*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041917 φορές)

0 μέλη και 40 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ε αφού τα θέλουμε όλα, ας γίνει και ένας ακόμα διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ας μη τα χαλάσουμε εκεί...

Υ.Γ Δεν υπάρχει ούτε φάρμακο για αυτή την  κοινωνία ούτε ανταλλακτικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν δεις τα κριτήρια δεν λέω για την προϋπηρεσία . Είναι τέτοια που μόνο ένας κάποιας ηλικίας έχει τα περισσότερα ( ανεργία , σύζυγο άνεργη , παιδιά , χαμηλό εισόδημα ) . Οι νέοι συνήθως έχουν τα λιγότερα .

Τα 2 απο τα 4 που έχεις στην παρένθεση τα έχουν πλέον πολλοί νέοι.Δεν γνωρίζω τώρα πόσοι νέοι είναι παντρεμένοι με παιδιά, οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. :)
Επειδή βέβαια πρόκειται για εκπαίδευση καλό θα ήταν να προσθέσουν και την παιδαγωγική επάρκεια σαν κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν το ΣΤΕ έχει πρόβλημα με την δημοςια προϋπηρεσία επειδή δεν εμπλέκεται το ΑΣΕΠ φαντάσου με την προϋπηρεσία απο τα φροντιστήρια τι απόφαση θα βγάλει ! Μη λέμε πράγματα που δύσκολα γίνονται . Ξέρετε πόσοι πήγαν εθελοντικά να διδάξουν στους δήμους ελπίζοντας σε προσμέτρηση της προϋπηρεσίας και διαψεύστηκαν . Μόνο γραπτός διαγωνισμός με προςμετρηςη όλων των προσόντων που έχει κάποιος  θα δώσει ίσες ευκαιρίες σε όλους ! Κανένας άνθρωπος δεν είναι αναλώσιμος ! Όλοι προσπαθούν να ζήσουν και δεν είναι τηλεοράσεις για να τους θεωρούμε αναλώσιμους και να τους πετάμε στα σκουπίδια ! Για την επάρκεια ας βρουν έναν τροπο να την αποκτήσει ο κόσμος και μετά ας τη βάλουν !

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Παρτακισμός δεν είναι να μην μετράνε τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα....απλός κοινός νους είναι...τα υπόλοιπα... 8)

γιατί αν μην μετράνε ? συνάδελφοι δεν είναι? δεν δουλεύουν στο αντικείμενο τους ? δεν είναι εργασιακή εμπειρία? οπότε το ότι δεν τα θες μου δείχνει ότι δεν έχεις να πάρεις από εκεί σε μια τυχόν μοριοδότηση (παρτακισμός)

λυπάμαι για τον κοινό νου άμα είναι έτσι όπως τα λες

ε αφού τα θέλουμε όλα, ας γίνει και ένας ακόμα διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ας μη τα χαλάσουμε εκεί...

Υ.Γ Δεν υπάρχει ούτε φάρμακο για αυτή την  κοινωνία ούτε ανταλλακτικό.

καλά περίμενε εσύ, έχουμε φύγει από εκεί εδώ και καιρό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γιατί αν μην μετράνε ? συνάδελφοι δεν είναι? δεν δουλεύουν στο αντικείμενο τους ? δεν είναι εργασιακή εμπειρία? οπότε το ότι δεν τα θες μου δείχνει ότι δεν έχεις να πάρεις από εκεί σε μια τυχόν μοριοδότηση (παρτακισμός)

λυπάμαι για τον κοινό νου άμα είναι έτσι όπως τα λες

καλά περίμενε εσύ, έχουμε φύγει από εκεί εδώ και καιρό.

