*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042619 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά δυστυχώς και η δική μου πληροφόρηση είναι πως το υπουργείο προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των ιδιωτικών που απολύονται ομαδικα.

"Πώς θα διορίσουμε τους έχοντες μεγάλες προϋπηρεσίες, εάν εντάξουμε στο νέο σύστημα διορισμών παλαιότερους επιτυχόντες;". Τάδε έφη "η φωνή" του Κουράκη, για όσους γνωρίζουν ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: ττ
« Απάντηση #4846 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:32:29 πμ »
th1 δε σας ξέρω αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Εγώ θα μιλήσω για τη δικιά μου τη γενιά, είμαι φιλόλογος 25 ετών με πτυχίο από τον Ιούνιο του 2012. Και τώρα σπουδάζω εργοθεραπεία. Αυτό που έχω δει ξεκάθαρα είναι ότι ναι μεν η χώρα έχει κρίση, αλλά η κρίση δεν έχει χτυπήσει όλα τα επαγγέλματα. Η εκπαίδευση είναι όμως ένας από τους κλάδους που χτυπήθηκε πάρα πάρα πολύ, πέρα από το τέλμα που επικρατεί στους διορισμούς, πώς εξηγείται το ωρομίσθιο στα ιδιαίτερα ( όχι σε όλα ) και στα φροντιστήρια που κυμαίνεται  στα 3-5 ευρώ ; Τη στιγμή που άλλοι επαγγελματίες και νέοι ηλικιακά παίρνουν 3πλάσιο σχεδόν μισθό σε σχέση με τον κατώτατο μισθό. Τρανά παραδείγματα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τον οικονομικό κλάδο και τον κλάδο της υγείας. Γνωστή μου λογοθεραπεύτρια με πτυχίο από το τει λογοθεραπείας, εργάζεται σε κέντρο σε συνοικία του Πειραιά, κάνει 8 συνεδρίες τη μέρα δευτέρα - παρασκευή και παίρνει 8 ευρώ/συνεδρία καθαρά ( που θεωρείται και σχετικά χαμηλό ωρομίσθιο για το επάγγελμα μιας και εργάζεται πρώτη φορά σε κέντρο και είναι 24 ετών ), και έχει και την ασφάλεια της από το ικα κανονικά. Δηλαδή η κοπέλα βγάζει σχεδόν 1300 ευρώ και μάλιστα στον ιδιωτικό τομέα τώρα, το 2015. Και δεν είναι η εξαίρεση, αλλά αυτό ισχύει γενικά για τα επαγγέλματα υγείας - ειδικά τα παραϊατρικά - . Επίσης, έχω παραδείγματα και οικονομολόγων 26-27 ετών που παίρνουν 1000+ καθαρά το μήνα και είναι κανονικά ασφαλισμένοι. Εγώ πιστεύω ότι η εκπαίδευση βάλλεται από παντού . Σαφώς είναι το τελευταίο μέλημα διαχρονικά των κυβερνήσεων, γιατί αλλού βρίσκεται ο κομματικός τους στρατός, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα πατάνε στην υπερπληθώρα των πτυχιούχων και μας κάνουν να νιώθουμε σαν να μην σπουδάσαμε, με τα 400-500 ευρώ/μήνα, τα voucher και τις εύκολες λύσεις που έχουν για εμάς, δε ζεις έτσι, με τα βίας επιβιώνεις... Καλή δύναμη σε μικρούς και μεγάλους  :) και καλή τύχη !!
Χιλια ευρώ για ενα λογιστή ειναι πασατεμπο, δεν μας φτανουν ουτε να βγαλουμε το πρωτο δεκαπενθημερο, βεβαια εχουμε αυτα τα παιδακια οπως λετε και το παιζουν λογιστες  ειναι αλεξιπτωτιστες με το επαγγελμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τότε γιατί το υπουργείο στέλνει την ίδια απάντηση σε επιτυχόντες όλων των Ασέπ, ότι δηλαδή  έχουν κλείσει οι πίνακες για όλους, πλην αυτών που εκκρεμεί ο διορισμός τους;
Μήπως ανακοινώνει σε όλους ότι, εφόσον δεν έχει βγει ΥΑ για την καθιερωμένη ετήσια παράταση των πινάκων, παύουν να ισχύουν οι πίνακες και ότι η μεταβατική περίοδος θα κλείσει με την υλοποίηση του διορισμού αυτών που είναι σε εκκρεμότητα από το 2010;

Μόνο έτσι μπορώ να ερμηνεύσω αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Ειναι η πρωτη φορα φετος που το υπουργειο δεν ανακοινωσε παραταση της μεταβατικης περιοδου.καθε χρονο μηνα απριλιο ειχαμε υπουργικη αποφαση.Δεν ξερω πως ερμηνευεται κατι τετοιο!!

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Το θέμα είναι αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί, μήπως διοριστούν τελικά μόνο οι έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία (εφόσον έχουν πάρα πολλά μόρια) και ο παράγων ΑΣΕΠ επί της ουσίας να είναι ''άχρηστος''....

