*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041941 φορές)

0 μέλη και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το διόρθωσα sikat. Δεν το είχα δει καλά και νόμιζα ότι ήταν 0,5 και όχι 1,5 για το δεύτερο τριαντάμηνο από τους 60 μήνες.

Κι εγώ για αυτή την πρόταση μιλούσα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν έχω να κάνω την παρακάτω παρατήρηση:
Τα κριτήρια που επεξεργάζονται οι διάφορες συνδικαλιστικές οργανώσεις και πολλοί από όσους γράφουμε σε αυτό το topic είναι η βαθμολογία ΑΣΕΠ και η Προϋπηρεσία. Φοβάμαι ότι τα κριτήρια αυτά είναι λίγο "συντεχνιακά". Θέλω να πω ότι δε μας λέει κάτι καινούριο η ΟΛΜΕ όταν υποστηρίζει το σύστημα να συνεχίζει να τροφοδοτείται από το λίγο έως πολύ υπάρχον προσωρινό προσωπικό. Είναι κάτι που λένε όλες μα όλες οι συνδικαλιστικές οργανώσεις στον κλάδο τους: Μονιμοποίηση των συμβασιούχων.
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δημιουργήθηκε για να καταργηθεί η επετηρίδα. Η λογική ήταν ότι θα γίνεται σε τακτά διαστήματα και θα μπορούσε ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να συμμετάσχει. Πως μιλάμε για μόρια ΑΣΕΠ, όταν ο ΑΣΕΠ έχει σταματήσει να γίνεται; Άρα μιλάμε για μια νέα μορφή επετηρίδας όσων κατοχύρωσαν θέση σε έναν συγκεκριμένο πίνακα επιτυχόντων διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ο οποίος δεν ανανεώνεται. Μιλάμε για μια ΑΣΕΠετηρίδα!!
Θέλω να καταλήξω ότι ένα σύστημα διορισμού για να σταθεί οφείλει να παραχωρήσει μια έστω μικρή αλλά υπαρκτή δυνατότητα σε νέο κόσμο που θα ενδιαφερθεί για την εκπαίδευση. Η δυνατότητα σε νέο κόσμο προσφέρεται σε όλες τις προκηρύξεις με γραπτό διαγωνισμό και όλες τις προκηρύξεις με μοριοδότηση (βάσει του 50% των θέσεων και της ισάξιας μοριοδότησης προϋπηρεσίας και ακαδημαϊκών κριτηρίων). Δεν είναι παράνομο να μην προσφερθεί στους νέους εκπαιδευτικούς;
Φυσικά όλα αυτά αφού αποκατασταθούν οι διοριστέοι των προηγούμενων διαγωνισμών ΑΣΕΠ. Να υπενθυμίσω ότι η άποψή μου εκφράζεται φιλικά με στόχο να προσελκύση γόνιμη κριτική και όχι πικρόχολα σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δίκιο έχεις newteacher1. Είναι λογικό να μπορεί και ένας νέος εκπαιδευτικός να ασχοληθεί με την εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν έχω να κάνω την παρακάτω παρατήρηση:
Τα κριτήρια που επεξεργάζονται οι διάφορες συνδικαλιστικές οργανώσεις και πολλοί από όσους γράφουμε σε αυτό το topic είναι η βαθμολογία ΑΣΕΠ και η Προϋπηρεσία. Φοβάμαι ότι τα κριτήρια αυτά είναι λίγο "συντεχνιακά". Θέλω να πω ότι δε μας λέει κάτι καινούριο η ΟΛΜΕ όταν υποστηρίζει το σύστημα να συνεχίζει να τροφοδοτείται από το λίγο έως πολύ υπάρχον προσωρινό προσωπικό. Είναι κάτι που λένε όλες μα όλες οι συνδικαλιστικές οργανώσεις στον κλάδο τους: Μονιμοποίηση των συμβασιούχων.
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δημιουργήθηκε για να καταργηθεί η επετηρίδα. Η λογική ήταν ότι θα γίνεται σε τακτά διαστήματα και θα μπορούσε ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να συμμετάσχει. Πως μιλάμε για μόρια ΑΣΕΠ, όταν ο ΑΣΕΠ έχει σταματήσει να γίνεται; Άρα μιλάμε για μια νέα μορφή επετηρίδας όσων κατοχύρωσαν θέση σε έναν συγκεκριμένο πίνακα επιτυχόντων διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ο οποίος δεν ανανεώνεται. Μιλάμε για μια ΑΣΕΠετηρίδα!!
Θέλω να καταλήξω ότι ένα σύστημα διορισμού για να σταθεί οφείλει να παραχωρήσει μια έστω μικρή αλλά υπαρκτή δυνατότητα σε νέο κόσμο που θα ενδιαφερθεί για την εκπαίδευση. Η δυνατότητα σε νέο κόσμο προσφέρεται σε όλες τις προκηρύξεις με γραπτό διαγωνισμό και όλες τις προκηρύξεις με μοριοδότηση (βάσει του 50% των θέσεων και της ισάξιας μοριοδότησης προϋπηρεσίας και ακαδημαϊκών κριτηρίων). Δεν είναι παράνομο να μην προσφερθεί στους νέους εκπαιδευτικούς;
Φυσικά όλα αυτά αφού αποκατασταθούν οι διοριστέοι των προηγούμενων διαγωνισμών ΑΣΕΠ. Να υπενθυμίσω ότι η άποψή μου εκφράζεται φιλικά με στόχο να προσελκύση γόνιμη κριτική και όχι πικρόχολα σχόλια.