το ξαναλέω , κανένα πρόβλημα να μην γίνει πάλι διαγωνισμός, αλλά να διαγραφεί η προϋπηρεσία που αποκτήσατε μέσω ασεπ, αλλιώς μιλάμε για φωτογραφικές διατάξεις , επιλογές, προκηρύξεις, πες το όπως θες.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Empire,

για να εργαστεί κάποιος στην δημόσια εκπαίδευση ισχύουν κάποιοι κανόνες. Πριν το 1998 ήταν η επετηρίδα για παράδειγμα. Στην συνέχεια οι πίνακες ΑΣΕΠ ή προϋπηρεσίας. Σήμερα μετά και την απόφαση του ΣτΕ και της αλλαγής της κυβέρνησης πάμε για ένα νέο σύστημα διορισμού. Το υπουργείο παιδείας και μόνο αυτό, μπορεί να προσλάβει πάντως αναπληρωτές στην εκπαίδευση σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο. Ο ΟΑΕΔ δεν έχει αυτή την αρμοδιότητα.

 Οι προσλήψεις αυτές για τις οποίες γίνεται λόγος δεν νομίζω να έχουν να κάνουν με αυτή του εκπαιδευτικού και την προϋπηρεσία. Είναι προγράμματα που χρηματοδοτούνται από την Ε.Ε. και αφορούν και νέους ανέργους. Δεν αποκλείω όμως το υπουργείο να καλοβλέπει μία τέτοια προοπτική για κάποιες ειδικότερες περιπτώσεις. Χρειάζεται πάντως νομοθετική παρέμβαση και επιπλέον θα υπάρξουν πολλές αντιδράσεις. Διακυβεύονται πάντως με μία τέτοια κίνηση και τα εργασιακά δικαιώματα για τα οποία ο κύριος πολιτικός φορέας της κυβέρνησης, μέχρι χθες τουλάχιστον, εμφανιζόταν ως υπέρμαχος αυτών και θέλω να πιστεύω το ίδιο κάνει και στις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές.

Πάμε τώρα στην ουσία του προβλήματος. Καταλαβαίνω την τραγική κατάσταση όλων των ανέργων όπως και την ακόμα τραγικότερη των νέων. Και εμένα μου φαίνεται απίστευτο πως ένα δημοκρατικό κράτος επί σειρά ετών έχει εγκαταλείψει εντελώς αυτό το κομμάτι της κοινωνίας που στην τελική ανάλυση ευθύνεται λιγότερο για την οικονομική και όχι μόνο, χρεωκοπία. Για να μειωθεί η ανεργία θα πρέπει η οικονομία να ξαναπάρει μπρος και να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας γενικά. Ανάλογα και την τελική συμφωνία με τους δανειστές θα δούμε και ποιες προοπτικές υπάρχουν να εργαστεί κάποιος στο δημόσιο, ως εκπαιδευτικός. Μην ξεχνάμε και τον μεγάλο αριθμό πτυχιούχων εκπαιδευτικών.

Το άλλο που θα κρίνει και τις ευκαιρίες των νεωτέρων είναι αυτό που συζητάμε σε αυτό το θέμα. Ο νέος τρόπος διορισμού. Χωρίς να πάρω θέση υπέρ η κατά του γραπτού διαγωνισμού θεωρώ, δεδομένης και της κατάστασης, ότι καμία κυβέρνηση δεν θα καταργήσει εντελώς τον διαγωνισμό. Ίσως για να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες, πέρα από την οικονομική ευχέρεια της οικογένειάς των, ο γραπτός διαγωνισμός θα πρέπει να βελτιωθεί και να διατηρηθεί ως ένα μικρότερο ποσοστό μορίων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 02:49:20 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αν το ΣΤΕ έχει πρόβλημα με την δημοςια προϋπηρεσία επειδή δεν εμπλέκεται το ΑΣΕΠ φαντάσου με την προϋπηρεσία απο τα φροντιστήρια τι απόφαση θα βγάλει ! Μη λέμε πράγματα που δύσκολα γίνονται . Ξέρετε πόσοι πήγαν εθελοντικά να διδάξουν στους δήμους ελπίζοντας σε προσμέτρηση της προϋπηρεσίας και διαψεύστηκαν . Μόνο γραπτός διαγωνισμός με προςμετρηςη όλων των προσόντων που έχει κάποιος  θα δώσει ίσες ευκαιρίες σε όλους ! Κανένας άνθρωπος δεν είναι αναλώσιμος ! Όλοι προσπαθούν να ζήσουν και δεν είναι τηλεοράσεις για να τους θεωρούμε αναλώσιμους και να τους πετάμε στα σκουπίδια ! Για την επάρκεια ας βρουν έναν τροπο να την αποκτήσει ο κόσμος και μετά ας τη βάλουν !

