*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041612 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ξαναρωτώ Δηλαδή αν θα πάρει,  θα πάρει με ασεπ 2008 +προϋπηρεσία; και προϋπηρεσία μέχρι το 2015;άλλωστε το ΣτΕ δεν ακυρωνει τις προσαυξήσεις από προϋπηρεσία...

είναι ακατανόητο να επιμένουν κάποια δημοσιεύματα ΜΟΝΟ στον διαγωνισμό του 08...αλλά αν ισχύσει σκανδαλωδώς μόνο η επιτυχια του 08, τοτε όποια προσαύξηση και να πάρεις στην προυπηρεσία δεν θα ξεπερνά σε μοριοδοτηση τα του Ασεπ...
παράδειγμα...αν ένας έχει 70 στον γραπτο του ΑΣΕΠ ,ας πούμε προς διευκολυνση της συζητησης μόνο του 08, και έχεις 70 μηνες προυηπηρεσια , ποσος λές να ειναι ο συντελεστης βαρυτητας; 0,2 ; ...0,4 ; 0,5 ;...όσο και να είναι δεν θα γίνεται να  φτάσει το 70αρι του γραπτου...
Στους μαθηματικους στους πρωτους 500 πάνω από 400 έχουν παλαιότερες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ ή καθόλου και φυσικα μεγαλες προυπηρεσιες...
αν εφαρμοστεί αυτό θα διοριστεί (λέμε τώρα να γίνουν διορισμοί και δεν έχουμε βαρέσει κανόνι), ένας με 55,01 μόνο απο γραπτό, χωρίς καθόλου προυπηρεσία και θα μείνει στην απέξω ένας άλλος που με 70 μήνες προυπηρεσία, επιτυχία ας πουμε το 00,02,05,06, με ένα συντελεστή προυπηρεσίας εγω σου λέω 0,5 , 35 μορια απ την προυπηρεσια ....
αυτο θα ειναι τρελη αδικια....να μοριοδοτηθει ο ΑΣΕΠ παραπάνω, αλλά ΟΛΕΣ οι επιτυχίες, και οχι επιλεκτικά του 08 επειδή βολεύνται καποιοι...
α, και κάπου στο φορουμ ειδα οτι ο δικηγόρος Χατζηφωτης ΔΕΝ ΕΙΠΕ ποτέ ότι το ΣτΕ αναφέρεται μόνο στου 08...
που η αληθεια και που το ψέμα; ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...κα κάτι ακόμα...πόσο νομικά στέκει ( ας αφήσουμε την ηθική πλευρά), για τους πίνακες αναπληρωτων να μετράνε ΚΑΙ του 06 τα μόρι έστω και μισά, ενώ σε σύστημα διορισμών να μην μετράνε καθόλου;
δηλαδή για παράδειγμα στους επιτυχόντες του 06 τι θα πουνε; είσαι καλός και μετράνε τα μορια σου ενώ για μόνιμο διορισμό είσαι ανεπαρκής; ....δεν στέκει...φοβάμαι ότι θα τα κάνουν μπάχαλο...δεν το γνωρίζουν καλά το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απόφαση του ΣτΕ μιλάει για επιτυχία μόνο 08 ή μπορεί να εφαρμοστεί και από το `1998 και μετά; δηλαδή έγραψα στο ασεπ 06 70 π.χ,   κι εσύ 70 στον ασεπ του 2000, λέω ένα παράδειγμα...κι έχω 50 μήνες προϋπηρεσία κι έχεις 40 και αυτά αθροίζονται....έτσι θα το κάνει;

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απόφαση του ΣτΕ μιλάει για επιτυχία μόνο 08 ή μπορεί να εφαρμοστεί και από το `1998 και μετά; δηλαδή έγραψα στο ασεπ 06 70 π.χ,   κι εσύ 70 στον ασεπ του 2000, λέω ένα παράδειγμα...κι έχω 50 μήνες προϋπηρεσία κι έχεις 40 και αυτά αθροίζονται....έτσι θα το κάνει;
ο στε δεν αναφέρεται μονο στο 08.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
..και η προϋπηρεσία πως θα πριμοδοτηθεί; διότι εντάξει η επίδοση καλή και άγια αποκτάται με διάβασμα και κόπο, αλλά και η προϋπηρεσία; πως θα πριμοδοτηθεί; αλά Διαμαντοπούλου, μέχρι 16, 80; αδικία δεν είναι; βόγκιξε ο κόσμος να την μαζέψει ...τί να πω πάλι μπάχαλο θα γίνει... :(

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο στε δεν αναφέρεται μονο στο 08.
δηλαδή θα μαζευτούν και οι επιτυχόντες από το 1998 και μετά;

