*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042481 φορές)

0 μέλη και 43 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πόσες θέσεις διορισμών έφαγαν αυτοί το ξεχάσαμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Εγώ λέω δεν τα αφήνουν όλα όπως είναι......... Γιατί δε μας βλέπω καλά. Που είναι τα σχέδια και ο προγραμματισμός............ το όραμα. Κάθε μέρα πάνω από έναν υπολογιστή να δούμε τι θα ξημερώσει στην οικογένεια μας. Είναι δυνατόν να γίνονται όλα στο πόδι; Με τις ιδέες των συνδικαλιστών των συλλόγων επιτροπές των επιτροπών και τελικά  τι? Που είναι ο σχεδιασμός τους να τον παρουσιάσουν και πάνω σε αυτό να γίνουν σχόλια, διαβούλευση ή οτιδήποτε άλλο. Η παιδεία, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί δεν είναι κομματικά εργαλεία. Ένας τρόπος με ισχύ σε βάθος χρόνου!!!!!!!! Τόσο δύσκολο είναι πια; Σκέτη αγανάκτηση!!!!!!!!!!!
Έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε τη συνταγματικότητα του κάθε νόμου για να προστατευθούμε ή να αμυνθούμε από το ίδιο το κράτος............ Τι να πει κανείς.......................

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ΤΤ
« Απάντηση #3320 στις: Ιούνιος 16, 2015, 07:00:23 μμ »
Στην ειδικοτητα μου,ΠΕ05,απο το 2010 διοριστηκαν κατω από 10 ατομα,οι περισσοτεροι ΙΔΑΧ,απο ιδιωτικα.Και εμεις οι υπολοιποι εχουμε πιασει στασιδι εξω από το ΣτΕ.
Σ ωραιος....

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Αν περάσουν την προϋπηρεσία των ιδιωτικών, να δω μετά αυτούς που λένε ότι η προϋπηρεσία πρέπει να είναι το μοναδικό κριτήριο διορισμού. Ο ΑΣΕΠ απαξιώνει το πτυχίο, η προϋπηρεσία απαξιώνει την προϋπηρεσία. Τρέξε εσύ ύστερα στις "εσχατιές". Κακά τα ψέματα ο 3848 το βλέπει από πολλές πλευρές το θέμα, με λίγες βελτιώσεις μια χαρά θα ήταν. Οψόμεθα!
Προβλέπεται θερμό καλοκαίρι, βγάζει και μία ζέστη αυτός ο υπολογιστής άναψα:  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
O
πόσες θέσεις διορισμών έφαγαν αυτοί το ξεχάσαμε?
όχι βέβαια αφού τότε κάποιοι από εμάς κάναμε ότι ήταν δυνατό να ανατρέψουμε εκείνη την απόφαση. Το καταραμένο ΣτΕ στο οποίο κάναμε προσφυγή, δεν μπήκε ποτέ στην ουσία της υπόθεσης. Ήρθε πέντε χρόνια μετά, ακριβώς ανάμεσα στην αλλαγή της εξουσίας και έβαλε τα πράγματα στην σωστή σειρά.  Έστω τυχαίο.

Αυτό που θέλω να πω στην περίπτωση του αιρετού Μπράτη είναι το εξής. Γιατί επιλεκτικά ο αιρετός αφήνει να διαρρεύσει μόνο η πρόθεση για την προϋπηρεσία στα ιδιωτικά; Γιατί δεν λέει ολόκληρη την αλήθεια; Πως εγώ θα ξεσηκωθώ χωρίς να γνωρίζω την ολοκληρωμένη πρόταση του υπουργείου; Εγώ τον αιρετό φοβάμαι!

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Oόχι βέβαια αφού τότε κάποιοι από εμάς κάναμε ότι ήταν δυνατό να ανατρέψουμε εκείνη την απόφαση. Το καταραμένο ΣτΕ στο οποίο κάναμε προσφυγή, δεν μπήκε ποτέ στην ουσία της υπόθεσης. Ήρθε πέντε χρόνια μετά, ακριβώς ανάμεσα στην αλλαγή της εξουσίας και έβαλε τα πράγματα στην σωστή σειρά.  Έστω τυχαίο.

Αυτό που θέλω να πω στην περίπτωση του αιρετού Μπράτη είναι το εξής. Γιατί επιλεκτικά ο αιρετός αφήνει να διαρρεύσει μόνο η πρόθεση για την προϋπηρεσία στα ιδιωτικά; Γιατί δεν λέει ολόκληρη την αλήθεια; Πως εγώ θα ξεσηκωθώ χωρίς να γνωρίζω την ολοκληρωμένη πρόταση του υπουργείου; Εγώ τον αιρετό φοβάμαι!
δεν ήταν καθόλου  τυχαία η απόφαση του στε, εξυπερετούσε τα συμφέροντα της απερχόμενης κυβέρνησης για να δημιουργεί εμπόδια στην τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να η ευκαιρία για νέους πτυχιούχους που συζητιόταν εδώ μέσα! Τι ΑΣΕΠ και μλκς! Και για να μην υπάρχουν και διακρίσεις, όσες θέλετε να δουλέψετε, κορίτσια καταταγείτε!