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #4850 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:21:59 πμ »
Ειναι η πρωτη φορα φετος που το υπουργειο δεν ανακοινωσε παραταση της μεταβατικης περιοδου.καθε χρονο μηνα απριλιο ειχαμε υπουργικη αποφαση.Δεν ξερω πως ερμηνευεται κατι τετοιο!!

Ερμηνευεται πως είναι αχρηστοι.Δεν το αποδιδω στο ότι ηθελαν να διορισουν Φεκ

Kokoschka

  • Επισκέπτης
rr
« Απάντηση #4851 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:23:39 πμ »
Το θέμα είναι αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί, μήπως διοριστούν τελικά μόνο οι έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία (εφόσον έχουν πάρα πολλά μόρια) και ο παράγων ΑΣΕΠ επί της ουσίας να είναι ''άχρηστος''....
Μεγαλες οικογενειες,μεγαλες προυπηρεσιες,μεγαλο βυσμα,τιποτε άλλο σε μεγαλο για κριτηριο διορισμου;


Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ττ
« Απάντηση #4853 στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:49:57 μμ »
Χιλια ευρώ για ενα λογιστή ειναι πασατεμπο, δεν μας φτανουν ουτε να βγαλουμε το πρωτο δεκαπενθημερο, βεβαια εχουμε αυτα τα παιδακια οπως λετε και το παιζουν λογιστες  ειναι αλεξιπτωτιστες με το επαγγελμα μας.
Το να παίρνει κάποιος 25-27 ετών 1200-1300 το μήνα, τη στιγμή που ο βασικός μισθός για πτυχιούχους είναι 580 δεν είναι καθόλου πασατεμπο επιτρεψτε μου να σας πω.Αναφέρομαι σε αύτη την ηλικιακή ομάδα. Είναι ένας σεβαστός μισθός κατά τη γνώμη μου με τις παρούσες οικονομικές συνθήκες και στον ιδιωτικό μάλιστα τομέα. Και τα συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζω εγώ είναι ικανοποιημένα με το μισθό τους.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ττ
« Απάντηση #4854 στις: Ιούλιος 24, 2015, 01:02:26 μμ »
Σχολιο αναγνωστη για το νέο συστημα εμπνευσεως Κουρακη
 
Αν υπάρχουν περισσότερα παιδιά τότε θα είναι περισσότεροι και αυτοί που αρρωσταίνουν, άρα θα έχουν δουλειά οι γιατροί. Άρα οι πολύτεκνοι γιατροί πρέπει να διοριστούν.
Επίσης, αφού ο πληθυσμός θα είναι μεγαλύτερος, θα είναι περισσότερες και οι υποθέσεις που αφορούν δικαστήρια. Άρα οι πολύτεκνοι νομικοί να διοριστούν ως δικαστές.
Ακόμα, θα είναι μεγαλύτερες και οι ανάγκες στις εφορίες, μιας και οι ελεγχόμενοι θα είναι περισσότεροι. Άρα οι πολύτεκνοι οικονομολόγοι πρέπει να διοριστούν σαν εφοριακοί.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
"Ανθρακες "ο θησαυρός της σημερινής συνάντησης του Δ.Σ.της ΔΟΕ με τον αναπληρωτή υπουργό παιδείας κ.Κουράκη.
Συγκεκριμένα:
☆Δεν υπήρξε καμία δέσμευση για μόνιμους διορισμούς ,ούτε γνωρίζει αριθμό πιστώσεων και αν θα δοθούν τελικά,ούτε προσδιόρισε τον χρόνο που θα γίνουν.
☆Δεν έχουν εξασφαλισθεί ακόμη ούτε οι α πιστώσεις για την πρόσληψη αναπληρωτών.
☆Η εγκύκλιος των αναπληρωτών θα εκδοθεί τις επόμενες μέρες με βάση το Νόμο Λοβέρδου.
☆Δεν γνωρίζει τον αριθμό των οργανικών θέσεων ειδικοτήτων που θα συσταθούν στην ΠΕ για να γίνουν οι μεταθέσεις.
☆Δεν ανακαλούνται οι υποχρεωτικές μετατάξεις,παρά μόνο σε εθελοντική βάση.
☆Οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα εξετασθούν το συντομότερο δυνατό.
Τα παραπάνω βασίζονται σε ενημέρωση που είχα από μέλη του ΔΣ της ΔΟΕ.
Από Μπράτη..

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ττ
« Απάντηση #4856 στις: Ιούλιος 24, 2015, 02:29:41 μμ »
Δεσμευτηκε μονο για τους διαθεσιμους.Ενα υπουργειο ολοκληρο επι 6 μηνες ασχολειται αποκλειστικα με τους διαθεσιμους Επαλιτες και μια ΟΛΜΕ το ιδιο.Τωρα τι θελει κι αυτη;Να τα λουστει αυτά που εκανε και να βαλει και μαλακτικο.

anemona

  • Επισκέπτης
Οι Επαλιτες ήταν δέσμευση και ψήφος...Τα άλλα ούτε τ΄ ακουμπούν....Αν πάνε σε εκλογές θα αργήσουμε να δούμε νέα.....τώρα καθυστερούν να δουν τι θα γίνει με εκλογές. Ψήφοι γαρ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 02:46:50 μμ από anemona »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 765

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.183 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.