*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042449 φορές)

0 μέλη και 36 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωραία..Για λύσε μου μια απορία.Συνάδελφοι σου με 12 χρόνια υπηρεσία και ΧΩΡΙΣ ασεπ είναι δίκαιο να μπουν φέτος στους πίνακες και να έχουν την απόλυτη προτεραιότητα σε αναπλήρωση και διορισμούς αργότερα;
+++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
από χθες έγραψα , ότι τα δύο μεγάλα προβλήματα στο σχέδιο αυτό , είναι η απαξίωση σε  παλαιότερους ΑΣΕΠ , αλλά και το θέμα των ιδωτικών. Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα με τους πολύ καλούς φίλους anixia και kery12. Απόλυτα και δεν είναι καθόλου θέμα κανιβαλλισμού, αλλά ηθικής τάξης. εξάλλου είναι και το μόνο από τα αποφασισθέντα (αυτό των ιδιωτικών) που προσκρούει τόσο πολύ νομικά.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
βρε βρε πως αλλάζουν οι καιροί...μέχρι χθες φωνάζετε οι ΣτΕαδίτες σε βάρος των προϋπηρεσιάκιδων να τηρηθεί το Σύνταγμα  και νόμοι της χώρας..... ;D ;D ;D ;D ;D
και ο νόμος Αρσένη μιλούσατε κάποιοι πως είναι συνταγματικός και δώστου οι παραπομπές σε αυτόν....
ξεχνατε όμως ότι πουθενά δεν έλεγε πως είχε τη δυνατότητα να κρατάς παλιότερες επιδόσεις και πως μέτραγε η τελευταία...ποια είναι; του 08....
ξεχνάτε πως δεν μπορούν να συγκριθούν επιδόσεις μεταξύ υποψηφίων από διαφορετικές εξεταστικές διαδικασίες δίοτι καταλύεται η αρχή της ισοτιμίας....(μιλάτε για προσφυγές, άμα ίσχυε η δική σας άποψη να δείτε προσφυγές από τους επιτυχόντες του 08 σε βάρος παλαιοτέρων επιτυχόντων)  είδατε πως μερικοί ξυλώνετε τον...συνταγματικό 2525 Αρσένη;
η πρόταση του Υπουργείου είναι νομικά θεμλιωμένη στην απόφαση ΣτΕ: επιτυχία ασεπ και προϋπηρεσία Πουθενά το ΣτΕ δεν λέει τι θα βαρύνει πιο πολύ από το άλλο, και δεν είναι δουλειά των δικαστηριων να καθορίσουν την βαρύτητα του ενός ή του άλλου κριτηρίου και πρέπει να το εμπεδώσετε κάποιοι εδώ πέρα....
Επίσης δεν διοριζει 24μηνα, 30μηνα, 60/40 πράγμα που δέιχνει πλήρη συμμόρφωση με ΣτΕ οπότε δεν του λέει κανείς τίποτε....

Υγ. για τους κακόπιστους: έχω δύο ασεπ επιτυχίες : το 06 και τον 08 , το 06 είχα καλύτερη  επίδοση από του 08 και ας πούμε θα με συνέφερε η πρόταση κάποιων να κρατάμε την επίδοση παλαιοτέρων ασεπ, αλλά νομικώς δεν στέκει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2015, 02:20:23 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σε ποιον αναφέρεσαι;; δεν με αγγίζει καθόλου αυτό με τους ΑΣΕΠ και μάλιστα σε π.μ. που μου έστειλαν απάντησα ότι είναι τεκμηριωμένο νομικά αυτό με τον αποκλεισμό των προηγουμένων ΑΣΕΠ. το έγραψα και εδώ. αλλά δεν μου ακούγεται καλά πως να το κάνουμε. επειδή απάντησες μετά από εμένα και ένιωσα έκπληξη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πάντως ο Μπράτης μια χαρά τα καταφέρνει.....μας στρέφει εναντίον των ιδιωτικών και δε βλέπουμε ότι αυτό που πετυχαίνει είναι να διορίσει τη κόρη του: και σούπερ ΑΣΕΠ 08 έχει και σούπερ προυπηρεσία έχει. αυτό το θέμα ότι ένας από την επιτροπή διορισμού έχει κόρη αδιόριστη και προσπαθεί να την διορίσει δεν είναι αντιδεοντολογικό;εσείς συνεχίστε να τα βάζετε με τους ιδιωτικούς και αφήστε το Μπράτη να τακτοποιεί τη κόρη του.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σε ποιον αναφέρεσαι;; δεν με αγγίζει καθόλου αυτό με τους ΑΣΕΠ και μάλιστα σε π.μ. που μου έστειλαν απάντησα ότι είναι τεκμηριωμένο νομικά αυτό με τον αποκλεισμό των προηγουμένων ΑΣΕΠ. το έγραψα και εδώ. αλλά δεν μου ακούγεται καλά πως να το κάνουμε. επειδή απάντησες μετά από εμένα και ένιωσα έκπληξη....
δεν απαντάω σε εσένα επειδή ακολουθεί το μνμ μου το δικό σου, γενικώς σχολιάζω...δεν είναι νομικώς τεκμηριωμένο να συγκροτηθεί λίστα με επιδόσεις από διαφορετικές εξεταστικές διαδικασίες...δεν κρατάμε επιδόσεις ακόμα και το ΣτΕ το υπαινίσσεται αυτό στην πρόσφατη απόφασή του....Θα σας θυμίσω πως την δεκαετία του 90 που κρατάγαμε βαθμούς στις πανελλαδικές αυτό το 98 κρίθηκε αντισυνταγματικό διότι κατέλυε αρχές ισοτιτας μεταξύ υποψηφίων διότι δεν εξετάστηκαν στα ίδια θέματα

