*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041942 φορές)

0 μέλη και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #4746 στις: Ιούλιος 23, 2015, 10:49:56 πμ »
Ο Αρσένης την κατήργησε παίρνοντας το σχέδιο έτοιμο από τον προηγούμενό του Παπανδρέου. Γι΄αυτό και έχω άχτι τον Γιώργο. Είμαι 40, ( πτυχιούχος από το 97 )και θα ήμουν διορισμένος φιλόλογος τώρα. Και καλά εγώ, δουλεύω από τα 25 στην εκπαίδευση (τότε που η κατάσταση στην ιδιωτική εκπαίδευση ήταν καλή) και έχω βρει τη σειρά μου! Οι νεότεροι απόφοιτοι;
Αυτοί έχουν μετατραπεί σε ένα είδος αιώνιων φοιτητών και σεμιναριάκιδων. Αντί να δουλεύουν, σπουδάζουν! Υπερμορφωμένοι χωρίς φράγκο στην τσέπη, με χαρτζιλίκι από μπαμπά-μαμά-παππού-γιαγιά! Οι οποίοι πληρώνουν και τα μεταπτυχιακά τους! Είναι αυτοί που ήθελαν τον ΑΣΕΠ για να διοριστούν νωρίς και καλά! Τώρα βλέπουν ότι με την επετηρίδα θα διορίζονταν έως τα 40 τους ενώ τώρα με τον ΑΣΕΠ δε θα διοριστούν ποτέ, δεδομένης και της (ταυτόχρονης με την κατάργηση της επετηρίδας ) εκτίναξης της παραγωγής αποφοίτων υποψηφίων καθηγητών.
Ποση αξιοκρατια να αντεξει κανεις..Εχω παρει ισχυρες δοσεις από χθες.Θελετε να με πεθανετε;χα χα χα.Τωρα ξεθαψαμε και την πιτυριδα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ποιός θα γίνει καθηγητής έπρεπε να ξεκαθαρίζει από τις πανελλήνιες. Στην εποχή μου ήταν λίγοι, μόνο αυτοί με 18-19 μέσο όρο. Μετά βάλανε και τα 12, 13, 14 και τους τάξανε και διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Τα λυπηρά αποτελέσματα φαίνονται, εκτός των άλλων, και μέσα σε αυτό το forum.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ρρ
« Απάντηση #4748 στις: Ιούλιος 23, 2015, 11:05:03 πμ »
Ποση αξιοκρατια να αντεξει κανεις..Εχω παρει ισχυρες δοσεις από χθες.Θελετε να με πεθανετε;χα χα χα.Τωρα ξεθαψαμε και την πιτυριδα

Μα γιατί; Δεν είναι αξιοκρατικό και κυρίως ό,τι καλύτερο για την εκπαίδευση να διορίζεσαι γιατί... ήρθε η σειρά σου; Ξες δε ξες, κάνεις δεν κάνεις, επειδή πήρες πτυχίο στη Χ ημερομηνία, με τον οποιονδήποτε βαθμό και αποκομίζοντας τις οποιεσδήποτε γνώσεις, διορίζεσαι. Αλλά μετά η παιδεία έχει χάλια... Θυμηθείτε όλοι το ποσοστό των καλών εκπαιδευτικών που είχαμε στα δικά μας μαθητικά χρόνια, των διορισμένων με επετηρίδα. Μπορεί να θέλουμε όλοι να εξασφαλίσουμε μια δουλειά, αλλά ας μη ξεχνάμε και ποια είναι αυτή η δουλειά...

Το ποιός θα γίνει καθηγητής έπρεπε να ξεκαθαρίζει από τις πανελλήνιες. Στην εποχή μου ήταν λίγοι, μόνο αυτοί με 18-19 μέσο όρο. Μετά βάλανε και τα 12, 13, 14 και τους τάξανε και διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Τα λυπηρά αποτελέσματα φαίνονται, εκτός των άλλων, και μέσα σε αυτό το forum.

