*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042513 φορές)

0 μέλη και 38 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω ολουςντους μεγαλυτερους δε τους σέβομαι όλους και ο λόγος είναι , ότι δε γίνεται ένας που μπήκε με μέσον βουλευτή  ασπαιτε να έρχετε τώρα και να μου λέει έλα φώναξε μαζί μας να διοριστούμε μέσο προϋπηρεσία ,όχι ρε παιδιά, δε θα σκαρφαλώσουν και άλλο εις βάρος και πατώντας στη δικιά μου πλάτη. 
Έλεγχος νομιμότητας όλων των πτυχίων και τον τρόπο εισαγωγής σε μεταπτυχιακά και επαικ από ανεξάρτητη αρχή..  τώρα, και όσοι βρεθούν με πέναλτι,το λιγότερο μηδενισμό και αφαίρεση πτυχίου
Κάποιοι μεγαλύτεροι αξίζουν σεβασμό και τον έχουν,όχι και όλοι όμως. ..
Υπάρχει κάποιος .κάποια που να διαφωνεί με αυτό τον έλεγχο?  ?  ?
Και γω έχω ακούσει ότι γίνονταν πολλά ειδικά μέσα από την πρόσθετη.
Βέβαια για μας η μόνη ευκαιρία να διοριστούμε κάποτε και να μην χάσουμε την ελπίδα είναι ο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
πως γίνεται εσύ που δεν έδωσες ποτέ ασεπ κι εγώ και όλοι όσοι έχουμε παλαιόθεν επιτυχίες να διοριστούμε διά μέσου ασεπ αξιοκρατικού; :)
Συνάδελφε δεν σε κατάλαβα.Ήμουν σαφής.Ασεπ παντού και όσοι έχουν προϋπηρεσία με την αξία τους να μετρά κανονικά.

anemona

  • Επισκέπτης
Εγω ολουςντους μεγαλυτερους δε τους σέβομαι όλους και ο λόγος είναι , ότι δε γίνεται ένας που μπήκε με μέσον βουλευτή  ασπαιτε να έρχετε τώρα και να μου λέει έλα φώναξε μαζί μας να διοριστούμε μέσο προϋπηρεσία ,όχι ρε παιδιά, δε θα σκαρφαλώσουν και άλλο εις βάρος και πατώντας στη δικιά μου πλάτη. 
Έλεγχος νομιμότητας όλων των πτυχίων και τον τρόπο εισαγωγής σε μεταπτυχιακά και επαικ από ανεξάρτητη αρχή..  τώρα, και όσοι βρεθούν με πέναλτι,το λιγότερο μηδενισμό και αφαίρεση πτυχίου
Κάποιοι μεγαλύτεροι αξίζουν σεβασμό και τον έχουν,όχι και όλοι όμως. ..
Υπάρχει κάποιος .κάποια που να διαφωνεί με αυτό τον έλεγχο?  ?  ?
Έλεγχος ναι.Δεν είναι κακή ιδέα.Μ' αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε δεν σε κατάλαβα.Ήμουν σαφής. Ασεπ παντού και όσοι έχουν προϋπηρεσία με την αξία τους να μετρά κανονικά.