Να προσθέσω μόνο ότι την άποψή σου την έχει η συντριπτική πλειοψηφία, και αυτών που είναι πριν απο τα όρια που καλούν κάθε χρόνο αναπληρωτές και αυτών που είναι στον μηδενικό πίνακα προϋπηρεσίας αλλα και των τελειόφοιτων των σχολών, να πούμε ένα 80% του συνόλου που θέλουν ή εμπλέκω ντε με την εκπαίδευση ? Δε συμφωνούν μόνο όσοι είναι ψηλά στους πίνακες και δουλεύουν κάθε χρόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι, η μειοψηφία ...
θα πρέπει να το λάβει υπόψιν της η κυβέρνηση αν νοιάζεται...

Υ.Γ ΑΣΕΠετηρία και ανανέωση , μαγικές λέξεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν έχω να κάνω την παρακάτω παρατήρηση:
Τα κριτήρια που επεξεργάζονται οι διάφορες συνδικαλιστικές οργανώσεις και πολλοί από όσους γράφουμε σε αυτό το topic είναι η βαθμολογία ΑΣΕΠ και η Προϋπηρεσία. Φοβάμαι ότι τα κριτήρια αυτά είναι λίγο "συντεχνιακά". Θέλω να πω ότι δε μας λέει κάτι καινούριο η ΟΛΜΕ όταν υποστηρίζει το σύστημα να συνεχίζει να τροφοδοτείται από το λίγο έως πολύ υπάρχον προσωρινό προσωπικό. Είναι κάτι που λένε όλες μα όλες οι συνδικαλιστικές οργανώσεις στον κλάδο τους: Μονιμοποίηση των συμβασιούχων.
Ας μην ξεχνάμε ότι ο Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δημιουργήθηκε για να καταργηθεί η επετηρίδα. Η λογική ήταν ότι θα γίνεται σε τακτά διαστήματα και θα μπορούσε ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να συμμετάσχει. Πως μιλάμε για μόρια ΑΣΕΠ, όταν ο ΑΣΕΠ έχει σταματήσει να γίνεται; Άρα μιλάμε για μια νέα μορφή επετηρίδας όσων κατοχύρωσαν θέση σε έναν συγκεκριμένο πίνακα επιτυχόντων διαγωνισμού ΑΣΕΠ, ο οποίος δεν ανανεώνεται. Μιλάμε για μια ΑΣΕΠετηρίδα!!
Θέλω να καταλήξω ότι ένα σύστημα διορισμού για να σταθεί οφείλει να παραχωρήσει μια έστω μικρή αλλά υπαρκτή δυνατότητα σε νέο κόσμο που θα ενδιαφερθεί για την εκπαίδευση. Η δυνατότητα σε νέο κόσμο προσφέρεται σε όλες τις προκηρύξεις με γραπτό διαγωνισμό και όλες τις προκηρύξεις με μοριοδότηση (βάσει του 50% των θέσεων και της ισάξιας μοριοδότησης προϋπηρεσίας και ακαδημαϊκών κριτηρίων). Δεν είναι παράνομο να μην προσφερθεί στους νέους εκπαιδευτικούς;
Φυσικά όλα αυτά αφού αποκατασταθούν οι διοριστέοι των προηγούμενων διαγωνισμών ΑΣΕΠ. Να υπενθυμίσω ότι η άποψή μου εκφράζεται φιλικά με στόχο να προσελκύση γόνιμη κριτική και όχι πικρόχολα σχόλια.

