*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 492509 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 09, 2015, 10:31:37 πμ »
Οι ανθρωποι ειναι για τα πανηγυρια, αυτο βαση της αποφασης τους δεν προκυπτει απο πουθενα και δεν ειναι δυνατον να προκυψει, ειναι νεα ερμηνεια,τα εχουν χαμενα μου φαινεται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:43 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 09, 2015, 11:51:43 πμ »
Οι ανθρωποι ειναι για τα πανηγυρια, αυτο βαση της αποφασης τους δεν προκυπτει απο πουθενα και δεν ειναι δυνατον να προκυψει, ειναι νεα ερμηνεια,τα εχουν χαμενα μου φαινεται!

Ή αλλιώς: Με το "καλημέρα" ξεκίνησε το σκόντο!
Όντως δεν αναφέρεται πουθενά αυτό στην Υ.Α.: (Άρα μειώνει και το έργο της άμισθης επιτροπής)
Ο κ. Κουρμπέτης μας διευκρίνισε ότι η απόφαση δεν έχει αναδρομική ισχύ και δεν αφορά όσους ήδη έχουν ενταχθεί στους πίνακες με το προσόν του μεταπτυχιακού ή διδακτορικού. Με αυτόν τον τρόπο δεν ανατρέπεται ο προγραμματισμός χιλιάδων εκπαιδευτικών, οι οποίοι τα τελευταία χρόνια στελεχώνουν τις δομές της Ειδικής Εκπαίδευσης.

Με το ίδιο ακριβώς μεταπτυχιακό (ανάλογα αν έχουν ενταχθεί οι εκπαιδευτικοί ή όχι στους πίνακες ως το 2014-15},
άλλοι θα έχουν συνάφεια και άλλοι όχι.
1) Αν εκπαιδευτικός έχει ενταχθεί με το μεταπτυχιακό του ως το 2014-15 δεν αλλάζει κάτι με τη "συνάφεια" του τίτλου του. Αν όχι (με το ίδιο μεταπτυχιακό), εξετάζεται η "συνάφεια" του τίτλου του
2) Αν εκπαιδευτικός έχει ενταχθεί στους πίνακες αναπληρωτών ως το 2014-15 και εμφανίσει νέο προσόν -μεταπτυχιακό ή διδακτορικό- (ίδιο με άλλα που υπάρχουν ήδη στους πίνακες) εξετάζεται η "συνάφεια" του τίτλου του.

Σωστό, λοιπόν:
........
..........
Με άλλα λόγια θεωρώ ότι θα δώσουν στους πάντες συνάφεια, είτε κανονική σε όσους καλύπτουν τα κριτήρια είτε προσωρινή σε όσους δεν τα καλύπτουν και σε 1 χρόνο τα ξαναλέμε.

Στο χρόνο αυτό όλα θα παιχτούν από το πόσο θα πιέσουν οι θιγόμενοι.

Αυτό είναι το φανταστικό σενάριο που έφτιαξα ώστε να κολλάει με την απόφαση που πήραν.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 09, 2015, 12:07:22 μμ »
Προχειροδουλειές...

Μια ερώτηση σχετικά με συγγενή μου. Κάνει αυτή τη στιγμή μεταπτυχιακά μονοετές στη σχολική ψυχολογία στο εξωτερικό και είναι να το τελειώσει τον ερχόμενο Μάιο. Στον τίτλο αναγράφεται ρητά σχολική ψυχολογία.

Για αυτούς θα ισχύσουν τα κριτήρια ή θα είναι οκ? Πως το καταλαβαίνετε εσείς?

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 09, 2015, 12:08:34 μμ »
Κι ομως υπαρχει κι αλλη ερμηνεια..να εχει ενταχθει ο εκπαιδευτικος στους πινακες με προσον σεμιναριο+προυπηρεσια να εχει δουλεψει κανονικα ως τωρα , να εμφανισει το μεταπτυχιακο του και να δοθει συναφεια ενω αυτος που θα εμφανισει ως μοναδικο προσον φετος το μεταπτυχιακο για να μπει πρωτη φορα στους πινακες  να τρεχει για συναφεια..
Απο ολα εχει ο μπαξες!!
Κι ολα αυτα ειναι αποτελεσματα παλαβων  αποφασεων και ακομα πιο παλαβων ερμηνειων που τις δινουν οι ιδιοι ανθρωποι που βγαζουν τις αποφασεις , αφου  οι ερμηνειες που δινουν δεν υπαρχουν μεσα στις αποφασεις τους!!
Καποιος να τους μαζεψει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 09, 2015, 04:03:08 μμ »

όπως είδατε πάνω από όλα η επιστημονικότητα της απόφασης και μετά ξεκινά η περίοδος εκπτώσεων.

