*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042809 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συναδελφε η μιση μου προυπηρεσαι (κοντα στους 60 μηνες  ειμαι) ειναι σε νησια.Πιστεψε με εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα ολους να το κανουν! Ουτε ΑΣΕΠ ουτε τιποτα! Το να αποχωριζεσαι τους ανθρωπους σου ειναι οτι δυσκολοτερο υπαρχει!
Το καταλαβαίνω συνάδελφε γιατί και γω έχω δουλέψει σε επαρχία και είναι πολύ δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον, που διόρισες ως κράτος, να εργαστεί ένα διάστημα όπου εσύ κρίνεις, ώστε μετά να επιστρέψει εκεί που επιθυμεί (περίπου όπως γίνεται τώρα;... not!), αλλά δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον που αναγκάζεις να εργαστεί προσωρινά ως αναπληρωτής, να πάει όπου εσύ - ως κράτος - γουστάρεις, εκτός κι αν καταργηθούν οι επιλογές περιοχών και γίνεται γενική λίστα χωρίς προτιμήσεις.
Τα υπόλοιπα δακρύβρεχτα περί αποχωρισμών (που σε πολλές περιπτώσεις είναι κατανοητά βέβαια) είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής του καθενός.-
Εύγε...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον, που διόρισες ως κράτος, να εργαστεί ένα διάστημα όπου εσύ κρίνεις, ώστε μετά να επιστρέψει εκεί που επιθυμεί (περίπου όπως γίνεται τώρα;... not!), αλλά δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον που αναγκάζεις να εργαστεί προσωρινά ως αναπληρωτής, να πάει όπου εσύ - ως κράτος - γουστάρεις, εκτός κι αν καταργηθούν οι επιλογές περιοχών και γίνεται γενική λίστα χωρίς προτιμήσεις.
Τα υπόλοιπα δακρύβρεχτα περί αποχωρισμών (που σε πολλές περιπτώσεις είναι κατανοητά βέβαια) είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής του καθενός.-
Υπάρχουν όμως πολλοί συνάδελφοι που ενώ υπάρχουν πολλά κενά σε Αττική και αυτοί είναι χρόνια μακριά, δεν παίρνουν μεταθέσεις..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει...
Προφανώς εχετε διαφορετικές πηγές. Mks75 ξέρεις με ποιο τρόπο ειναι πιθανόν να γίνουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Συναδελφε η μιση μου προυπηρεσαι (κοντα στους 60 μηνες  ειμαι) ειναι σε νησια.Πιστεψε με εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα ολους να το κανουν! Ουτε ΑΣΕΠ ουτε τιποτα! Το να αποχωριζεσαι τους ανθρωπους σου ειναι οτι δυσκολοτερο υπαρχει!

Παρακολουθώ αυτό το νήμα σχεδόν από την αρχή του και στην πορεία του υπήρξαν πολλές τοποθετήσεις με τις οποίες μπορεί να συμφώνησα, να ταυτίστηκα, να διαφώνησα, ακόμη και να εξοργίστηκα. Όμως από όλες αυτές αυτή εδώ με παραξένεψε περισσότερο. Ίσως γιατί ποτέ δεν αντιλήφθηκα για ποιο λόγο η εκπαίδευση θα πρέπει να ακολουθεί στρατηγικές διαχείρισης του προσωπικού ανάλογες με το στρατό, όπου όποιος αντέξει και υποστεί τα περισσότερα καψώνια καρπώνεται και το έπαθλο. Μάλιστα, δεν μας χρειάζονται διαγωνισμοί και άλλα κριτήρια ακαδημαϊκά, δε μας χρειάζεται ούτε καν μία απλή προϋπηρεσία που δεν αποκτήθηκε κατόπιν προσωπικών θυσιών, αλλά μας χρειάζεται σε όλους απαρέγκλιτα να αποχωριζόμαστε τις οικογένειες μας και όποιος αντέξει περισσότερο τη στέρηση να διορίζεται! Θα περίμενε κανείς από κάποιους που πέρασαν τόσο δύσκολα μακριά από τους δικούς τους να μη το εύχονταν για τους υπόλοιπους συναδέλφους τους, αλλά στον δικό μας κλάδο φαίνεται να το θέτουν και ως προϋπόθεση διορισμού. Έτσι για να μάθουμε όλοι τι είναι αυτό που ξεχωρίζει τον καλό εκπαιδευτικό, η προθυμία του να γίνει έρμαιο των συμφερόντων του υπουργείου παιδείας με οποιοδήποτε προσωπικό κόστος! Αρκούντως διαφωτιστικό και ως προς τη συζήτηση που αναπτύχθηκε παραπάνω για τη συσπείρωση και τα αιτήματα του κλάδου, άλλωστε!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συναδελφε η μιση μου προυπηρεσαι (κοντα στους 60 μηνες  ειμαι) ειναι σε νησια.Πιστεψε με εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα ολους να το κανουν! Ουτε ΑΣΕΠ ουτε τιποτα! Το να αποχωριζεσαι τους ανθρωπους σου ειναι οτι δυσκολοτερο υπαρχει!

