*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 349775 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:39:51 μμ »
Χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν ουτε και να γίνω προάγγελος κακών ειδήσεων, θέλω να κάνω γνωστή μια είδηση που έχω. Μιλάω εγώ που βρίσκομαι στον πινακα προυπηρεσίας γύρω στο 3800. Σε συνομιλία που είχα με έμπιστο αιρετό να τον πω?Δεν είμαι και σίγουρη.Πάντως είναι δάσκαλος που ασχολείται και με ενημερώνει έγκυρα 4 χρόνια τώρα.Τέλοςπάντων σε συνομιλία που είχα μου είπε ότι μπορεί οι πιστώσεις να είναι παραπάνω όχι όμως για τους δασκάλους.Οι επιπλέον πιστώσεις κατανέμονται σε β/βάθμια σε ειδική αγωγή κλπ..Για να εργαστεί ακόμα και ο περσινός αριθμός δασκάλων δηλαδή 4500 πρέπει να βρεθούν και άλλες 2000 πιστώσεις.Διαφορετικά δεν θα φτάσουμε ούτε εκεί φέτος.Φέτος πήρε αρκετές πιστώσεις η β/βάθμια..Η κατανομή σύμφωνα με τον κύριο αυτόν δεν έγινε σωστά από το υπουργείο.Εκτιμήθηκαν διαφορετικά οι ανάγκες του σχολείου.Παρόλα αυτά κρατάει μια επιφύλαξη μλεχρι να δούμε και τι θα πάρουμε από ΠΔΕ που όπως λέει όμως δεν επαρκεί με τίποτα.Παρακαλώ να μην αναπαραχθεί το μνμ αυτό στο facebook κλπ γιατί σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας αφού μας διακατέχει η ίδια αγωνία αλλά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να εκτεθώ. Ευχαριστώ

Εννοείς ότι το ΠΔΕ θα πάει όλο στην Ββαθμια και την ειδική ή ότι θα πάρουμε πολύ μικρό ποσοστό των πιστώσεων, που συνολικά δεν θα καλύψει τα κενά σε δασκάλους;

Τα επίσημα κενά χωρίς τα προγράμματα ΕΣΠΑ πόσα είναι, 3.800 αν θυμάμαι καλά; Ξέρει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:41:59 μμ »
Καλησπέρα, τα κενά που έλεγαν ότι θα στείλουν πάλι οι διευθύνσεις έχουν δημοσιευθεί κάπου?

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:43:23 μμ »
Εννοείς ότι το ΠΔΕ θα πάει όλο στην Ββαθμια και την ειδική ή ότι θα πάρουμε πολύ μικρό ποσοστό των πιστώσεων, που συνολικά δεν θα καλύψει τα κενά σε δασκάλους;

Τα επίσημα κενά χωρίς τα προγράμματα ΕΣΠΑ πόσα είναι, 3.800 αν θυμάμαι καλά; Ξέρει κάποιος;
Λίγο λιγότερα από 4000, γύρω στο 3700 έλεγαν!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:47:05 μμ »
Ο κόσμος καίγεται για τις προσλήψεις κι ένας Γενικός Δντής του Διοικητικής Μεταρρύθμισης καθυστερεί να διεκπεραιώσει την έγκριση των 4000 πιστώσεων του ΠΔΕ από τις 17/9
Το υπουργείο παιδείας έστειλε το σχετικό έγγραφο στις 17/9 ,το γενικό λογιστήριο το ενέκρινε αμέσως και την ίδια μέρα το έστειλε στο Διοικητικής Μεταρρύθμισης για υπογραφή.Πέντε μέρες τώρα το ψάχνουν κι αυτός ισχυρίζεται ότι το πήρε σήμερα...τι κι αν τα σχολεία είναι κλειστά;τι κι αν διαμαρτύρεται ο κόσμος...σημασία καμία...
Όπως, πάντως, ενημερώθηκα πριν λίγο από το υπουργείο παιδείας κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάρουν την υπογραφή ως αύριο και να "τρέξουν" όλες μαζί οι πιστώσεις.
Μπράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:50:48 μμ »
Λίγο λιγότερα από 4000, γύρω στο 3700 έλεγαν!

