*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348623 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1414 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 08:03:55 μμ »
Μήπως πρέπει να οργανωθούμε κι εμείς και να αρχίσουμε να απαιτούμε τα αυτονόητα; Αν μη τι άλλο, κάλυψη όλων των οργανικών κενών μαζικά στις αρχές του Σεπτέμβρη. Οι ειδικότητες, αν παρακολουθείτε τις δημοσιεύσεις στην ομάδα "Αναπληρωτές μέσω Εσπα" του Facebook, δεν σταματούν να μας συκοφαντούν λέγοντας ότι ΚΑΚΩΣ(!!) η μεγαλύτερη μερίδα των πιστώσεων πηγαίνει στους δασκάλους! Και οι ίδιοι απαιτούν και κερδίζουν! Και δεν απαιτούμε εμείς, που αποτελούμε τον βασικό κορμό της εκπαίδευσης!
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν θεατρολόγοι, μουσικοί, εικαστικοί κ.α. που εργάζονται από τις αρχές του Οκτώβρη, ενώ εμείς και τα χιλιάδες κενά μας περιμένουμε ακόμα!!
Συγγνώμη που τα λέω έτσι αλλά έχω εκνευριστεί πολύ τον τελευταίο καιρό που διαβάζω συνέχεια τα αρνητικά σχόλιά τους για μας, ενώ ταυτόχρονα απαιτούσαν τη στήριξή μας στον αγώνα τους! Έλεγαν ότι είναι αγώνας κοινός, όμως μόνο για τα δικά τους μίλησαν μέσα στο υπουργείο!
Πρέπει κι εμείς επιτέλους να ανασκουμπωθούμε και να ξυπνήσουμε πριν να είναι αργά! Το είδαμε κι αυτό, να έχουν τα σχολεία ειδικότητες και να τους λείπει ο δάσκαλος!  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:58 »

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1415 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:49:50 πμ »
Πρέπει και οι αιρετοί όμως να μας ενημερώσουν πόσα κενά ακόμη υπάρχουν ώστε να μάθουμε κι εμείς τι δικαιούμαστε και τι να ζητήσουμε από τις νέες πιστώσεις...... 

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1416 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:59:03 πμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/ypoyrgeio-paideias-yperpsifistike-i-tropologia-fili-gia-tis-proslipseis-anapliroton
Βρέθηκαν οι νέες πιστώσεις επιτέλους... Αυτό το άρθρο μιλά και για προσλήψεις δασκάλων σε ολοήμερα...

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1417 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:24:53 πμ »
Ποτε άραγε θα γίνουν αυτές οι προσλήψεις; Μεχρι να φτάσουν στο γραφείο του υπουργού βάλτε μια εβδομάδα .. Βάλτε άλλη μια μεχρι να υπογράφουν και μετα άλλη μια μεχρι να τρέξει το σύστημα ... Καλο Νοέμβριο !!! Μετα τις 10 το βλέπω ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:58 »

Αποσυνδεδεμένος aska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1418 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:31:49 πμ »
  ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! Ευχαριστώ πολύ όλους και όλες αυτής της "παρέας" για τις πληροφορίες που μας δίνουν. Συμφωνώ ότι οι αιρετοί πρέπει να ενημερώσουν για τα κενά και για να ζητήσουμε μερίδιο από τις νέες πιστώσειςαλλά και  για να δούμε αν έχουμε κι εμείς της Κεντρικής Μακεδονίας καμιά ελπίδα για πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1419 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:38:41 πμ »
  ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! Ευχαριστώ πολύ όλους και όλες αυτής της "παρέας" για τις πληροφορίες που μας δίνουν. Συμφωνώ ότι οι αιρετοί πρέπει να ενημερώσουν για τα κενά και για να ζητήσουμε μερίδιο από τις νέες πιστώσειςαλλά και  για να δούμε αν έχουμε κι εμείς της Κεντρικής Μακεδονίας καμιά ελπίδα για πρόσληψη.