εγώ δεν σε κατάλαβα...με εποπτεία ασεπ ή γραπτό διαγωνισμό ξανά; και πιο συγκεκριμένα ανά δυο χρόνια όπως προβλέπει ο νόμος Αρσένη;και ασεπ εκ νέου ακόμα και για όσους έχουν δώσει 2 και 3 και 4 φορές και είναι πολλές φορές επιτυχόντες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Εγω προσωπικά ούτε για αστείο ένας γέρος για το παιδί μου δάσκαλος, φρεσκάδα και αγάπη για το μάθημα και όρεξη έχουν και οι νέοι, και δε μυρίζουν γεροντιλα,(συγνώμη για το ρατσιστικό ας πούμε αλλά ναι μυρίζουν)
Δεν θεωρούμαι μεγάλη σε ηλικία εκπαιδευτικός, ειδικά για τα τωρινά δεδομένα, όμως αυτό που λες είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ρατσιστικό και πλήρως ατεκμηρίωτο. Αφενός, ο χρόνος είναι το ίδιο αμείλικτος για όλους - όπως λέει και η σοφή ρήση "εδώ που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θαρθεις"- και, αφετέρου, η εμπειρία και η εξοικείωση με το αντικείμενο της διδασκαλίας είναι πολύτιμα εργαλεία για κάθε εκπαιδευτικό. Το να ισχυριζόμαστε κατά τεκμήριο ότι ο μεγαλύτερος σε ηλικία καθηγητής στερείται όρεξης είναι εντελώς αβάσιμο. Αντίθετα, ο νεότερος όσο όρεξη και να έχει στερείται κατά κανόνα εμπειριών, γνώσεων, αυτοπεποίθησης, ικανότητα διαχείρισης της τάξης και πολλών άλλων που φυσικά θα αποκτήσει σιγά σιγά με τα χρόνια. Εννοείται, ότι πρέπει να δίνεται εξίσου η δυνατότητα και στους νέους να μπουν στην εκπαίδευση αλλά όπως και να το κάνουμε η εμπειρία είναι παντού και πάντα πολύτιμη. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά οι περισσότεροι καθηγητές που εγώ τύχαινε να θαυμάζω για τη διδασκαλία τους ως μαθήτρια και με ενέπνεε το μάθημά τους είχαν κάποια χρόνια εμπειρίας, είχαν επίγνωση του αντικειμένου τους και "πατούσαν" γερά στην τάξη. Βέβαια, δεν τους έλειπε η όρεξη για δουλειά και η αγάπη για τους μαθητές. Τώρα, αν με ρωτάς εάν οι καθηγητές θα πρέπει να μπαίνουν στο χώρο της εκπαίδευσης μέσα από μια διαδικασία όπου θα ελέγχεται το γνωστικό και παιδαγωγικό τους υπόβαθρο, εκεί θα σου πω σίγουρα ναι. Δηλαδή, δεν ισχυρίζομαι ότι και τα χρόνια διδασκαλίας κάνουν απαραίτητα κάποιον επαρκή καθηγητή εάν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #7285 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 06:38:56 μμ »
Θα σου βγαλει τωρα ο Φιλης συστημα 1-2-Χ.Και μια που πιασαμε αυτην την ωραια κουβεντα,τα γεροντάματα με τη μυρωδια τα προσδιορίζετε;
Εγω βλεπω την επομενη χρονια για να προσλαβουν αναπληρωτες,αστους μονιμους,να το ριχνουν στο ξυστο.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν θεωρούμαι μεγάλη σε ηλικία εκπαιδευτικός, ειδικά για τα τωρινά δεδομένα, όμως αυτό που λες είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ρατσιστικό και πλήρως ατεκμηρίωτο. Αφενός, ο χρόνος είναι το ίδιο αμείλικτος για όλους - όπως λέει και η σοφή ρήση "εδώ που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θαρθεις"- και, αφετέρου, η εμπειρία και η εξοικείωση με το αντικείμενο της διδασκαλίας είναι πολύτιμα εργαλεία για κάθε εκπαιδευτικό. Το να ισχυριζόμαστε κατά τεκμήριο ότι ο μεγαλύτερος σε ηλικία καθηγητής στερείται όρεξης είναι εντελώς αβάσιμο. Αντίθετα, ο νεότερος όσο όρεξη και να έχει στερείται κατά κανόνα εμπειριών, γνώσεων, αυτοπεποίθησης, ικανότητα διαχείρισης της τάξης και πολλών άλλων που φυσικά θα αποκτήσει σιγά σιγά με τα χρόνια. Εννοείται, ότι πρέπει να δίνεται εξίσου η δυνατότητα και στους νέους να μπουν στην εκπαίδευση αλλά όπως και να το κάνουμε η εμπειρία είναι παντού και πάντα πολύτιμη. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά οι περισσότεροι καθηγητές που εγώ τύχαινε να θαυμάζω για τη διδασκαλία τους ως μαθήτρια και με ενέπνεε το μάθημά τους είχαν κάποια χρόνια εμπειρίας, είχαν επίγνωση του αντικειμένου τους και "πατούσαν" γερά στην τάξη. Βέβαια, δεν τους έλειπε η όρεξη για δουλειά και η αγάπη για τους μαθητές. Τώρα, αν με ρωτάς εάν οι καθηγητές θα πρέπει να μπαίνουν στο χώρο της εκπαίδευσης μέσα από μια διαδικασία όπου θα ελέγχεται το γνωστικό και παιδαγωγικό τους υπόβαθρο, εκεί θα σου πω σίγουρα ναι. Δηλαδή, δεν ισχυρίζομαι ότι και τα χρόνια διδασκαλίας κάνουν απαραίτητα κάποιον επαρκή καθηγητή εάν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.
