*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042407 φορές)

0 μέλη και 36 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Σωστός ο daskalos.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε αυτό συμφωνώ και εγώ πρέπει να διαγράφει όλη η προϋπηρεσία όσων ξεκίνησαν να δουλεύουν χωρίς να έχουν επιτυχία(βλέπε 13 χρόνια προϋπηρεσία άλλα επιτυχία μόνο στον ΑΣΕΠ 2006 , χτίσαμε τα σχολεία μέσω ΠΔΣ και  περίσσια  effeminacy ). Επίσης για όσους προήλθε  από τον πινάκα Γ χωρίς να έχουν ούτε  μια επιτυχία σε τόσους  ΑΣΕΠ να διαγράφεται επίσης η προϋπηρεσία. Δηλαδή εντάξει σας έδωσε το κράτος την ευκαιρία να δουλέψετε αλλά ο ΑΣΕΠ δυστυχώς σας έβγαλε ακατάλληλους τι άλλο να πούμε; Είπαμε η δουλειά του γραπτού ΑΣΕΠ είναι (όσο δεν έχει καταργηθεί)  να βγάζει τους ακατάλληλους όχι τους καλύτερους.
καλά αυτό κι εγώ που έχω δύο επιτυχίες στον ασεπ δεν το λέω για τους συναδέλφους που από τον πίνακα γ δούλεψαν αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι....αυτό δείχνει ανθρωποφαγία..Δηλαδή τι λέμε π.χ σε αυτούς που εφέτος κλήθηκαν να εργασθούν από τον πίνακα γ και ή έγραψαν κάτω από την βάση σε ασεπ ή έλαβαν το πτυχίο μετά τον ασεπ του 08; δεν είναι με αξιοκρατικό τρόπο εργαζόμενοι με εμάς; ή με δόλο εργάσθηκαν; αφού σε τελική ανάλυση  ακολουθώντας το υπάρχον νομικό πλαίσιο εργάσθηκαν δηλαδή εξαντλήθηκε ο πίνακας β και πέρασε σε πίνακα γ το υπουργείο και άρχισε να καλέι....αυτό δεν ήταν το σύστημα; ή κάνω λάθος....όλες αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι ανάξιες και πρέπει να αντιμετωπισθούν με άλλο τρόπο...π.χ θα μπορούσαν να κληθούν να δώσουν ένα mini ασεπ οι μηδέποτε συμμετέχοντες ή επιτυχόντες για να αποκτήσουν μια επιτυχία και μετά να διοριστούν με προϋπηρεσία...Θα σας θυμίσω πως όταν είχε καθιερωθεί από τον Στυλιανίδη το 24μηνο +ασεπ όσοι εκπαιδευτικοί που είχαν συμπληρώσει 24μήνες αλλά δεν είχαν ασεπ αποκλείονταν του μόνιμου διορισμού....έτσι το κράτος είχε φτιάξει μια ασφαλιστική δικλείδα την επιτυχία του ασεπ....και οι συνάδελφοι δεν πετιόνταν στον κάλαθο των αχρήστων....

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Και εξετάσεις μόνο στο γνωστικό αντικείμενο για όλους ( δε θα προηγούνται οσοι εχουν παιδαγωγική επάρκεια- εγω έχω-), ολες οι ερωτήσεις πολλαπλης επιλογής που θα τα βαθμολογούν τα scanner και όχι άνθρωποι, για αντικειμενικά αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα δε θα το αμφισβητήσει κανένας μιας και θα ανακοινωνονται την επόμενη ημέρα οι σωστές απαντήσεις.
 Άντε να δούμε τώρα ποιος θα διαφωνήσει και γιατι;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αυτό για την παιδαγωγική επάρκεια δεν κατάλαβα...το λες πιο αναλυτικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και εξετάσεις μόνο στο γνωστικό αντικείμενο για όλους ( δε θα προηγούνται οσοι εχουν παιδαγωγική επάρκεια- εγω έχω-), ολες οι ερωτήσεις πολλαπλης επιλογής που θα τα βαθμολογούν τα scanner και όχι άνθρωποι, για αντικειμενικά αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα δε θα το αμφισβητήσει κανένας μιας και θα ανακοινωνονται την επόμενη ημέρα οι σωστές απαντήσεις.
 Άντε να δούμε τώρα ποιος θα διαφωνήσει και γιατι;
Το έχουμε πει ότι είναι η πιο σοφή και γρήγορη λύση (δηλαδη συμφώνησα οταν το πρωτοειπες ). Το θεμα τους ειναι καθαρα ιδεολογικο...
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Το πτυχιο των ΠΕ01.02,03,04,05,06,07,11,60 και 70 θεωρείται ότι παρέχει παιδαγωγική επάρκεια και όλοι διαγωνίζονται στα ισα. Στους υπολοιπους κλαδους  (τους μη καθηγητικους) οσοι εχουν επαρκεις (ΣΕΛΕΤΕ-ΑΣΠΑΙΤΕ) προηγουνται στους διορισμους και επονται οσοι δεν εχουν. π.χ: αν εσυ δεν εχεις επαρκεια και γραψεις 95 στα 100 και εγω έχω και γραψω απλα τη βάση, θα προηγηθώ ΕΓΩ και στους διορισμους και στον πινακα των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άρα λες όσοι είναι καθηγητικών σχολών να μην δώσουν παιδαγωγικά αλλά μόνο γνωστικό;
εδώ όμως θα σου πει κάποιος: κι εγώ που έχω δώσει και πέρασα ασεπ στο παρελθόν 1 και 2 και περισσότερες φορές, πάλι να ξαναδίνω;  δεν θα τελειώσουμε ποτέ; :(