Τουλάχιστον ας μας ενημερώσει κάποιος αν πρόκειται να ανοίξει η κεντρική Μακεδονία ... Εγω ειδα στην σελίδα της πρωτοβάθμια β Θεσσαλονίκης οτι εχει κοντά στα 40 κενά δασκάλων !!! Και σε άλλες περιοχές που πήρα τηλ στις πρωτοβάθμιες Κιλκίς εχει 10 και λιγο παραπάνω μου ειπανε Χαλκιδική εχει ακομη πολλα και οι άλλες περιοχές της κεντρικής έχουνε Αλλα μεχρι 5 κενά το πολυ ..


Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1421 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:15:13 πμ »
Καλημέρα! Αυτές οι 2000 πιστώσεις που υπογράφηκαν χτες, είναι οι ίδιες με αυτές που είχαν εξασφαλισθεί (όπως έγραφαν τα ενημερωτικά site) την προηγούμενη εβδομάδα; Γιατί για τις πρώτες έκαναν λόγο για γ' φάση δασκάλων έως 30 Οκτωβρίου ενώ για τις χθεσινές ακούγονται ειδική αγωγή, ολοήμερα και κάλυψη λειτουργικών που θα προκύπτουν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1422 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:18:44 πμ »
Καλημέρα! Αυτές οι 2000 πιστώσεις που υπογράφηκαν χτες, είναι οι ίδιες με αυτές που είχαν εξασφαλισθεί (όπως έγραφαν τα ενημερωτικά site) την προηγούμενη εβδομάδα; Γιατί για τις πρώτες έκαναν λόγο για γ' φάση δασκάλων έως 30 Οκτωβρίου ενώ για τις χθεσινές ακούγονται ειδική αγωγή, ολοήμερα και κάλυψη λειτουργικών που θα προκύπτουν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς!
αυτες είναι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1423 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:21:12 πμ »
Επίσης και αυτό, το οποπιο βέβαια είναι προγενέστερο των προσλήψεων στις 13/10/2015 αλλά ο αριθμός των προσλήψεων στο νομό Χαλκιδικής ήταν πολύ μικρός για να καλυφθούν τα κενά που αναφέρονται.
http://sechal.gr/?p=1412

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1424 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:28:20 πμ »
αρα στην κ. Μακεδονία την μερίδα του λέοντος θα πάρει η Χαλκιδική .... κι εγώ δεν την δήλωσα......... λαμπρά

Αποσυνδεδεμένος aska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1425 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:40:18 πμ »
plakakaneis δε ξέρεις μπορεί να είσαι τυχερός/ ρή και να προσληφθείς στις περιοχές που έχεις επιλέξει. Εγώ από το 2011 που αποφοίτησα  δούλευα χρόνο παρά χρόνο δηλ. το 2011 και 2014 σε τάξεις ΖΕΠ εκ των οποίων τη δεύτερη χρονιά στη Χαλκιδική. Φέτος πρώτη χρονιά δήλωσα εκτός όλων των όμορων νομών της Θεσσαλονίκης που δήλωνα παλαιότερα, όλους τους νομούς από Ροδόπη έως Ιωάννινα και Λάρισα. Μακάρι να είμαι μέσα στις επόμενες φάσεις γιατί και άλλη χρονιά ανεργείας δεν "παλεύεται" όχι μόνο οικονομικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1426 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:48:32 πμ »
αρα στην κ. Μακεδονία την μερίδα του λέοντος θα πάρει η Χαλκιδική .... κι εγώ δεν την δήλωσα......... λαμπρά

Κοίταξε η αλήθεια ειναι οτι ειμαι περισσότερα απο 40 αν μπείτε στη σελίδα της πρωτπβαθμειαΣ β Θεσσαλονίκης εχει μια κατάσταση με εναπομείναντα λειτουργικά κενά και εκει λεει ακριβώς ποσα ειναι . Σκέψου όμως οτι η θεσσαλονικη παιρνει και αλλα 40 ζεπ περίπου ..

