*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042970 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Και εγώ όταν ήμουν μαθητής είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μικροαστοί, βαρετοί, προώρα γερασμένοι δασκαλάκοι λυκείου με πολύ εμπειρία στοίχειωναν και στοιχειώνουν τα ελληνικά σχολειά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγώ ξέρω πως για να πας ακόμα και σε φροντιστήριο, ακόμα και στην παραπαιδεία,  σου ζητούν προϋπηρεσία....θυμάμαι  αγγελία σχετική που έβαζε σαν προϋπόθεση 3ετή προϋπηρεσία σχετική...κι εσείς θέλετε να μην τη ζητάει και να μην την πριμοδοτεί το κράτος για τους μελλοντικούς μόνιμους εκπαιδευτικούς ...και μάλιστα προϋπηρεσία προσφερθείσα στα σχολεία του κράτους.... :o

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα τα κριτήρια διορισμού σε κάθε θέση προσαρμόζονται στις απαιτήσεις τις θέσεις. Κακά τα ψέμματα στην εκπαίδευση η εμπειρία διαδραματίζει σημαντικό ρόλο. Όσες σπουδές και να έχεις κάνει και όσες εξετάσεις και να έχεις περάσει η εμπειρία της τάξης είναι αναντικατάστατη και όσοι εργάζονται χρόνια διαπιστώνουν ότι χρόνο με το χρόνο εξαλείφουν λάθη που κάνουν μέσα στην τάξη
Εξαρτάται όμως πως έχει αποκτηθεί η προυπηρεσία. Το να είναι κάποιος ακατάλληλος για να διδάξει αλλά μπήκε σε μία τάξη επειδή συγκυριακά τον κάλεσαν από κάποιον πίνακα για τον οποίο είχε κάνει τα χαρτιά του, και στη συνέχεια τον ξανακαλούσαν λόγω των μοριών που άθροιζε χρονιά με τη χρονιά, καμία διαπίστευση καταλληλότητας δεν παρέχει.

Με λίγα λόγια, προυπηρεσία που είναι απλά μόρια σε κάποιους πίνακες και δεν έχει συνοδευτεί από καμία αξιολόγηση του τι έκανε κάποιος κατά τη διάρκειά της, ομοίως αποτελεί ένα κούφιο τυπικό "προσόν". 

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Δεν λέω να μην μετράει, απλώς απο μόνη της δεν λέει τίποτα. Και στο φροντιστήριο κανείς δεν θα αρκεστεί μόνο στην προυπηρεσία για να σε πάρει. Θα κάνετε καμιά συζήτηση, θα σε δεί πως είναι το μάθημα, θα ρωτήσει τους μαθητές, πράγμα που δεν γίνεται στο δημόσιο και ο άλλος μπορεί να έχει 40 χρόνια προυπηρεσία και να μην κάνει μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε διαφωνώ για την σημασία της εμπειρίας , μου φαίνεται/ακούγεται όμως παράλογο να μπορείς να έχεις ένα κριτήριο που δε μπορούν να το έχουν και να το αποκτήσουν όλοι.
Φιλικά.

Θα το αποκτήσουν, όπως το απέκτησαν και αυτοί που ήδη το έχουν, αρκεί να συνεχίσουν να γίνονται διορισμοί, γιατί σήμερα εκεί είναι το πρόβλημα. ΔΕΝ γίνονται διορισμοί, όχι το σύστημα. Το να συζητάμε το 2015 για επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 είναι τραγελαφικό. Τραγελαφικό, γιατί από το 2010 θα έπρεπε να είχαν διοριστεί οι συνάδελφοι. CBK το τι έχουν βαρεθεί ή όχι τα παιδιά δεν είναι κριτήριο. Ο νέος έχει πάθος και όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο, αλλά αν συζητήσεις με όλους τους εκπαιδευτικούς θα δεις ότι η πλειοψηφία θα σου προσδιορίσει ως χρόνια καλύτερης απόδοσης μέσα στην τάξη αυτά μετά την πενταετία και πριν την 20ετία-25ετία. Επίσης είναι και η ηθική δέσμευση ενός οποιουδήποτε εργοδότη απέναντι σε έναν υπάλληλο που τον απασχολεί χρόνια σε ένα αντικείμενο να του δώσει ένα μπόνους όταν θα χρειαστεί μόνιμο προσωπικό.