Συμφωνώ μαζί σου, αφού υπάρχουν πραγματικά νέοι σε ηλικία εκαιδευτικοί που, όμως, συχνά δεν έχουν την όρεξη ή το κέφι για δουλειά που έχουν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία συνάδελφοί τους και φυσικά στερούνται της πολύτιμης διδακτικής εμπειρίας. Προσωπικά, έχω εργαστεί με νέο ηλικιακά συνάδελφο, που βαριόταν μέχρι και εφημερία να κάνει! Από την άλλη, ούτε μόνο η εμπειρία και η σύμφυτη αυτοπεποίθηση κάνουν έναν εκπαιδευτικό καλό, αφού αυτό είναι η συνισταμένη πολλών παραγόντων, που αλλάζουν κάθε χρόνο, ακόμη και κάθε μέρα! Σίγουρα, πάντως, είναι προσβλητικό και ρατσιστικό να λέει κάποιος πως προτιμά τους νέους δασκάλους, επειδή μοσχομυρίζουν, ενώ οι μεγαλύτεροι αναδίδουν γεροντίλα! Αυτό δεν είναι επιχείρημα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ συμφωνώ gia 96. Έτσι είναι όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 06:27:09 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #7289 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:25:54 μμ »
Άλλο τι θελεις άλλο τι παιρνεις.Και τον 70ρη τον ευωσμο γυμναστη θα χεις και θα περιμενεις να φτασεις στα 70 για να μπεις στην εκπαιδευση.Γιατι το νέο συστημα-που είναι σαν την αναπτυξη-ολο και ερχεται,θα σε βρει και σενα ευωσμο στην ταξη.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #7290 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:29:02 μμ »
Σορυ,τον πηγα στη Θεσσαλονικη τον ευωσμο,για περισσοτερη μυρωδια.Ευοσμος.Με ω τον εχετε εκει πανω;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2015, 10:56:03 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοί καταληξτε σε τροπο διορισμού σύντομα.εξασφαλιστηκαν χιλιαδες πιστώσεις για μόνιμους και προβληματίζονται για τον τροπο. ΑΣΕΠ διαγωνισμό,εποπτεία ή προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι
« Απάντηση #7292 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:35:09 μμ »
Άλλο τι θελεις άλλο τι παιρνεις.Και τον 70ρη τον ευωσμο γυμναστη θα χεις και θα περιμενεις να φτασεις στα 70 για να μπεις στην εκπαιδευση.Γιατι το νέο συστημα-που είναι σαν την αναπτυξη-ολο και ερχεται,θα σε βρει και σενα ευωσμο στην ταξη.
.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 06:27:22 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοί καταληξτε σε τροπο διορισμού σύντομα.εξασφαλιστηκαν χιλιαδες πιστώσεις για μόνιμους και προβληματίζονται για τον τροπο. ΑΣΕΠ διαγωνισμό,εποπτεία ή προϋπηρεσία;

.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 06:27:41 μμ από PASAS123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.