Φαντάζομαι ότι όσοι αναφέρονται σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ δεν αναφέρονται στο διαγωνισμό του 2008, αλλά πάντα στον πιο πρόσφατο ΑΣΕΠ. Εγώ προσωπικά εκτιμώ ότι μόλις διοριστούν όσοι πρέπει να διοριστούν από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ θα σταματήσει να έχει οποιαδήποτε ισχύ για μελλοντικούς διορισμούς. Από το 2008 και μετά έχουν προστεθεί αρκετές χιλιάδες πτυχιούχων που δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ. Αν κρατήσει τον προηγούμενο ΑΣΕΠ είναι σαν να κρατάει το θέμα των διορισμών σε μια κλειστή ηλικιακή κάστα. Από εκεί και μετά το θέμα είναι αν θα ξαναγίνει ΑΣΕΠ ή όχι. Προσωπικά εκτιμώ ότι με τη μορφή που τον ξέρουμε μάλλον όχι, όσο οι προγραμματισμένοι διορισμοί θα είναι σε δραματικά χαμηλά νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος andromahi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχετε καποια ενημερωση για τη συναντηση των διοριστεων με τον κουρακη;συμφωνα με οσα λεγονται στο σχολειο μου τους απεκλεισε το ενδεχομενο διορισμων..μονο το ανοιγμα των πινακων θα γινει.ετσι τους ειπε.υπαρχει καποιος που να πηρε μερος στη συναντηση αυτη;αρα μας δουλευουν σε ο.τι αφορα τους διορισμους παλι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
andromahi όταν λες διοριστέους, ποιους εννοείς; Συναντήθηκαν όσοι έχουν ΦΕΚ διορισμού από τον ΑΣΕΠ 2008 με τον Κουράκη;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Εχετε καποια ενημερωση για τη συναντηση των διοριστεων με τον κουρακη;συμφωνα με οσα λεγονται στο σχολειο μου τους απεκλεισε το ενδεχομενο διορισμων..μονο το ανοιγμα των πινακων θα γινει.ετσι τους ειπε.υπαρχει καποιος που να πηρε μερος στη συναντηση αυτη;αρα μας δουλευουν σε ο.τι αφορα τους διορισμους παλι.
Πώς το λες αυτό; Εδώ οι σύλλογοι των ειδικοτήτων που έχουν εναπομείναντες πριν λίγες μέρες διαβεβαίωσαν για το ακριβώς αντίθετο έπειτα από συνάντηση στο γραφείο με εκπρόσωπο του Κουράκη. Εσύ πώς το λες αυτό;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανως εννοει επιτυχοντες

Αποσυνδεδεμένος andromahi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτο μου ειπαν συναδελφοι στο σχολειο..ισως το μπερδεμα διοριστεων επιτυχοντων να ειναι δικο τους..

