*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042609 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Επαναλαμβάνω. Εγώ θέλω ΑΣΕΠ αν και τότε τα πιτσιρίκια θα υπάρχουν πάλι...Αλλά ΑΣΕΠ δεν έγινε για οικονομικούς λόγους και λόγω κορεσμού των κλάδων.Στους δασκάλους και στην ειδικη αγωγή ήταν διαφορετικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
3/4 ειναι υπερβολικα μεγαλος αριθμος πως σου προκυπτει;...ισως θα επρεπε να υπαρξει ρυθμιση ανα κλαδο
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ποιός θα γίνει καθηγητής έπρεπε να ξεκαθαρίζει από τις πανελλήνιες. Στην εποχή μου ήταν λίγοι, μόνο αυτοί με 18-19 μέσο όρο. Μετά βάλανε και τα 12, 13, 14 και τους τάξανε και διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Τα λυπηρά αποτελέσματα φαίνονται, εκτός των άλλων, και μέσα σε αυτό το forum.
Δηλαδη..αν καταλαβα καλα ενας του 18 στις πανελληνιες κανει για εκπαιδευτικος και ενας του 14 οχι...Αληθεια απο που βγαινει αυτο.. Ολα τα προηγουμενα χρονια ..και καθε χρονο ειχαμε το φαινομενο αλλαγη αριθμου  μαθηματων ΠΧ υπηρξε χρονια που ο υποψηφιος εδωσε 13 μαθηματα..Εγραψε στα κατευθυνσης 18 και σε 2 παραξενα μαθηματα απο τα 13 κατω απο την βαση..Μια αλλη χρονια υποψηφιος εδωσε 6 μαθηματα ...αρα δεν εδωσε τα παραξενα...Πες μου ποιος ειναι καλλιτερος..Ξερεις απο την ωρα που μπηκαν αυτοι οι δυο στην ιδια σχολη υπαρχει μια δοκιμασια 70 και 80 μαθηματων για να παρουν το πτυχιο..και εκει δειχνει ο καθενας ποσο δυνατο στομαχι εχει...Δεν θελω να μιλησω για ΑΣΕΠ οπου κι εκει μπορει  να δειξει τις δυνατοτητες του...αυτο το ξεπερνω..γιατι εδω παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες...

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τουλάχιστον οι υπέρμαχοι του ΑΣΕΠ ειδικά στην παρούσα φάση με τα δημοσιονομικά της χώρας σε κακό χάλι να το πουν ξεκάθαρα: Θέλουμε ΑΣΕΠ για να ανακατευτεί η τράπουλα των συμβασιούχων-αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Είναι προφανές πως με την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας, μαζικοί διορισμοί εκπαιδευτικών σε όλα τα οργανικά κενά (ανα κλάδο), δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί από τους εταίρους να γίνουν. Επομένως κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται επί της ουσίας να λυθεί.
Να προβληματίζεστε συνάδελφοι γιατί ενώ έχουν κλείσει/συγχωνευτεί πόσες σχολικές μονάδες και πλέον παγώνουν για 5-10 χρόνια οι συνταξιοδοτησεις των εκπαιδευτικών, την ίδια στιγμή τα ΑΕΙ (καθηγητικές σχολές και παιδαγωγικά) κάνουν σαν να μη συμβαίνει τίποτα με τους χιλιάδες εισακτέους που εξακολουθούν να δέχονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τουλάχιστον οι υπέρμαχοι του ΑΣΕΠ ειδικά στην παρούσα φάση με τα δημοσιονομικά της χώρας σε κακό χάλι να το πουν ξεκάθαρα: Θέλουμε ΑΣΕΠ για να ανακατευτεί η τράπουλα των συμβασιούχων-αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Είναι προφανές πως με την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας, μαζικοί διορισμοί εκπαιδευτικών σε όλα τα οργανικά κενά (ανα κλάδο), δεν υπάρχει περίπτωση να επιτραπεί από τους εταίρους να γίνουν. Επομένως κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται επί της ουσίας να λυθεί.
Να προβληματίζεστε συνάδελφοι γιατί ενώ έχουν κλείσει/συγχωνευτεί πόσες σχολικές μονάδες και πλέον παγώνουν για 5-10 χρόνια οι συνταξιοδοτησεις των εκπαιδευτικών, την ίδια στιγμή τα ΑΕΙ (καθηγητικές σχολές και παιδαγωγικά) κάνουν σαν να μη συμβαίνει τίποτα με τους χιλιάδες εισακτέους που εξακολουθούν να δέχονται.
Ξεκαθαρο οσο ποτε...αμεση εφαρμογη του ΣΤΕ.Διορισμος ολων των φεκιτων,αναδρομικος διορισμος πλων των προσφυγεντων απο το 2002 και εξης.ανασυνταξη του πινακα αναπληρωτων βασει βαθμολογιας ΑΣΕΠ. Αυτο ειναι το νομιμο...οσο για την περιπτωση δασκαλων ας κοψουν το λαιμο τους να βρουν λυση.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκαθαρο οσο ποτε...αμεση εφαρμογη του ΣΤΕ.Διορισμος ολων των φεκιτων,αναδρομικος διορισμος πλων των προσφυγεντων απο το 2002 και εξης.ανασυνταξη του πινακα αναπληρωτων βασει βαθμολογιας ΑΣΕΠ. Αυτο ειναι το νομιμο...οσο για την περιπτωση δασκαλων ας κοψουν το λαιμο τους να βρουν λυση.

