*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαιτερα και εφορια  (Αναγνώστηκε 3306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
ιδιαιτερα και εφορια
« στις: Ιούνιος 13, 2015, 07:43:13 μμ »
καλησπέρα σας. Είμαι φιλόλογος, έχω αποφοιτήσει πρόσφατα και κάνω ιδιαίτερα εδώ και λίγο καιρό. Θέλω να ρωτήσω, τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμη από άποψη εφορίας; άκουσα ότι πρέπει να γραφτώ σε κάποιο σύλλογο και να κατατίθενται τα χρήματα από το γονέα μέσω τραπέζης για να ελέγχονται. Τι ισχύει και τι πρέπει να κάνω ακριβώς για να μην είναι "μαύρα" τα λεφτά των ιδιαιτέρων; Επίσης, μπορεί να έχω πρόβλημα με την εφορία, αν μάθουν ότι κάνω μαθήματα έτσι;
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2015, 10:05:48 μμ »
Η διαδικασία που αναφέρεις έχει να κάνει με το εργόσημο αλλά δε γνωρίζω πολλά πάνω σε αυτό. Παλιότερα που δούλευα μόνο με ιδιαίτερα είχα κάνει έναρξη στην εφορία και πλήρωνα και Ο.Α.Ε.Ε. Νομίζω πως μπορείς να κάνεις και αυτό αλλά δε ξέρω τι σε συμφέρει Ο.Α.Ε.Ε. ή εργόσημο. Το καλό είναι ότι θα έχεις τα ένσημά σου και θα εμφανίζεις και μια κάποια φορολογική δήλωση αλλά πρέπει να υπολογίζεις επίσης ότι ο Ο.Α.Ε.Ε. στοιχίζει 460 ευρώ το δίμηνο και θα πληρώνεις κεφαλικό φόρο γύρω στα 640 ευρώ τον χρόνο. Άρα θα "βγαίνεις" μόνο αν έχεις πολλά ιδιαίτερα και πληρώνεσαι με 15 και άνω ευρώ/ώρα. Η άποψή μου είναι να προσπαθήσεις να βρεις καμια πρωινή δουλειά ή σε κανένα φροντιστήριο για τα ένσημά σου και άσε τα ιδιαίτερα μαύρα. Δε θα σου μένει τίποτα μη το ψάχνεις.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2015, 10:13:58 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής, το έχω πάρει απόφαση ότι η δουλειά μου θα μείνει χόμπυ και ψάχνω κάτι άλλο για τα προς το ζην. Απλά μου είπαν ότι η εφορία κάποιες φορές καλεί τις αγγελίες των ιδιαιτέρων δήθεν σαν ενδιαφερόμενος γονέας για να βρει ποιοι βγάζουν "μαύρα" λεφτά. Βέβαια με ένα-δύο παιδιά και με μονοψήφιο αριθμό ανά ώρα, σύμφωνα με αυτά που μου λες, μάλλον δε συμφέρει και πολύ να κάνω τα νόμιμα.
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2015, 06:54:31 μμ »
Αν έχεις σκοπό να κάνεις την παραπαιδεία καριέρα ίσως να σκεφτείς να ανοίξεις εταιρεία και να κόβεις δελτίο παροχής υπηρεσιών (ή κάτι τέτοιο) αλλά δεν το έχω ψάξει. Ρώτα λογιστή. Ίσως ξέρει καλύτερα.
Επειδή όμως έχεις αποφοιτήσει πρόσφατα, ίσως καλή ιδέα είναι να δουλέψεις σε φροντιστήριο και να δεις αν σου αρέσει ως δουλειά πρώτον και δεύτερον μπορεί να πάρεις και τίποτα βοηθήματα, σημειώσεις και βιβλία συναδέλφων φροντιστηρίου που να σε βοηθήσουν όταν θα το ανταγωνιστείς στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2015, 07:05:42 μμ »
Καλησπέρα... Το ότι μου αρέσει σαν επάγγελμα το ξέρω ήδη, ήταν το μόνο που ήθελα να κάνω. Όσο για την εμπειρία, έχω κάνει κάποια χρόνια ιδιαίτερα, από όταν ήμουν φοιτήτρια ακόμα, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι έχω να αντιμετωπίσω, βεβαίως δεν έχω δει τίποτα ακόμα, και το φροντιστήριο, όπως και το σχολείο φαντάζομαι είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία... Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως..
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2015, 07:16:28 μμ »
Και πώς είναι σίγουροι οι εφοριακοί που παίρνουν τηλέφωνο στις αγγελίες ιδιαίτερων μαθημάτων ότι ο διδάσκων δεν κόβει αποδείξεις κι ότι βγάζει μαύρα λεφτά; Αυτό αποδεικνύεται πολύ αργότερα, αφού όποιον και να ρωτήσεις θα σου από το τηλέφωνο πως δίνει αποδείξεις για τα μαθήματα.
Τώρα για τους νέους στο επάγγελμα έχω να πω πως η δουλειά στο φροντιστήριο είναι κοπιώδης, αφού και τα Σαββατοκύριακα δε θα είναι ελεύθερα, δεν αποφέρει τίποτε άλλο εκτός από πείρα και πως οι εργοδότες κοιτάζουν πάντα να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Τα ιδιαίτερα πάλι είναι αγχωτικά και εξαντλητικά και συχνά δεν αποφέρουν πολλά χρήματα. Το καλύτερο είναι να μείνετε κοντά στα εκπαιδευτικά πράγματα κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό ή βρίσκοντας εργασία σε διάφορα προγράμματα (κοινωνικό φροντιστήριο ), που διοργανώνουν διάφοροι φορείς (δήμοι, ΟΑΕΔ...), μέχρι να δείτε σε 3-4 χρόνια αν θα είναι καλύτερες οι προοπτικές για το δημόσιο σχολείο. Μέχρι τότε υπομονή και κουράγιο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2015, 07:33:10 μμ »
Συμφωνώ με τις συμβουλές/απόψεις των παραπάνω μελών. Στείλε βιογραφικό μηπως σταθεις τυχερή σε φροντιστήριο, ενώ παράλληλα κοιτάζεις και για ιδιαίτερα. Για την εφορία μη σε τρομάζει. Δεν βγαζουμε δα πακτωλό χρημάτων! Συνεπώς η εφορία δεν θα ασχοληθεί με "ψιλοποσά"
Τελος για το εργόσημο, απλως σου λέω, στα 500 ευρω οι κρατήσεις είναι 125

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: ιδιαιτερα και εφορια
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2015, 08:30:33 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, έχω στείλει παντού βιογραφικά και απλά περιμένω τη νέα σχολική χρονιά. Καλή τύχη σε όλους μας...
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.