*

Αποστολέας Θέμα: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.  (Αναγνώστηκε 125297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 07, 2015, 09:33:07 μμ »




Ελα ντέ, περιμένουμε...........................

Το μόνο σίγουρο είναι πως χρειάζεται υπομονή,με ανησυχεί η κατάσταση της οικονομίας και τα νέα μέτρα... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:13:56 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #323 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:49:46 πμ »
Με αφορμή ερωτήματά σας,σχετικά με τους μόνιμους διορισμούς και τις προσλήψεις αναπληρωτών σας ενημερώνω για τα εξής:
1.Η επιτροπή για τους μόνιμους διορισμούς δεν έχει συνεδριάσει εδώ και μέρες και κανείς δεν γνωρίζει τι από όσα συζητήθηκαν υιοθέτησε η ηγεσία του υπουργείου παιδείας.Κανείς επίσης δεν γνωρίζει τον αριθμό των μόνιμων διορισμών που θα γίνουν φέτος,αν τελικά γίνουν.Κι αυτό γιατί οι μόνιμοι διορισμοί στο δημόσιο συναρτώνται άμεσα με τη διαπραγμάτευση που κάνει η χώρα με την Ε.Ε.
2.Η εγκύκλιος για την υποβολή αιτήσεων για αναπληρωτές καθυστερεί ακόμη,παρά το γεγονός ότι η Γενική Δνση προσωπικού επισήμανε στην ηγεσία του υπουργείου ότι για να γίνουν προσλήψεις τον Σεπτέμβρη θα πρέπει η εγκύκλιος να εκδοθεί το αργότερο μέχρι 15 Ιουλίου.
Υπενθυμίζω ότι πέρυσι η εγκύκλιος Γενικής εκδόθηκε στις 25 Ιουλίου και Ειδικής στις 19 Αυγούστου.
3.Όπως είχα επισημάνει και σε παλιότερες ανακοινώσεις μου, ο ρυθμός "χελώνας" με τον οποίο προχωρά το υπουργείο τη διαδικασία των υπηρεσιακών μεταβολών θα έχει ως αποτέλεσμα να μην προλάβουν να εφαρμοσθούν από τη φετινή χρονιά οι όποιες ρυθμίσεις γίνουν τελικά για τους ανσπληρωτές στο πολυνομοσχέδιο,το οποίο δεν έχει κατατεθεί ακόμη στη βουλή.
Συμπερασματικά και φέτος θα ζήσουμε μια από τα ίδια...χιλιάδες συνάδελφοι θα είναι σε αναμονή ολόκληρο το καλοκαίρι και θα κληθούν την τελευταία στιγμή να καλύψουν τα κενά σ όλες τις γωνιές της Ελλάδας.Κατά τα άλλα ο αναπληρωτής υπουργός παιδείας δηλώνει κάθε λίγο ότι η εκπαίδευση στηρίζεται στους αναπληρωτές.

Από τον Μπράτη, πριν ένα δίωρο. Άρα, σύμφωνα με το (3), δεν προλαβαινουν να περάσουν το πολυνομοσχέδιο και να μετρήσει η προϋπηρεσία, όπως υποψιάζονταν πολλοί. Προφανώς, θα μετρήσουν το "μισό άνοιγμα" του Λοβέρδου και όποιος βολεύτηκε, βολεύτηκε...

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:54:27 πμ »
Στο ίδιο έργο θεατές

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 09, 2015, 01:14:10 μμ »
η χωρα καταρρεει. Σε περιπτωση δραχμης, μην περιμενετε προσλήψεις...με τι λεφτα; σε περίπτωση μετρων του υψους των 50 δις παλι σφιχτα τα λουρια. Τι συζηταμε τωρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:13:56 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:26:23 μμ »
η χωρα καταρρεει. Σε περιπτωση δραχμης, μην περιμενετε προσλήψεις...με τι λεφτα; σε περίπτωση μετρων του υψους των 50 δις παλι σφιχτα τα λουρια. Τι συζηταμε τωρα...
Νομίζω πως είναι ένα από τα πιθανά σενάρια. Το σίγουρο: Όλα τα σενάρια είναι αρνητικά. Μπορεί πάντως να προσλάβει με καθυστέρηση αναπληρωτές (οι αιτήσεις αναπληρωτών με το καλό από Αύγουστο) πληρώνοντας τους πληθωριστικές δραχμές. Υπάρχουν και τα πιο αρνητικά σενάρια αλλά προτιμώ να μην αναφερθώ σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #328 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:30:44 μμ »
Ας ξεχάσουμε τα άσχημα σενάρια. Τα πράγματα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Πηγαίνουμε για συμφωνία και σταθεροποίηση στο ευρώ. Δεν θα είναι όλα εύκολα, αλλά δεν πάμε και για φούντο!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #329 στις: Ιούλιος 11, 2015, 10:39:31 πμ »
Το πολυνομοσχέδιο «κουρελού» στη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής.
Κατατέθηκε από τον υπουργό Παιδείας Αριστείδη Μπαλτά.

http://www.esos.gr/arthra/39068/polynomoshedio-koyreloy-sti-nomoparaskeyastiki-epitropi-tis-voylis

