*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042223 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Τουλάχιστον σαν πολύτεκνους ή με την παλαιότητα πτυχίου, θα μας πάρουνε; άκουσε κανείς τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Αφού είπαμε θα βρεθεί νομικό παραθυράκι. Δεν μπορεί με 57 μήνες προυπηρεσία και 3 αποτυχίες ΑΣΕΠ να με αφήσει απ' έξω. Βυσματική, βρωμερή και τρισάθλια η προηπηρεσία μας, αλλά αυτή στήριξε το δημόσιο ελληνικό σχολείο.

εγώ ειλικρινά δε θέλω να σας μη μετρήσουν την προϋπηρεσία ... αλλά.... να ακούσω και απο εσάς ,οχι προσωπικά απο εσένα, να αναγνωριστεί και η προσπάθεια που έκανε ο καθένας ξεχωριστά σε ΑΣΕΠ, μη ταα θελετε όλα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Όλες οι φουρνιές ΑΣΕΠ έχουν πληγεί από τις νομοθετικές αυθαιρεσίες των κυβερνήσεων. Αφήστε στις νομικές υπηρεσίες του κράτους να αποφανθούν τον τρόπο δικαίωσής τους. Μπορεί να αποφανθεί ότι προηγούνται οι παλαιότεροι, ίσως οι τελευταίοι, ίσως αυτοί που έχουν την ψηλότερη βαθμολογία και ανεξάρτητα από την χρονιά ΑΣΕΠ.

Για να σε προλάβω αξιότιμο portokali, αν δεν ήταν το θέμα νομικό και ήταν στο χέρι μου θα πριμοδοτούσα την θέση στον τελικό πίνακα και όχι τον βαθμό του ΑΣΕΠ. Με αυτό το τρόπο δεν θα υπήρχε θέμα σύγκρισης βαθμολογιών διαφορετικής δυσκολίας θεμάτων και επιπλέον θα έδινα περισσότερα μπόνους σε αυτούς της τάδε φουρνιάς που αδικήθηκαν περισσότερο με την μείωση του αριθμού διοριστέων προς όφελος άλλων κατηγοριών αλλά ή απλώς άδικης κατανομής των προσλήψεων. Όλα αυτά είναι υποθετικά και δεν τα έχω ψάξει καλά. Απλά το θέτω προς συζήτηση και αν δεν στέκει πάω πάσο εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Όλες οι φουρνιές ΑΣΕΠ έχουν πληγεί από τις νομοθετικές αυθαιρεσίες των κυβερνήσεων. Αφήστε στις νομικές υπηρεσίες του κράτους να αποφανθούν τον τρόπο δικαίωσής τους. Μπορεί να αποφανθεί ότι προηγούνται οι παλαιότεροι, ίσως οι τελευταίοι, ίσως αυτοί που έχουν την ψηλότερη βαθμολογία και ανεξάρτητα από την χρονιά ΑΣΕΠ.

Για να σε προλάβω αξιότιμο portokali, αν δεν ήταν το θέμα νομικό και ήταν στο χέρι μου θα πριμοδοτούσα την θέση στον τελικό πίνακα και όχι τον βαθμό του ΑΣΕΠ. Με αυτό το τρόπο δεν θα υπήρχε θέμα σύγκρισης βαθμολογιών διαφορετικής δυσκολίας θεμάτων και επιπλέον θα έδινα περισσότερα μπόνους σε αυτούς της τάδε φουρνιάς που αδικήθηκαν περισσότερο με την μείωση του αριθμού διοριστέων προς όφελος άλλων κατηγοριών αλλά ή απλώς άδικης κατανομής των προσλήψεων. Όλα αυτά είναι υποθετικά και δεν τα έχω ψάξει καλά. Απλά το θέτω προς συζήτηση και αν δεν στέκει πάω πάσο εκ των προτέρων.
για πριμοδότηση της θέσης και όχι του βαθμού γράφω από τοτε που άλλαξε τον νόμο η Διαμαντοπούλου και μάλιστα είχα στείλει υπόμνημα πριν ψηφιστεί στους εν λόγω υπουργούς και την ΟΛΜΕ αλλά........
τότε ακόμη και στο φόρουμ δεν γινόταν θέμα αλλά έτσι είμαστε, όταν γίνονται οι νόμοι κοιτάμε τον κ.... μας αλλά μετά προσπαθούμε να βρούμε το δίκιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Επικροτώ την πρότασή σου. Το είχα επισημάνει και εγώ το πρόβλημα (φαίνεται από παλιότερα μηνύματά μου). Δυστυχώς τώρα δεν είναι περιπλεγμένα τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 03:06:46 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τι εστί πριμοδότηση της θέσης;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλή ιδέα, μπορεί να δουλέψει!

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Λετε για το Στε οτι μονο τον νομο Αρσενη εγβαλε σωστο και ολα τα αλλα ειναι παρανομα.