Το βασικό πρόβλημα και επιμένω εκεί είναι οι ΜΗ διορισμοί. Αν διοριστούν όσοι πρέπει να διοριστούν, τότε όλοι θα είστε ευχαριστημένοι. Όταν όμως οι διορισμοί κάθε χρόνο είναι τριψήφιοι, επομένως ανά ειδικότητα διψήφιοι, τότε θα ψάχνουμε όλοι να βρούμε τον βολικότερο προς εμάς τρόπο διορισμού και ποτέ δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Το ζήτημα δεν είναι αν θα πριμοδοτείται η προϋπηρεσία, αλλά με ποιον τρόπο θα πριμοδοτείται. Άλλο είναι να υπάρχει μια (υπερβολικά) γενναία μοριοδότηση προϋπηρεσίας (όπως π.χ. προβλεπόταν στο νόμο 3848) μαζί με άλλα κριτήρια, και άλλο να υπάρχει σχεδόν αποκλειστικό κριτήριο διορισμού η προϋπηρεσία.
Επίσης, σοβαρό ζήτημα είναι και ο επανέλεγχος κάθε προϋπηρεσίας, καθώς και ο αποκλεισμός προϋπηρεσίας εκτός δημοσίων σχολείων του υπ. παιδείας, όπως και άλλα συναφή θέματα που θα έπρεπε να εξεταστούν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπική μου γνώμη είναι οτι τελικά θα υπάρξει μια γενναία μοριοδότηση προυπηρεσίας και όχι τα ψίχουλα του 3848.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπική μου γνώμη είναι οτι τελικά θα υπάρξει μια γενναία μοριοδότηση προυπηρεσίας και όχι τα ψίχουλα του 3848.
είθε... :)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Προσωπική μου γνώμη είναι οτι τελικά θα υπάρξει μια γενναία μοριοδότηση προυπηρεσίας και όχι τα ψίχουλα του 3848.

Μακαρι...αυτο ειναι και το πνευμα της αποφασης του Στε...κουνια που σας κουναγε...

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aν και έχω κάνει προσφυγή με τους επιτυχοντες του  2008 , θεωρώ οτι η απόφαση του Στε θεωρεί συνταγματική την μοριοδότηση της προυπηρεσίας. Και αυτό θα κάνουν. Ποιός στην επιτροπή θα ζητήσει ή θα συμφωνήσει με  τα ψίχουλα του 3848 . Αν υπήρχε έστω και ένας θα δεχόμουν το αντίθετο.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aν και έχω κάνει προσφυγή με τους επιτυχοντες του  2008 , θεωρώ οτι η απόφαση του Στε θεωρεί συνταγματική την μοριοδότηση της προυπηρεσίας. Και αυτό θα κάνουν. Ποιός στην επιτροπή θα ζητήσει ή θα συμφωνήσει με  τα ψίχουλα του 3848 . Αν υπήρχε έστω και ένας θα δεχόμουν το αντίθετο.
H όλη υπόθεση με αυτή την επιτροπή είναι μία φαιδρή ιστορία. Αφενός έχει μόνο γνωμοδοτικό και όχι ουσιαστικό χαρακτήρα, αφετέρου αποτελείται από πρώην και νυν συνδικαλιστές και υπαλλήλους του υπουργείου. Καμία δηλαδή τεχνική γνώση δεν έχουν όλοι αυτοί για να ερμηνεύσουν νομικά τη βαρύτητα της απόφασης του ΣτΕ. Εν τέλει οι νομικοί σύμβουλοι του υπουργείου θα αποφανθούν για τους περιορισμούς και τις απαιτήσεις που θέτει η απόφαση του ΣτΕ στη διαμόρφωση του όποιου νέου συστήματος διορισμών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2015, 02:59:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ομαδα επιτυχοντες του 2008, ομαδα επιτυχοντες του 2006, (για το 2004 δεν ξερω...........) 30μηνα, 24μηνα ,ΦΕΚΙΤΕΣ, προυπηρεσιακηδες, και παει λεγοντας.....αχταρμας κανονικος. μονο οι μπαλταδες και οι κουρακηδες ωφελουνται και χαιρονται με αυτο το σκηνικο...το διαιρει και βασιλευε το εχετε ακουσει?????????????

