*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2032917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάποιοι έχουν περάσει τα 40, έχουν πάνω από 2-3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, κάποιες από αυτές πολύ κοντά στους διοριστέους, έχουν πάνω από 60 μήνες προϋπηρεσία που αποκτήθηκε μετά την πρώτη, δεύτερη ή και τρίτη επιτυχία στον ΑΣΕΠ που σημαίνει ότι δουλεύουν 8+ χρόνια(υπήρχε και η ωρομισθία κάποτε!) και άρα έπρεπε ήδη να διορίζονταν την εποχή της έναρξης των μνημονίων που κάποιοι αποφοίτησαν! Κατά τη γνώμη κάποιων θα πρέπει να ξαναποδείξουν ότι ειναι ικανοί να κάνουν αυτό που ήδη κάνουν(και το έχουν αποδείξει πάνω από δύο φορές), και ότι μπορούν να συναγωνιστούν όντας εργαζόμενοι και με οικογένεια, από μηδενική βάση τους 25άρηδες που μένουν με τους γονείς τους χωρίς να εργάζονται και άρα έχουν άφθονο χρόνο για διάβασμα! Προεκτείνοντάς το, αφού θα χρειάζεται κάθε δύο-τρία χρόνια να αποδεικνύουν όλοι ότι είναι ικανοί να εργάζονται  ξεκινώντας από το μηδέν, αφού αυτό προφανώς πρέπει να ισχύσει για όλους, δε θα πρέπει να υπάρχει μονιμότητα (αφού δεν αποδεικνύει ο μόνιμος κάθε δύο χρόνια από μηδενική βάση ότι είναι καλύτερος από τον 25χρονο που μένει με τους γονείς και δεν εργάζεται)! Υπέροχα! Ούτε ο Μητσοτάκης Jr δεν το σκέφτηκε αυτό!
Όσο για τους πίνακες, το έχω γράψει και παλιότερα: Κι αν ανοίξουν αδικούνται κάποιοι (αφού έκαναν τις επιλογές τους σύμφωνα με το νόμο, που πάντως προέβλεπε προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά τη δημιουργία των πινάκων μετά το νέο ΑΣΕΠ και άρα γνώριζαν ότι θα χάσουν μόρια αν δεν δουλέψουν), κι αν μείνουν κλειδωμένοι, επίσης είναι άδικο( γιατί η αποκτηθείσα προϋπηρεσία είναι σημαντικό μετρήσιμο κριτήριο σε οποιαδήποτε μοριοδότηση για εργασία οπουδήποτε στον κόσμο)! Όλα αυτά λόγω των στρεβλώσεων που προκάλεσε το κλείδωμα των πινάκων. Καλώς ή κακώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για τους μόνιμους διορισμούς του καλοκαιριού. Η μία πρόταση είναι να μη γίνουν καθόλου διορισμοί φέτος, αφού δεν προλαβαίνει να γίνει ΑΣΕΠ. ή άλλη είναι να υπολογιστεί/ούν ο/οι προηγούμενος/οι ΑΣΕΠ μαζί με την προϋπηρεσία, τα μεταπτυχιακά, τις γλώσσες και τους υπολογιστές, ώστε να προκύψει μια σειρά κατάταξης. Αν και δε γνωρίζω αν αναφερόταν και σε μένα το μήνυμα του peteruoi, είμαι τόσο ψηλά στον πίνακα που από το ξεκλείδωμα δεν έχω και πολλούς(πιθανόν κανένα) να περάσω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 09:56:04 μμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γράφω μόνο για ενημέρωση και χωρίς να συμμετέχω στις ατελείωτες συζητήσεις εδώ μέσα. εννοώ ότι δεν εκφράζω συχνά την άποψή μου. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις κραυγαλέες που σε βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα σου. είναι δυνατόν άνθρωποι με πέντε , έξι , επτά και βάλε χρόνια προυπηρεσίας , που έπεσαν πάνω σε αυτή την δίνη και περιμένουν υπομονετικά να τακτοποιηθούν , πλησιάζοντας οι περισσότεροι τα πενήντα πλέον ( και οι πιο πολλοί με καλούς ΑΣΕΠ), να μπαίνουν σε κουβέντα ίσων ευκαιριών με τα πιο νέα παιδιά;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Στην σωστά διαμορφωμένη σειρά σας παιδιά. Βγαλμένη με την ανθρώπινη λογική. όχι ότι γράφουμε εδώ να είναι πια τόσο επηρεασμένο  από την προσωπική περίπτωση του καθενός.  καταντά ντροπή σε κάποιες περιπτώσεις. και δεν γράφω τα <<γνωστά>>. γράφω τα σωστά και τα λογικά.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
...Έτσι, έτσι... για να δουλεύει και ο Μπόνιας και να πουλάει κι ο Ματσαγγούρας τα βιβλία του....μην μείνουν χωρίς δουλειά τα καημένα τα παιδιά... ;D ;D ;D
Αν και η κουβέντα είναι πλέον φιλολογικού ενδιαφέροντος, ο Μπόνιας είναι για τα κορόιδα. Δεν είναι προαπαιτούμενο του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thrileontas και vasbio τα είπατε όλα, συμφωνώ απόλυτα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thrileontas και vasbio τα είπατε όλα, συμφωνώ απόλυτα!!!
Την ίδια γνώμη έχω και εγώ

