτόκλητους εισαγγελείς συναδέλφους, ενώ εγώ προσπαθώ να την ορίζω. Πιστεύω ότι μερίδα "εισαγγελέων" συναδέλφων χρησιμοποιεί όλη της τη ρητορική μέσω συκοφαντιών για να θολώσει τα νερά και να διαγραφούν όλες οι νομίμως αποκτηθείσες προϋπηρεσίες. Έλεγχος για όλους εδώ και τώρα και όχι "πονάει κεφάλι- κόβει κεφάλι", ειδικά όταν το κεφάλι είναι του διπλανού που δεν φταίει.
Συμφέρει εξαιρετικά ο κοινωνικός αυτοματισμός και η ηθικολογία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
φίλτατε1 ο νόμος 3848 είχε ένα βασικό λάθος. το να μετράει ο μεγαλύτερος βαθμός από ασεπ συγκρίνοντας ανόμοιους ασεπ από άποψη δυσκολίας!2 τώρα το τι βολεύει ή οχι τον καθένα δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλο πέρα από τον ίδιο.3 ας ελπίσουμε να έχουμε ένα δίκαιο σύστημα και να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις και πάλι.4

1) φίλτατη :-*
2) πραγματι εδω υπάρχει πρόβλημα αλλά λυνεται ισοσταθμίζοντας της βαθμολογίες όπωσ στα GRE TESTS ,αλλίως καθε 2 χρονια μαγγανοπήγαδο ;D
3) :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
4) Aντε πάλι απο την αρχη ,τι είναι δίκαιο και για ποιόν ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
και αφου διοριστουν οσοι διοριστούν άντε να ζήσουν με 650 και μακριά πιθανότερο από το σπίτι τους και την οικογενειά τους.
Κατα τα άλλα θέλετε ο καθένας 500 κριτήρια και  και και οτι μπορεί να φανταστεί ο καθένας σε τόσες σελίδες θέματος. Μήπως να χαλαρώσουμε λιγάκι............

