*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041471 φορές)

0 μέλη και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Το παραπάνω είναι άποψη, όχι πληροφορία (με εξαίρεση την αρχική παράγραφο, που ήδη έχει αναφερθεί και νωρίτερα).
Επίσης, όταν αναφέρετε απόψεις άλλων, καλό είναι να χρησιμοποιείτε το κουμπάκι της εισαγωγής παράθεσης για το αντίστοιχο κείμενο, για να βλέπουμε πιο άμεσα (και να μην μπερδευόμαστε) τι είναι κείμενο του γραφόντα μέλους και τι παράθεση από τρίτο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και οι φιλόλογοι στην ίδια κατάσταση. Όλοι του 2008 απορροφήθηκαν.

Nαι, απορροφήθηκαν οι διοριστέοι. Έχει ομώς αρκετους επιτυχόντες.
Δεν είναι το ιδιο με τους δασκάλους. Στους δασκάλους απορροφήθηκαν και οι μεν και οι δε.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Πάντως ο Παληγιάννης μιλάει για αντικειμενικά κριτήρια ή ΑΣΕΠ ενώ ο Μπράτης δεν χρησιμοποιεί την λέξη αντικειμενικά. Έχει μεγάλη σημασία αυτό διότι το ΣτΕ αναφέρεται στην προϋπηρεσία και λέει δεν μπορεί να αποτελεί το βασικό κριτήριο στον διορισμό διότι αυτή δε αποκτήθηκε με αξιοκρατικές εγγυήσεις.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως ο Παληγιάννης μιλάει για αντικειμενικά κριτήρια ή ΑΣΕΠ ενώ ο Μπράτης δεν χρησιμοποιεί την λέξη αντικειμενικά. Έχει μεγάλη σημασία αυτό διότι το ΣτΕ αναφέρεται στην προϋπηρεσία και λέει δεν μπορεί να αποτελεί το βασικό κριτήριο στον διορισμό διότι αυτή δε αποκτήθηκε με αξιοκρατικές εγγυήσεις.
Λεει όμως στο ΣΤΕ ότι είναι αντικειμενικό κριτήριο σύμφωνα και με προηγούμενη απόφαση. Υπάρχει διαχωρισμός αναμεσα σε αντικειμενικό και αξιοκρατικό.
Οπότε σύμφωνα με το ΣΤΕ όλες οι προυπηρεσίες είναι αντικειμενικό κριτήριο, αλλά δεν είναι όλες αξιοκρατικά εγγυημένες και εκτιμώ ότι για να χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να είναι αξιοκρατικά εγγυημένες (άρα να ελεγχθούν από το ΑΣΕΠ)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 09:11:36 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Αξίζει να το αναλύσουμε γιατί είναι αλήθεια ότι πολλά και διάφορα έχουν ακουστεί. Χωρίς βέβαια να έρθουμε σε αντιπαράθεση.

Στην απόφαση του Φεβρουαρίου λέει το ΣτΕ ότι κακώς γίνανε οι διορισμοί του 40%, του 24μηνου, 30μηνου λόγω το ότι η προϋπηρεσία δεν αποκτήθηκε με αξιοκρατικές εγγυήσεις. Αυτό πως το εκλαμβάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπως το λέει ;D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Δεν είναι και θέμα φυσικών επιστημών :) Δεν υπάρχουν ΠΕ13 εδώ να μας βοηθήσουν κάπως; 

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Λεει όμως στο ΣΤΕ ότι είναι αντικειμενικό κριτήριο σύμφωνα και με προηγούμενη απόφαση. Υπάρχει διαχωρισμός αναμεσα σε αντικειμενικό και αξιοκρατικό.
Οπότε σύμφωνα με το ΣΤΕ όλες οι προυπηρεσίες είναι αντικειμενικό κριτήριο, αλλά δεν είναι όλες αξιοκρατικά εγγυημένες και εκτιμώ ότι για να χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να είναι αξιοκρατικά εγγυημένες (άρα να ελεγχθούν από το ΑΣΕΠ)
Κατά την γνώμη μου δεν έχει να κάνει με την ΠΔΣ αλλά με όλες γενικά τις προϋπηρεσίες (από ΠΔΣ έως ιδιωτικά) που είχαν διαφορετική αφετηρία. Εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει με την έννοια του δόλου αφού ήταν υπό τον έλεγχο της πολιτείας  αλλά με τον διαφορετικό τρόπο πρόσληψης/έναρξης αφού δεν είχαν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες.
Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Γι αυτό το λόγο δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει έλεγχος προϋπηρεσιών. Ποιες προϋπηρεσίες από όλες; Πως μπορεί η πολιτεία να ακυρώσει προϋπηρεσίες αφού με την δική της ευθύνη αποκτήθηκαν; Τότε και αυτοί που διορίστηκαν, με την ίδια λογική, θα πρέπει να ελεγχθούν;
Θεωρώ λοιπόν ουτοπικό να μιλάμε για ακύρωση όποιας προϋπηρεσίας! Αυτό μόνο στο φόρουμ έχει λεχθεί...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ακυρώνεται καμία προϋπηρεσία όπως και αν έχει αποκτηθεί, εγώ έτσι το έχω καταλάβει, αυτό το είπε το ΣΤΕ νομίζω , απλά η βάση που θα στηρίζεται ο διορισμός θα είναι ο ΑΣΕΠ και θα προσμετράτε η προϋπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα και εγω δεν εννοω οτι θα ακυρωθούν ! Ουσιαστικά θα τα αναγνωρίσει όλα ο ΑΣΕΠ και θα περάσουν όλες, γιατί όλες ειναι αντικειμενικά κριτήρια και αυτό μονο ζητάει ο ΑΣΕΠ. Ξέρεις τι δεν ειναι αντικειμενικό κριτήριο συγκρισης καταλληλότητας? οι βαθμοί από διαφορετικούς ΑΣΕΠ! Και αυτό θα ειναι το μπουμερανγκ...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Χαίρομαι που συμφωνούμε στο θέμα της αποκτηθείσας προϋπηρεσίας διότι δεν υφίσταται τέτοιο θέμα. Μόνο προστριβές προκαλεί...

