*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 246741 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #700 στις: Ιούλιος 03, 2016, 04:49:38 μμ »
Εννοω εγινε δικαστικος αγωνας,κατι πρεπει να αλλαξει και στις μεταθεσεις,δεν νομιζεις;

Και βέβαια!  Αυτό ακριβώς λέμε εδώ και 2 ημέρες ότι κάτι πρέπει να γίνει και να μη δεχόμαστε παθητικά αυτή την κατάσταση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:01 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #701 στις: Ιούλιος 03, 2016, 04:56:51 μμ »
Εσύ, δηλαδή, δεν είσαι εκπαιδευτικός, γιατί νόμιζα ότι είσαι. Δεν ξέρω, αλλά σ' ένα εκπαιδευτικό φόρουμ μπαίνουν και συνομιλούν εκπαιδευτικοί. Και κάτι τελευταίο. Αυτοί που έχουν διαφορετική αντίληψη από εσένα δεν είναι βολεψάκηδες, αλλά άνθρωποι που τα διαβάσματά τους και εμπειρίες τους, τους κάνουν να σκέφτονται διαφορετικά από εσένα. Συγκεκριμένα, εγώ πριν διοριστώ (με ΑΣΕΠ) πέρασα απ' όλα τ' ασφαλιστικά ταμεία. Αυτό σημαίνει ότι έκανα πολλές δουλειές μέχρι στα 29 μου που διορίστηκα. Μέχρι και ΤΕΒΕ είχα. Άρα, νομίζω ότι γνωρίζω αρκετά καλά την πιάτσα.  Ως φοιτήτρια επίσης δούλευα. Γιατί είμαι βολεψάκιας και σε γύαλινο πύργο; Το ίδιο φαντάζομαι ότι έκαναν και πολλοί συνάδελφοι από δω μέσα τους οποίους χαρακτηρίζεις έτσι.  Τέλος, να σου αναφέρω μία φράση σου, για να δεις ότι δεν ξεκινάει η σκέψη μας από την ίδια βάση. Είπες παραπάνω το εξής:

 "Και επαναλαμβάνω το Δημόσιο δεν ανήκει στους Δ.Υ. αλλά σε όλους τους Ελληνες φορολογούμενους. Οπως εκείνοι δουλεύουν και δεν παίρνει η δουλειά τους άλλον για να δουλεύουν αυτοί απέναντι από το σπίτι τους και να πηγαίνουν με τα πόδια έτσι σιγά σιγά οφείλουμε να προσαρμοστούμε και εμείς."

Γιατί η προσαρμογή όπως λες πρέπει να γίνεται επί τα χείρω και όχι επί τα βελτίω;  ;)

