*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042296 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Το ασεπ ειναι το ελάχιστο μέτρο συγκρισης στο ποιός είναι καλύτερος απο τον άλλον , το αμα αυτοί που περνάνε απο τον ΑΣΕΠ ειναι χειρότεροι απο τους εχοντες προυπηρεσία ..ε εδω δεν εχω να αντιπαραθέσω κάτι..το μαύρο ασπρο μας το εκανε ο σαμαρας-bennyzelos επι χρόνια..με σαμαρίσκους-bennydes..δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση. (σαμαρισκος-bennies ο χρηστης τεχνικών αλλα σαμαρα-benny)
Ονειρο μπορεί να μην ειναι να παιρνεις 700-800 (εχω την πεποιθηση οτι ειναι περισσοτερα μετα τον δευτερο χρονο για μονίμους) αλλά σκοτώνουν για μια θέση  εννέα στους δέκα. Και επειδή κάποιοι κανουν έτσι τα 700-800-900 θα γίνουν 300-200-150 ...νόμος προσφοράς και ζήτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2015, 01:54:22 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Σημείωσε πως μόνο η μειοψηφία των διορισμών γινόταν μέσω ΑΣΕΠ.
Αν όλοι οι διορισμοί γίνονταν μέσω ΑΣΕΠ, αυτή η "φρικτή" αναλογία θα ήταν περίπου 1: 7 για μόνιμο διορισμό και 1: 3 για αναπλήρωση...

Δεν νομιζω ...ας πουμε οτι διοριζει 1000 φιλολογους (δεν το εχει κανει ποτε) ,25000 ειναι οι αδιοριστοι η αναλογια θα ειναι στους 1 στους 25

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Δεν νομιζω ...ας πουμε οτι διοριζει 1000 φιλολογους (δεν το εχει κανει ποτε) ,25000 ειναι οι αδιοριστοι η αναλογια θα ειναι στους 1 στους 25

Έγραψα: Αν γίνονταν ΟΛΟΙ οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ. Έτσι υπήρχαν περίοδοι (2ετίες) που διορίστηκαν πάνω από 2500 φιλόλογοι. Επιπλέον,  αν και όλοι  οι αναπληρωτές διοριζόντουσαν  μέσω ΑΣΕΠ, τότε οι συνολικοί διορισμοί θα ήταν και 4000... Από τους 25000 που αναφέρεις τη βάση την πιάνει ένα μικρό ποσοστό, οπότε...

Αυτά για το παρελθόν με τα ατομικά και ομαδικά ρουσφέτια, αλλά και με την ανέξοδη κοινωνική πολιτική υπερ κάποιων ομάδων, σε βάρος συναδελφών τους μόνο... Το ότι κοινωνική πολιτική γίνεται σε βάρος όλου του κοινωνικού συνόλου είναι ψιλά γράμματα για μια χώρα με νηπιακό και πελατειακό κράτος δικαίου.

Για το μέλλον με το νέο ασφαλιστικό και τα μνημόνια, μόνο το ολοήμερο γυμνάσιο θα μπορούσε να δόσει κάποια ώθηση στους διορισμούς...

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Έγραψα: Αν γίνονταν ΟΛΟΙ οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ. Έτσι υπήρχαν περίοδοι (2ετίες) που διορίστηκαν πάνω από 2500 φιλόλογοι. Επιπλέον,  αν και όλοι  οι αναπληρωτές διοριζόντουσαν  μέσω ΑΣΕΠ, τότε οι συνολικοί διορισμοί θα ήταν και 4000... Από τους 25000 που αναφέρεις τη βάση την πιάνει ένα μικρό ποσοστό, οπότε...

Αυτά για το παρελθόν με τα ατομικά και ομαδικά ρουσφέτια, αλλά και με την ανέξοδη κοινωνική πολιτική υπερ κάποιων ομάδων, σε βάρος συναδελφών τους μόνο... Το ότι κοινωνική πολιτική γίνεται σε βάρος όλου του κοινωνικού συνόλου είναι ψιλά γράμματα για μια χώρα με νηπιακό και πελατειακό κράτος δικαίου.