Ούτε το 18,19 στις πανελλαδικές δεν εξασφαλίζει το επίπεδο γνώσεων που έχεις στο αντικείμενο σου, αλλά ούτε και πάνω στα παιδαγωγικά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
ρρ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:31 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #4750 στις: Ιούλιος 23, 2015, 11:14:00 πμ »
Το ποιός θα γίνει καθηγητής έπρεπε να ξεκαθαρίζει από τις πανελλήνιες. Στην εποχή μου ήταν λίγοι, μόνο αυτοί με 18-19 μέσο όρο. Μετά βάλανε και τα 12, 13, 14 και τους τάξανε και διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Τα λυπηρά αποτελέσματα φαίνονται, εκτός των άλλων, και μέσα σε αυτό το forum.
Στον κλαδο μου ΠΕΟ5-να μην τα ξαναλέμε-οι διοριστεοι είναι από 17 και ανω βαθμολογια σε Πανελλήνιες,μεσος  ορος τα 38-40 ετη και η συντριπτικη πλειοψηφια με μεταπτυχιακα,πανω από ένα.
Το τους ''ταξανε''παραπεμπει σε ρουσφετι και είναι ακυρο.Λυπηρα είναι όλα.Μα την πυτιριδα;!Θ αρχισω να αναφωνω σαν τον τσολια της Ελληνοφρενειας που ελεγε ''Μα τον Πακη;!''
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2015, 11:17:41 πμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα γιατί; Δεν είναι αξιοκρατικό και κυρίως ό,τι καλύτερο για την εκπαίδευση να διορίζεσαι γιατί... ήρθε η σειρά σου; Ξες δε ξες, κάνεις δεν κάνεις, επειδή πήρες πτυχίο στη Χ ημερομηνία, με τον οποιονδήποτε βαθμό και αποκομίζοντας τις οποιεσδήποτε γνώσεις, διορίζεσαι. Αλλά μετά η παιδεία έχει χάλια... Θυμηθείτε όλοι το ποσοστό των καλών εκπαιδευτικών που είχαμε στα δικά μας μαθητικά χρόνια, των διορισμένων με επετηρίδα. Μπορεί να θέλουμε όλοι να εξασφαλίσουμε μια δουλειά, αλλά ας μη ξεχνάμε και ποια είναι αυτή η δουλειά...

Ούτε το 18,19 στις πανελλαδικές δεν εξασφαλίζει το επίπεδο γνώσεων που έχεις στο αντικείμενο σου, αλλά ούτε και πάνω στα παιδαγωγικά.
Κοίτα να δεις, εγώ τα έχω κονομήσει τα τελευταία χρόνια από φοιτητικά φροντιστήρια όπου φοιτητές και φοιτήτριες φιλοσοφικής δεν ξέρουν βασικά πράγματα στα αρχαία και στα λατινικά και όχι μόνο. Το καταφέρνω να τους βγάζω ένα πενταράκι, αλλά βέβαια αρχαία και λατινικά δε θα ξέρουν ποτέ. Δεν τραβάω ζόρι! Εγώ κονομάω και αυτές νομίζουν ότι θα γίνουν καθηγήτριες μέσω ΑΣΕΠ! 8)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ΡΡ
« Απάντηση #4752 στις: Ιούλιος 23, 2015, 11:24:39 πμ »
Κοίτα να δεις, εγώ τα έχω κονομήσει τα τελευταία χρόνια από φοιτητικά φροντιστήρια όπου φοιτητές και φοιτήτριες φιλοσοφικής δεν ξέρουν βασικά πράγματα στα αρχαία και στα λατινικά και όχι μόνο. Το καταφέρνω να τους βγάζω ένα πενταράκι, αλλά βέβαια αρχαία και λατινικά δε θα ξέρουν ποτέ. Δεν τραβάω ζόρι! Εγώ κονομάω και αυτές νομίζουν ότι θα γίνουν καθηγήτριες μέσω ΑΣΕΠ! 8)

Mπραβο και εις ανωτερα.Με τη πιτυριδα μεχρι να διοριστεις,μπορει να εχεις ξεχασει και το ονομα σου όχι μονο αυτά που εμαθες στο Πανεπιστημιο,και θα χεις γινει σαν τον Λιανο στη διαφημιση,αλλα δεν πειραζει.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Κοίτα να δεις, εγώ τα έχω κονομήσει τα τελευταία χρόνια από φοιτητικά φροντιστήρια όπου φοιτητές και φοιτήτριες φιλοσοφικής δεν ξέρουν βασικά πράγματα στα αρχαία και στα λατινικά και όχι μόνο. Το καταφέρνω να τους βγάζω ένα πενταράκι, αλλά βέβαια αρχαία και λατινικά δε θα ξέρουν ποτέ. Δεν τραβάω ζόρι! Εγώ κονομάω και αυτές νομίζουν ότι θα γίνουν καθηγήτριες μέσω ΑΣΕΠ! 8)

Μέσω επετηρίδας πάντως θα γινόντουσαν κάποια στιγμή σίγουρα και χωρίς κόπο κιόλας, απλά με υπομονή... Αν καταφέρουν και γράψουν στον ΑΣΕΠ, χαλάλι τους. Τουλάχιστον σίγουρα θα έχουν ρίξει πολύ περισσότερο διάβασμα από ό,τι έριξαν στη σχολή τους...