Το αν είμαι ή όχι εκπαιδευτικός το αφήνω στην κρίση σου.
Δεν είπα ότι δεν δούλεψες. Και δεν είπα ότι είναι όλοι βολεψάκηδες. Δεν μπορώ να κρίνω κάποιον χωρίς να τον έχω ζήσει. Απλά από τα λεγόμενα ορισμένων διαπιστώνω ότι πολύ απλά δεν ξέρουν πως έχει διαμορφωθεί το οικονομικά σύστημα στον 21ο αιώνα (εξού και ο γυάλινος πύργος). Δεν έχουν καταλάβει ότι δεν μπορεί να αντέξει τόσους στην εκπαίδευση, τόσους στην υγεία τόσους γενικά στο Δημόσιο. Οσο στην Ελλάδα το χρήμα κυκλοφορούσε είμασταν πληθωρικοί παντού. Οταν όλοι ζορίζονται θα ζοριστεί και πολύ άσχημα η εκπαίδευση. Δεν είναι η εκπαίδευση εκτός κοινωνίας, εκτός χώρας, εκτός Ε.Ε. Οφείλεις να σεβαστείς κάποιους κανόνες που εσύ ο ίδιος τους κάλεσες να έρθουν και τους υπόγραψες. Ολοι θέλουμε να βγούμε από τα μνημόνια, όλοι δεν γουστάρουμε την υφιστάμενη κατάσταση αλλά δυστυχώς το Δημόσιο δεν παράγει εννοώ στο κομμάτι που μπορεί να αυξήσει το ΑΕΠ για να βγούμε από το τέλμα και να στείλουμε όλους τους ξενόφερτους από εκεί που ήρθαν. Καλώς ή κακώς αυτό θα γίνει με επενδύσεις και με δουλειές στον ιδιωτικό τομέα. Οταν έχεις 1.500.000 ανέργους οι μισθοί και οι συντάξεις παντού θα συμπιεστούν. Οταν η ανεργία θα μειωθεί και η προσφορά εργατικού δυναμικού θα υπολείπεται της ζήτησης τότε θα δοθούν αυξήσεις. Μου είπες για έξω αν είναι καλύτερα. Ναι σε κάποιες χώρες ναι. Δυστυχώς το άλλο μοντέλο που υποστηρίζεις δεν άντεξε. Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη αποδείχθηκαν χειρότεροι εκμεταλλευτές και ισοπεδοτικοί με αποτέλεσμα να γίνει επανάσταση. Σε όλα τα κράτη εκτός της Β. Κορέας, όπου εκεί αν γράψω για τον δικό τους Αλέξη, τότε δεν θα συνέχιζα να γράφω εδώ.

Βλέπεις λοιπόν ότι αυτό που προσπαθώ να σου πω ότι ότι αν δεν έχεις ανάπτυξη και έχεις ύφεση κάθε χρόνο οι ίδιοι θα μοιράζονται λιγότερη πίτα. Αν δεν πετύχουμε τα έσοδα γιατί κάποιοι έχουν να πληρώσουν αλλά το παίζουν πάπιες τότε ο κόφτης θα μπει στους ειλικρινά φορολογούμενους. Θα θελα να έχω εναλλακτική. Αλλά όχι αυτή του Βαρουφάκη που δεν την πίστευε ο ίδιος και τελικά δεν μπήκε καν στη Βουλή. Και δεν τον έφαγαν τα ΜΜΕ αλλά αυτό που έζησε ο κόσμος και το υπερεγω του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 05:02:44 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #702 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:09:33 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι αυτό που έγινε φέτος στις μεταθέσεις πρέπει να μα ξυπνήσει όλους από το λήθαργο στον οποίο βρισκόμαστε.
Η διαδικασία των υπηρεσιακών μεταβολών μας έχει καταντήσει πλέον μία αστεία υπόθεση.
Ο κάθε "καρπερός" που από το 2004 μέχρι το 2009 διοριζότανε από το παράθυρο και που με κόπο και προσφυγές στην δικαιοσύνη κάποιοι συνάδελφοι κατάφεραν να τους τα κόψουν αυτά τα προνόμια, κατάφερε πάλι να μετατίθεται μόνο αυτός , άντε και κανένας που έχει πραγματικό πολύ μεγάλη ανάγκη.
Τι θα γίνει με τους ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ρε συνάδελφοι , γιατί να μετατίθενται κατά προτεραιότητα ?
Γιατί τα 4 παιδιά να έχουν μεγαλύτερη αξία από τα 3 ή τα 2 .
Γράφει πουθενά στο Σύνταγμα της Ελλάδος , ότι οι καρπεροί είναι πιό ίσοι απο τους άλλους Έλληνες.
Οι συνάδελφοι που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά θα πρέπει να τους έχουμε εξορισμένους και υποψήφιος διαζευγμένους εφ όρου ζωής .
Ας κάνουμε κάτι να σταματήσουμε αυτό το πελατειακό σύστημα που μας ξανά έχει κατσικωθεί στο κεφάλι.
ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ (13 χρόνια μακριά από το σπίτι μου).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #703 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:12:40 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι αυτό που έγινε φέτος στις μεταθέσεις πρέπει να μα ξυπνήσει όλους από το λήθαργο στον οποίο βρισκόμαστε.
Η διαδικασία των υπηρεσιακών μεταβολών μας έχει καταντήσει πλέον μία αστεία υπόθεση.
Ο κάθε "καρπερός" που από το 2004 μέχρι το 2009 διοριζότανε από το παράθυρο και που με κόπο και προσφυγές στην δικαιοσύνη κάποιοι συνάδελφοι κατάφεραν να τους τα κόψουν αυτά τα προνόμια, κατάφερε πάλι να μετατίθεται μόνο αυτός , άντε και κανένας που έχει πραγματικό πολύ μεγάλη ανάγκη.
Τι θα γίνει με τους ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ρε συνάδελφοι , γιατί να μετατίθενται κατά προτεραιότητα ?
Γιατί τα 4 παιδιά να έχουν μεγαλύτερη αξία από τα 3 ή τα 2 .
Γράφει πουθενά στο Σύνταγμα της Ελλάδος , ότι οι καρπεροί είναι πιό ίσοι απο τους άλλους Έλληνες.
Οι συνάδελφοι που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά θα πρέπει να τους έχουμε εξορισμένους και υποψήφιος διαζευγμένους εφ όρου ζωής .
Ας κάνουμε κάτι να σταματήσουμε αυτό το πελατειακό σύστημα που μας ξανά έχει κατσικωθεί στο κεφάλι.
ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ (13 χρόνια μακριά από το σπίτι μου).