Για το μέλλον με το νέο ασφαλιστικό και τα μνημόνια, μόνο το ολοήμερο γυμνάσιο θα μπορούσε να δόσει κάποια ώθηση στους διορισμούς...

Πανο οπως και να εχει τα κοκκαλα μας στην αλλοδαπη θα τα αφησουμε...Χαιρετω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τη στιγμή που διορίζουν ελάχιστους έως και καθόλου, το πρόβλημα διογκώνεται.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έγραψα: Αν γίνονταν ΟΛΟΙ οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ. Έτσι υπήρχαν περίοδοι (2ετίες) που διορίστηκαν πάνω από 2500 φιλόλογοι. Επιπλέον,  αν και όλοι  οι αναπληρωτές διοριζόντουσαν  μέσω ΑΣΕΠ, τότε οι συνολικοί διορισμοί θα ήταν και 4000... Από τους 25000 που αναφέρεις τη βάση την πιάνει ένα μικρό ποσοστό, οπότε...

Αυτά για το παρελθόν με τα ατομικά και ομαδικά ρουσφέτια, αλλά και με την ανέξοδη κοινωνική πολιτική υπερ κάποιων ομάδων, σε βάρος συναδελφών τους μόνο... Το ότι κοινωνική πολιτική γίνεται σε βάρος όλου του κοινωνικού συνόλου είναι ψιλά γράμματα για μια χώρα με νηπιακό και πελατειακό κράτος δικαίου.

Για το μέλλον με το νέο ασφαλιστικό και τα μνημόνια, μόνο το ολοήμερο γυμνάσιο θα μπορούσε να δόσει κάποια ώθηση στους διορισμούς...
μέσω ασεπ; τι ασεπ; γραπτού ή με εποπτεία ασεπ ; και κάθε δύο χρόνια ακόμα και για να μας πάρει αναπληρωτές ακόμα και όσους έχουν παλαιόθεν επιτυχίες; 8) δύσκολος γρίφος.... ;)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #7076 στις: Οκτώβριος 12, 2015, 05:00:43 μμ »
Πλέον δεν θεωρείται όνειρο, γιατί πολύ απλά στον ιδιωτικό δε κουνιέται φύλλο, και για αυτό πολλοί θέλουν να εμπλακούν στην εκπαίδευση, γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο
Τι είναι όνειρο να παίρνεις 700 ευρώ για 7-8 μήνες στην καλύτερη περίπτωση το χρόνο?

Αυτά τα παιρνει ο μονιμος,τα 700.Ο αναπληρωτης ξεκινα από 900 και φτανει και πανω από 1000.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τώρα τα θυμηθήκατε όλα αυτά για διορισμούς που γίνονταν τόσα χρόνια από πίνακες προυπηρεσίας χωρίς ΑΣΕΠ (ΠΔΣ, ενισχυτική, θεατρική αγωγή, προυπηρεσία σε χώρες της ΕΕ, ολυμπιακή παιδεία ...), πολύτεκνους, άλλες ειδικές κατηγορίες, και δε συμμαζεύεται; Τόσα χρόνια πού είσασταν; Θέλετε τώρα να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ, για να μην αποκλειστούν οι νεότεροι συνάδελφοι που είναι "αστέρια".

ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να γίνει. Όσους εκπαιδευτικούς έχω γνωρίσει τα τελευταία χρόνια έχουν διοριστεί με την προυπηρεσία τους. Οι νεότεροι ας περιμένουν, γιατί όλα έχουν την σειρά τους. Δηλαδή επειδή εμείς οι απόφοιτοι του 2008 εως 2011 έιχαμε την ατυχία εκείνη την εποχή να μην γίνουν διορισμοί, τώρα θα τις μοιραστούμε με τους απόφοιτους του 15/16????
Ας διορίσουν τώρα με την προυπηρεσία κι αν θέλουν ΑΣΕΠ να τον κάνουν όταν δεν έχει μείνει κανένας απόφοιτος του 2011 αδιόριστος.
Τώρα ζητάν κάποιοι ΑΣΕΠ? για ποιόν λόγο????
Η χώρα μας είναι απαράδεκτη. Έναν σωστό νόμο δεν έχουν ψηφίσει τόσο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να γίνει. Όσους εκπαιδευτικούς έχω γνωρίσει τα τελευταία χρόνια έχουν διοριστεί με την προυπηρεσία τους. Οι νεότεροι ας περιμένουν, γιατί όλα έχουν την σειρά τους. Δηλαδή επειδή εμείς οι απόφοιτοι του 2008 εως 2011 έιχαμε την ατυχία εκείνη την εποχή να μην γίνουν διορισμοί, τώρα θα τις μοιραστούμε με τους απόφοιτους του 15/16????
Ας διορίσουν τώρα με την προυπηρεσία κι αν θέλουν ΑΣΕΠ να τον κάνουν όταν δεν έχει μείνει κανένας απόφοιτος του 2011 αδιόριστος.
Τώρα ζητάν κάποιοι ΑΣΕΠ? για ποιόν λόγο????
Η χώρα μας είναι απαράδεκτη. Έναν σωστό νόμο δεν έχουν ψηφίσει τόσο καιρό.
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό συνάδελφε;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να γίνει. Όσους εκπαιδευτικούς έχω γνωρίσει τα τελευταία χρόνια έχουν διοριστεί με την προυπηρεσία τους. Οι νεότεροι ας περιμένουν, γιατί όλα έχουν την σειρά τους. Δηλαδή επειδή εμείς οι απόφοιτοι του 2008 εως 2011 έιχαμε την ατυχία εκείνη την εποχή να μην γίνουν διορισμοί, τώρα θα τις μοιραστούμε με τους απόφοιτους του 15/16????
Ας διορίσουν τώρα με την προυπηρεσία κι αν θέλουν ΑΣΕΠ να τον κάνουν όταν δεν έχει μείνει κανένας απόφοιτος του 2011 αδιόριστος.
Τώρα ζητάν κάποιοι ΑΣΕΠ? για ποιόν λόγο????
Η χώρα μας είναι απαράδεκτη. Έναν σωστό νόμο δεν έχουν ψηφίσει τόσο καιρό.

ΑΣΕΠ  δε πρόκειται να γίνει σύντομα συμφωνώ
Εγώ είμαι απόφοιτος πριν το 2008, άρα μου παραχωρείς τη θέση σου για διορισμό, σε ευχαριστώ
Νόμοι υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται γιατί είπαμε , πελατάκια ψηφοφόροι 

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Πανο οπως και να εχει τα κοκκαλα μας στην αλλοδαπη θα τα αφησουμε...Χαιρετω

Αγαπητέ συνοδοιπόρε, εγώ γύρισα πάλι...
Βρήκα βέβαια ασαφές νομοθετικό πλάισιο, επιλεκτικά ανοιγμένους τους πίνακες, αρκετούς απολυμένους από τον ιδιωτικό τομέα μπροστά μου και μείωση των ωρών στην ειδικότητά μου...
Κάπως, όμως, παραμένω αισιόδοξος. Μπορεί να είνα τα νιάτα...  :o

ΥΓ. Μήπως να ζητήσουμε οι "υπέργηροι" ξεχωριστή ποσόστοση, κάτι όπως οι τρίτεκνοι. Να συγκροτήσουμε ομάδα πίεσης και να ληφθούν υπόψη οι ανάγκες μας. Με πονάει τελευταία η μέση με τις πολλές μετακομίσεις. Τα έξοδα της μεταφορικής τουλάχιστον...  :P