Αν και η α'βαθμια έχει κορεστεί εξίσου εδώ και χρόνια, νομίζω πως η δευτεροβάθμια είναι που έχει το τεράστιο πρόβλημα με τους αλεξιπτωτιστές, τις προϋπηρεσίες από "περίεργες" δομές και τους αναπληρωτές χιλίων ταχυτήτων με αντικρουόμενα συμφέροντα. Δεν υπάρχει χρυσή τομή στο μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ττ
« Απάντηση #4766 στις: Ιούλιος 23, 2015, 02:20:51 μμ »
2771 διορισμοι σε ολο το Δημοσιο,ακουγεται.Θα τους περιλαβει η Δρακουλεσκου την Παρασκευη και θα πουν το Δεσποτη Παναγιωτη

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Αν διοριστεί έστω και ένα άτομο, εγώ θα ντυθώ μικρό μου πόνυ και θα βγω χορεύοντας στην Ομόνοια.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #4768 στις: Ιούλιος 23, 2015, 02:32:41 μμ »
Αν διοριστεί έστω και ένα άτομο, εγώ θα ντυθώ μικρό μου πόνυ και θα βγω χορεύοντας στην Ομόνοια.

Αυτό εχει καταγραφει να ξερεις χα χα χα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει χρυσή τομή στο μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

++++  και όποια απόφαση πάρουν στο μέλλον θα είναι δια της χειρουργικής μεθόδου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
++++++++πόσες φορές τα εχω γράψει MARKOS!

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεο σύστημα διορισμών

http://www.esos.gr/arthra/39169/neo-systima-diorismon-ekpaideytikon-anakoinose-o-t-koyrakis-stin-olme-primodotisi-ton


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να χαρω εγω αριστερη κυβερνηση...εμφανεστατο πια ποιους προωθουν.τωρα τι εχετε να μου πειτε περι ΑΣΕΠ???Καταστρατηγειται ναι η οχι η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΕ???ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΕς ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΣΕΠΙΤΕΣ???Γιατι πετα τους επιτυχοντες αλλων ασεπ στο καλαθι των αχρηστων...ΞΥΠΝΗΣΤΕ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Να χαρω εγω αριστερη κυβερνηση...εμφανεστατο πια ποιους προωθουν.τωρα τι εχετε να μου πειτε περι ΑΣΕΠ???Καταστρατηγειται ναι η οχι η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΕ???ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΕς ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΣΕΠΙΤΕΣ???Γιατι πετα τους επιτυχοντες αλλων ασεπ στο καλαθι των αχρηστων...ΞΥΠΝΗΣΤΕ

+++φωνώ 100%
Μιλάμε καραγκιόζ-μπερντέ η κατάσταση, (σσ παντού οχι μόνο στο παιδείας)
Χασαμε και την καλή μας Μαλβίνα " κατάρα στον λαδέμπορα"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.