Φίλε/η συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να μην γελάσω με το καρπερός.
Το πρόβλημα δεν είναι το 4τεκνος. 4τεκνος είναι και αυτός που τα βγάζει ζόρικα πέρα 4τεκνη είναι και η Μενέγω....και ναι αν την είχα παντρευτεί θα ήμουν σπίτι μου όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:01 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #704 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:22:12 μμ »
Αν μου επιτρέπεις.
Ο διορισμός σας έγινε για να βολέψουν τρύπες.
Κάποιοι που έχετε γνωριμίες θα πάρετε διορισμούς φιλετάκια (παραμεθώριος και διπλασιασμοί μορίων)
Κάποιοι θα σας βολέψουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ 2-3 μόρια το πολύ.
Η έλλειψη μεταθέσεων και η κατοπινή "πιθανή" μείωση αποσπάσεων τους εξυπηρετεί μια χαρά στον τωρινό διορισμό σας.
Τίποτα δεν άλλαξε λοιπόν στο Δημόσιο με τον διορισμό σας. απλά εκεί που έπαιρνε αναπληρωτές θα πάρει μόνιμους.
Αν πας όμως να χαλάσεις το παιχνίδι με μεταθέσεις και αποσπάσεις θα σου αλλάξουν τα φώτα...Ετσι δουλεύουν χρόνια και μάλιστα αγκαλίτσα "όλοι" που τη μια εδώ πανηγυρίζουν και την άλλη κλαίνε για τα μάτια του κόσμου και για τις καρέκλες.
Ειναι καλυτερο για πραγματα που δεν γνωριζουμε να μην εκφερουμε αποψη ωσαν να τα γνωριζουμε.Ο διορισμος μας γινεται υπο το βαρος δικαστικων αποφασεων στις οποιες πρεπει να συμμορφωθουν μεσα σε δεδομενο χρονικο διαστημα.Εμεις δεν ειμαστε βυσματα για να εχουμε γνωριμιες,εμας μας διελυσε το συστημα και εμεις του το ανταποδωσαμε δεοντως.Αυτοι χορευουν στο ταψι οχι εμεις.Οσο για τα 2-3 μορια που λες το πολυ,ασε καλυτερα.7 χρονια αναδρομικοτητα ειναι αυτα
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #705 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:22:32 μμ »
1. Guest, εσύ είπες "εσείς οι εκπαιδευτικοί". Θεωρούσα ότι η αντιπαράθεση γινόταν με εκπαιδευτικό, ώσπου εσύ διαφοροποιήθηκες.