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Αγαπητέ συνοδοιπόρε, εγώ γύρισα πάλι...
Βρήκα βέβαια ασαφές νομοθετικό πλάισιο, επιλεκτικά ανοιγμένους τους πίνακες, αρκετούς απολυμένους από τον ιδιωτικό τομέα μπροστά μου και μείωση των ωρών στην ειδικότητά μου...
Κάπως, όμως, παραμένω αισιόδοξος. Μπορεί να είνα τα νιάτα...  :o

ΥΓ. Μήπως να ζητήσουμε οι "υπέργηροι" ξεχωριστή ποσόστοση, κάτι όπως οι τρίτεκνοι. Να συγκροτήσουμε ομάδα πίεσης και να ληφθούν υπόψη οι ανάγκες μας. Με πονάει τελευταία η μέση με τις πολλές μετακομίσεις. Τα έξοδα της μεταφορικής τουλάχιστον...  :P
Μακάρι να είχα τη δυνατότητα και τη διάθεση να αντιληφθώ το χιούμορ σου.......

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να γίνει. Όσους εκπαιδευτικούς έχω γνωρίσει τα τελευταία χρόνια έχουν διοριστεί με την προυπηρεσία τους.
Αυτό και μόνο καταδεικνύει ότι οι διορισμοί που έγιναν μέσω ΑΣΕΠ από το 1998 που ξεκίνησε ο θεσμός του διαγωνισμού είναι ελάχιστοι. Το 60% στην πραγματικότητα πάντα ήταν πολύ πιο κάτω ως ποσοστό!
Οι νεότεροι ας περιμένουν, γιατί όλα έχουν την σειρά τους. Δηλαδή επειδή εμείς οι απόφοιτοι του 2008 εως 2011 έιχαμε την ατυχία εκείνη την εποχή να μην γίνουν διορισμοί, τώρα θα τις μοιραστούμε με τους απόφοιτους του 15/16????
Οι απόφοιτοι μετά το 2008, που δεν μπόρεσαν να δώσουν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, θα ήταν λογικό να επιθυμούν να γίνει διαγωνισμός για να έχουν την ευκαιρία τους. Διαφορετικά πάντα θα είναι πίσω από εκείνους που έχουν προϋπηρεσία.

Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι οι καιροί της επετηρίδας πέρασαν προ πολλού κι εσύ παραδόξως επικαλείσαι το δίκαιο της επετηρίδας! Αυτές είναι παράξενες θέσεις, που δεν τις αναμένεις από απόφοιτο μετά το 2008...εκτός αν είσαι ΠΕ70.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Αγαπητέ συνοδοιπόρε, εγώ γύρισα πάλι...
Βρήκα βέβαια ασαφές νομοθετικό πλάισιο, επιλεκτικά ανοιγμένους τους πίνακες, αρκετούς απολυμένους από τον ιδιωτικό τομέα μπροστά μου και μείωση των ωρών στην ειδικότητά μου...
Κάπως, όμως, παραμένω αισιόδοξος. Μπορεί να είνα τα νιάτα...  :o

ΥΓ. Μήπως να ζητήσουμε οι "υπέργηροι" ξεχωριστή ποσόστοση, κάτι όπως οι τρίτεκνοι. Να συγκροτήσουμε ομάδα πίεσης και να ληφθούν υπόψη οι ανάγκες μας. Με πονάει τελευταία η μέση με τις πολλές μετακομίσεις. Τα έξοδα της μεταφορικής τουλάχιστον...  :P

Καλώς μας ήλθες και πάλι!
Βρήκες τη χώρα πάνω στην άνοδο (λέμε τώρα). Όλα καλά! Μετά την ανηφορά θα δούμε την ανάπτυξη (ή μια απότομη κατηφορά προς νέο πάτο). Αισιοδοξία πάνω από όλα! Και χιούμορ φυσικά!  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.