*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042399 φορές)

0 μέλη και 36 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Η απάντηση βρίσκεται στο πως ορίζει το δικαστήριο  την αδιαφάνεια
Πάντως είναι άδικο όλων η πρ υπηρεσία να έχει χαρακτηριστει έτσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απάντηση βρίσκεται στο πως ορίζει το δικαστήριο  την αδιαφάνεια
Πάντως είναι άδικο όλων η πρ υπηρεσία να έχει χαρακτηριστει έτσι
σε αυτό συμφωνώ κι εγώ...όλες οι προϋπηρεσίες να τσουβαλιάζονται ως παρανόμως αποκτηθείσες...υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός συναδέλφων που μπήκε στους πίνακες ωρομισθίων και αναπληρωτών μετά από ασεπ και με μόρια ασεπ κατέλαβε μια συγκεκριμένη θέση στους σχετικούς πίνακες και κλήθηκε να δουλέψει....

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
σε αυτό συμφωνώ κι εγώ...όλες οι προϋπηρεσίες να τσουβαλιάζονται ως παρανόμως αποκτηθείσες...υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός συναδέλφων που μπήκε στους πίνακες ωρομισθίων και αναπληρωτών μετά από ασεπ και με μόρια ασεπ κατέλαβε μια συγκεκριμένη θέση στους σχετικούς πίνακες και κλήθηκε να δουλέψει....

Άλλο το αδιαφανώς, άλλο το παρανόμως. Όταν η Χ εγκύκλιος για την ενισχυτική όριζε ότι ο διευθυντής διαλέγει τους εκπαιδευτικούς και την κατανομή των ωρών, δεν ήταν παράνομο το να διαλέξει το γιο του μπατζανάκη του ή της γειτόνισσας. Ήταν όμως αδιαφανές.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
η προσμέτρηση προυπηρεσίας που αποκτήθηκε ακομα και μετα από ασεπ θα εχει νοημα αν πρώτα αποδοθεί και σε αυτούς που τη στερήθηκαν από τις αντισυνταγματικές πρακτικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
η προσμέτρηση προυπηρεσίας που αποκτήθηκε ακομα και μετα από ασεπ θα εχει νοημα αν πρώτα αποδοθεί και σε αυτούς που τη στερήθηκαν από τις αντισυνταγματικές πρακτικές.

Από τη μία έχεις δίκιο, από την άλλη δε νομίζω να μπορούν να πάρουν ως δεδομένες τις δηλώσεις προτιμήσεων του καθενός, ώστε να βγει το μέρος στο οποίο θα προσλαμβάνονταν, ούτε ότι θα αποδεχόντουσαν την πρόσληψη (π.χ. μπορείς να πεις 1 μόριο για κάθε μήνα που θα δούλευες την τάδε χρονιά, αλλά αν η πρόσληψη ήταν Δ' Δωδεκανήσου ή 5/4 μόνο βέβαιο δεν είναι ότι θα αποδεχόταν κάποιος την πρόσληψη). Αυτό με τα εικονικά μόρια προϋπηρεσίας νομίζω είναι πολύ δύσκολο, ως αδύνατο. Το σκεπτικό σου πάντως, για μένα προσωπικά τουλάχιστον, δεν είναι λανθασμένο. Αν από την αρχή παίρνονταν επιτυχόντες ΑΣΕΠ μόνο ως αναπληρωτές, ως όριζε ο νόμος Αρσένη από τη χρονιά 2003 και μετά, δε θα υπήρχαν (όσοι είναι σήμερα τουλάχιστον) έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ. Αυτοί θα ήταν επιτυχόντες ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αναδρομικά μόρια προϋπηρεσίας; αυτό κι αν είναι σκάνδαλο!!!!!!!!!! δηλαδή αν θα πήγαινα  εκεί κι όχι άλλου και αν  και αν... και που το ξέρω πως δεν πήγες γιατί σου την φάγανε τη θέση, τα ας πούμε βύσματα, κι  όχι επειδή δεν μπορούσες...έλα κι εσύ να μου το αποδείξεις....αυτό ξεχάστε το προκαταβολικά.
αλήθεια ποιος θα τολμήσει να πειράξει τρίτεκνους χωρίς ασεπ (δεν λέω πως είναι όλοι τους χωρίς, ασεπ: είμαι σε σχολείο με τρίτεκνη φιλόλογο με 2 επιτυχίες ασεπ και τιμή της και καμάρι της που λέμε...) ή λοιπές ειδικές κατηγορίες που λειτουργούν ως λόμπι στην Ελλάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 09:35:06 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί είναι σκάνδαλο; εγώ δε δούλεψα μια ολόκληρη χρονιά επειδή είχα βάλει μόνο κοντά στον τόπο κατοικίας μου λόγω μωρού και δε με κάλεσε για 1θεση! Με προσπερνουσε συνέχεια το σύστημα. Αν ήταν οι πίνακες με επιτυχόντες θα ειχα πάει απο την αρχή. Και πολυς κόσμος έτσι. Εσύ πάντα μιλάς ανάλογα με το πως σε βολεύει εσενα..