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
στην ελλάδα που ζούμε ούτε τα φεκ έχουν δύναμη ούτε οι νόμοι. σε μια νύχτα άνοιξε η ερτ με αλλαγή όλων των νόμων. η κάθε κυβέρνηση εδώ εξυπερετεί το γνωστό της κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ποια η διαφορά εθελοντών αναπληρωτών επί λοβερδου με τα σημερινά στρατιωτών αναπληρωτών? καμία. το ίδιο νόμισμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ακουσατε το αλλο;; Θα διδασκουν οι φανταροι στα σχολεια...Ωρε με τι σουργελο εχουμε μπλεξει..
Θα καλέσουν και για επανεκπαίδευση ? Θα πρέπει να μετρήσουν αναδρομικά το μόρια για όσους εκπαιδευτικούς αποσπάστηκαν σε στρατιωτικά  γραφεία τα προηγούμενα χρόνια!
Αν εφαρμόσουν τέτοιο μέτρο μπορούν να καταργήσουν τις πανελλήνιες και την υποχρεωτική θητεία.
Στρατιωτικά νηπιαγωγεία υπάρχουν στα οποία δουλεύουν φαντάροι…
 Με 9 μήνες θητεία και τουλάχιστον 30 μέρες άδεια δεν φτάνει να καλύψουν ολόκληρο το σχολικό έτος.
Τζάμπα κόπος άντε να βγει σε διαβούλευση να τους δώσουμε ιδέες! Μπορούν να διδάσκουν οι αριστούχοι μαθητές τους μικρότερους , και οι φοιτητές να κάνουν υποχρεωτικά πρακτική για να πάρουν το πτυχίο.
Το μόνο σίγουρο είναι πως σε λιγότερο από ένα χρόνο λήγουν οι συμβάσεις των εποπ που προσελήφθησαν το 2009 για να δούμε τι θα γίνει, υποτίθεται πως θα έπαιρναν στο υπουργείο άμυνας 6-7.000 άτομα φέτος…Να δημιουργήσουν ειδικότητα  εποπ03, αφού αλλάζουν τα κριτήρια διορισμού  μπορούν να μας αξιολογήσουν με το ύψος, τα κιλά , το τρέξιμο και την ηλικία.


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
δεν ήταν καθόλου  τυχαία η απόφαση του στε, εξυπερετούσε τα συμφέροντα της απερχόμενης κυβέρνησης για να δημιουργεί εμπόδια στην τώρα.
Σεβαστές όλες οι απόψεις fys98...δεν μπορούμε πάντως να το αποδείξουμε με την μεθοδολογία της επιστήμης μας ;D

Για τους συναδέλφους που αδικήθηκαν λίγη σημασία έχει η όποια πολιτική πρόθεση.

Για το θέμα μας τώρα και την επιτροπή του υπουργείου, έχω την εντύπωση ότι οι συνδικαλιστές είναι αυτοί που οργίασαν με παράλογες προτάσεις και νομικά απορριπτέες.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποια η διαφορά εθελοντών αναπληρωτών επί λοβερδου με τα σημερινά στρατιωτών αναπληρωτών? καμία. το ίδιο νόμισμα.
γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο λοβέρδο και τον μπαλτά;
άλλωστε και οι δύο μνημόνια υπηρετούν και σε κολλέγια σπούδασαν...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/64340/syntaksi-kai-stous-agamous-gious
Τελικά δε με συμφέρει να δουλέψω , ούτε να παντρευτώ για να κάνω οικογένεια. Σε λίγο θα αφήνουν διαθήκη  τις θέσεις οι δημόσιοι υπάλληλοι στα παιδιά τους…
Σύνταξη 720€ ή μισθό 586€ ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2015, 08:11:37 μμ από kostasMath »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σεβαστές όλες οι απόψεις fys98...δεν μπορούμε πάντως να το αποδείξουμε με την μεθοδολογία της επιστήμης μας ;D

Για τους συναδέλφους που αδικήθηκαν λίγη σημασία έχει η όποια πολιτική πρόθεση.

Για το θέμα μας τώρα και την επιτροπή του υπουργείου, έχω την εντύπωση ότι οι συνδικαλιστές είναι αυτοί που οργίασαν με παράλογες προτάσεις και νομικά απορριπτέες.
η βάση των συνδικαλιστών είναι η προυπηρεσία. το πρόβλημά τους είναι αν θα μετρήσουν και των ιδιωτικών. κατά τα γνωστά πετάμε κάτι στην κερκίδα αν δεν αντιδράσουν το περνάνε σε νόμο. αυτό δοκιμάζει ο μπράτης σήμερα και στο τέλος θα πει εγώ προσπάθησα αλλά.........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.