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Αναζητείται το πολυνομοσχέδιο για την παιδεία.Αυτό που εδώ και βδομάδες θα έβγαινε στη διαβούλευση...Δυστυχώς,απ ότι φαίνεται οι πληροφορίες που είχα δημοσιοποιήσει ,πριν μέρες, ότι η κατάθεση του πολυνομοσχεδίου συνδέεται με τις διαπραγματεύσεις με τους " θεσμούς" φαίνεται να επιβεβαιώνονται και ιδιαίτερα για τα ζητήματα της αξιολόγησης και των προσλήψεων.Ήδη οι "θεσμοί" έθεσαν στο τραπέζι το θέμα της κατάργησης του Νόμου Κατρούγκαλου...αν είναι δυνατόν!!!
Όπως και να έχουν όμως τα πράγματα η ηγεσία του υπουργείου είναι εκτός χρονοδιαγράμματος και κατά την εκτίμησή μου είναι,πλέον,εξαιρετικά δύσκολο να καλυφθούν τα κενά στα σχολεία τον Σεπτέμβρη.
Οι μεταθέσεις κόλλησαν,οι μετατάξεις το ίδιο...οι ρυθμίσεις για τους αναπληρωτές ακόμα δεν έχουν νομοθετηθεί...ο νέος τρόπος μόνιμων διορισμών -αν γίνουν- εκκρεμεί...πότε θα τα προλάβουν όλα αυτά αλήθεια;
Πιστεύω ακράδαντα πως κανείς από την ηγεσία του υπουργείου δεν έχει συνειδητοποιήσει το μέγεθος του προβλήματος.

https://www.facebook.com/d.mpratis?fref=ts

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ο ρόλος της επιτροπής είναι να γίνει μία ανταλλαγή απόψεων και να γίνουν προτάσεις από τα επίσημα συνδικαλιστικά όργανα των εκπαιδευτικών και να διερευνηθεί το θέμα καλώντας αν χρειαστεί και άλλους εμπλεκόμενους με το θέμα. Την τελική απόφαση θα την λάβει ο υπουργός και η κυβέρνηση.

Τέτοιες επιτροπές έχουν δημιουργηθεί και λειτουργούν παράλληλα και για άλλα θέματα.

Δεν σημαίνει ότι οι όλες οι προτάσεις ΔΟΕ, ΟΛΜΕ θα υιοθετηθούν! 

Εμένα η απορία μου είναι η στάση της ΟΛΜΕ! Η άκαμπτη στάση της ΟΛΜΕ. Τι συζήτηση θα κάνει κανείς με την ΟΛΜΕ η οποία έχει μείνει στο 1997-8 και στην επετηρίδα;
Ανάλογη στάση ίσως έχει και η ΔΟΕ. Εδώ, δεν μιλάω για τον τρόπο διορισμού. Μιλάω για την δυνατότητα ελιγμών και σύνθεσης προτάσεων. Δεν έχει και άριστες σχέσεις με την ΟΛΜΕ. Θα πει και αυτή την δική της πρόταση χωρίς να αποδέχεται το διαφορετικό και μετά τίποτε!

Ποιοι θα κάνουν διάλογο κ. Κουράκη σε αυτήν την επιτροπή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.