2. Δηλαδή, χώρες που έχουν μεγαλύτερο ΑΕΠ από εμάς δε χρωστάνε; Για δείξε μου μία χώρα στον κόσμο που δεν έχει χρέος. Ποια ακριβώς είναι αυτή; Αυτό το κράτος άρχισε να χρωστάει πριν ακόμα γίνει κράτος το ξέρεις; Το μόνο κομμάτι που ανήκει στους λαούς είναι το χρέος τους έλεγε ένας σοφός. Μήπως αυτά που χρωστάμε (υποτίθεται) βρίσκονται σε τράπεζες ελβετικές και εξωτικές οφ σορ; Εγώ γιατί πρέπει να τα πληρώσω;

3. Εγώ, για την ακρίβεια δεν υπέγραψα τίποτα (ούτε κανόνες ούτε συμφωνίες) και όταν λέω εγώ εννοώ ο λαός.

4. Και στην Ινδία έχουν επενδύσεις, αλλά ο λαός πεινάει. Αν πρέπει να με ισοπεδώσουν για να έρθουν να επενδύσουν στ' αποκαΐδια  μας να μην έρθουν καλύτερα, να πάνε αλλού.

5. Εγώ δεν υποστήριξα κάποιο μοντέλο, εγώ μίλησα για αξιοπρέπεια στη δουλειά και στη ζωή μας. Αν την αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα τα ταυτίζεις με το σοσιαλισμό, τότε αυτό είναι τιμή για τους κομμουνιστές. Δικά σου λόγια είναι, πάντως!

6. Στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες δεν έγινε καμία επανάσταση πάντως. Εσύ που είδες ή διάβασες κάτι τέτοιο. Κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό, γιατί δεν ισχύει. Επίσης, στη Βόρεια Κορέα δεν έχουν σοσιαλισμό. Με συγχωρείς, αλλά αυτά τα λένε στο Σκάι και ο Άδωνις. Οι ίδιοι οι κομμουνιστές εδώ στην Ελλάδα λένε το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.

7. Κατάλαβε ότι πέρα από το κέρδος υπάρχουν και οι ανάγκες των ανθρώπων. Ας πούμε θ' αφήσεις τον κόσμο αμόρφωτο ή άρρωστο ή χωρίς συγκοινωνία, γιατί αυτό λένε τα νούμερα; Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αυτό είναι παράλογο και απάνθρωπο. Εγώ δουλεύω για να ικανοποιώ τις ανάγκες μου. Έχω εκχωρήσει κάποιες από τις ελευθερίες μου στο κράτος, που έλεγε και ο μακαρίτης το Ρουσσώ για να μου ανταποδίδει κάτι. Δεν τους εκχώρησα ελευθερίες και την εργασία μου για να επιδοτεί εφοπλιστές και τραπεζίτες και να λέει στον καρκινοπαθή ψόφα ή για να λέει στο παιδί μου στιβάξου με άλλα 27 και περίμενε δάσκαλο το Νοέμβρη.




Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #706 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:27:46 μμ »
Ειναι καλυτερο για πραγματα που δεν γνωριζουμε να μην εκφερουμε αποψη ωσαν να τα γνωριζουμε.Ο διορισμος μας γινεται υπο το βαρος δικαστικων αποφασεων στις οποιες πρεπει να συμμορφωθουν μεσα σε δεδομενο χρονικο διαστημα.Εμεις δεν ειμαστε βυσματα για να εχουμε γνωριμιες,εμας μας διελυσε το συστημα και εμεις του το ανταποδωσαμε δεοντως.Αυτοι χορευουν στο ταψι οχι εμεις.Οσο για τα 2-3 μορια που λες το πολυ,ασε καλυτερα.7 χρονια αναδρομικοτητα ειναι αυτα