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Σκέψη Νο1: Να δίνουν όλοι ΑΣΕΠ, μόνιμοι και μη, κάθε 3-4 χρόνια.
Έτσι, θα έμεναν στην εκπαίδευση οι καταλληλότεροι καλύτεροι και θα είχαμε νέους και νέες με υψηλό IQ και κριτική σκέψη. Δηλαδή ευφυείς και ελεύθερους ανθρώπους.
Σκέψη Νο2: Οι διορισμοί να γίνονται με λοταρία έτσι ώστε να έχουν βάσιμες ελπίδες στο όνειρο της μονιμοποίησης όλοι και όλες, με προϋπηρεσία ή χωρίς, νέοι και παλαίουρες.
Σκέψη Νο3: Όπως στις φιλελεύθερες οικονομίες οι αγορές αυτορυθμίζονται, έτσι και στην εκπαίδευση να αφήσουμε (σε μια σχολική αυλή αντί παλαίστρας) τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων να αυτορυθμήσουν τα θέματα τους.
Summus jus, summa injuria!
Το θέρος καταφτάνει. Μαζί του και τα όνειρα!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Κανένας δε θα δίνει παιδαγωγικά, από που και ως που οι 01,02,03,04 κ.α είναι ικανοί να διδάξουν. Ο καλός χημικός δεν είναι απαραίτητα και ικανός παιδαγωγός , απλά πιο παλια που δεν υπηρχαν αλλες ειδικοτητες θεωρούσαν οτι ολες αυτές ειναι και παιδαγωγικές σχολές. Ο νομος υπάρχει και παιδαγωγική επάρκεια έχουν μονο οι ΠΕ 70,60 οι ΠΕ11 και οι ΠΕ02 μόνο νομίζω οι του ΦΠΨ, επίσης και αυτής της ειδικής αγωγής. Όλοι οι υπολοιποι χρειάζονται ΑΣΠΑΙΤΕ ή ΜΤΠΧ στην αγωγή κ.α.

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σκέψη Νο1: Να δίνουν όλοι ΑΣΕΠ, μόνιμοι και μη, κάθε 3-4 χρόνια.
Έτσι, θα έμεναν στην εκπαίδευση οι καταλληλότεροι καλύτεροι και θα είχαμε νέους και νέες με υψηλό IQ και κριτική σκέψη. Δηλαδή ευφυείς και ελεύθερους ανθρώπους.
Σκέψη Νο2: Οι διορισμοί να γίνονται με λοταρία έτσι ώστε να έχουν βάσιμες ελπίδες στο όνειρο της μονιμοποίησης όλοι και όλες, με προϋπηρεσία ή χωρίς, νέοι και παλαίουρες.
Σκέψη Νο3: Όπως στις φιλελεύθερες οικονομίες οι αγορές αυτορυθμίζονται, έτσι και στην εκπαίδευση να αφήσουμε (σε μια σχολική αυλή αντί παλαίστρας) τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων να αυτορυθμήσουν τα θέματα τους.
Summus jus, summa injuria!
Το θέρος καταφτάνει. Μαζί του και τα όνειρα!

Ξόδεψες πολύ φαιά ουσία για να σκεφτείς όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
mokrina,συγγνωμη αλλα αυτο με την επαρκεια δεν ειναι δικαιο...κ εξηγουμαι.Οταν κρατουσαν καλα οι πελατειακες σχεσεις οι μη καθηγητικες σχολες εμπαιναν στην ΑΣΠΑΙΤΕ με καταθεση φακελου ητοι με μεσο...Παρατηρηθηκε το φαινομενο λοιπον στον διαγωνισμο του 06 να διοριζονται ατομα με πολυ χαμηλο ασεπ κ ασπαιτε(εχοντας μπει με αδιαφανη κριτηρια)κ ατομα με 100%ασεπ να μενουν απ εξω...αυτη η αδικια πως μπορει να αρθει?

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Δε θα δίνει κανενας παιδαγωγικά, ολοι θα δινουν μονο γνωστικο με ερωτήσεις πολλαπλης επιλογής, τα γραπτα θα βαθμολογουνται απο scanner και κανενας δε θα αμφισβητησει το αποτελεσμα, και οτι γραψει ο καθενας. Δε θα υπαρχουν δηλαδη αποτυχοντες ή επιτυχοντες.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Στο υπουργείο σκέφτονται το αντίθετο σενάριο αν συνεχίσει ο γραπτός ασέπ,να δίνουν οι αδιόριστοι μόνο διδακτική και παιδαγωγικά διότι λέει θεωρούν το πτυχίο ως γνωστική επάρκεια ,ενώ τ' άλλα είναι το ζητούμενο....

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Ο διαγωνισμός στο γνωστικό ακυρώνει τα πτυχία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.