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
γράφω μόνο για ενημέρωση και χωρίς να συμμετέχω στις ατελείωτες συζητήσεις εδώ μέσα. εννοώ ότι δεν εκφράζω συχνά την άποψή μου. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις κραυγαλέες που σε βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα σου. είναι δυνατόν άνθρωποι με πέντε , έξι , επτά και βάλε χρόνια προυπηρεσίας , που έπεσαν πάνω σε αυτή την δίνη και περιμένουν υπομονετικά να τακτοποιηθούν , πλησιάζοντας οι περισσότεροι τα πενήντα πλέον ( και οι πιο πολλοί με καλούς ΑΣΕΠ), να μπαίνουν σε κουβέντα ίσων ευκαιριών με τα πιο νέα παιδιά;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Στην σωστά διαμορφωμένη σειρά σας παιδιά. Βγαλμένη με την ανθρώπινη λογική. όχι ότι γράφουμε εδώ να είναι πια τόσο επηρεασμένο  από την προσωπική περίπτωση του καθενός.  καταντά ντροπή σε κάποιες περιπτώσεις. και δεν γράφω τα <<γνωστά>>. γράφω τα σωστά και τα λογικά.
Πες τα χρυσόστομε, διαβάζουμε ότι να' ναι  εδώ μέσα!!!
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά, συγγνώμη, εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείτε τα 24μήνα βυσματα. Ήταν ένα σωστό μέτρο καθώς έβαζε ένα ταβάνι στην αναπλήρωση. Είχε ο καθένας ένα προγραμματισμο. Έγινε επί στυλιανιδη και τότε δώσαμε μάχη σαν αναπληρωτές να το κερδισουμε. Επίσης προϋποθέτει ασεπ και τουλάχιστον στη δική μου ειδικότητα οι περισσότεροι ήταν οι αμέσως επόμενοι από τους διοριστεους που πήγαιναν αναπληρωτές και συμπλήρωναν το 24μηνο.μη μου πείτε ότι έκοβε θεσεις από τους διοριστεους γιατί με αυτή τη λογική θα παραμεναμε αιώνιοι αναπληρωτε, αφού το αν θα διοριστεί η Όχι εξαρτάται κάθε φορά κυρίως από τον αριθμό τον διορισμών.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
γράφω μόνο για ενημέρωση και χωρίς να συμμετέχω στις ατελείωτες συζητήσεις εδώ μέσα. εννοώ ότι δεν εκφράζω συχνά την άποψή μου. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις κραυγαλέες που σε βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα σου. είναι δυνατόν άνθρωποι με πέντε , έξι , επτά και βάλε χρόνια προυπηρεσίας , που έπεσαν πάνω σε αυτή την δίνη και περιμένουν υπομονετικά να τακτοποιηθούν , πλησιάζοντας οι περισσότεροι τα πενήντα πλέον ( και οι πιο πολλοί με καλούς ΑΣΕΠ), να μπαίνουν σε κουβέντα ίσων ευκαιριών με τα πιο νέα παιδιά;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Στην σωστά διαμορφωμένη σειρά σας παιδιά. Βγαλμένη με την ανθρώπινη λογική. όχι ότι γράφουμε εδώ να είναι πια τόσο επηρεασμένο  από την προσωπική περίπτωση του καθενός.  καταντά ντροπή σε κάποιες περιπτώσεις. και δεν γράφω τα <<γνωστά>>. γράφω τα σωστά και τα λογικά.
Συμφωνώ μαζί σου, είναι σαν να έχεις στηθεί στην τράπεζα από τις 6 το πρωί, να σου ρχεται ο άλλος στις 12 το μεσημέρι και να θέλει ίσες ευκαιρίες.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
γράφω μόνο για ενημέρωση και χωρίς να συμμετέχω στις ατελείωτες συζητήσεις εδώ μέσα. εννοώ ότι δεν εκφράζω συχνά την άποψή μου. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις κραυγαλέες που σε βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα σου. είναι δυνατόν άνθρωποι με πέντε , έξι , επτά και βάλε χρόνια προυπηρεσίας , που έπεσαν πάνω σε αυτή την δίνη και περιμένουν υπομονετικά να τακτοποιηθούν , πλησιάζοντας οι περισσότεροι τα πενήντα πλέον ( και οι πιο πολλοί με καλούς ΑΣΕΠ), να μπαίνουν σε κουβέντα ίσων ευκαιριών με τα πιο νέα παιδιά;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Στην σωστά διαμορφωμένη σειρά σας παιδιά. Βγαλμένη με την ανθρώπινη λογική. όχι ότι γράφουμε εδώ να είναι πια τόσο επηρεασμένο  από την προσωπική περίπτωση του καθενός.  καταντά ντροπή σε κάποιες περιπτώσεις. και δεν γράφω τα <<γνωστά>>. γράφω τα σωστά και τα λογικά.
++++++++

