*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 246815 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #644 στις: Ιούλιος 01, 2016, 06:48:01 μμ »
εννοείς μετατάξεις πχ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #645 στις: Ιούλιος 01, 2016, 07:18:34 μμ »
Εγώ απλά πιστεύω ότι το σύστημα των μεταθέσεων έχει την εξής λογική: κρατάω τον κόσμο σε ομηρία και τον διαχειρίζομαι όπως εγώ θέλω. Αν αποφασίσει το υπουργείο να πάρει λιγότερους αναπληρωτές, τότε μειώνει τις αποσπάσεις. Απλό! Για να γίνουν μεταθέσεις πρέπει να γίνουν μόνιμοι διορισμοί, αλλά αυτό φαίνεται ότι τελείωσε και όχι, λόγω κρίσης, αλλά γιατί αυτό το μοντελάκι φοριέται στις χώρες που μας τις μοστράρει ο ΟΟΣΑ ως παραδείγματα (βλέπε Φινλανδία όπου το 50% των εκπαιδευτικών είναι αναπληρωτές). Τελείωσαν, παιδιά, οι μεταθέσεις, εκτός και αν... αποφασίσουμε επιτέλους ότι θέλουμε ένα άλλο σχολείο και ένα άλλο μέλλον για εμάς και τις οικογένειές μας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #646 στις: Ιούλιος 01, 2016, 07:38:14 μμ »
εννοείς μετατάξεις πχ;

Οχι.
Εννοώ να λέει παραμεθόριο σημαίνει διορισμό και 10 χρόνια (ή λιγότερο) να υπηρετήσεις εκεί. Ούτε αποσπάσεις ούτε μεταθέσεις ούτε μετατάξεις.
Μπορεί να δώσει και επίδομα παραμεθορίου πολύ πιο σοβαρό από το τωρινό.
Και αν θέλει ας βάλει και εντοπιότητα.
Επειδή όμως φαντάζομαι δεν το θέλουμε αυτό οι εκπαιδευτικοί οι ίδιοι θα συνεχίζεται το τωρινό σύστημα.
Κάθε χρόνο φωνάζουμε κάνουμε δείχνουμε. Το θέμα όμως δεν είναι ούτε οι πολιτικοί ούτε και οι συνδικαλιστές.
Είναι ότι ξέρουν με ποιους έχουν να κάνουν και φέρονται ανάλογα.
Ξέρω θα μου πείτε μεμονωμένα ότι εγώ δεν είμαι έτσι, εγώ έχω ανάγκη κ.τ.λ. και ρωτώ ΟΛΟΙ; Όλοι που διορίζονται κάπου και από τον πρώτο χρόνο κοιτάνε πως θα φύγουν έχουν ανάγκη;
Οταν απαντήσουμε τίμια σε αυτή την ερώτηση συνολικά ως κλάδος και όταν αποφασίσουμε να αφήσουμε συνολικά ως κλάδος την εξυπηρέτηση του εαυτού μας στην άκρη για το συνολικό όφελος τότε μπορεί και αυτοί που βρίζουμε να μας πάρουν σοβαρά. Το θέλουμε όμως; Προσωπικά αμφιβάλλω.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #647 στις: Ιούλιος 01, 2016, 08:20:23 μμ »
Ο μεσος όρος ηλικιας διορισμου είναι μεγάλος οπότε σχεδον όλοι οταν διοριζονται εχουν ήδη φτιάξει τη ζωη τους κ έχουν υποχρεωσεις,αυτό είναι γεγονός κ δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:32 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #648 στις: Ιούλιος 01, 2016, 08:24:39 μμ »
Ο μεσος όρος ηλικιας διορισμου είναι μεγάλος οπότε σχεδον όλοι οταν διοριζονται εχουν ήδη φτιάξει τη ζωη τους κ έχουν υποχρεωσεις,αυτό είναι γεγονός κ δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε!