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για το ιδιωτικά μην είσθε σιγουροι πως θα περάσει (από δικηγόρο μας 36μηνιτες πληροφορία) ;)

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά αυτό είναι η πρόταση του Υπουργείου προς της ομοσπονδιες.Δεν είναι το καινούριο σύστημα διορισμών. Επίσης portokali που βλέπεις τη συμμόρφωση με το ΣτΕ? Αφού στους πίνακες σύμφωνα με την πρόταση συμμετέχουν κανονικότατα και όσοι δεν έχουν ασεπ.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πάντως ο Μπράτης μια χαρά τα καταφέρνει.....μας στρέφει εναντίον των ιδιωτικών και δε βλέπουμε ότι αυτό που πετυχαίνει είναι να διορίσει τη κόρη του: και σούπερ ΑΣΕΠ 08 έχει και σούπερ προυπηρεσία έχει. αυτό το θέμα ότι ένας από την επιτροπή διορισμού έχει κόρη αδιόριστη και προσπαθεί να την διορίσει δεν είναι αντιδεοντολογικό;εσείς συνεχίστε να τα βάζετε με τους ιδιωτικούς και αφήστε το Μπράτη να τακτοποιεί τη κόρη του.

Η κορη του Μπρατη εχει 2 επιτυχιες ΑΣΕΠ και προυπηρεσια βυσματικα; Οχι βεβαια Δεν νομιζω οτι την τακτοποιει αλλα το παλευει αξιοκρατικα η κοπελα. Οι περισσοτεροι ιδιωτικοι ομως ή σπιτακι τους δουλευαν ή μακρια λογω γνωστου. Και δεν καταλαβα και γω δουλευω με ενσημα και ΙΚΑ σε φρονιστηριο και θελω και η δικη μου προυπηρεσια να αναγνωριστει

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απαραιτητη προυποθεση θα ειναι η επιτυχια ΑΣΕΠ Δεν τα μετεφερε σωστα ο Μπρατης

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η κορη του Μπρατη εχει 2 επιτυχιες ΑΣΕΠ και προυπηρεσια βυσματικα; Οχι βεβαια Δεν νομιζω οτι την τακτοποιει αλλα το παλευει αξιοκρατικα η κοπελα. Οι περισσοτεροι ιδιωτικοι ομως ή σπιτακι τους δουλευαν ή μακρια λογω γνωστου. Και δεν καταλαβα και γω δουλευω με ενσημα και ΙΚΑ σε φρονιστηριο και θελω και η δικη μου προυπηρεσια να αναγνωριστει
όχι βέβαια.....αλλά πέτυχε να μην υπάρχει ταβάνι στην προυπηρεσία και να εξισωθει η προυπηρεσια με ΑΣΕΠ.πίστεψε με είναι κάτι που τον συμφέρει. αλλά πέρα από αυτό, είναι ηθικό να είναι στην επιτροπή;
επίσης πόσοι είναι από πδς που δούλευαν λόγω γνωστού με πολλές ώρες και μάλιστα χωρίς να γίνονται τα μαθήματα και τα μόρια έπεφταν κανονικά;
εγώ είμαι υπερ να μπει στους ιδιωτικούς ως προαπαιτούμενο ο ΑΣΕΠ και είμαστε μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απαραιτητη προυποθεση θα ειναι η επιτυχια ΑΣΕΠ Δεν τα μετεφερε σωστα ο Μπρατης
σίγουρο; τότε γιατί σκίζεται με τους ιδιωτικούς αν είναι προαπαιτούμενο;;αφού είναι ελάχιστοι οι ιδιωτικοί με ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Ιδιωτικοι
« Απάντηση #3806 στις: Ιούνιος 20, 2015, 02:55:23 μμ »
πάντως ο Μπράτης μια χαρά τα καταφέρνει.....μας στρέφει εναντίον των ιδιωτικών και δε βλέπουμε ότι αυτό που πετυχαίνει είναι να διορίσει τη κόρη του: και σούπερ ΑΣΕΠ 08 έχει και σούπερ προυπηρεσία έχει. αυτό το θέμα ότι ένας από την επιτροπή διορισμού έχει κόρη αδιόριστη και προσπαθεί να την διορίσει δεν είναι αντιδεοντολογικό;εσείς συνεχίστε να τα βάζετε με τους ιδιωτικούς και αφήστε το Μπράτη να τακτοποιεί τη κόρη του.

Αν η κόρη έχει σούπερ ΑΣΕΠ και σούπερ προϋπηρεσία καλώς να διοριστεί, όπως καλώς θα διοριστούν και οι δικοί μου συνάδελφοι που τα έχουν και τα δύο. Αν όμως ο ΑΣΕΠ δεν είναι σούπερ πιστεύω ότι άλλοι θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα.
Επαναλαμβάνω την ερώτηση,το σκάνδαλο είναι υπαρκτό με την επιτροπή; Ξέρει κάποιος;
Προσωπικά με πειράζει το 99% αυτών που δεν έχουν ΑΣΕΠ αλλά οι "ιδιωτικοί " θα διορισθούν.

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απαραιτητη προυποθεση θα ειναι η επιτυχια ΑΣΕΠ Δεν τα μετεφερε σωστα ο Μπρατης

που το ξερεις αυτό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.