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
..και η προϋπηρεσία πως θα πριμοδοτηθεί; διότι εντάξει η επίδοση καλή και άγια αποκτάται με διάβασμα και κόπο, αλλά και η προϋπηρεσία; πως θα πριμοδοτηθεί; αλά Διαμαντοπούλου, μέχρι 16, 80; αδικία δεν είναι; βόγκιξε ο κόσμος να την μαζέψει ...τί να πω πάλι μπάχαλο θα γίνει... :(
Σιγουρα θα πριμοδοτηθεί περισσοτερο αλλα δεν θα ξεπερνα το βαθμο του γραπτου πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από το 2002 και εξής. Ο Κουράκης μιλάει για επιτυχόντες και προηγούμενων διαγωνισμών στο ραδιόφωνο του Alpha.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 11:49:20 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
...κα κάτι ακόμα...πόσο νομικά στέκει ( ας αφήσουμε την ηθική πλευρά), για τους πίνακες αναπληρωτων να μετράνε ΚΑΙ του 06 τα μόρι έστω και μισά, ενώ σε σύστημα διορισμών να μην μετράνε καθόλου;
δηλαδή για παράδειγμα στους επιτυχόντες του 06 τι θα πουνε; είσαι καλός και μετράνε τα μορια σου ενώ για μόνιμο διορισμό είσαι ανεπαρκής; ....δεν στέκει...φοβάμαι ότι θα τα κάνουν μπάχαλο...δεν το γνωρίζουν καλά το θέμα...
Αποψη μου......ο νόμος που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι ο 3848 ,αυτός αναφέρει επιτυχία του 06 και 08 ,ο Κουράκης όταν εννοεί επιτυχόντες του 08 εννοεί τους φεκίτες, η προυπηρεσία σε ένα γρήγορο μεταβατικο θα μοριοδοτηθεί περισσότερο απο την κλιμακωση της Διαμαντοπούλου,σύμφωνα με το ΣΤΕ δεν μπορεί να διοριστεί πλέον κανείς χωρίς Ασεπ οταν υπαρχουν επιτυχόντες στο κλαδο,εν αντιθεσει των δασκάλων,ενεργοί ασέπ είναι αυτή που υπάρχουν στο πίνακα αναπληρωτων, με τη βαρύτητα που είναι ,αλλοι έχουν 06 δια 2 ,αλλοι του 08 και άλλοι και τους δύο....ΑΠΟΨΗ μου....

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
faz τί είπε ο Κουράκης ακριβώς στο ραδιόφωνο;

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
sissy ευχαριστώ! Αυτό το είχα ακούσει, νόμιζα ότι έκανε και άλλες δηλώσες και σε άλλο μέσο...

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποψη μου......ο νόμος που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι ο 3848 ,αυτός αναφέρει επιτυχία του 06 και 08 ,ο Κουράκης όταν εννοεί επιτυχόντες του 08 εννοεί τους φεκίτες, η προυπηρεσία σε ένα γρήγορο μεταβατικο θα μοριοδοτηθεί περισσότερο απο την κλιμακωση της Διαμαντοπούλου,σύμφωνα με το ΣΤΕ δεν μπορεί να διοριστεί πλέον κανείς χωρίς Ασεπ οταν υπαρχουν επιτυχόντες στο κλαδο,εν αντιθεσει των δασκάλων,ενεργοί ασέπ είναι αυτή που υπάρχουν στο πίνακα αναπληρωτων, με τη βαρύτητα που είναι ,αλλοι έχουν 06 δια 2 ,αλλοι του 08 και άλλοι και τους δύο....ΑΠΟΨΗ μου....

Γνωμη μου..ο 3848 αναφερει " ....οσοι συγκεντρωσαν την βαθμολογικη ββαση σε αυτόν (εννοει καινουριο ΑΣΕΠ) και σε έναν τουλαχιστον από τους 2 προηγουμενους (06,08).Αφου δεν εγινε, καινούριος θεωρείται 0  08 και οι δυο προηγούμενοι 06,04.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Γνωμη μου..ο 3848 αναφερει " ....οσοι συγκεντρωσαν την βαθμολογικη ββαση σε αυτόν (εννοει καινουριο ΑΣΕΠ) και σε έναν τουλαχιστον από τους 2 προηγουμενους (06,08).Αφου δεν εγινε, καινούριος θεωρείται 0  08 και οι δυο προηγούμενοι 06,04.
Νομικός δεν είμαι....νομικούς έχει το υπουργείο άρα θα το βρουν.....τι να πω εγω επ' αυτού....δεν γνωρίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.