*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041640 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Εχετε καμια πληροφορηση για το ποτε θα βγαλουν το νομοσχεδιο για τους διορισμούς;Μπαινει Ιουνης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το οτι δεν εδωσες σε προηγουμενους Ασεπ λογω ηλικιας ή εδωσες και δεν περασες τη βαση, δεν φταιμε εμεις γι αυτο...
Εμεις δωσαμε ,πετυχαμε πηραμε μορια και δουλεψαμε ως αναπληρωτες...
Το να θες να διοριστεις μονο εσυ και καποιοι κουτοπονηροι που ηθελαν προκλητικα να μετρησει  μονο ο  ασεπ του 08, αυτο ειναι ή θράσος ή αγνοια ή αναλγησια...
Δηλαδη επειδη εγω ειχα επιτυχια στον ασεπ του 02 και 06 θα μου βγαλεις εσυ παρανομη την προυπηρεσια ;
Πας καλα συναδελφε; ...μαζεψου...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανάλγητοι είναι όσοι δεν δίνουν το δικαίωμα στους επιτυχόντες να αποκτήσουν προϋπηρεσία μέσω της αναπλήρωσης εφόσον το δικαιούνται.
Πόσοι επιτυχόντες του 2008 δεν έχουν δουλέψει μετά από 6 χρόνια ούτε μία ώρα στα σχολεία;
Το θεωρείς δίκαιο;

Για τους διορισμούς δεν αρνούμαι σε ένα μεταβατικό στάδιο να υπάρξει πίνακας με όλους τους επιτυχόντες όλων των διαγωνισμών με βάση τη σειρά κατάξης. Άλλα όχι και προϋπηρεσία. Αυτό θα είναι κοροϊδία.
Κάποιοι όμως πονηρά σκεφτόμενοι λένε:όλα μέσα και να δοθεί και μία βάση σε όσους δεν έχουν καθόλου ασεπ αλλά έχουν προϋπηρεσία. Δηλαδή ένας πχ με τη βάση στον ασεπ ή καθόλου ασεπ και 10 χρόνια προϋπηρεσία να προηγείται.
Εχεις παρεξηγήσει μερικούς χιλιάδες ανθρώπους. Εμείς που έχουμε πετύχει και πήγαμε αναπληρψτές λόγω επιτυχίας, όπωςς πιστεύεις ότι είναι σωστό (οπότε εδώ έχεις μια αντίφαση), δεν υποστηρίζουμε την προυπηρεσία χωρίς ασεπ! Ούτε τις βυσματικές προυπηρεσίες. Εγώ θέλω να ελεγχθούν και να σβηστούν. Νομίζω πολλοί θέλουν το ίδιο.
Ομως πήγες και μας τσουβάλιασες μαζί με αυτούς με τις μη αξιοκρατικά εγγυημένες προυπηρεσίες και τώρα μας αντιμετωπίζεις λες και τους υποστηρίζουμε ή, αν είναι δυνατόν ότι είμαστε το ίδιο. Ομοίως και για άλλους ανθρώπους που αισθάνονται διωκόμενοι όπως στην ειδική αγωγή.
Δηλαδή επιδιώκεις να γίνεις κατι που μετά από δύο χρόνια αναμένεις να σε αντιμετωπίσουν όπως εσύ αντιμετωπίζεις εμας.
Οι λόγοι που δεν δούλεψαν σαν αναπληρωτές οι 2008 είναι διαφορετικοί σε κάθε ειδικότητα. Εχει να κάνει κυρίως με το γεγονός, θα το πω από τη δική μου πλευρά επειδή ξέρω πως δεν έχουν όλοι την ιδια αποψη για το θέμα, ότι δεν υπήρχαν αρκετές θέσεις για όλους. Στο δικό μου κλάδο όλοι οι επιτυχόντες 2008 που έκαναν αίτηση αναπληρωτή δούλεψαν, επειδή οι προηγούμενοι επιτυχόντες ήταν λίγοι και οι ανάγκες ήταν περισσότερες. Σε άλλους κλάδους που το φαινόμενο βυματικών προυπηρεσιών ήταν πολύ έντονο και αυτή η προυπηρεσία έσβηνε την επιτυχία στον ΑΣΕΠ, οποιοδήποτε ΑΣΕΠ, υπάρχει πρόβλημα.
 Είναι κρίμα που οι επιτυχόντες του 2008 δεν πρόλαβαν να υπηρετήσουν και να μαζέψουν προυπηρεσία. Αλλά δεν είναι λάθος των προηγούμενων επιτυχόντων ΑΣΕΠ και δεν μπορείς να το φορτώνεις πάνω τους και να τους εξισώνεις με τα βύσματα που κατηγορούσαμε όλοι μαζί (και προφανώς εδώ είναι η ειρωνία για μενα).
Και σου ξαναλέω, αν ζητάς να αντικατασταθούν οι προηγουμενοι επιτυχόντες από τους επόμενους, τότε αν τα καταφέρεςι ή θα αντικαταστταθείς και εσύ του χρόνου, ή ίσως να μην προλάβεις να αξιοποιήσεις καθόλου την επιτυχία σου (παρα΄θα τρέχεις στα δικαστήρια μαζί μου για να δικαιωθούμε για τις παλιές μας επιτυχίες πλέον) όταν θα γίνει νέος ασεπ με αποδεδειγμένα και ελεγμένα αυτή τη φορά αντικειμένικά κριτήρια που θα καταργεί και το 08 και το 06 και και.
Κάνεις λάθος που προσπαθείς να προσπεράσεις τους πάντες στην σειρά. Συμφωνώ να εκτπίσουμε από την σειρά τις αναξιοκρατικές ΠΔΣ, ΟΑΕΔ, Σιβιτανίδειο, Εκλησσίες ναυτικά που αναφέρει άλλωστε το ΣΤΕ για να παρεις την θέση τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 01:53:32 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εμείς αυτό ζητάμε να δουλέψουμε ως αναπληρωτές αφού είμαστε επιτυχόντες του 2008. Δηλαδή εσύ θέλεις ακόμα να δουλεύεις ως αναπληρωτής επειδή ήσουν επιτυχών το 2001, δηλαδή πριν από 14 χρόνια;