2-3 μόρια την χρονιά είπα 21+2,5 *7 = 38,5 σύνολο. Αν τα θεωρείς πολλά για ορισμένες ειδικότητες οκ.
Οσο για το αν δεν έχετε βύσματα ανάμεσα σας...και εγώ αναρωτιόμουν όταν διορίστηκα γιατί πήρε τόσους...μετά κατάλαβα όταν ανακάλυψα τα σόγια...άσε που εδώ γίναν και θα γίνουν μετατάξεις επί μετατάξεων για συζύγους...βλέπεις όταν είσαι μέσα σιγά σιγά καταλαβαίνεις τι παίζει...αρκει να θες να τα δεις...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #707 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:33:24 μμ »
Ευτυχως ανηκω στην ειδικοτητα ΠΕ05.Αυτο και μονο για τις τοποθετησεις και τα μορια τα λεει ολα!
Δεν μπορω να συζητησω ετσι.Αν πιστευεις οτι μεσα στους διοριστεους του 2008 υπαρχουν βυσματα,οναμασε τα!Αλλιως κι εγω μπορω να λεω πολλα απο αυτα που γνωριζω,με στοιχεια βεβαιως!Κι εγω αναρρωτιεμαι για πολλα στα οποια δεν θα μεινω απαθης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 05:35:09 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #708 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:50:51 μμ »
1. Guest, εσύ είπες "εσείς οι εκπαιδευτικοί". Θεωρούσα ότι η αντιπαράθεση γινόταν με εκπαιδευτικό, ώσπου εσύ διαφοροποιήθηκες. Εννοούσα τους "επαναστατες" που σκούζουν όταν δεν βολεύονται

2. Δηλαδή, χώρες που έχουν μεγαλύτερο ΑΕΠ από εμάς δε χρωστάνε; Οσο εμείς; όχι, μόνο η Ιαπωνία που εξυπηρετείται με εσωτερικό δανεισμό. Το θέμα δεν είναι πόσα χρωστάς είναι πόσο αξιόπιστος είσαι ότι θα τα πάρει ο άλλος πίσω. Οσο αναξιόπιστος τόσο ανεβαίνει το επιτόκιο. Το πρόβλημα της ελλάδας ήταν όταν δεν έβρισκε εξω να πάρει ή έβρισκε με 20% οπότε καταλαβαίνεις Για δείξε μου μία χώρα στον κόσμο που δεν έχει χρέος. Ποια ακριβώς είναι αυτή; Αυτό το κράτος άρχισε να χρωστάει πριν ακόμα γίνει κράτος το ξέρεις; Το θέμα δεν είναι τόσο το χρέος όσο που τα δίνεις τα λεφτά. Και η Γερμανία έγινε το 40 οικόπεδο. Και η Γερμανία με τον Σρέντερ επί 10 χρόνια πάγωσε τα πάντα από μισθούς. Αυτά τα ξέρουμε εδώ στην Ελλάδα; Το μόνο κομμάτι που ανήκει στους λαούς είναι το χρέος τους έλεγε ένας σοφός. Μήπως αυτά που χρωστάμε (υποτίθεται) βρίσκονται σε τράπεζες ελβετικές και εξωτικές οφ σορ; Εγώ γιατί πρέπει να τα πληρώσω; Αυτά που έχουμε δανειστεί είναι πολλές φορές αναχρηματοδοτήσεις παλιών δανείων + ανακεφαλαιοποιήσεις τόκων. Πάμε λοιπόν να δούμε 100+ κόκκινα δάνεια, 80+ εφορια, περίπου 5+ ασφαλιστικά ταμεία, περίπου 3-4+ ΔΕΗ. Ολα αυτά τα πήραν οι μεγαλοκαρχαρίες; Επίσης πλέον δεν υπάρχει μεγαλοκαπιταλιστής, υπάρχουν μέτοχοι αρα τα συγκεκριμένα λεφτά δνε τα παίρνεις πίσω με την καμία...όχι η Ελλάδα αλλά καμία χώρα...το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συναγωνιστείς τις άλλες χώρες στο να έρθουν κυρίως πολυεθνικές εταιρίες και να προσφέρουν μισθούς, εταιρίες που όταν μπήκαν μέσα τα φιλαράκια της Γερμανίας από το πρώην ανατολικό μπλοκ σου γύρισαν την πλάτη γιατί αυτό που τους νοιάζει είναι κυρίως σταθερό πολιτικό και οικονομικό περιβάλλον. Αυτοί που επενδύουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με αυτά που τους άνει η εκάστοτε κυβέρνηση είναι απλοί απατεώνες. Οταν είναι να δώσει ο άλλος 50% στο κράτος να είσαι σίγουρη ότι θα κλέψει άλλο ένα 100% άσε που θα εκβιάζει με τους εργαζόμενους. Αρα λοιπόν με την πολιτική σου επιλέγεις ποιους θα φέρεις.