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Κοίτα να δεις, εγώ τα έχω κονομήσει τα τελευταία χρόνια από φοιτητικά φροντιστήρια όπου φοιτητές και φοιτήτριες φιλοσοφικής δεν ξέρουν βασικά πράγματα στα αρχαία και στα λατινικά και όχι μόνο. Το καταφέρνω να τους βγάζω ένα πενταράκι, αλλά βέβαια αρχαία και λατινικά δε θα ξέρουν ποτέ. Δεν τραβάω ζόρι! Εγώ κονομάω και αυτές νομίζουν ότι θα γίνουν καθηγήτριες μέσω ΑΣΕΠ! 8)
Αρχαία και λατινικά δεν θα μάθουν ποτε.. αλλα θα γίνουν καθηγητριες μέσω ΑΣΕΠ,αλλα οχι απο την επιτυχία του γραπτού τους. οποιος μιλάει υποτιμητικά, για ανθρώπους οι οποίοι στο κάτω κάτω δεν φταίνε, καλό ειναι να περάσει καμμια βόλτα απο τα ΤΕΙ να δεί πως δίνουν μαθήματα....η σελιδα Α4 σε σημειώσεις (η μία πλευρά) θεωρείται υπερβολική ύλη..Συκοφαντίες? Ακόμα και τα εκπαιδευτικά σεμιναρια ΚΕΚ 2μηνης διαρκειας απαιτούν  περισσότερο διάβασμα.
Μιλάνε κάποιοι λες και δεν εχουν περάσει απο σχολές.

anemona

  • Επισκέπτης
Πάντως το σύστημα χάλασε από τότε που έπεσαν οι βαθμοί και το επίπεδο...και από τότε που οι σχολές έγιναν άπειρες...

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως το σύστημα χάλασε από τότε που έπεσαν οι βαθμοί και το επίπεδο...και από τότε που οι σχολές έγιναν άπειρες...
ΚΙ απο τοτε που καποια πιτσιρικια εχουν καβαντζωθει με τις προυπηρεσιες και δεν πιεζουν τον συνδικαλιστη τους για διενεργεια ασεπ.κι αυτο παραδοξο ειναι και ιδιοτελες

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
ΚΙ απο τοτε που καποια πιτσιρικια εχουν καβαντζωθει με τις προυπηρεσιες και δεν πιεζουν τον συνδικαλιστη τους για διενεργεια ασεπ.κι αυτο παραδοξο ειναι και ιδιοτελες
Μην ποστάρεις παντού τα ίδια. Τι νομίζεις "πες πες" θα γίνει ΑΣΕΠ;
Πες μας τι προσωπικό ζόρι τραβάς να μας πιέζεις να πιέζουμε για ΑΣΕΠ;

anemona

  • Επισκέπτης
ΚΙ απο τοτε που καποια πιτσιρικια εχουν καβαντζωθει με τις προυπηρεσιες και δεν πιεζουν τον συνδικαλιστη τους για διενεργεια ασεπ.κι αυτο παραδοξο ειναι και ιδιοτελες
Πάντα υπηρχαν τα πιτσιρίκια...αλλά αυτά θα υπάρχουν και στο μέλλον...Ο ΑΣΕΠ δεν έγινε όχι λόγω των πιτσιρικιών αλλά λόγω κατάστασης και κορεσμού...Δες τον πίνακα αναπληρωτών....

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντα υπηρχαν τα πιτσιρίκια...αλλά αυτά θα υπάρχουν και στο μέλλον...Ο ΑΣΕΠ δεν έγινε όχι λόγω των πιτσιρικιών αλλά λόγω κατάστασης και κορεσμού...Δες τον πίνακα αναπληρωτών....
κορεσμος υπαρχει γιατι τα 3/4 του πινακα αναπληρωτων ειναι χωρις ΑΣΕΠ.η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ επισης χωρις ασεπ με κατι σεμιναρια των 400 ωρων....οι δασκαλοι κι αυτοι χωρις ασεπ.να γιατι δεν θελετε τον 3848....γιατι προβλεπει ΑΣΕΠ ΠΑΝΤΟΥ.Και με αυτο τον τροπο ουτε κορεσμος θα υπαρξει και θα τσουλισει για λιγο το πραγμα.οσοι εχουν ασεπ θα μπουν στο παιχνιδι και τα 3/4 θα πανε να δωσουν.ετσι θα αποφορτιστουν οι βεβαρυμενοι πινακες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.