Καλά μιλάμε για θράσος....και περνάμε στον ασεπ και θα μας δείρουνε....με τα μόριά σου να μπεις στους πίνακες αναπληρωτών και όταν έλθει η σειρά σου να πας...αλλιώς να περιμένεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχεις παρεξηγήσει μερικούς χιλιάδες ανθρώπους. Εμείς που έχουμε πετύχει και πήγαμε αναπληρψτές λόγω επιτυχίας, όπωςς πιστεύεις ότι είναι σωστό (οπότε εδώ έχεις μια αντίφαση), δεν υποστηρίζουμε την προυπηρεσία χωρίς ασεπ! Ούτε τις βυσματικές προυπηρεσίες. Εγώ θέλω να ελεγχθούν και να σβηστούν. Νομίζω πολλοί θέλουν το ίδιο.
Ομως πήγες και μας τσουβάλιασες μαζί με αυτούς με τις μη αξιοκρατικά εγγυημένες προυπηρεσίες και τώρα μας αντιμετωπίζεις λες και τους υποστηρίζουμε ή, αν είναι δυνατόν ότι είμαστε το ίδιο. Ομοίως και για άλλους ανθρώπους που αισθάνονται διωκόμενοι όπως στην ειδική αγωγή.
Δηλαδή επιδιώκεις να γίνεις κατι που μετά από δύο χρόνια αναμένεις να σε αντιμετωπίσουν όπως εσύ αντιμετωπίζεις εμας.
Οι λόγοι που δεν δούλεψαν σαν αναπληρωτές οι 2008 είναι διαφορετικοί σε κάθε ειδικότητα. Εχει να κάνει κυρίως με το γεγονός, θα το πω από τη δική μου πλευρά επειδή ξέρω πως δεν έχουν όλοι την ιδια αποψη για το θέμα, ότι δεν υπήρχαν αρκετές θέσεις για όλους. Στο δικό μου κλάδο όλοι οι επιτυχόντες 2008 που έκαναν αίτηση αναπληρωτή δούλεψαν, επειδή οι προηγούμενοι επιτυχόντες ήταν λίγοι και οι ανάγκες ήταν περισσότερες. Σε άλλους κλάδους που το φαινόμενο βυματικών προυπηρεσιών ήταν πολύ έντονο και αυτή η προυπηρεσία έσβηνε την επιτυχία στον ΑΣΕΠ, οποιοδήποτε ΑΣΕΠ, υπάρχει πρόβλημα.
 Είναι κρίμα που οι επιτυχόντες του 2008 δεν πρόλαβαν να υπηρετήσουν και να μαζέψουν προυπηρεσία. Αλλά δεν είναι λάθος των προηγούμενων επιτυχόντων ΑΣΕΠ και δεν μπορείς να το φορτώνεις πάνω τους και να τους εξισώνεις με τα βύσματα που κατηγορούσαμε όλοι μαζί (και προφανώς εδώ είναι η ειρωνία για μενα).
Και σου ξαναλέω, αν ζητάς να αντικατασταθούν οι προηγουμενοι επιτυχόντες από τους επόμενους, τότε αν τα καταφέρεςι ή θα αντικαταστταθείς και εσύ του χρόνου, ή ίσως να μην προλάβεις να αξιοποιήσεις καθόλου την επιτυχία σου (παρα΄θα τρέχεις στα δικαστήρια μαζί μου για να δικαιωθούμε για τις παλιές μας επιτυχίες πλέον) όταν θα γίνει νέος ασεπ με αποδεδειγμένα και ελεγμένα αυτή τη φορά αντικειμένικά κριτήρια που θα καταργεί και το 08 και το 06 και και.
Κάνεις λάθος που προσπαθείς να προσπεράσεις τους πάντες στην σειρά. Συμφωνώ να εκτπίσουμε από την σειρά τις αναξιοκρατικές ΠΔΣ, ΟΑΕΔ, Σιβιτανίδειο, Εκλησσίες ναυτικά που αναφέρει άλλωστε το ΣΤΕ για να παρεις την θέση τους.
++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το να πηγαίνουν αναπληρωτές οι επιτυχόντες του εκάστοτε ασεπ το λέει το ΣτΕ. Τότε όντως θα μπορούσε η προϋπηρεσία να προσμετράται χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το να πηγαίνουν αναπληρωτές οι επιτυχόντες του εκάστοτε ασεπ το λέει το ΣτΕ. Τότε όντως θα μπορούσε η προϋπηρεσία να προσμετράται χωρίς πρόβλημα.
άρα τι προτείνεις; να υπάρχουν στους πίνακες των αναπληρωτών βάσει των μορίων της προϋπηρεσίας τους κατά φθίνουσα σειρά μόνο όσοι από το 98 και μετά πέρασαν την βάση; σωστά καταλαβαίνω;