άσε, όποτε βρίσκουμε τα δύσκολα και πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε παρτάκιδες πετάμε ένα ΣΤΕ για να πετάξουμε την μπάλα στην εξέδρα

ο ΑΣΕΠ αποφασίζει και ναι ο ΑΣΕΠ δέχεται και ιδιωτική προυπηρεσία, δεν το ήξερες? οπότε άσε τα ΣΤΕ και τα ξεΣΤΕ

όσο αφορά το ίσες ευκαιρίες σε ένα γραπτό διαγωνισμό, να με συγχωρείς αλλά δεν ισχύει και το ξέρει όποιος έχει δώσει εξετάσεις από όταν ήταν Γ Λυκείου. Πόσο μάλλον ασεπ εκπαιδευτικών. Αν έχεις δώσει και τα λες τότε μάλλον ήσουν με αυτούς που είχαν όλες τις ευκαιρίες.

ο Γραπτός ΑΣΕΠ δεν είναι αξιοκρατικός, αυτό είναι κοινός τόπος. Ναι πήραν όλοι ένα βαθμό με βάση κοινά θέματα, αυτό απέχει από το όλοι είχουμε τις ίδιες ευκαιρίες να γράψουμε τον ίδιο βαθμό. Άλλες ευκαιρίες έχει ο συνάδελφος ψαράς κατά ανάγκη στους Αρκιούς και άλλες ευκαιρίες ο συνάδελφος που δουλεύει το απόγευμα ιδιαίτερα και το πρωί πάει σε φροντιστήριο για ΑΣΕΠ στην αθήνα.

Γιαυτό το σύστημα με τα μόρια από πολλά κριτήρια καλύπτοντας πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις αποτελεί το δικαιότερο σύστημα. Είναι πολυσυλλεκτικό και δεν βασίζεται από την απόδοση σου μια μέρα της ζωής σου.

το ξαναλέω , κανένα πρόβλημα να μην γίνει πάλι διαγωνισμός, αλλά να διαγραφεί η προϋπηρεσία που αποκτήσατε μέσω ασεπ, αλλιώς μιλάμε για φωτογραφικές διατάξεις , επιλογές, προκηρύξεις, πες το όπως θες.

το έχεις ξαναγράψει και αναρωτιέμαι αν όντως έχεις καταλάβει ότι η εμπειρία με όποιο νόμιμο τρόπο και αν αποκτήθηκε δεν σβήνει. Όχι δεν είναι φωτογραφικές διατάξεις το να μετρήσει εμπειρία, εσύ έχεις φάει κόλλημα και το βλέπεις έτσι γιατί έτσι σε βολεύει. Όσο αφορά την νομική τεκμηρίωση του επιχειρήματος σου είμαι σίγουρος ότι θα είναι άπαιχτη και θα έχει μεγάλη τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 02:54:01 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ

Η λύση είναι μια και τα έχει όλα

με διαδικασίες ΑΣΕΠ, χωρίς γραπτό διαγωνισμό, με μοριοδότηση όπως και στους χιλιάδες άλλους διαγωνισμούς.