Αν αυτά τα 3.700 είναι οργανικά κενά, σκεφτείτε ότι ανεβαίνει και άλλο ο αριθμός με τα λειτουργικά (αυτά που υποτίθεται ότι καλύπτουμε). Νομίζω ότι δεν πρέπει να συμβιβαστούμε με τίποτα λιγότερο απο αυτό το νούμερο σε πρωινά κ ολοήμερα.

Παρεμπιπτόντως ο Μπράτης δεν έχει κάνει καθόλου λόγο για την κατανομή του ΠΔΕ. Αναρωτιέμαι αν δεν γνωρίζει ή δε θέλει να στενοχωρήσει ακόμα το βασικό κοινό του.

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:56:44 μμ »
Πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 2000 από το ΠΔΕ για να αρχίσει επιτέλους η ομαλή λειτουργία των σχολείων.Όμως όπως πολύ σωστά λέει η stelma κανείς δεν μιλάει για αυτή την κατανομή. Εγώ με αυτόν που μίλησα μου είπε πως με τα τωρινά δεδομένα θα δουλέψουν το πολύ μέχρι το 4000 προυπηρεσίας..Με τα τωρινά όμως δεδομένα..

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 06:09:44 μμ »
Πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον 2000 από το ΠΔΕ για να αρχίσει επιτέλους η ομαλή λειτουργία των σχολείων.Όμως όπως πολύ σωστά λέει η stelma κανείς δεν μιλάει για αυτή την κατανομή. Εγώ με αυτόν που μίλησα μου είπε πως με τα τωρινά δεδομένα θα δουλέψουν το πολύ μέχρι το 4000 προυπηρεσίας..Με τα τωρινά όμως δεδομένα..

Αν σε αυτό το νούμερο προστεθούν τα ΖΕΠ κ τα περισσεύματα της παράλληλης (δεν θα είναι και πολλά φέτος, μεγαλώνει πολύ ο πίνακας της ειδικής) ο αριθμός θα φτάσει τις περσινές προσλήψεις.
Πίστεύω ότι ακόμη δεν έχει οριστικοποιηθεί η κατανομή του ΠΔΕ, γατί δέχονται πιέσεις από όλες τις κατευθύνσεις. Θα δείξει...
Πέρσι είχαν βρει λίγες πιστώσεις ακόμη πριν τα Χρστούγεννα, αλλά το θέμα είναι να τελειώνουμε με τα κενά μέχρι τον Οκτώβρη, τι νόημα έχει να ανακαλύπτουν πιστώσεις μέχρι τον Μάρτη κ να μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας;

Αποσυνδεδεμένος christos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι αγώνες για δωρεάν δημόσια παιδεία συνεχίζονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 06:26:44 μμ »
tinasar πως γινεται αυτος να σου λεει απο τη μια οτι για να φτασει στο 4500 οπως περσι χρειαζονται αλλες 2000 πιστωσεις και απο την αλλη με τα μεχρι στιγμης δεδομενα θα φτασει μεχρι το 4000?? δεν ταιριαζουν και πολυ αυτα τα 2

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 07:22:21 μμ »
Αν αυτά τα 3.700 είναι οργανικά κενά, σκεφτείτε ότι ανεβαίνει και άλλο ο αριθμός με τα λειτουργικά (αυτά που υποτίθεται ότι καλύπτουμε). Νομίζω ότι δεν πρέπει να συμβιβαστούμε με τίποτα λιγότερο απο αυτό το νούμερο σε πρωινά κ ολοήμερα.

Παρεμπιπτόντως ο Μπράτης δεν έχει κάνει καθόλου λόγο για την κατανομή του ΠΔΕ. Αναρωτιέμαι αν δεν γνωρίζει ή δε θέλει να στενοχωρήσει ακόμα το βασικό κοινό του.
αν δε θέλει να στενοχωρήσει το βασικό κοινό του, να κουνηθεί να διεκδικήσει τις θέσεις που πρέπει!για ποιο λόγο βρίσκεται εκεί;;για να κάνει βόλτες και να στέλνει ενημερωτικά μηνυματάκια;;;;;;;;;;;;βαρέθηκα να ακούω για τα χιλιάδες κενά και τους αναγκαίους διορισμούς και και και...όταν δεν είναι σε θέση ούτε τις μισές πιστώσεις να εξασφαλίσουν σε σχέση με πέρυσι :-X