Το θέμα σύγκρισης των βαθμολογιών των διαφορετικών ΑΣΕΠ, επίσης το έχουμε συζητήσει. Και εδώ ο νόμος 3848 πάσχει. Κακώς αποφασίστηκε τότε να συγκρίνονται οι βαθμολογίες (π.χ. των τριών τελευταίων). Μένει να δούμε τι θα αποφασιστεί για το θέμα αυτό. Δηλαδή πόσοι ΑΣΕΠ θα ληφθούν υπόψη και πως θα γίνει η μεταξύ τους σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015
« Απάντηση #2573 στις: Μάιος 29, 2015, 10:54:29 μμ »
Επειδή πήρα σήμερα το Έθνος και το διάβασα προσεκτικά, κατάλαβα ότι...

Τώρα σώθηκες! Αφού διαβάζεις και προσεκτικά τις αυθεντίες τους δημοσιογράφους...
Εδώ σήμερα μας λένε και μας ξαναλένε ότι πήγαν να πουλήσουν ΚΟΥΡΟ της ΜΙΝΩΙΚΗΣ περιόδου...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΦΙΛΕ   ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟΥΠ ΜΕ ΠΔΣ,ΣΙΒΙΤΑΝΕΙΔΙΟ  ΚΛΠ  ΝΑ ΑΝΦΕΡΕΣΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΝΤΩΣ   ΑΣΕΠ ΓΡΑΠΤΟΣ ΤΕΛΟΣ!!!! ΕΧΩ64 ΜΗΝΕΣ  ΝΟΜΙΜΑ ΠΡΟΥΠ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΘΩ..ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ  ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΥΠ...  ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ..ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Ίσως έπρεπε να διευκρινίσω πως μιλάω ορμώμενη απ'το μετερίζι μου (φιλόλογος) όπου είμαστε τόσοι πολλοί και κανένας (πλην των εναπομείναντων της επετηρίδας) δεν μπορούσε να πάρει προυπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ αν δεν είχε γνωστό να τον χάσει κάπου! Δεν ίσχυε σαφέστατα αυτό π.χ για μουσικούς, ξενόγλωσσους, κάποιες τεχνικές ειδικότητες, δασκάλους και άλλους!

Αλλά το διανοητικό επίπεδο κάποιου που πρώτον δεν μπορεί να καταλάβει τίποτα απ'το concept των γραφόμενών μου..και βρυχάται και ωρύεται για δικαιοσύνη με κεφαλαία γράμματα και βλέπει παντού συνωμόσίες........τι να πω;; Έλεος!!
Μίλησα τόσο αντικειμενικά.όσο δεν παίρνει! Αυτό που τόνισα είναι πως (πάμε άλλη μία  :P) ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!
Το απόφανθηκε και το ΣΤΕ αυτό.....γιατί το ο απλός νους ακόμη και 10χρονου καταλαβαίνει πως ο ένας πίνακας με ένα κριτήριο (ή συνδυασμό κριτηρίων, αλλά τα ίδια για όλους) αυτό είναι ΙΣΟΝΟΜΙΑ και δικαιοσύνη!
Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να έχουμε το τσιρκουλαντάν με τους πολλούς πίνακες διορισμού!

Αν βλέπεις παντού φαντάσματα και καταδιώξεις τρέχα στο ΣΤΕ να δικαιωθείς...μην το φωνάζεις εδώ μέσα! Μάλιστα μιλάς σε ένα άτομο...που ούτε καν αίτηση αναπληρωτή δεν έκανε φέτος.....'έχω σταματήσει να ασχολούμαι μ'αυτή την κατάσταση που εγώ τουλάχιστον τη θεωρώ αρρωστημένη ή να το πω καλύτερα...με αρρώσταινε!

ΥΓ: Επίσης.....έλεος....το "ΛΩΡΑ" από πότε συνάδει με το "φίλε"........ ???  ???  ???  ::)  ::)  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 11:12:32 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπάρχουν λέξεις κλειδιά στην ανακοίνωση του  Μπράτη.  Αν τις απομονωσεις εύκολα καταλαβαίνεις ποιες είναι οι προθέσεις...


Για ρίξε καμιά ιδέα απ΄τα λεγόμενα του.......γιατί εγώ πραγματικά μόνο που τον διαβάζω συγχύζομαι και δεν είμαι ψύχραιμη να καταλάβω!  :P
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.