3. Εγώ, για την ακρίβεια δεν υπέγραψα τίποτα (ούτε κανόνες ούτε συμφωνίες) και όταν λέω εγώ εννοώ ο λαός. πολλάκις ψήφισες ως λαόςπαραμονή στο ευρώ πάση θυσία ακόμα και το δημοψήφισμα ήταν αν θέλετε τα μέτρα αυτα...και φυσικά όλοι είπαν όχι αυτό που δεν τους είπαν είναι ποια μέτρα δεν θέλετε αντί αυτών...εδώ μια παρένθεση μέχρι τώρα είχα τους Ελληνες αλλού για αλλού τώρα βέβαια συγκρινόμαστε με τους Εγγλέζους, είμαστε και τυχεροί βλέπεις...αυτά που δνε κάνουμε εμείς τα κάνουν άλλοι...

4. Και στην Ινδία έχουν επενδύσεις, αλλά ο λαός πεινάει. Αν πρέπει να με ισοπεδώσουν για να έρθουν να επενδύσουν στ' αποκαΐδια  μας να μην έρθουν καλύτερα, να πάνε αλλού. Ο λαός δεν είναι ενιαίος με τα ίδια προσόντα. Οταν είσαι σε μια ενιαία αγορά και αυτό που παράγεις μπορεί να το κάνει ο οποισδήποτε π.χ. να πλύνω αμάξι τότε προφανώς θα πάρεις λιγότερα γιατί πρέπει και ο άλλος να φτάσει ένα βιοτικό επίπεδο. Πάντως στην Κίνα και στην Ινδία πολλοί παράτησαν τα χωράφια για να πάνε στα εργοστάσια. Και ναι καιρός στην ελλάδα να αποφασίσουμε τη μοντέλο οικονομίας θέλουμε στην επόμενη δεκαετία και να προσαρμοστούμε σε αυτό. Εννοώ τα πάντα. Αν η Ελλάδα θέλει να παράγει ανθρώπους που η μόνη τους διέξοδος είναι το δημόσιο και μια καρέκλα σίγουρα δνε θα σηκώσει κεφάλι. Αν θέλει να παράγει επιστήμονες με σύνδεση με την επιχειρηματικότητα και να προσφέρει εργασία που απαιτούν γνώση και εξειδίκευση θα προσφέρει καλύτερους μισθούς. Ακόμα και στην Γερμανία οι εξειδικευμένοι πάιρνουν πόσα παίρνουν και τα minijobs τα κάνουν οι μετανάστες για 400 ευρώ.