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί είναι σκάνδαλο; εγώ δε δούλεψα μια ολόκληρη χρονιά επειδή είχα βάλει μόνο κοντά στον τόπο κατοικίας μου λόγω μωρού και δε με κάλεσε για 1θεση! Με προσπερνουσε συνέχεια το σύστημα. Αν ήταν οι πίνακες με επιτυχόντες θα ειχα πάει απο την αρχή. Και πολυς κόσμος έτσι. Εσύ πάντα μιλάς ανάλογα με το πως σε βολεύει εσενα..
άρα μου λες αυτό που σου λέω: δεν πήγες γιατί δεν έβαλες ναι σε όλα....πάντα μιλώ όπως με βολεύει γι' αυτό το σχ. έτος 12-13 έμεινα άνεργος....επειδή με φάγανε οι ειδικές κατηγορίες και οι τρίτεκνοι χωρίς ασεπ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Γιατί είναι σκάνδαλο; εγώ δε δούλεψα μια ολόκληρη χρονιά επειδή είχα βάλει μόνο κοντά στον τόπο κατοικίας μου λόγω μωρού και δε με κάλεσε για 1θεση! Με προσπερνουσε συνέχεια το σύστημα. Αν ήταν οι πίνακες με επιτυχόντες θα ειχα πάει απο την αρχή. Και πολυς κόσμος έτσι. Εσύ πάντα μιλάς ανάλογα με το πως σε βολεύει εσενα..

Δε μπορεί να γίνει κατά περίπτωση όμως. Κάθε χρόνο έχουμε και μη αναλήψεις υπηρεσίας ΚΑΙ από επιτυχόντες ΑΣΕΠ. Δε μπορούμε να προδιαγράψουμε ότι ΟΛΟΙ θα αναλάμβαναν υπηρεσία ΟΠΟΥ και ΟΠΟΤΕ τους έπαιρναν.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συζητησεις επι συζητησεω...οι ασεπιτες οι αριστοι αυτοι του 2008 (που και εγω ειμαι ενας απο αυτους) ας μου απαντησουν στα κατωθι ερωτηματα:Πριν ομως απαντησουν να πω οτι υποστηριζω φανατικα την επιτυχια ΑΣΕΠ ως προαπαιτουμενο για διορισμο αλλα και για αναπληρωτες.
1) η ειδικη αγωγη πως θα διοριστει χωρις ΑΣΕΠ? μη μου πει κανεις οτι δεν θα διοριστουν ατομα στην ειδικη αγωγη που ολες οι κυβερνησεις την εχουν ως προτεριοτητα
2) πολυτεκνοι? μη μου πει κανεις οτι θα ζημωθουν οι πολυτεκνοι....εδω με τους νομους που ψηψιζονται ευνοουμαστε και οι τριτεκνοι.
3) Εγω το 2008 πηγα να γραψω τη βαση για να μπω στο 24 μηνο που ηταν νομος του κρατους, Δεν πηγα να γραψω βαθμολογια γιατι στον κλαδο μου επαιρνε 48 γυμναστες και εδιναν 10000. Γιατι λοιπον να μην κρατηω το γνωστικο απο παλιοτερο ασεπ και τα παιδαγωγικα απο το 2008 που ειχα γραψει καλυτερα? (εδω εινια που λεω οτι δεν συγκρινονται διαφορετικοι ασεπ και ισχυει ο του 2008! 
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
συζητησεις επι συζητησεω...οι ασεπιτες οι αριστοι αυτοι του 2008 (που και εγω ειμαι ενας απο αυτους) ας μου απαντησουν στα κατωθι ερωτηματα:Πριν ομως απαντησουν να πω οτι υποστηριζω φανατικα την επιτυχια ΑΣΕΠ ως προαπαιτουμενο για διορισμο αλλα και για αναπληρωτες.
1) η ειδικη αγωγη πως θα διοριστει χωρις ΑΣΕΠ? μη μου πει κανεις οτι δεν θα διοριστουν ατομα στην ειδικη αγωγη που ολες οι κυβερνησεις την εχουν ως προτεριοτητα
2) πολυτεκνοι? μη μου πει κανεις οτι θα ζημωθουν οι πολυτεκνοι....εδω με τους νομους που ψηψιζονται ευνοουμαστε και οι τριτεκνοι.
3) Εγω το 2008 πηγα να γραψω τη βαση για να μπω στο 24 μηνο που ηταν νομος του κρατους, Δεν πηγα να γραψω βαθμολογια γιατι στον κλαδο μου επαιρνε 48 γυμναστες και εδιναν 10000. Γιατι λοιπον να μην κρατηω το γνωστικο απο παλιοτερο ασεπ και τα παιδαγωγικα απο το 2008 που ειχα γραψει καλυτερα? (εδω εινια που λεω οτι δεν συγκρινονται διαφορετικοι ασεπ και ισχυει ο του 2008!