Αν εγώ ήμουν υπουργός θα επέβαλλα επετηρίδα. Προσλήψεις σε μόνιμους και αναπληρωτές βάσει ημερομηνίας κτήσης πτυχίου. Η προϋπηρεσία δεν είναι κριτήριο ικανότητας στην τάξη, ούτε μπορεί να θεωρηθεί προσόν πρόσληψης.

Με επετηρίδα θα ξέρει ο καθένας τι του γίνεται. Θα ξέρει τι σειρά έχει, τι ελπίδες έχει και θα κανονίσει την πορεία του.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Συμφωνώ για την επετηρίδα! Επίσης, επειδή ένα μεγάλο πρόβλημα του κλάδου μας είναι τα νησιά και οι απομακρυσμένες περιοχές (κάτι που άλλοι κλάδοι δεν έχουν σε τόσο έντονο βαθμό, εκτός ενστόλων) θα πρότεινα μισθολογικά κίνητρα για όσους υπηρετούν σε αυτές τις περιοχές, κάτι που προφανώς είναι αδύνατο να γίνει στην μνημονιακή εποχή, θεωρητικά όμως είναι μία δυνατότητα στην θεωρητική περίπτωση που αποδεσμευόμαστε από μνημόνια!
  

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Αν εγώ ήμουν υπουργός θα επέβαλλα επετηρίδα. Προσλήψεις σε μόνιμους και αναπληρωτές βάσει ημερομηνίας κτήσης πτυχίου. Η προϋπηρεσία δεν είναι κριτήριο ικανότητας στην τάξη, ούτε μπορεί να θεωρηθεί προσόν πρόσληψης.

Με επετηρίδα θα ξέρει ο καθένας τι του γίνεται. Θα ξέρει τι σειρά έχει, τι ελπίδες έχει και θα κανονίσει την πορεία του.
πλεον ξεχνα το.....

anemona

  • Επισκέπτης
Η επετηρίδα δεν είναι κάτι το εφικτό....θα αδικούσε τους νέους πτυχιούχους....αν θυμάμαι καλά, όταν σταμάτησε η επετηρίδα, οι φιλόλογοι διορίζονταν στα 35 περίπου χρονών το έτος 1997 και πριν....Άρα τώρα πότε θα διορίζονταν αν ίσχυε; Στα 60; Η προϋπηρεσία από την άλλη πλευρά δεν αποκτήθηκε με νόμιμα πάντα μέσα, άρα πάλι θα συνιστούσε παράγοντα αδικίας για όσους έμειναν στα πλαίσια της νομιμότητας. Ο Ασεπ ήταν ένα κριτήριο, όχι το καλύτερο βέβαια διότι συνδυάζει τον παράγοντα τύχη με γνώσεις αλλά και γιατί πάντα υπάρχουν αιτίες που μπορούν να απομακρύνουν κάποιον από το στόχο του (οικογένεια, υγεία, βιοποριστικά προβλήματα), αλλά δεν είχε διάρκεια και σταθερότητα ως μέτρο.Συνεπώς δεν βλέπω και δεν δύναμαι να δω έναν τρόπο που να μην ενέχει μέσα του το στοιχείο της αδικίας....Άλλωστε πόσες φορές να δώσει κάποιος Ασέπ; Δεν απαξιώνεται μια προσπάθεια αν δεν έχει πέρας; Ίσως Ασέπ και 24μηνο να είχε μια βάση διότι ο ένας θα είχε γράψει καλά και ο άλλος που έγραψε λίγο πιο κάτω θα αμοιβόταν με μόρια και ως αναπληρωτής κάποτε θα διοριζόταν, έχοντας ΄΄πληρώσει ΄΄τον μικρότερο βαθμό του στον Ασέπ....αλλά Ασέπ που θα διεξαγόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα.Ούτε αυτό έγινε. Τώρα τα πράγματα βρίσκονται επί ξυρού ακμής και οι λύσεις είναι προβληματικές.Παρεμπιπτόντως, η ανοχή μας κατέστει η ταφόπλακά μας.... 