5. Εγώ δεν υποστήριξα κάποιο μοντέλο, εγώ μίλησα για αξιοπρέπεια στη δουλειά και στη ζωή μας. Αν την αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα τα ταυτίζεις με το σοσιαλισμό, τότε αυτό είναι τιμή για τους κομμουνιστές. Δικά σου λόγια είναι, πάντως! αξιοπρέπεια και δικαιώματα έχεις όταν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος, ο΄ταν χρωστάς σε όποιον κινείται και αναπνέει τότε και αυτός έχει δικαιώματα και αξιοπρέπεια

6. Στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες δεν έγινε καμία επανάσταση πάντως. Εσύ που είδες ή διάβασες κάτι τέτοιο. Κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό, γιατί δεν ισχύει. Επίσης, στη Βόρεια Κορέα δεν έχουν σοσιαλισμό. Με συγχωρείς, αλλά αυτά τα λένε στο Σκάι και ο Άδωνις. Οι ίδιοι οι κομμουνιστές εδώ στην Ελλάδα λένε το αντίθετο. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. "ο κομμουνισμός στα κράτη που εφαρμόστηκε κατέληξε σε απολυταρχικα καθεστώτα με κλειστά σύνορα. Ο σοσιαλισμός που ήταν ας πούμε υβρίδιο μεταξύ του φιλελευθερισμού και κομμουνισμού κατέληξε σε τριτους δρόμους άκρατο νεοφιλελευθερισμού. Τα λένε όλα τα βιβλία διεθνώς. Ακόμα και στα πανεπιστήμια που διδάσκουν πολιτικές επιστήμες και κοινωνιολογίες. Απλά στην Ελλάδα στα πανεπσιτήμια διδάσκουν αυτά που βολεύουν τους καθηγητές όταν διορίστηκαν πριν 30 χρόνια. Εχουν μια διαφορά φάσης

7. Κατάλαβε ότι πέρα από το κέρδος υπάρχουν και οι ανάγκες των ανθρώπων. Ας πούμε θ' αφήσεις τον κόσμο αμόρφωτο ή άρρωστο ή χωρίς συγκοινωνία, γιατί αυτό λένε τα νούμερα; Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αυτό είναι παράλογο και απάνθρωπο. Εγώ δουλεύω για να ικανοποιώ τις ανάγκες μου. Έχω εκχωρήσει κάποιες από τις ελευθερίες μου στο κράτος, που έλεγε και ο μακαρίτης το Ρουσσώ για να μου ανταποδίδει κάτι. Δεν τους εκχώρησα ελευθερίες και την εργασία μου για να επιδοτεί εφοπλιστές και τραπεζίτες και να λέει στον καρκινοπαθή ψόφα ή για να λέει στο παιδί μου στιβάξου με άλλα 27 και περίμενε δάσκαλο το Νοέμβρη. Λοιπόν εδώ συμφωνούμε αλλά (ναι βρε γαμώτο υπάρχει το αλλά). Τα δημόσια αγαθά της ελλάδας είχαν καταλήξει να πληρώνονται δύο φορές. Μια με φόρους και μια με ιδιωτικά κεφάλαια. Δηλαδή καλά θα ήταν τα δημόσια να ήταν και δωρεάν...Ελα όμως που δεν ήταν. Και το θέμα ήταν ότι ο εφοπλιστής και ο τρπεζίτης είχε κάθε όφελος να είναι όλα μπάχαλο. Γιατί η γενιά του είχε τη δυνατότητα να διαιωνίζεται. Ο απλός κοσμάκης όμως και χαμηλόμισθος ήταν και πλήρωνε γι αυτά που δεν θα έπρεπε. Πάντως τώρα που είπες για 27 και στη δική μου γενιά τόσα ήταν εντός τάξης δεν ε΄μειναν αμόρφωτα. Και δεν πηγαίναμε και φροντιστήρια από τις ηλικίες που πάνε τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 05:53:09 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #709 στις: Ιούλιος 03, 2016, 05:52:26 μμ »
Ευτυχως ανηκω στην ειδικοτητα ΠΕ05.Αυτο και μονο για τις τοποθετησεις και τα μορια τα λεει ολα!
Δεν μπορω να συζητησω ετσι.Αν πιστευεις οτι μεσα στους διοριστεους του 2008 υπαρχουν βυσματα,οναμασε τα!Αλλιως κι εγω μπορω να λεω πολλα απο αυτα που γνωριζω,με στοιχεια βεβαιως!Κι εγω αναρρωτιεμαι για πολλα στα οποια δεν θα μεινω απαθης.