Και εγω ρωταω...................ο νομος Αρσενη εγινε το 1998.Τωρα θυμηθηκατε να εφαρμοστει γιατι ετσι σας βολευει?Τοτε γιατι συζητατε να μετρησει ο ασεπ του 06 ή του 08 ή του 04 ενω οσοι διοριστηκαν απο το 2001 και μετα με αλλον τροπο εκτος του νομου αρσενη ειναι παρανομοι.Εννοω αφου ο νομος Αρσενη ειναι ο σωστος οι επιτυχοντες π.χ του 04 γιατι δεν προσφυγαν να διοριστουν τοτε και Ολοι ζητουν τωρα να εφαρμοστει ο νομος και να διοριστουν αναδρομικα?
Ισως γιατι τελειωσαν οι διοριστεοι Ασεπ του 2008,το 40% και το 24μηνο απο τις βασικες ειδικοτητες και δεν ξερετε απο ποιον να παρετε τις πιστωσεις?
Το λεω γιατι οι υπολοιπομενοι 600 φεκιτες δεν ειναι απο τις βασικες ειδικοτητες οποτε μαλλον ζοριζεστε οτι οι πιστωσεις των διορισμων θα πανε αλλου.Ρωτειστε ομως και μας που 5 χρονια περιμενουμε τον διορισμο και τις πιστωσεις τις επαιρναν τα 24μηνα αντι των διοριστεων?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Κάποιοι προσέφυγαν μετά τον ΑΣΕΠ του 2006. Αυτά τα δικαστήρια αργούν.
Αποφάσεις περιμένουν μέσα στο 2015 από το ΣτΕ.
Αρα 7-8 αναμονής.
Tina kipe17  ήσουν και εσύ στους διοριστέους του ΑΣΕΠ του 08 γιαυτό λες ότι περιμένεις 5 χρόνια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 04:40:33 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον της πρότασης. Την παραθέτω σε μία συγκεκριμένη μορφή μετά από μία σύντομη μελέτη:

Έστω εξετάζω τα αποτελέσματα 4γραπτών ΑΣΕΠ μίας ειδικότητας με ή χωρίς προσαυξήσεις.
Βλέπω ότι ο μεγαλύτερος βαθμός από όλους-όλους είναι 90  μόρια.
Βλέπω επίσης ότι μεγαλύτερος αριθμός επιτυχόντων (πάνω από την βάση) στους 4 διαγωνισμούς είναι 900.

Έστω τώρα κάποιος επιτυχών σε ένα διαγωνισμό κατατάχθηκε στην 400 θέση. Τότε τα μόριά του θα τα υπολόγιζα έτσι:

90 – 55 (βάση) = 35

(35:900) Χ (900-400) = 19,444 μόρια      (με bold οι σταθερές στην ειδικότητα αυτή)

Στον κοινό πίνακα ο επιτυχών θα έχει 19,444 μόρια. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα μετρούσα ένα επιπλέον κριτήριο.

Παρά την πρότασή μου επιφυλάσσομαι για το ορθόν από νομικής άποψης. Το έχω ξαναπεί ότι δίκιο είναι αυτό που προβλέπεται από τον νόμο.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον της πρότασης. Την παραθέτω σε μία συγκεκριμένη μορφή μετά από μία σύντομη μελέτη:

Έστω εξετάζω τα αποτελέσματα 4γραπτών ΑΣΕΠ μίας ειδικότητας με ή χωρίς προσαυξήσεις.
Βλέπω ότι ο μεγαλύτερος βαθμός από όλους-όλους είναι 90  μόρια.
Βλέπω επίσης ότι μεγαλύτερος αριθμός επιτυχόντων (πάνω από την βάση) στους 4 διαγωνισμούς είναι 900.

Έστω τώρα κάποιος επιτυχών σε ένα διαγωνισμό κατατάχθηκε στην 400 θέση. Τότε τα μόριά του θα τα υπολόγιζα έτσι:

90 – 55 (βάση) = 35

(35:900) Χ (900-400) = 19,444 μόρια      (με bold οι σταθερές στην ειδικότητα αυτή)

Στον κοινό πίνακα ο επιτυχών θα έχει 19,444 μόρια. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα μετρούσα ένα επιπλέον κριτήριο.

Παρά την πρότασή μου επιφυλάσσομαι για το ορθόν από νομικής άποψης. Το έχω ξαναπεί ότι δίκιο είναι αυτό που προβλέπεται από τον νόμο.
Aυτο που θα κανει το υπουργειο ειναι διευρυμενο 24μηνο..οποιοσδηποτε ασεπ και προυπηρεσια..ολα τα υπολοιπα ειναι παραμυθια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Αρα μοριοδότηση ΑΣΕΠ και προυπηρεσίας. Το θέμα είναι πως θα γίνει η μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 736
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.