Αν το θέσει ως απαραίτητη προϋπόθεση, τότε:
1) Ή θα προβλέπεται πως για τις ειδικότητες που δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ ΑΣΕΠ ή που έχουν εξαντληθεί όλοι οι επιτυχόντες (λίγο δύσκολο το τελευταίο), θα μετράνε τα υπόλοιπα κριτήρια, ή θα αναγκαστεί να κάνει ΑΣΕΠ.
2) Στα αποτελέσματα του 2008, έχει ξεχωριστή κατηγορία "πολύτεκνοι". Πιθανώς οι ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ πολύτεκνοι να προηγούνταν ή να προβλέπονταν ξεχωριστές θέσεις για αυτούς. Οι ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ. Αλλιώς ποιο το νόημα του γραπτού διαγωνισμού; Πολύτεκνοι-ξεπολύτεκνοι, για να κάνουν μια δουλειά τους παίρνεις. Τους δίνεις ειδικό καθεστώς ΑΦΟΥ αποδείξουν ότι είναι ικανοί να διδάξουν, δηλαδή ΑΦΟΥ πιάσουν τη βάση. Άρα στις ειδικότητες που έχει γίνει ΑΣΕΠ το 2008, οι πολύτεκνοι μπορούν να μπουν σε ειδικό καθεστώς ΑΝ είναι επιτυχόντες.
3) Αυτό που λες δεν προβλέπεται πουθενά. Μέχρι και στις δέσμες που προβλεπόταν, κρίθηκε αντισυνταγματικό. Περιέργως, φαίνεται ότι το ΣτΕ έκρινε συνταγματικώς ορθό το σύστημα Διαμαντοπούλου που προέβλεπε να μπορείς να κρατάς την καλύτερη από τις 3 τελευταίες βαθμολογίες σου σε ΑΣΕΠ. Όχι συνδυασμό κομματιών, την καλύτερη από τις τελικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 01:05:33 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
η προσμέτρηση προυπηρεσίας που αποκτήθηκε ακομα και μετα από ασεπ θα εχει νοημα αν πρώτα αποδοθεί και σε αυτούς που τη στερήθηκαν από τις αντισυνταγματικές πρακτικές.
για αυτο έγιναν οι προσφυγές και θα ακολουθήσουν αναδρομικοί διορισμοί

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
για αυτο έγιναν οι προσφυγές και θα ακολουθήσουν αναδρομικοί διορισμοί

μάλιστα.... :o

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι προκυρηγμενες θεσεις θα διοριστουν ολοι. Οι επιλαχοντες ας κανουν οσες προσφυγες θελουν. Εκει θα υπαρξει πλεον νεα νομοθεσια υπο την εποπτεια του ασεπ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.