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1427 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:59:02 πμ »
Μήπως πρέπει να οργανωθούμε κι εμείς και να αρχίσουμε να απαιτούμε τα αυτονόητα; Αν μη τι άλλο, κάλυψη όλων των οργανικών κενών μαζικά στις αρχές του Σεπτέμβρη. Οι ειδικότητες, αν παρακολουθείτε τις δημοσιεύσεις στην ομάδα "Αναπληρωτές μέσω Εσπα" του Facebook, δεν σταματούν να μας συκοφαντούν λέγοντας ότι ΚΑΚΩΣ(!!) η μεγαλύτερη μερίδα των πιστώσεων πηγαίνει στους δασκάλους! Και οι ίδιοι απαιτούν και κερδίζουν! Και δεν απαιτούμε εμείς, που αποτελούμε τον βασικό κορμό της εκπαίδευσης!
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν θεατρολόγοι, μουσικοί, εικαστικοί κ.α. που εργάζονται από τις αρχές του Οκτώβρη, ενώ εμείς και τα χιλιάδες κενά μας περιμένουμε ακόμα!!
Συγγνώμη που τα λέω έτσι αλλά έχω εκνευριστεί πολύ τον τελευταίο καιρό που διαβάζω συνέχεια τα αρνητικά σχόλιά τους για μας, ενώ ταυτόχρονα απαιτούσαν τη στήριξή μας στον αγώνα τους! Έλεγαν ότι είναι αγώνας κοινός, όμως μόνο για τα δικά τους μίλησαν μέσα στο υπουργείο!
Πρέπει κι εμείς επιτέλους να ανασκουμπωθούμε και να ξυπνήσουμε πριν να είναι αργά! Το είδαμε κι αυτό, να έχουν τα σχολεία ειδικότητες και να τους λείπει ο δάσκαλος!  :o

Επιτελους καποιος που παρακολουθει τα τεκταινομενα! Ειμαι κ εγω στην ομαδα και εχω παρτηρησει αυτο που λες, ομως προσεξα επισης οτι ολη αυτη η διασπαση προερχεται απο συγκεκριμενα ατομα και το ιδιο συμβαινει και σε αυτο το forum.  Το θεμα ειναι να τα παρακολουθουμε για να μπουμε και εμεις στο παιχνιδι των διεκδικησεων. Εγω παντως θα προτεινα στην παρουσα φαση να εκμεταλλευτουμε και εμεις τη δυναμικη που διαμορφωθηκε ηδη και να διεκδικησουμε καλυψη σε ολα τα κενα και μαζικους διορισμους του χρονου για ολες τις θεσεις που καλυπτουμε τοσα χρονια. Ο κλαδος μας δεν ειναι και πολυ μαχητικος -ως γνωστον- οποτε θα μπορουσαμε οσοι ενδιαφερομαστε να ενισχυσουμε αυτο που εχει ηδη δημιουργηθει εισαγοντας και τα δικα μας αιτηματα μεσα. Αλλωστε ειναι καλυτερα να μην εμφανιζομαστε στο υπουργειο ως πολλες διαφορετικες ομαδες, αλλα γενικα ως αναπληρωτες εκπαιδευτικοι που απαιτουν επιτελους το αυτονοητο. Σε ο,τι αφορα τα αρκετα κακοβουλα σχολια που διαβαζουμε και τις επιθεσεις, εγω προσωπικα επιλεγω να τα αγνοω και σχολιαζω μονο οταν λενε ανακριβειες. Πρεπει ομως να ειμαστε και εμεις ενημερωμενοι για τα θεματα που μας απασχολουν, γιατι υπαρχουν εκπαιδευτικοι που δεν γνωριζουν τιποτα και ξαφνικα γινονται παντογνωστες. Κατα τα αλλα τα συγκεκριμενα ατομα δειχνουν εμπαθεια ακομη και σε μελη της ιδιας ειδικοτητας, οποτε ας μην το παιρνουμε και προσωπικα! Εχουμε και εμεις τετοιους στον κλαδο μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.