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν θέλουμε 500 κριτήρια, θέλουμε ό, τι λέει το Σύνταγμα ήτοι ή γραπτό διαγωνισμό ή αντικειμενικά προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια, τα οποία για το δικό μας κλάδο της Ειδικής Εκπαίδευσης υπάρχουν αναρτημένα σε νόμους εδώ και χρόνια και με αυτά πορευτήκαμε. Επίσης, συγγνώμη αλλά προσωπικά κατατάσσω τον "Ωχαδερφισμό" και τη λασπολογία σε γειτονικά τσουβάλια, αφού συμφέρουν όταν μια πλευρά έχει μαξιμαλιστικές αλλά ταυτόχρονα θολές απαιτήσεις. Δείχνει ότι είμαστε όλοι το ίδιο. Δεν είμαστε και αυτό τεκμηριώνεται εύκολα αν έχουμε συγκεκριμένα αιτήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eta beta ας υποθεσουμε οτι περιλαμβανονται ολα στις περιπτωσεις α-ε για χαρη της συζητησης. Το α) ειναι με την μεγαλυτερη συχνοτητα που εχω στο μυαλο μου, και εκτιμω οτι δεν μπορει να ελεγχθει μαζικά. Μιλω για την πδς, οπου ετσι και αλλιώς το φαινομενο ηταν μαζικό. Επισης εχω και μια αμφιβολια και για το ε. Δεν ξερω την λυση για αυτες τις περιπτωσεις, αλλα νιωθω εκβιαζομενος, ή να καταγγειλω, η να το καταπιώ, αλλιως θα ακυρωθει ολη η προυπηρεσία.
Νομιζω επισης, οτι μπορει να προτεινες οτι αν κληθούν να προσκομισουν προσοντα αυτοί που γνωριζουν οτι οι ιδιοι τα απεκτησαν με δαφθορά, μπορει να διστάσουν επειδή φοβούνται; Σε μια μεριδα ανθρωπων μπορει να πιασει. Σε αυτους που οι αλλοι θεωρουν αφελεις εως βλακες (οχι εγω)
Αλλα να σου πω δεν μπορω να βρω κατι παραπανω απο την εθελοντικη υπαναχωρηση σε αυτη τη φαση.
Ενας νομος ομως που απαιτει τον ελεγχο των προσοντων, εστω ηθικα με ικανοποιει, σε πρωτη φαση. Και ας δωσει συγχωροχάρτι. Ειναι ενα μηνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2015, 09:58:16 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαίρομαι γιατί τουλάχιστον υπάρχουν και δίκαιοι συνάδελφοι που ήδη άρχισαν και διαχωρίζουν πιο συγκεκριμένα τις κατηγορίες και δεν αναλαμβάνουν ρόλο Δικαστή και Εκτελεστή. Ως προς το τι θα γίνει και πως αυτό θα γίνει είναι όντως δουλειά του υπουργείου, που οφείλουμε να το πιέσουμε όσο και όπως μπορούμε. Αυτό γίνεται ή με διάλογο ή με συνδικαλισμό, για αυτό επανέρχομαι στις θέσεις ΟΛΜΕ και ΔΟΕ. Πρακτικά όταν κάποιος καλείται από τη διεύθυνσή του για έλεγχο υποχρεούται να προσκομίζει τα αντίστοιχα έγγραφα. Εκβιασμοί και ημίμετρα στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν και συμφωνώ δεν πάμε ονομαστικά. Πάμε όμως συντεταγμένα και με γνώμονα γραπτούς νόμους και δεν τσουβαλιάζουμε. Ξαναλέω, διορισμοί όχι αποκλειστικά και μόνο με έναν από τους δύο τρόπους. Ό, τι σαφώς ορίζει το Σύνταγμα: ή γραπτός διαγωνισμός ή αντικειμενικά και προκαθορισμένα προσόντα, Προϋπηρεσία, Μεταπτυχιακά, Διδακτορικά όπως έχουν οριστεί από ήδη υπάρχοντες νόμους. Αν παραβιάστηκε ο νόμος στη δεύτερη περίπτωση καταγγελία και ακύρωση, αν όχι σεβασμός και νομική κατοχύρωση των υπόλοιπων κατηγοριών, κάτι που σαφώς ήταν το πνεύμα του 60/40. Ναι λοιπόν στη βελτίωσή του, όχι στην ισοπέδωση.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως να διευκρινησω eta beta οτι δεν ειμαι και τοσο ακινδυνος. εχω μια ταση να σκαλιζω, και να εισαι σιγουρος οτι αν βρεθεί ενας τροπος μαζικου ελεγχου ακομα και για τις δυσκολες περιπτώσεις, δεν θα διστάσω να συμβάλλω και με ατομική προσπαθεια να αποκαλυφθει η πολύ συγκεκριμένη αληθεια, αγνοώντας τους χαρακτηρισμούς του αυτόκλητου εισαγγελέα. Ιδιαίτερα αν ο εκβιασμός προχωρήσει στα άκρα, θα κάνω αυτό που κορόϊδευα... Τον ντετέκτιβ. Δεν θα ειναι η πρώτη φορά.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν διαφωνώ. Προσωπικά όμως αν μου επιτρέπεις, αν ένας άνθρωπος έχει δίκιο δεν χρειάζεται απειλητικό ύφος. Πιστεύω ότι έχεις δίκιο, μην το χάνεις. Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αν δεν μπορώ να αποδείξω κάτι ονομαστικά ακολουθώ τη δύναμη του λόγου μου ή του νόμου. Τρίτη φορά σου εξηγώ: Μαζικός έλεγχος από που προέκυψε η προϋπηρεσία. Αν είναι όμως βάσει αντικειμενικών και προκαθορισμένων από το Νόμο κριτηρίων να δίνεται δυνατότητα διορισμού. Μπορεί να γίνει εν μια νυκτί, όπως έγινε ήδη με έλεγχο από την υπηρεσία τους των προσόντων των υπαλλήλων.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Εδώ και 1 μήνα από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης (όπως λένε οι πηγές μου) διεξάγεται έλεγχος γνησιότητας και των προϋπηρεσιών (είχε προηγηθεί έλεγχος γνησιότητας των τίτλων σπουδών) όλων των εκπαιδευτικών που υπηρετούν στα δημόσια σχολεία, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 28 του Ν.4305/2014 (και συγκεκριμένα της παραγράφου 8).