Στο υπόλοιπο Δημόσιο δηλαδή διορίζονται μικροί ή δεν έχουν φτιάξει τη ζωή τους;
Η' μήπως σε κάποιες ειδικότητες που διορίζονταν μικροί και ήταν και άγαμοι δεν ίσχυε το να βρω γνωστό να πάρω απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #649 στις: Ιούλιος 01, 2016, 09:34:07 μμ »
Μια χαρά την είπες την λύση guest, να υπάρχουν όροι να μείνεις π.χ. δεκαετία,  εντοπιότητα. Πρέπει η μετάθεση και η απόσπαση να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #650 στις: Ιούλιος 01, 2016, 10:38:16 μμ »
Μόλις τώρα πληροφορήθηκα από ανακοίνωση των αιρετών του ΠΥΣΔΕ Πειραιά ότι ζητήθηκαν 15 φιλόλογοι και δεν πήρε μετάθεση κανείς!  :o Το ίδιο έγινε και με άλλες ειδικότητες, τουλάχιστον για την α΄ και β΄ Πειραιά!  Με ποια λογική γίνονται οι μεταθέσεις, θα δώσουν απάντηση; Και με ποια λογική και εμείς, βρε συνάδελφοι, πάμε και εκλέγουμε αιρετούς και συνδικαλιστές στην ΟΛΜΕ που καλύπτουν τις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες; Έλεος!!!!!!!! Υπάρχουν εγκλωβισμένοι άνθρωποι στα νησιά με οικογένειες και μισθούς πείνας που δεν μπορούν να έρθουν σπίτι τους, ενώ υπάρχουν θέσεις και πρέπει να κρέμονται ένα καλοκαίρι από την ελπίδα της απόσπασης. Πότε θα πάψουμε να τα δεχόμαστε όλα αυτά ως φυσικά και αναμενόμενα και θα τους πάρει ο διάολος; Πότε;
++++++++++++++++++++++++++++++++++ >:(

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #651 στις: Ιούλιος 01, 2016, 11:45:13 μμ »
Στο υπόλοιπο Δημόσιο δηλαδή διορίζονται μικροί ή δεν έχουν φτιάξει τη ζωή τους;
Η' μήπως σε κάποιες ειδικότητες που διορίζονταν μικροί και ήταν και άγαμοι δεν ίσχυε το να βρω γνωστό να πάρω απόσπαση;
Στο υπόλοιπο δημόσιο η πληθώρα των υπηρεσιών βρίσκεται κυρίως στις πρωτεύουσες των νομών καθώς και σε κάποιες άλλες πόλεις - κωμοπόλεις. Στην εκπαίδευση υπάρχει μεγαλύτερος διασκορπισμός σχολείων σε κωμοπόλεις - κεφαλοχώρια - νησιά (κυρίως σε Γυμνάσια της Β/θμιας) και ακόμη πιο διασκορπισμένα είναι τα Δημοτικά που βρίσκονται και σε πιο μικρά χωριά.
Επίσης σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου που βρίσκονται σε μικρά επαρχιακά μέρη οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι ντόπιοι, κάτι που δεν συμβαίνει σε τόσο μεγάλο βαθμό στην εκπαίδευση.
 Σε "χειρότερη μοίρα" είναι οι ένστολοι, λόγω ιδιαιτεροτήτων των υπηρεσιών τους, κάτι βέβαια που γνωρίζουν και οι ίδιοι εκ των προτέρων.
  

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #652 στις: Ιούλιος 02, 2016, 12:02:38 πμ »
Στο υπόλοιπο δημόσιο η πληθώρα των υπηρεσιών βρίσκεται κυρίως στις πρωτεύουσες των νομών καθώς και σε κάποιες άλλες πόλεις - κωμοπόλεις. Στην εκπαίδευση υπάρχει μεγαλύτερος διασκορπισμός σχολείων σε κωμοπόλεις - κεφαλοχώρια - νησιά (κυρίως σε Γυμνάσια της Β/θμιας) και ακόμη πιο διασκορπισμένα είναι τα Δημοτικά που βρίσκονται και σε πιο μικρά χωριά.
Επίσης σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου που βρίσκονται σε μικρά επαρχιακά μέρη οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι ντόπιοι, κάτι που δεν συμβαίνει σε τόσο μεγάλο βαθμό στην εκπαίδευση.
 Σε "χειρότερη μοίρα" είναι οι ένστολοι, λόγω ιδιαιτεροτήτων των υπηρεσιών τους, κάτι βέβαια που γνωρίζουν και οι ίδιοι εκ των προτέρων.

στο υπόλοιπο δημόσιο ο πολίτης όταν θα βρεθεί με ένα Δ.Υ. θα είναι μια στιγμή για εκείνον.... στην εκπαίδευση ο μαθητής πρέπει να έχει σταθερό εκπαιδευτικό και όχι περιφερόμενο θίασο

Θες να δουλέψεις εκπαιδευτικός; τότε να δηλώσεις την περιοχή που θα μείνεις για χρόνια, δεν θες; να πάει ο επόμενος που θέλει και δεσμεύεται να προσφέρει στον τόπο και στα παιδιά. Απλά είναι τα πράγματα άλλο αν δεν μας συμφέρουν.