Αυτό το όσοι είναι στους πίνακες ότι δεν χρειάζονται συνάφεια που το είδε γραμμένο? το μόνο μη αναδρομικό που έλεγε η απόφαση ήταν για την ήδη αποκτηθείσα προϋπηρεσία, μήπως τα μπέρδεψε ή  μήπως θα βγάλουν άλλη απόφαση αύριο μεθαύριο εις το ορθόν ? άλλωστε έχουν βάλει ότι συνεδρίασαν 31/8 ενώ ήθελαν να πουν 31/7.
 

@physikos50  δεν είμαι φτιαγμένος από κυκλώματα, την παλεύω  ;) και θεωρώ ότι δεν έχω πέσει έξω στην φανταστική μου ιστορία.




Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 09, 2015, 06:30:07 μμ »
Οι πιο άσχετοι άνθρωποι στις πιο καίριες θέσεις. Αυτό εχω να πω...
Δηλαδή εγώ που εχω προυπηρεσια 6 ετών στην ειδικη αγωγή και τώρα εχω ενα επί πλέον προσόν (το μεταπτυχιακό απο την Λευκωσία) δε θα μου το αναγνωρίσουν; Για τον λόγο οτι γράφει ειδικη εκπαίδευση αντί για ειδικη αγωγή;; Ειναι ηλίθιοι οι άνθρωποι. Ενα μάτσο άθλια υποκείμενα που εχουν τις πλάτες του υπουργείου παιδείας...
Αυτά με τις αναδρομικές αποφάσεις μονο στην Ελλάδα συμβαίνουν. Χώρα στην οποία κάθε φελλός επιπλέει.
Να χαιρόμαστε την χώρα μας λοιπόν και τα αισχρά ανθρωπίδια που την διοικούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2015, 06:34:50 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος kofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 09, 2015, 07:42:13 μμ »
Το δικό μου μεταπτυχιακό γράφει "ειδική παιδαγωγική - εκπαιδευτικος για μαθητές με ειδικές μαθησιακές δυσκολιες-αναγκες"
Τι λέτε; Περναω επιτροπή για συνάφεια; Τι γελοιοτητα....

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 09, 2015, 07:45:52 μμ »
Δεν θα πετύχει κανεις τιποτα δικαστικά . Και αυτο γιατι βρίσκονται τα ελληνικα πανεπιστήμια πίσω που προσφέρουν παρα πολυ καλα μεταπτυχιακά διετούς φοιτήσεως . Πολυ λυπάμαι για τα σεμινάρια ή τα μεταπτυχιακά απο Ιταλία και ανατολικές χώρες αλλα συμφωνώ και εγω οτι πρεπει να μπει ένας φραγμός στην ασυδοσία τόσων χρονων .

Ο φραγμός να έμπαινε νωρίτερα, όταν και η "κουτσή μαρία" αποκτούσε μεταπτυχιακό απο Βουλγαρία και Ιταλία με ταξίδια αναψυχής και έτοιμες, πληρωμένες εργασίες.
Και επίσης αυτό με τη διάρκεια σπουδών αποδεικνύει πόσο άσχετοι είναι, λες και ποσότητα (2χρόνια) κάνει ένα μεταπτυχιακό αξιόλογο και όχι η ποιότητα.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 09, 2015, 07:58:48 μμ »
Ο φραγμός να έμπαινε νωρίτερα, όταν και η "κουτσή μαρία" αποκτούσε μεταπτυχιακό απο Βουλγαρία και Ιταλία με ταξίδια αναψυχής και έτοιμες, πληρωμένες εργασίες.
Και επίσης αυτό με τη διάρκεια σπουδών αποδεικνύει πόσο άσχετοι είναι, λες και ποσότητα (2χρόνια) κάνει ένα μεταπτυχιακό αξιόλογο και όχι η ποιότητα.
Δεν θα μπορούσες να με βρεις πιο σύμφωνη...

