*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042813 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απότη στιγμή που θα έει αυξημένη βαρύτητα ο ΑΣΕΠ.....ας έχουν οι ιδιωτικοί και 200 μηνες.....κανένας έως ελάχιστοι ιδιωτικοί έχουν και ΑΣΕΠ....οπότε μην αγχώνεστε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Αν θεωρουσαμε τα εκκλησιαστικα και σιβιτανιδειο σκανδαλο αυτο με τα ιδιωτικα τι ειναι; 
ΟΛΟΙ μας γνωριζουμε πως μπαινεις εμπαινες και θα μπαινεις σε ιδιωτικο...και μετα βριζουμε κατι πδσ. Καλο θα ηταν ο αιρετουλης να πει και το ονομα του συμβουλου που το προτεινε για να καταλαβουμε ολοι τι γινεται

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
η βάση των συνδικαλιστών είναι η προυπηρεσία. το πρόβλημά τους είναι αν θα μετρήσουν και των ιδιωτικών. κατά τα γνωστά πετάμε κάτι στην κερκίδα αν δεν αντιδράσουν το περνάνε σε νόμο. αυτό δοκιμάζει ο μπράτης σήμερα και στο τέλος θα πει εγώ προσπάθησα αλλά.........
Είμαι σίγουρος ότι το κόκκινο χαλάει το πράσινο του κ. Μπράτη. Το αγκάθι για την αναγνώριση όλης της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών είναι οι τεράστιες προϋπηρεσίες των ιδιωτικών. το θέμα εδώ με την προϋπηρεσία των ιδιωτικών όπως και αυτό το γενικότερο του νέου τρόπου διορισμού δεν είναι κυρίως πολιτικό πλέον αλλά νομικό. Δεν μπορεί ο νομοθέτης δηλαδή ο υπουργός να κάνει ότι του ζητούν οι συνδικαλιστές αν νομικά δεν είναι δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/64340/syntaksi-kai-stous-agamous-gious
Τελικά δε με συμφέρει να δουλέψω , ούτε να παντρευτώ για να κάνω οικογένεια. Σε λίγο θα αφήνουν διαθήκη  τις θέσεις οι δημόσιοι υπάλληλοι στα παιδεία τους…
Σύνταξη 720€ ή μισθό 586€ ???

Εγω ειμαι ακομη καλυτερα γυρω στο χιλιαρικο καθαριζει ο αποστρατος πατερας μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Λοιπόν αναπληρωτές στρατιώτες, μόνιμοι οι ιδιωτικοί .......... εμείς στην Αυστραλία....... και σας φαινόταν μακριά τα δυσπρόσιτα!!!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Oόχι βέβαια αφού τότε κάποιοι από εμάς κάναμε ότι ήταν δυνατό να ανατρέψουμε εκείνη την απόφαση. Το καταραμένο ΣτΕ στο οποίο κάναμε προσφυγή, δεν μπήκε ποτέ στην ουσία της υπόθεσης. Ήρθε πέντε χρόνια μετά, ακριβώς ανάμεσα στην αλλαγή της εξουσίας και έβαλε τα πράγματα στην σωστή σειρά.  Έστω τυχαίο.

Αυτό που θέλω να πω στην περίπτωση του αιρετού Μπράτη είναι το εξής. Γιατί επιλεκτικά ο αιρετός αφήνει να διαρρεύσει μόνο η πρόθεση για την προϋπηρεσία στα ιδιωτικά; Γιατί δεν λέει ολόκληρη την αλήθεια; Πως εγώ θα ξεσηκωθώ χωρίς να γνωρίζω την ολοκληρωμένη πρόταση του υπουργείου; Εγώ τον αιρετό φοβάμαι!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
απότη στιγμή που θα έει αυξημένη βαρύτητα ο ΑΣΕΠ.....ας έχουν οι ιδιωτικοί και 200 μηνες.....κανένας έως ελάχιστοι ιδιωτικοί έχουν και ΑΣΕΠ....οπότε μην αγχώνεστε..
Είπαμε για να έχει αυξημένη βαρύτητα ο ΑΣΕΠ, θα πρέπει να συνεχιστεί στο νέο σύστημα ο διαγωνισμός. Μην αποκλείεις την περίπτωση να αγνοήσει ο υπουργός την απόφαση του ΣτΕ και συγκεκριμένα στην ερμηνεία της για τους επιτυχόντες με υψηλή βαθμολογία. Ανεξάρτητα αν στα δικαστήρια αύριο-μεθαύριο δικαιωθούν αυτοί οι επιτυχόντες.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου για το 36μηνο δικαίωνε τις προϋπηρεσίες στο δημόσιο σχολείο...όχι στα ιδιωτικά ....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μην το θεωρείς βέβαιο. Το Ευρωπαϊκό δικαστήριο εστιάζει το παράνομο στο να απολύεις και να προσλαμβάνεις συνεχώς τον ίδιο εργαζόμενο στον ίδιο εργοδότη χωρίς να τον κάνεις μόνιμο. Δεν ασχολείται με αναγνώριση προϋπηρεσίας...

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επειδή δεν έχουν καταλάβει κάποιοι τη σοβαρότητα του θέματος: οι ιδιωτικοί έχουν ασεπ και η προϋπηρεσία τους είναι 12μήνη ανά έτος. Για να αντιληφθούμε ποιοι θα βρεθούν μπροστά στους πίνακες.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Επειδή δεν έχουν καταλάβει κάποιοι τη σοβαρότητα του θέματος: οι ιδιωτικοί έχουν ασεπ και η προϋπηρεσία τους είναι 12μήνη ανά έτος. Για να αντιληφθούμε ποιοι θα βρεθούν μπροστά στους πίνακες.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να τα αποδείξεις αυτά τα δύο...

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην κουράζεστε να συζητάτε το σύστημα διορισμών......

Για καθηγητές σχεδιάζουν να  χρησιμοποιηθούν οπλίτες: http://www.esos.gr/arthra/38777/me-oplites-tha-kalypsoyn-ta-kena-ekpaideytikon-sta-sholeia

( Ακόμη και να μην υλοποιηθεί και μόνο που το σκέφθηκαν δείχνει το μέγεθος της .......... ( προσθέστε ότι θέλετε))

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γι΄αυτό μόνο η απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου δικαίωνε τις δημόσιες προϋπηρεσίες...

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή δεν έχουν καταλάβει κάποιοι τη σοβαρότητα του θέματος: οι ιδιωτικοί έχουν ασεπ και η προϋπηρεσία τους είναι 12μήνη ανά έτος. Για να αντιληφθούμε ποιοι θα βρεθούν μπροστά στους πίνακες.
καταρχάς πάντα μετρούσε στο πινακα αναπληρωτών.....και είναι 10 μηνη και πίστεψε με, τουλάχιστον στους φιλολογους, έχω βρει μόνο 5 ιδιωτικους με ΑΣΕΠ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.