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #653 στις: Ιούλιος 02, 2016, 02:19:56 πμ »
 @ kinegiros συμφωνώ με την άποψή σου, παρόλα αυτά δεν αναιρείται το γεγονός οτι η γεωγραφική κατανομή των σχολείων είναι "δυσμενέστερη" για τους εκπ/κούς σε σχέση με την κατανομή των άλλων υπηρεσιών μέσα στη χώρα.
  

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #654 στις: Ιούλιος 02, 2016, 04:18:26 πμ »
Μερικοί αδικούνται. Θα έπρεπε να είναι πρωτοκλασάτα στελέχη της διοίκησης.

 

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #655 στις: Ιούλιος 02, 2016, 08:30:18 πμ »
Μήπως πρέπει, με αυτά που γράφετε, να ζητήσω και συγγνώμη από το υπουργείο που μετά από 8 χρόνια θέλω να έρθω στο σπίτι μου και να ξέρω από Σεπτέμβρη που θα βρίσκομαι; Συγγνώμη κιόλας, αλλά όσοι φωνάζουμε για τις μεταθέσεις έχουμε κάνει στην επαρχία (και στα νησιά μας και στις στεριές μας). Τρεις χρονιές που δεν ήμουν στην επαρχία, πήρα απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ (με μόρια). Τι κουραφέξαλα είναι αυτά που λέτε ότι δεν έχουμε υπηρετήσει κτλ. Αυτός που είναι βύσμα, δεν αγωνιά για μεταθέσεις, γιατί βολεύεται με αποσπάσεις σε φορείς και γραφεία. Μη λέμε και ό,τι θέλουμε. Φταίμε εμείς, γιατί αντί να δίνονται μεταθέσεις δίνονται στη θέση τους αποσπάσεις; Πόσο θέλει για να καταλάβουμε ότι είναι θέμα τακτικής; Στο κάτω-κάτω, ας μου δώσουν αξιοπρεπή μισθό και πάω να εγκατασταθώ στην επαρχία, αλλά με οικογένεια, δάνειο στεγαστικό και 800 ευρώ δεν μπορώ να μείνω στην επαρχία άλλο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #656 στις: Ιούλιος 02, 2016, 09:52:32 πμ »
Μήπως πρέπει, με αυτά που γράφετε, να ζητήσω και συγγνώμη από το υπουργείο που μετά από 8 χρόνια θέλω να έρθω στο σπίτι μου και να ξέρω από Σεπτέμβρη που θα βρίσκομαι; Συγγνώμη κιόλας, αλλά όσοι φωνάζουμε για τις μεταθέσεις έχουμε κάνει στην επαρχία (και στα νησιά μας και στις στεριές μας). Τρεις χρονιές που δεν ήμουν στην επαρχία, πήρα απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ (με μόρια). Τι κουραφέξαλα είναι αυτά που λέτε ότι δεν έχουμε υπηρετήσει κτλ. Αυτός που είναι βύσμα, δεν αγωνιά για μεταθέσεις, γιατί βολεύεται με αποσπάσεις σε φορείς και γραφεία. Μη λέμε και ό,τι θέλουμε. Φταίμε εμείς, γιατί αντί να δίνονται μεταθέσεις δίνονται στη θέση τους αποσπάσεις; Πόσο θέλει για να καταλάβουμε ότι είναι θέμα τακτικής; Στο κάτω-κάτω, ας μου δώσουν αξιοπρεπή μισθό και πάω να εγκατασταθώ στην επαρχία, αλλά με οικογένεια, δάνειο στεγαστικό και 800 ευρώ δεν μπορώ να μείνω στην επαρχία άλλο.
Δυστυχώς, δεν καταλαβαίνουν όλοι τα προβλήματα των εκπαιδευτικών που υπηρετούν για χρόνια μακριά από οικογένειες, άρρωστους ή ανήμπορους γονείς, συντηρούν στην ουσία δύο σπίτια, ξοδεύουν τεράστια ποσά σε μετακινήσεις  κτλ, κτλ.
Όσοι λένε ανοησίες, χωρίς να σέβονται ανάλογα προβλήματα, εκτίθενται ανεπανόρθωτα και απλώς γελοιοποιούνται στα μάτια των υπολοίπων.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #657 στις: Ιούλιος 02, 2016, 10:39:31 πμ »
Είτε μεγάλο αστικό κέντρο είτε μικρό αν είσαι μακριά από τον τόπο συφερόντων σου εισαι μακριά. Στο υπόλοιπο Δημόσιο ισχύουν άλλοι κανόνες που και εκεί αλλάζουν (βλέπε από 5ετη σε 7 ετη προυπηρεσία, διαφορετική μοριοδότηση πτυχίων από *100 σε *110). Όμως οι κανόνες του παιχνιδιού είναι αποδεκτοί σε όσους κάνουν τα χαρτιά τους