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 10, 2015, 02:32:32 μμ »
Γεια σας!Να κανω μια ερώτηση...Τον Σεπτέμβριο θα δώσω εξετασεις για το μεταπτυχιακο του ΠΑΜΑΚ με τίτλο Δια βίου μάθηση κι Ειδικη Αγωγη!Ειναι διετές αλλα δεν γινεται πρακτική άσκηση. Γνωρίζετε αν θα αναγνωριστεί;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 10, 2015, 02:54:02 μμ »
Γεια σας!Να κανω μια ερώτηση...Τον Σεπτέμβριο θα δώσω εξετασεις για το μεταπτυχιακο του ΠΑΜΑΚ με τίτλο Δια βίου μάθηση κι Ειδικη Αγωγη!Ειναι διετές αλλα δεν γινεται πρακτική άσκηση. Γνωρίζετε αν θα αναγνωριστεί;

όποιος σου πει με σιγουριά κάτι να ξέρεις ότι σε κοροϊδεύει

αν δεν βγάλουν αυτοί από την επιτροπή διευκρινιστικές (επίσημα, όχι χαζοδηλώσεις) όλα είναι ρευστά

το πανεπιστήμιο πρέπει να το ψάξει, θα μπορούσαν αυτοί στην επιτροπή να δώσουν μια λίστα με τα μτπχ που από τον τίτλο είναι οκ και δεν χρειάζονται συνάφεια. Π.χ. το δικό σου επειδή έχει την ειδική αγωγή μέσα είναι καλό το ότι έχει και την δια βίου είναι κακό... άντε βγάλε άκρη.

Εσύ να ετοιμαστείς για τις εξετάσεις σου παρόλα αυτά  και μέχρι τότε βλέπουμε

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 10, 2015, 05:47:49 μμ »
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΗ και όποιος θέλει αναδημοσιεύει.

  ''Oι τελευταίες εξελίξεις αναφορικά με τα νέα κριτήρια ένταξης στους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής βρίσκουν σύμφωνους εμάς, τους κατόχους μεταπτυχιακών διπλωμάτων τα οποία αποκτήσαμε μετά από διετείς σπουδές σε πανεπιστήμια και οι οποίες περιλαμβάνουν είκοσι μαθήματα, πρακτική άσκηση τουλάχιστον 350 ωρών και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας η οποία τηρεί τις αρχές τής επιστημονικής έρευνας και τής δεοντολογίας. Υποστηρίζουμε επίσης τους κατόχους μεταπτυχιακών διπλωμάτων μονοετούς διάρκειας οι οποίοι παρακολούθησαν δια ζώσης 12 τουλάχιστον μαθήματα συναφή με το αντικείμενο της Ε.Α. και οι οποίοι πραγματοποίησαν πρακτική άσκηση σε φορείς ειδικής αγωγής στο πλαίσιο των σπουδών τους.
 Η άλογη αναγνώριση χωρίς κριτήρια και προυποθέσεις -τα τελευταία 4 χρόνια- και η χρησιμοποίηση στην δημόσια Ειδική Αγωγή μεταπτυχιακών διπλωμάτων που αποκτώνται από εξάμηνες εξ' αποστάσεως σπουδές και από ιδρύματα τη γλώσσα των οποίων οι μεταπτυχιακοί φοιτητές δεν ομιλούν αποδεδειγμένα (πανεπιστήμια Βουλγαρίας, Ιταλίας κ.α.) -ενώ επισκέπτονται το ίδρυμα μια φορά μόνο και αποστέλουν τις ολιγοσέλιδες εργασίες τους μεταφρασμένες από συνεργαζόμενα φροντιστήρια-, μειώνουν το επίπεδο της Παιδείας του εκπαιδευτικού και θίγουν τόσο πνευματικά όσο και οικονομικά όλους εμάς και εσάς που κοπιάσαμε/-τε για έγκυρες και αναβαθμισμένες σπουδές.
 Παρακαλούμε, κύριοι αρμόδιοι, όπως μάς λάβετε υπόψη στις τελικές αποφάσεις που αφορούν τη θέσπιση κριτηρίων και προυποθέσεων ένταξης των  μεταπτυχιακών διπλωμάτων στη δημόσια ειδική αγωγή.
  Είναι βέβαιο οτι οι εκπαιδευτικοί που έχουν ή προσπαθούν ν' αποκτήσουν μεταπτυχιακούς τίτλους σε έξι(+/-) μήνες με μηδενική παρακολούθηση μαθημάτων και δίχως πρακτική άσκηση πάνω στο γνωστικό τους αντικείμενο υπό την εποπτεία της σχολής τους, θα σάς εναντιωθούν επικαλούμενοι τα δικαιώματά τους λόγω της αναγνώρισης των πτυχίων τους από το ΔΟΑΤΑΠ. Όμως χρειάζεται ν' αντιληφθούν και οι ίδιοι οτι φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης στον εξευτελισμό του Μεταπτυχιακού Τίτλου γενικότερα καθώς επίσης οτι, όπως δόθηκε τέλος στα ετήσια σεμινάρια, έτσι χρειάζεται να γίνει αρχή και να αξιολογούνται οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών όλων μας, χωρίς φόβο και αμφισβήτηση ως προς τα κίνητρα του Υπουργείου Παιδείας.
Με εκτίμηση,
ομάδα εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής/σχολικής ψυχολογίας''