http://www.dipevath.gr/v3/Egkyklioi-Dieythinsis/16-01-2015/2a-koinop-eggr.pdf

http://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20141209_egkykl_n4305_2014_elegxos_dikaiol_signed.pdf

http://www.ydmed.gov.gr/wp-content/uploads/20141209_egkykl_n4305_2014_elegxos_dikaiol_ypodeigma.doc

"7. Οι φορείς, προς τους οποίους αποστέλλονται αιτήματα ελέγχου της γνησιότητας των δικαιολογητικών κατά τις διαδικασίες που ορίζονται στην παρούσα, οφείλουν να πραγματοποιούν τον έλεγχο αμελλητί και η απάντησή τους να περιέρχεται στο φορέα που έχει υποβάλει το αίτημα το αργότερο εντός πέντε (5) εργασίμων ημερών από την ημερομηνία υποβολής του."

Επισημαίνω ότι ο έλεγχος αφορά μόνο την γνησιότητα (και όχι την σκοπιμότητα ή κάτι άλλο).

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαλά ΔΕΝ έχεις καθόλου χιούμορ για να ΜΗΝ πώ ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος.........
ΕΓΩ ΣΥΝΦΩΝΗΣΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΕΠ ΜΕΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΣΕΠ
τώρα που το έγραψα με κεφαλαία το κατάλαβες ότι συνφωνώ μαζί σου ;)
υ.γ. ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ
Σου ζητώ συγνώμη αλλά έτσι όπως  έθεσες το χιούμορ ήταν σαν να ειρωνευόσουνα. Ξανά συγνώμη! :-[ :-[ :-[
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να υπαρχει ένα σταθερο αξιοκρατικό συστημα διορισμων γιατι με τα μεταβατικα πήξαμε ......   :o :o

Αυτό είναι πολύ σημαντικό.  Γιατί μπορεί τώρα οι διορισμοί να είναι ελάχιστοι αλλά αργά ή γρήγορα θα επανέλθουν τα πράγματα .
Σύμφωνα και με την απόφαση του ΣτΕ νομίζω πως τα πράγματα θα πάνε σε ένα ( και μόνο ένα ) πίνακα διορισμών. Αυτός θα προκύπτει από γραπτό διαγωνισμό . Στον βαθμό του διαγωνισμού θα υπάρχουν προσαυξήσεις από μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία.
Το ποσό μεγάλη προσαύξηση θα έχει κάποιος από την προϋπηρεσία είναι ένα θέμα.  Νομίζω εκεί θα υπάρχουν στο μέλλον οι όποιες αλλαγές από υπουργό σε υπουργό. 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Η ύπαρξη ενός μόνο πίνακα, είναι η καλύτερη λύση για το μέλλον...
  

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
...
Σύμφωνα και με την απόφαση του ΣτΕ νομίζω πως τα πράγματα θα πάνε σε ένα ( και μόνο ένα ) πίνακα διορισμών. Αυτός θα προκύπτει από γραπτό διαγωνισμό . Στον βαθμό του διαγωνισμού θα υπάρχουν προσαυξήσεις από μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία.
Το ποσό μεγάλη προσαύξηση θα έχει κάποιος από την προϋπηρεσία είναι ένα θέμα.  Νομίζω εκεί θα υπάρχουν στο μέλλον οι όποιες αλλαγές από υπουργό σε υπουργό. 
καλημερα
ετσι ειναι! αναλογα με το προς τα που κλινει κι αυτος
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει ενα συστημα που θελει να βολεψει μια συγκεκριμενη πονεμενη κατηγορια, το θεμα ειναι κατα ποσο ενα συστημα μπορει να αντεξει στο χρονο , για να συμβει αυτο πρεπει να ειναι ισορροπημένο . Οχι μονο για εμας που εχουμε προυπηρεσια που ειμαστε η μειοψηφια αλλα και για οσους δεν εχουν . Ενα συστημα με μοριοδοτηση σαν την επετηριδα εχει αποτυχει ηδη σε πολυ καλυτερες εποχες. Το να  αφαιρειται η ισονομια 17 χρονων των τελειοφοιτων απο το υπουργειο και να καταδικαζονται σε ανεργια δεκαετιων ολοι οι τελειοφοιτοι και φοιτητες δεν φαινεται να ειναι και πολυ ισορροπημενο σαν ιδεα
he who tries to shine , dims his own light

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.