Τα κριτήρια:

Ακαδημαϊκά (βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακό/διδακτορικό, βαθμός σε προηγούμενο γραπτό ασεπ, β΄ πτυχίο, ασπετε, ξένες γλώσσες, τπε)
Κοινωνικά (παιδιά, πολυτεκνία, αναπηρία, Ανεργία κλπ)
Προϋπηρεσία (δημόσια, ιδιωτική)
Εντοπιότητα για συγκεκριμένες δύσκολες περιοχές (την οποία αν δεν την έχεις, να υπογράφεις δήλωση παραμονής για μια μεγάλη περίοδο π.χ. 10ετία στον τόπο διορισμού)



έτσι όλοι θα έχουν μερίδιο και μόνο έτσι θα αποδείξετε ότι σκέφτεστε και τον άλλο, όπως ορισμένοι εδώ πετάνε κατά καιρούς. Θεωρώ ότι εκεί πρέπει να το πάει η κυβέρνηση. Σίγουρα όμως όχι γραπτό διαγωνισμό για άπειρους λόγους.

Υ.Γ. Το τι θα παίρνει το κάθε ένα κριτήριο ως μόρια, αυτό μπορεί να βγει με συζήτηση. Π.χ. μπορεί η ιδιωτική να μετράει με λιγότερα μόρια από ότι η δημόσια προϋπηρεσία και είναι λογικό γιατί άλλο η προϋπηρεσία σε φροντιστήριο και άλλο σε σχολείο, άλλη δουλειά η μια άλλη η άλλη. Επίσης μπορεί να υπάρχει μέγιστο από μόρια που μπορείς να παίρνεις σε κάθε κριτήριο.

Το ότι σου αρέσει αυτή η λύση δε σημαίνει πως είναι η μία και μοναδική. Επίσης δε βλέπω άλλον να γράφει με τέτοια γραμματοσειρά. Ίσως την έχεις δει ότι ξεστραβώνεις τα ντουβάρια τους υπόλοιπους. Εσύ έμεινες 10ετία κάπου ακριτικά ή με τη μία σπίτι σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 03:07:23 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν έχεις οικοδιδασκαλείο και κόβεις αποδείξεις φυσικά και να μετράνε, καμία εξαίρεση πορτοκάλι,
όλοι έχουν δικαίωμα, όλοι πρέπει να έχουν μια ευκαιρία, όλα να μοριοδοτούνται (και ανάλογα με το τι είναι το κάθε κριτήριο)

μόνο έτσι μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι παρτάκιας όπως σε κατηγορούν (δεν μιλάω προσωπικά για εσένα) 

Και για την ιστορία εγώ δεν αμφισβητώ καμία προϋπηρεσία.
έχετε μπερδέψει κάποιοι τα πράγματα....ίσως λόγω απόγνωσης... :)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Το ότι σου αρέσει αυτή η λύση δε σημαίνει πως είναι η μία και μοναδική. Επίσης δε βλέπω άλλον να γράφει με τέτοια γραμματοσειρά. Ίσως την έχεις δει ότι ξεστραβώνεις τα ντουβάρια τους υπόλοιπους. Εσύ έμεινες 10ετία κάπου ακριτικά ή με τη μία σπίτι σου;

την λύση την λέω μοναδική για να γεφυρώσω όλες τις απόψεις και να καλύψω τους πάντες. Το πνεύμα της λύσης να κοιτάς.
έχω άλλη άποψη για τους συναδέλφους μου στο φόρουμ και όχι δεν τους θεωρώ ντουβάρια όπως το κάνεις εσύ

όσο αφορά την εντοπιότητα, τι ακριβώς θέλεις να διοριστείς εκεί για να την κάνεις με το που πας? τι σε χαλάει? παρτακισμός και εσύ ε ? Αν δεν θες να πας ας μην το δηλώσεις. Παλαιότερα έβγαιναν έτσι στην προκήρυξη διορισμού, ακριτικές περιοχές και είχε υποχρεώσει αν το δηλώσεις και διοριστείς εκεί να μείνεις 3 χρόνια (κάπου εκεί).