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:44:49 μμ »
Δε θέλω να δικαιολογηθώ γιατί ειμαι απόφοιτος με μεταπτυχιακό τίτλο απο την Λευκωσία αλλα διάβασε λίγο αυτά που παραθέτω παρακάτω:
1) διάλεξα το εν λόγω μεταπτυχιακό διότι μπορούσα εξ' αποστάσεως να ανταποκριθώ. Εχω ενα παιδί που μεγαλώνω μόνη μου και εδώ και 6 χρόνια ειμαι αναπληρώτρια στην ειδικη αγωγή. Άλλωστε δεν πιστεύω οτι οι σπουδές δια ζώσης διαφέρουν απο τις εξ' αποστάσεως.
2) ήταν απαιτητικό μεταπτυχιακό το οποίο απαιτούσε συμμετοχή στην πλατφόρμα και διάβασμα. Είχε τελικές εξετάσεις οι οποίες δεν υστερούσαν σε τιποτα απο τις εξετάσεις των πανεπιστημίων της Ελλάδας. Αυστηρές επιτηρήσεις και θέματα ποικιλόμορφα που απαιτούσαν κρίση και όχι μια απλή αποστήθιση.
3) ο πόλεμος για τα μεταπτυχιακά ξεκινάει απο κάποια πανεπιστήμια δικά μας τα οποία το παίζουν πολύξερα και καραεπιστημονικά. Ας άνοιγαν πολλές θέσεις και μη ονοματισμενες για να είχαμε όλοι την ευκαιρία να εισαχθουμε. Τότε σίγουρα κανείς δε θα πλήρωνε τόσα χρήματα όπως στην Λευκωσία για ενα μεταπτυχιακό
4) και επιτέλους αυτο με την πρακτική άσκηση ειναι κοροϊδία. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι εχουν προυπηρεσια στην ειδικη αγωγή. Εχω υπηρετήσει σε όλες τις δομές της ειδικής αγωγης αυτά τα χρόνια και η πρακτική άσκηση δεν μου λέει τιποτα. Ξερω απο πρώτο χέρι τι σημαίνουν τα ειδικά σχολεία. Η πρακτική άσκηση θα μπορούσε να αντικατασταθεί με βεβαιώσεις προϋπηρεσιών για αυτούς που υπηρετούν χρόνια την ειδικη αγωγή. Πρακτική άσκηση εχει νόημα μονο σε όσους δεν εχουν επαφή με τα ειδικά σχολεία ακόμα.
Συγνώμη αν κούρασα και αν εξόργισα κάποιους...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2015, 06:46:47 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:56:05 μμ »
τελείως αντιεπιστημονικά τα όσα λέει η επιστολή των "αγανακτισμένων"

καμία επιστημονική τεκμηρίωση γιατί τα 2 χρόνια με 20 δια ζώσεις μαθήματα ή ο ένας χρόνος με 12 μαθήματα είναι αυτά που πρέπει να δίνουν ΤΗΝ συνάφεια από κάποια άλλα που είναι λίγο διαφορετικά.

Βγάζουμε φωτογραφία τον εαυτό μας και τον βάζουμε κριτήριο ? και είναι αυτό υπέρ της παιδείας ? τεκμηριώστε παρακαλώ.

Για να τελειώνουμε η συνάφεια δεν μπορεί να κρίνεται με τα χρόνια σπουδών ενός μεταπτυχιακού, ούτε με την πρακτική του. Ο τίτλος και η αναλογία των μαθημάτων που έχουν σχέση με ειδική εκπαίδευση ναι, αλλά μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι θέματα ΔΟΑΤΑΠ και όχι επιτροπών συνάφειας.

Εκτός αν μπέρδεψαν την συνάφεια με την επαγγελματική άδεια ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση δεν πρόκειται να κρατήσει για πολύ έτσι όπως είναι, θα γίνει ελαστικότερη στο μέλλον, το θεωρώ βέβαιο εφόσον γίνει ο κακός χαμός φυσικά.

Βγήκε και ως προς το ορθό εξαιτίας λάθος ημερομηνιών
http://xenesglosses.eu/2015/08/anakoinopoiisi-sto-ortho-synafeia-did/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 36
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.