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ερωτημα που πρεπει να μας απασχολει εμας , την επιτροπη στις μελλοντικες τους συναντησεις και κυριως τον Υπουργο (γιατι αυτος θα παρει το πολιτικο κοστος) ειναι συγκεκριμενο:

Η εμπειρία προβλέπεται ως προϋπόθεση διορισμού;

και αυτο το λεω γιατι εαν γινει ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ με μοριοδοτηση υπακουει οπως και ολοι οι διαγωνισμοι του ΑΣΕΠ στον νομο 3812/2009
Σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν. 3812/2009 (ΦΕΚ 234/Α/28-12-2009):
α. Η κατάταξη όλων των υποψηφίων, εχόντων και μη εχόντων εμπειρία, γίνεται με βάση τη βαθμολογία τους σε όλα τα βαθμολογούμενα κριτήρια. Η εμπειρία δεν λαμβάνεται υπόψη ως βαθμολογούμενο κριτήριο για το πενήντα τοις εκατό (50%) των θέσεων που προκηρύσσονται ανά φορέα, κλάδο ή ειδικότητα. Για κλάσμα μισής μονάδας και πάνω, διατίθεται μία θέση στην κατηγορία όσων έχουν εμπειρία.
β. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που, από ειδική διάταξη νόμου ή κατά τον οργανισμό ή κανονισμό του οικείου φορέα, η εμπειρία προβλέπεται ως προϋπόθεση διορισμού ή πρόσληψης.

Εαν δεν ειναι προυποθεση διορισμού η προυπηρεσια (οπως ηταν με τον γραπτο ΑΣΕΠ+ την απόφαση του ΣτΕ που το απαγορεύει ) τοτε θα ισχυει το α.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2015, 11:36:46 πμ από tinyeye »
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο γραπτό ΑΣΕΠ υπήρχαν προσαυξήσεις, μία από αυτές για την προϋπηρεσία, 1 μόριο ανά 10 μήνες,  άρα στους 70 μήνες 7 μόρια. Στον 3848 (που πάλι υπολογίζει κύρια το γραπτό ΑΣΕΠ) υπάρχει οροφή στην προσμέτρηση της προϋπηρεσίας, 60 μήνες=16,8 μόρια. Όπως και να' χει η προϋπηρεσία προσμετράται σε κάθε περίπτωση (με διαφορετική βαρύτητα βέβαια).

Αποσυνδεδεμένος jessie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γράφω μόνο για ενημέρωση και χωρίς να συμμετέχω στις ατελείωτες συζητήσεις εδώ μέσα. εννοώ ότι δεν εκφράζω συχνά την άποψή μου. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις κραυγαλέες που σε βγάζουν κυριολεκτικά από τα ρούχα σου. είναι δυνατόν άνθρωποι με πέντε , έξι , επτά και βάλε χρόνια προυπηρεσίας , που έπεσαν πάνω σε αυτή την δίνη και περιμένουν υπομονετικά να τακτοποιηθούν , πλησιάζοντας οι περισσότεροι τα πενήντα πλέον ( και οι πιο πολλοί με καλούς ΑΣΕΠ), να μπαίνουν σε κουβέντα ίσων ευκαιριών με τα πιο νέα παιδιά;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Στην σωστά διαμορφωμένη σειρά σας παιδιά. Βγαλμένη με την ανθρώπινη λογική. όχι ότι γράφουμε εδώ να είναι πια τόσο επηρεασμένο  από την προσωπική περίπτωση του καθενός.  καταντά ντροπή σε κάποιες περιπτώσεις. και δεν γράφω τα <<γνωστά>>. γράφω τα σωστά και τα λογικά.
Και αυτή την προϋπηρεσία, με ποια αξιοκρατικά κριτήρια την έπαιρναν τόσα χρόνια; Το δίκαιο είναι οι διορισμοί να γίνονται με βάση την ημερομηνία απόκτησης πτυχίου ανεξαρτήτως προϋπηρεσίας. Είναι ο μόνος διαφανής και δίκαιος τρόπος διορισμού.Όλοι ξέρουμε ότι τόσα χρόνια ότι όποιος είχε γνωστό διευθυντή Λυκείου ή διευθυντή Β/μιας έπαιρνε προϋπηρεσία , όποις δεν είχε παρόλο που περιμένει τόσα χρόνια δεν έχει προϋπηρεσία.Είναι δίκαιο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι σπαταλάμε όλη μας την ενέργεια στο να τσακωνόμαστε για τον τρόπο διορισμού. Πρωτεύον είναι όμως να πιέσουμε να γίνουν διορισμοί αρκετοί και να ξεκινήσουν οι διαδικασίες, αναφέρομαι και σε μεταθέσεις κ.α., έγκαιρα και όχι να φτάσουμε Σεπτέμβρη και να είμαστε στο 0.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ
ΤΡΟΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΝ Α.Σ.Ε.Π. ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ 75 ΚΑΙ ΣΤΟ
ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΝΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ 60 ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ
ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.. ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ
15 ΧΡΟΝΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ..
ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΑΛΛΟΙ"..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.