έχετε μπερδέψει κάποιοι τα πράγματα....ίσως λόγω απόγνωσης... :)

ατύχησες, μόνιμος είμαι και δεν έχω κανένα συμφέρον. Οπότε απόγνωση έχεις εσύ γιατί διαβάζεις κάτι που δεν σε συμφέρει ατομικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 03:00:33 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
νεο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #2922 στις: Ιούνιος 05, 2015, 03:01:33 μμ »
Γεια σας και από εμένα μετά από πολύ καιρό. Φέτος ευτύχησα να δουλέψω τον Απρίλιο γιατί πέρυσι δεν........ Πραγματικά βλέπω τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεται η κατάσταση και απορώ. Είμαι απόλυτα σύμφωνη να δοθούν ευκαιρίες στους νέους οι οποίοι εντούτοις οφείλουν να σεβαστούν τον κόπο που κατέβαλαν οι μεγαλύτεροι για να φτάσουν μέχρι εδώ. Το μπάχαλο είναι απίστευτο αλλά νεαροί συνάδελφοι δεν νομίζω ότι ευθυνόμαστε εμείς για την κατάσταση στην οποία έχετε περιέλθει. Όσον αφορά τις καθηγητικές σχολές δεν νομίζω όταν μπαίνατε να τρέφατε αυταπάτες ότι θα διοριστείτε γιατί ακόμα και εγώ που είμαι 36 χρονών το είχα σχεδόν διαγράψει. Καλή τύχη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
την λύση την λέω μοναδική για να γεφυρώσω όλες τις απόψεις και να καλύψω τους πάντες. Το πνεύμα της λύσης να κοιτάς.
έχω άλλη άποψη για τους συναδέλφους μου στο φόρουμ και όχι δεν τους θεωρώ ντουβάρια όπως το κάνεις εσύ

όσο αφορά την εντοπιότητα, τι ακριβώς θέλεις να διοριστείς εκεί για να την κάνεις με το που πας? τι σε χαλάει? παρτακισμός και εσύ ε ? Αν δεν θες να πας ας μην το δηλώσεις. Παλαιότερα έβγαιναν έτσι στην προκήρυξη διορισμού, ακριτικές περιοχές και είχε υποχρεώσει αν το δηλώσεις και διοριστείς εκεί να μείνεις 3 χρόνια (κάπου εκεί).

ατύχησες, μόνιμος είμαι και δεν έχω κανένα συμφέρον. Οπότε απόγνωση έχεις εσύ γιατί διαβάζεις κάτι που δεν σε συμφέρει ατομικά.

Εσύ θα μας πεις που πρωτοδιορίστηκες και πόσο έμεινες εκεί;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@Kinigeros και γενικά σε όλους, μπορούμε μέρες ατελείωτες να διαφωνούμε.
Ο καθένας έχει την άποψή του, άλλος το συμφέρον του, άλλος κοιτάει γενικά το σύνολο.
Εκτίμησή μου είναι ότι θα διορίσει μόνο τους 2008 που πρέπει ( 300-400 άτομα όσοι είναι ) , και θα παρουσιάσουν ένα σύστημα που θα τα έχει όλα μέσα, αλλά όταν λέμε όλα δεν εννοώ και τελείως όλα...ο σύριζα βγάζει καντίλες με τα ιδιωτικά ( φροντιστήρια ) γενικά, ώστε και να μην δουλέψει κάποιος να έχει την ανακούφιση ότι πίρε κάποια μοριάκια , μπήκε στο κόλπο και αυτός-τή, παίζει το παιχνίδι σιγά σιγά.
Η διαπραγμάτευση της χώρας θα πάει Σεπτέμβρη+ , απο έξω θα εξαρτηθούν τα πάντα, και βλέπουμε απο του χρόνου ή σε 2 χρόνια πάλι για διαγωνισμό.
Αναπληρωτές θα πάρει με τη σέσουλα φέτος....

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Και ο kinegiros δεν απαντά... και όσο δεν απαντά ας κάνω μια υπόθεση. Χμμ έχουμε και λέμε, μαθηματικός ειδικής αγωγής διορίστηκε με 24μηνο ή 30 μηνο, κανα χρόνο μακριά (κι αν πήγε) και μετά μετάθεση στο σπιτάκι του. Πέφτω έξω;;
Και μετά κάνουμε κήρυγμα στους υπόλοιπους, άμα έχεις θράσος..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.