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Και εμείς αυτό ζητάμε να δουλέψουμε ως αναπληρωτές αφού είμαστε επιτυχόντες του 2008. Δηλαδή εσύ θέλεις ακόμα να δουλεύεις ως αναπληρωτής επειδή ήσουν επιτυχών το 2001, δηλαδή πριν από 14 χρόνια;

Σκέψου όμως ότι και κάποιοι επιτυχόντες του 2004 ή 2006 δεν δούλεψαν ως αναπληρωτές ή δούλεψαν μόνο ως ωρομίσθιοι, επειδή τους προσπερνούσαν οι προυπηρεσίες...άρα και αυτοί επιθυμούν δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το να πηγαίνουν αναπληρωτές οι επιτυχόντες του εκάστοτε ασεπ το λέει το ΣτΕ. Τότε όντως θα μπορούσε η προϋπηρεσία να προσμετράται χωρίς πρόβλημα.
Για την ακρίβεια το λέει το σύνταγμα. Είναι πραγματικά ένα πρόβλημα για όλους τους αναπληρωτές που δν μπορώ να το συλλάβω πως έγινε ούτε να το αντιμετωπίσω. Είναι αυτοκτονία με ραντεβού και για σένα αυτό όπως και για όλους μας που ανοίκουμε στην ίδια κατηγορία με σένα. Λέει και άλλα πράγματα το σύνταγμα που όμως δεν εφαρμόζονται όπως ανέδειξαν o nikolopol και άλλοι.
Είναι προσωπική μου άποψη να μην συμφωνώ με αυτό το τερας του νεοφιλελευθερισμού και του οπορτουνισμού και να υποστηρίζω μια πιο δίκαιη κοινωνικά λύση. Ισότιμη. Όμως με προβληματίζει πραγματικά ότι δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στο σύνταγμα και δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω να διορθωθεί αυτό το λάθος. Πρέπει να γίνει αντιληπτό και από τους "αντιπροσώπους" "μας".
Μπορούμε λοιπόν με αυτό το άδικο κομμάτι του συντάγματος να πάμε σε ένα νέο ΑΣΕΠ 2015 (με αντικειμενικά όπως είδες) όπου η επιτυχία σου του 2008 σβήνεται. Νόμιμα και συνταγματικά. Ελπίζω να το βλέπεις
Δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο για σένα γιατί είσαι εκεί από όπου ξεκινήσαμε και πολλοί άλλοι χιλιάδες επιτυχόντες. Αρα θα σε υποστηρίξω και θα σε προστατέψω από την αντικοινωνική και  εχθρική νομοθεσία των καθεστωτικών. Αυτή είναι η πρόθεσή μου

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άρα τι προτείνεις; να υπάρχουν στους πίνακες των αναπληρωτών βάσει των μορίων της προϋπηρεσίας τους κατά φθίνουσα σειρά μόνο όσοι από το 98 και μετά πέρασαν την βάση; σωστά καταλαβαίνω;

προτείνω
 α) πίνακες από τους επιλαχόντες ασεπ 2008.
ή
β) πίνακες από όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξης, χωρίς, φυσικά, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Προσμέτρηση ίσως έτους κτήσεως πτυχίου και βαθμός πρώτου πτυχίου.