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #330 στις: Ιούλιος 11, 2015, 02:31:17 μμ »
Λήφθηκαν υποψη οι παρατηρησεις και τα σχολια μας;
υπαρχει καπου η εκθεση της διαβουλευσης που συνοψιζει και παρουσιαζει τα σχολια;
μη με παραπεμψετε στη διαβουλευση για την ολοκληρωση της επεξεργασιας μιλω
γνωριζει  κανεις;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 12, 2015, 04:53:53 μμ »
Το πολυνομοσχέδιο «κουρελού» στη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής.
Κατατέθηκε από τον υπουργό Παιδείας Αριστείδη Μπαλτά.

http://www.esos.gr/arthra/39068/polynomoshedio-koyreloy-sti-nomoparaskeyastiki-epitropi-tis-voylis

Ανακοινώθηκε κάπου αν υπάρχουν αλλαγές ή προτάσεις για αλλαγές; Υπάρχει κάπου σε ποιο τμήμα της Βουλής αναμένεται να ψηφιστεί;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:02:47 πμ »
Ανακοινώθηκε κάπου αν υπάρχουν αλλαγές ή προτάσεις για αλλαγές; Υπάρχει κάπου σε ποιο τμήμα της Βουλής αναμένεται να ψηφιστεί;
Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι σχετικό δημοσιευμένο. Εκτίμησή μου, αν προκύψει κάποια αλλαγή σε σχέση με το αρχικό προσχέδιο που κατατέθηκε προς διαβούλευση, θα αφορά την προσμέτρηση προϋπηρεσίας της ειδικής αγωγής στην γενική.
Εννοείται αλλαγές μπορεί να προκύψουν και κατά την συζήτησή του στην βουλή. Πριν από όλα θα πρέπει να δούμε και τι θα γίνει με την συνοχή στην κυβέρνηση μετά την σημερινή συμφωνία. Το πιο πιθανό βέβαια μετά τις δηλώσεις του πρωθυπουργού είναι ο κορμός της κυβέρνησης να είναι ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση θα προωθηθεί το νομοσχέδιο και οι πίνακες θα ανοίξουν σε όλο το διάστημα...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 13, 2015, 12:50:57 μμ »
Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι σχετικό δημοσιευμένο. Εκτίμησή μου, αν προκύψει κάποια αλλαγή σε σχέση με το αρχικό προσχέδιο που κατατέθηκε προς διαβούλευση, θα αφορά την προσμέτρηση προϋπηρεσίας της ειδικής αγωγής στην γενική.
Εννοείται αλλαγές μπορεί να προκύψουν και κατά την συζήτησή του στην βουλή. Πριν από όλα θα πρέπει να δούμε και τι θα γίνει με την συνοχή στην κυβέρνηση μετά την σημερινή συμφωνία. Το πιο πιθανό βέβαια μετά τις δηλώσεις του πρωθυπουργού είναι ο κορμός της κυβέρνησης να είναι ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση θα προωθηθεί το νομοσχέδιο και οι πίνακες θα ανοίξουν σε όλο το διάστημα...

Έτσι πιστεύω και εγώ. Στο ζήτημα της ειδικής αγωγής και στα δυσπρόσιτα, θεωρώ ότι θα κάνει πίσω σε ένα από τα δύο, ώστε να "ισορροπήσει" κάπως τα διάφορα συμφέροντα. Πάντως τα χρονοδιαγράμματα φαίνονται αρκετά ασφυκτικά, αν και στο Παιδείας έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια να διευθετούνται όλα στο παρά ένα. Για άλλη μια χρονιά ο μισός Σεπτέμβρης θα μας βρει στα σπίτια μας μου φαίνεται μέχρι να πάρουν μπρος οι προσλήψεις (για αναπληρώσεις μιλώ πάντα)...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:27:19 μμ »
Έτσι πιστεύω και εγώ. Στο ζήτημα της ειδικής αγωγής και στα δυσπρόσιτα, θεωρώ ότι θα κάνει πίσω σε ένα από τα δύο, ώστε να "ισορροπήσει" κάπως τα διάφορα συμφέροντα. Πάντως τα χρονοδιαγράμματα φαίνονται αρκετά ασφυκτικά, αν και στο Παιδείας έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια να διευθετούνται όλα στο παρά ένα. Για άλλη μια χρονιά ο μισός Σεπτέμβρης θα μας βρει στα σπίτια μας μου φαίνεται μέχρι να πάρουν μπρος οι προσλήψεις (για αναπληρώσεις μιλώ πάντα)...

http://xenesglosses.eu/2015/07/lifthisan-yp-oxin-ta-sxolia-kata-ti-diab/
Εδώ ένα σχετικό άρθρο για τη διαβούλευση και την ενσωμάτωση (ή μη) των σχολίων στο πολυνομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκλειδώνουν οι πίνακες αναπληρωτών.
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:02:34 μμ »
http://xenesglosses.eu/2015/07/lifthisan-yp-oxin-ta-sxolia-kata-ti-diab/
Εδώ ένα σχετικό άρθρο για τη διαβούλευση και την ενσωμάτωση (ή μη) των σχολίων στο πολυνομοσχέδιο.

Σοβαρά τώρα, πιστεύετε ακόμα σε κάτι τέτοιο? εδώ βάλαμε υποθήκη την χώρα
Ότι πουν οι έξω, και θα λέμε yes man

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.