 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2015, 09:22:20 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Kαλημερα συνάδελφοι
το συστημα :μεγαλη βαθμολογια ΑΣΕΠ +μεγαλη προυπηρεσια +παλαιο (20ετιας) πτυχιο πως σας φαινεται; :D
περα από την πλακα όμως δειτε κι αυτό:
http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%82

Σωτηριε δεν θα ηταν κακο το συστημα της επετηρίδας σε μια χωρα που η αναμονη σταματουσε σε ευλογο χρονο...και δεν κρατουσε μια ζωη. Όχι όμως σε αυτή τη φαση στην Ελλαδα οπου ο πολύπαθος κοσμος των ανα την Ελλαδα περπλανώμενων εχει περασει και από ΑΣΕΠ και εχει παλαια πτυχια μεσος ορος ανω της δεκαετιας...
τι θα του πεις αυτου του ανθρωπου; μπες στη σειρα και περιμενε;
θελω να πω υπαρχει ηδη ένα καθετως το οποιο εχει δρομολογησει τη ζωη σε κοσμο και κοσμακη! Κατα τα αλλα στη λογικη σου ότι γινόμαστε δουλοπρεπείς ναι ετσι είναι αλλα για καποιους από μας είναι η μονη μας λυση να ξενιτευόμαστε αφου δεν υπαρχει φως πουθενα πλεον
Εν κατακλείδι ξανα εμενα προσωπικα με συμφερει η λυση που προτείνεις γιατι εκτος από καλη σειρα  στον ΑΣΕΠ και μεγαλη προυπηρεσια εχω και πολύ παλιο πτυχιο... ;) θεωρω ότι είναι αδικο όμως για τους αλλους!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συνάδελφοι είτε επετηρίδα, είτε με το σύστημα που υπάρχει τώρα, αν δε γίνονται διορισμοί δεν υπάρχει νόημα..

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Εγω θα το ξαναπω κι ας γινομαι γραφικος , εδω που εχουν φτασει τα πραγματα το μονο συστημα που θα μπορουσε να μας ενωσει ολους , παλιους και νεους, ΑΣΕΠ και προυπηρεσια μεταπτυχιακους, διδακτορικους, κλπ

1)ΑΣΕΠ χωρις βαση και χωρις αρνητικη βαθμολογια με 100 ερωτησεις διαβαθμισμενης δυσκολιας με ενα μοριο για καθε καθε ερωτηση. (Διεξαγωγη καθε 2 χρονια)
2) Ενα μοριο για καθε μηνα προυπηρεσιας
3) Δεκα μορια το μεταπτυχιακο , 20 μορια το διδακτορικο.
4) Απαραιτητη η παιδαγωγικη επαρκεια

Προσθετεις τα μορια απο ολα αυτα κι αναλογως σε τι κατασταση βρισκεσαι διαβαζεις περισσοτερο η λιγοτερο, δηλωνεις πιο κοντα ή πιο μακρυα , κλπ.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Θα μοριοδοτείται μόνο η επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 και το σύνολο της βαθμολογίας τους θα αντιστοιχεί σε μόρια

συνολικός βαθμός?Δηλαδή Βαθμολογία 70 = 70 μόρια?

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Θα μοριοδοτείται μόνο η επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 και το σύνολο της βαθμολογίας τους θα αντιστοιχεί σε μόρια

συνολικός βαθμός?Δηλαδή Βαθμολογία 70 = 70 μόρια?

ναι
Κonstantinos ειτε γινουν ειτε όχι διορισμοι νομιζω ότι η εκπαοδευτικη κοινοτητα πρεπει να εχει αποψη και να την εκφραζει  σχετικα με το συστημα ειτε διορισμων ειτε αναπληρωσεων
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.