Όσοι μετά από 16 χρόνια ασεπ δεν έχουν περάσει ούτε σε έναν ασεπ, απορώ πως δεν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα. (Εξαιρώ την ειδική αγωγή).

Φυσικά είμαι υπέρ και ενός νέου ασεπ. Αλλά κάθε 2 χρόνια, όχι κάθε 10 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προτείνω
 α) πίνακες από τους επιλαχόντες ασεπ 2008.
ή
β) πίνακες από όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξης, χωρίς, φυσικά, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Προσμέτρηση ίσως έτους κτήσεως πτυχίου και βαθμός πρώτου πτυχίου.

Όσοι μετά από 16 χρόνια ασεπ δεν έχουν περάσει ούτε σε έναν ασεπ, απορώ πως δεν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα. (Εξαιρώ την ειδική αγωγή).

Φυσικά είμαι υπέρ και ενός νέου ασεπ. Αλλά κάθε 2 χρόνια, όχι κάθε 10 χρόνια.
δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια η σειρά στους αναπληρωτές ήταν βάσει μορίων προϋπηρεσίας όπου μετρούσαν και τα δυσπρόσιτα...κι εσείς θέλετε αυτά να σβηστούν; πολύ δίκαιο....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προτείνω
 α) πίνακες από τους επιλαχόντες ασεπ 2008.
ή
β) πίνακες από όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξης, χωρίς, φυσικά, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Προσμέτρηση ίσως έτους κτήσεως πτυχίου και βαθμός πρώτου πτυχίου.

Όσοι μετά από 16 χρόνια ασεπ δεν έχουν περάσει ούτε σε έναν ασεπ, απορώ πως δεν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα. (Εξαιρώ την ειδική αγωγή).

Φυσικά είμαι υπέρ και ενός νέου ασεπ. Αλλά κάθε 2 χρόνια, όχι κάθε 10 χρόνια.
Είναι ένα βήμα οκ
Εσύ γιατί θέλεις να πας αναπληρωτής παπαρουνα? ποιό είναι το πλάνο σου στον εκπαιδευτικό χώρο αν επιτρέπεις?
Ελπίζω να μην είναι για τα λεφτά, μόνο.
Τι θα πετύχεις με την αναπλήρωση, εκτός από την προσφορά στην ελληνική κοινωνία (και δεν το λέω για πλάκα)
Επίσης μην τους τσιγγλάμε αυτούς που δεν έχον ΑΣΕΠ. Δεν είναι καλές συνθήκες για να βρουν και αυτοί κάτι άλλο, ανθρωποι ειναι εχουν ομως και τις ευθύνες τους, (που όμως τις πληρώνουν άλλοι)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 02:19:58 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
προτείνω
 α) πίνακες από τους επιλαχόντες ασεπ 2008.
ή
β) πίνακες από όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξης, χωρίς, φυσικά, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Προσμέτρηση ίσως έτους κτήσεως πτυχίου και βαθμός πρώτου πτυχίου.

Όσοι μετά από 16 χρόνια ασεπ δεν έχουν περάσει ούτε σε έναν ασεπ, απορώ πως δεν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα. (Εξαιρώ την ειδική αγωγή).

Φυσικά είμαι υπέρ και ενός νέου ασεπ. Αλλά κάθε 2 χρόνια, όχι κάθε 10 χρόνια.
πολύ σωστά και οχι καλύτερη βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προτείνω
 α) πίνακες από τους επιλαχόντες ασεπ 2008.
ή
β) πίνακες από όλους τους επιτυχόντες με βάση τη σειρά κατάταξης, χωρίς, φυσικά, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Προσμέτρηση ίσως έτους κτήσεως πτυχίου και βαθμός πρώτου πτυχίου.

Όσοι μετά από 16 χρόνια ασεπ δεν έχουν περάσει ούτε σε έναν ασεπ, απορώ πως δεν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα. (Εξαιρώ την ειδική αγωγή).

Φυσικά είμαι υπέρ και ενός νέου ασεπ. Αλλά κάθε 2 χρόνια, όχι κάθε 10 χρόνια.
κι από που θα διορίζει αναπληρωτές; τι θα έχουν μέσα οι πίνακες άλλο από μόρια προϋπηρεσίας και τα διπλά των δυσπροσίτων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 711

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.