Κάποιοι καλά θα κάνετε πριν το παίξετε έξυπνοι και μιλήσετε για ανοησίες των άλλων να διαβάσετε προσεκτικά τι γράφουν οι άλλοι.
Για να χαρακτηρίσετε τους άλλους ανόητους πρέπει να θεωρείτε τον εαυτό σας υπερβολικά έξυπνο. Αλήθεια με ποια κριτήρια; Σταματήστε να μειώνετε με χαρακτηρισμούς τους άλλους που δεν συμφωνούν μαζί σας διότι αυτό τουλάχιστον δείχνει έλλειψη σεβασμού του συνομιλητή και έλλειψη παιδείας στην αποδοχή της αντίθετης αάποψης
Αφού λοιπόν εμείς λέμε ανοησίες και εσείς εξυπνάδες απλά αναφέρω ότι μίλησα για ένα συστημα διορισμών που θα μπορούσε να ισχύσει από τις επόμενες προσλήψεις (εξαιρούνται οι οφειλόμενες). Με γνωστά τα δεδομένα του τρόπου διορισμού και των χρημάτων των νέων διοριστέων.

Το συμπέρασμα όμως είναι ένα. Το ότι δεν συμφωνούμε οι μεν με τους δε εδώ και όλοι έχουμε άποψη δείχνει ένα και το αυτό. Αφού δεν συμφωνούμε με τα ισχύοντα και δεν έχουμε να προτείνουμε κάτι που να θέλουμε να ισχύσει για όλους τότε καλά μας κάνουν.

Για μένα κλείνει το παρόν θέμα και πάμε στο επόμενο που θα ανοίξει και λέγεται αποσπάσεις 2016. Κάθε χρόνο εξάλλου το ίδιο παιχνίδι παίζεται. Αν πάρουμε μετάθεση ή απόσπαση όλα καλά. Κατά τα άλλα όλα άδικα. 

 Sorry παίδες αλλά επειδή έχω δουλέψει σε σοβαρές εταιρίες έξω όπως έχω και γνωστούς που δουλεύουν σε άλλους τομείς, σε όλες τις εργασίες το παιχνίδι το παίζει ο εργοδότης. Αν σου αρέσει παίζεις αν όχι φεύγεις. Ξέρουμε όλοι που διοριστήκαμε και που βάλαμε να πάμε. Ξέρουμε όλοι ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μείνουμε αιώνια εκεί που πρωτοπήγαμε. Αν δεν μας αρέσει αυτό προσπαθούμε να αλλάξουμε τους κανόνες του παιχνιδιού, αν και εφόσον μπορούμε. Κάθε φορά όμως που τα τελευταία χρόνια κάποιοι επιχείρησαν να τους αλλάξουν απλά τα έκαναν χειρότερα.

ΥΓ. Για την ιστορία πάντως υπάρχουν ήδη ειδικότητες που έκλεισαν 10 χρόνια σε παραμεθόριο και όπως πάει θα κλείσουν άλλα 10 χρόνια. Και για την ιστορία επειδή ακριβώς δεν το ήξεραν γιατί δεν ήταν ξεκάθαρο όταν διορίστηκαν ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΥΣΜΑ  ή δεν ανήκουν σε ειδικότητες που παίρνουν αποσπάσεις με το τσουβάλι είτε έφυγαν είτε πήραν άνευ αποδοχών...Αρα όσο αποδέχόμαστε το τωρινό σύστημα και δεν  προτείνουμε κάτι καλύτερο θα δεχόμαστε πολύ χειρότερα από τις παραπάνω προτάσεις κάποιων "ανόητων"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 12:22:48 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160914
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.