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
ΦΕΚ, και κάποιοι δάσκαλοι ειδικής θα διοριστούν σίγουρα το καλοκαίρι.
Όσοι του 30μηνου κέρδισαν στο ΣτΕ στη συνέχεια.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οταν πλακωνουν συνδικαλιστες,το συγκεκριμενο υπουργειο παιδειας κ.λπ υπαρχει καμια πιθανοτητα να σκεφτουν τον νεο αποφοιτο ; που εχει βγει εδω και ποσα χρονια απο το πανεπιστημιο και δεν του δινεται καμια ευκαιρια να ασκησει το επαγγελμα του στο σχολειο; δεν νομιζω

χιλια δικια εχεις,αλλα οπως τους βλεπω εκει μεσα φέτος και του χρόνου γραπτο διαγωνισμο δεν σκέφτονται  να κανουν
εγω το ειχα γραψει μηνες τωρα,οι πλεον αδικημενοι ειναι τα νεα παιδια,που μολις αποφοιτησαν τους στειλανε στα pits,αλλα και δεν κανουν καν λογο γι αυτα!απιστευτο
δεν ειναι αδικημνοι οι εχοντες προυπηρεσια,αυτοι τουλαχιστον δουλευουν και εδω που τα λεμε και σε περιπτωση διαγωνισμου δινονταν ενα σωρο μορια στις μεγαλες προυπηρεσιες(5ετιας π.χ) εναν βαθμο χαμηλο χρειαζονταν για να περασουν,που αν με ρωτατε,αν δεν μπορουσαν να το γραψουν λογικο δεν ηταν να μην μονιμοποιουνταν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2015, 12:05:07 πμ από trobadoyros »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αδικημένοι είναι όλοι τροβαδούρε. Απλά πριν 5 χρόνια πάγωσε η φυσική ροή των πραγμάτων. Αυτοί που έπρεπε να διοριστούν το 2010 ή το 2011 ή το 2012 κλπ με τη φυσική ροή των πραγμάτων, μείνανε παγωμένοι στην αδιοριστία και στην ελαστική απασχόληση για 7ο, 8ο, 9ο ή και περισσότερα χρόνια και αυτοί που αποφοίτησαν αυτή την περίοδο, αντί να ξεκινήσουν είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι έμειναν παγωμένοι στην ανεργία, γιατί σταμάτησε η ροή.  Όσο περνάνε τα χρόνια και δεν επιτρέπεται να υπάρξει ξανά η φυσιολογική ροή (και όταν λέω φυσιολογική ροή δεν εννοώ κάποιες υπερβολές του παρελθόντος, αλλά δεν γίνεται οι συνταξιοδοτήσεις να αντιμετωπίζονται με αυξήσεις ωραρίου), κάποιοι άνθρωποι θα φτάσουν να βγούνε στη σύνταξη αναπληρωτές, χωρίς να φτιάξουν ποτέ τη ζωή τους και κάποιοι άλλοι είτε θα αναγκαστούν να μεταναστεύσουν, είτε θα βλέπουν τα νιάτα τους να περνάνε άδικα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Όσοι δουλεύουν επί σειρά ετών ως αναπληρωτές θα έπρεπε λογικά να εχουν διοριστεί αν υπήρχε μια κανονικοτητα στο να καλύπτονται οι κενές θέσεις. Όσες συνταξιοδοτησεις τόσοι διορισμοί. Οι αναπληρωτές ως θεσμός αναφέρονται στην κάλυψη έκτακτων αναγκών. Η κάλυψη παγιων κενών από επιτυχόντες του Ασεπ τους δίνει το δικαίωμα να διεκδικούν τις θέσεις τις οποίες καλύπτουν. Αν οι θέσεις είχαν πληρωθεί θα αξιωναν οι νέοι απόφοιτοι να παραιτηθούν οι ήδη εργαζόμενοι ώστε να έχουν μια ευκαιρία; Μια ευκαιρία για ποιο πράγμα; Νιώθω ότι αγγίζει τα όρια της καιροσκοπιας το να χρησιμοποιεί κανείς τις δυσμενείς συνθηκες με τέτοιο τρόπο. Με κάθε σεβασμό για τις αγωνίες και τους κόπους όλων όσων επιθυμούν και ονειρεύονται να ασχοληθούν με την εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.