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:12:30 μμ »
Μισό λεπτό γιατί πήραμε φόρα...η Κιάου είπε ότι από τις 7000 πιστώσεις (κρατικού και πδε) το 55 % θα πάει στην πρωτοβαθμια. Αρα μιλαμε για 3800 πιστώσεις για πρωτοβαθμια. Λοιπόν οι 1400 οι κρατικού(δασκαλοι και νηπιαγωγοί) άρα διεκδικούμε άλλες 2400. Τις οποίες θα μοιραστούμε με νηπιαγωγούς και κάποοιες ειδικότητες. ...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:19:43 μμ »
Μισό λεπτό γιατί πήραμε φόρα...η Κιάου είπε ότι από τις 7000 πιστώσεις (κρατικού και πδε) το 55 % θα πάει στην πρωτοβαθμια. Αρα μιλαμε για 3800 πιστώσεις για πρωτοβαθμια. Λοιπόν οι 1400 οι κρατικού(δασκαλοι και νηπιαγωγοί) άρα διεκδικούμε άλλες 2400. Τις οποίες θα μοιραστούμε με νηπιαγωγούς και κάποοιες ειδικότητες. ...

Έτσι είχε πει και άρα υπολογίζαμε τουλάχιστον 2000 κρατικού και ΠΔΕ συν τα ΕΣΠΑ. Ελπίζω να μην άλλαξε ο προγραμματισμός λόγω της εδικής. Αλλά τα προβλήματα εκεί θα έπρεπε να τα λύσουν με έξτρα πιστώσεις και όχι να τις υφαρπάξουν απ' όπου βρουν.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:23:50 μμ »
Μισό λεπτό γιατί πήραμε φόρα...η Κιάου είπε ότι από τις 7000 πιστώσεις (κρατικού και πδε) το 55 % θα πάει στην πρωτοβαθμια. Αρα μιλαμε για 3800 πιστώσεις για πρωτοβαθμια. Λοιπόν οι 1400 οι κρατικού(δασκαλοι και νηπιαγωγοί) άρα διεκδικούμε άλλες 2400. Τις οποίες θα μοιραστούμε με νηπιαγωγούς και κάποοιες ειδικότητες. ...

Σωστα τα λες MP, ομως ειναι πολλοι οι μνηστηρες. Ξερω τι σου λεω... τις τελευταιες ωρες γινεται ενας πραγματικος χαμος για να παρουν μεριδιο απο εκει αρκετοι...

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:03:32 μμ »
Μισό λεπτό γιατί πήραμε φόρα...η Κιάου είπε ότι από τις 7000 πιστώσεις (κρατικού και πδε) το 55 % θα πάει στην πρωτοβαθμια. Αρα μιλαμε για 3800 πιστώσεις για πρωτοβαθμια. Λοιπόν οι 1400 οι κρατικού(δασκαλοι και νηπιαγωγοί) άρα διεκδικούμε άλλες 2400. Τις οποίες θα μοιραστούμε με νηπιαγωγούς και κάποοιες ειδικότητες. ...
πρωτοβάθμια μην ξεχνάς ότι είναι και ειδική αγωγή! Πόσο μάλλον όταν μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το ΕΣΠΑ για κάποιες περιφέρειες (Αττική, Ν.Αιγαίο και μία ακόμα στη Μακεδονία, δε θυμάμαι καλά). Γι αυτά τα τμήματα ένταξης από πού θα βρουν λεφτά απ'τη στιγμή που δεν μπορεί να πάρει από το ΕΣΠΑ;

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:05:45 μμ »
Η ειδική θα είναι κυρίως εσπα. Καθε χρονο παίρνει 1250 εκπαιδευτικούς για τα ειδικά σχολεία όχι παραπάνω άρα τς λείπουν άλλες 250 πιστώσεις περίπου. Τα υπόλοιπα που λενε είναι για ειδικό βοηθητικό προσωπικό. Και μην τρελαθούμε εντελώς πόσο κάτω δηλαδή να πέσουν οι δάσκαλοι;;;;έχουμε τα περισσότερα κενά από όλους τους άλλους κλάδους και θα πάρουμε πολύ λιγότερα;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.