Σου είπα ήδη ένα από παλιούς διορισμούς. Εσύ μου λες ότι όλοι είσαστε χωρίς βύσμα εγώ αμφιβάλλω. Ο χρόνος θα δείξει. εξάλλου δεν γεννήθηκε κανένας βύσμα...στην πορεία βρίσκει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 05:56:26 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #710 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:02:25 μμ »
Αν αμφιβαλεις να μας πας δικαστικως!Εμεις αυτο καναμε και φτασαμε στην Ολομελεια του ΣτΕ!Ιδου η Ροδος!Αλλιως εισαι κοινος συκοφαντης ή θελεις να δημιουργεις εντυπωσεις!Το να προεξοφλεις το μελλον καποιου-οτι θα καταληξει βυσμα- δεν σε τιμα ως εκπαιδευτικο!
Ποιος ειναι ο ενας που μου ειπες;Εγω ξερω μιλιουνια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:06:02 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #711 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:11:01 μμ »
Αν αμφιβαλεις να μας πας δικαστικως!Εμεις αυτο καναμε και φτασαμε στην Ολομελεια του ΣτΕ!Ιδου η Ροδος!Αλλιως εισαι κοινος συκοφαντης ή θελεις να δημιουργεις εντυπωσεις!Το να προεξοφλεις το μελλον καποιου-οτι θα καταληξει βυσμα- δεν σε τιμα ως εκπαιδευτικο!
Ποιος ειναι ο ενας που μου ειπες;Εγω ξερω μιλιουνια!

Αυτό περίμενα.
Λοιπόν θέλω και εγώ ονόματα. Βγες και πες αυτός αυτός και αυτός και κινήσου δικαστικά εναντίον τους.
Οσο για το ποιος είναι διπλοκοίταξε αυτά που γράφω. Αλλιως μάλλον κάνεις αυτό που κάνω οπότε επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς
Το όσο να πάω δικαστικά θα στο πω απλά. Τα λεφτά που βγάζω δεν γουστάρω να τα μοιράζομαι με δικηγόρους.
Ξέρω άλλους τρόπους να λύνω τις διαφορές μου είτε με τιμά σαν εκπαιδευτικό είτε όχι. Ακόμα και αν αυτοί είναι συγγενείς περιφερειακών.
Ελπίζω να είσαστε όλοι καθαροί και ανόθευτοι και να μείνετε έτσι μέχρι τέλους.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:14:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #712 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:15:19 μμ »
Σε σενα θα το πω;Τι εισαι ο δικαστης Ντρεντ;Οι επιστροφες δεν γινονται δεκτες. Ο τροπος που επελεξες να λυνεις τις διαφορες σου με τα ''βυσματα'' δεν ειναι ο ενδεδειγμενος.Γι αυτο οταν αμφιβαλουμε ή εχουμε στοιχεια παμε στα δικαστηρια,δεν πεταμε κουβεντες στα φορουμ.Eκτος κι αν ειναι χομπυ το να προσβαλεις κοσμο.Σεβαστο.Κι εμενα μου αρεσει να γυμναζομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:22:32 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #713 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:16:04 μμ »
Σε σενα θα το πω;Τι εισαι ο δικαστης Ντρεντ;

Νόμιζα ότι συνομιλούσα με ενήλικα. Συγγνώμη λάθος μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.