*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016  (Αναγνώστηκε 66942 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:54:41 μμ »
Η προσπάθεια δικαίωσης σου όπως λες θα λάβει χώρα στη δικαστική αίθουσα και είναι δικαίωμα σου αυτό. Τρολάρισμα είναι μέχρι να γίνει το δικαστήριο η εμμονική παρέμβαση σε κάθε διαδικασία που δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα, γιατί απλά δεν έχει τη δυνατότητα, με βασικό κίνητρο το "θα τους δείξουμε εμείς", "να τους ζαλίσουμε να μην πάρουν ανάσα", "να γεμίσουν ενστάσεις" προκαλώντας πρόβλημα σε χιλιάδες συναδέλφους που δε φταίνε σε τίποτα. Αν ένας συνάδελφος παρασύρθηκε από τα γραφόμενα σου και ενώ είχε λόγο να κάνει μια έγκυρη αίτηση, κατέθεσε ένα κείμενο που θα απορριφθεί και δεν εξεταστεί καν ποιος θα του δώσει τα μόρια που έχασε και τη σωστή θέση στον πίνακα; θα του τη δώσεις εσύ; προφανώς όχι. Τα δικαιώματα πρέπει να ασκούνται και να διεκδικούνται ανάμεσα στα άλλα και με υπευθυνότητα. Άσκησες το δικαίωμα σου να αμφισβητήσεις δικαστικά έναν νόμο (τον οποίο επιβεβαίωσες με προηγούμενη απάντηση σου ότι δε γνωρίζεις), αλλά μέχρι την δικαστική επιτυχία ή αποτυχία δεν έχεις δικαίωμα να παρακωλύεις την εφαρμογή του με διοικητικά τερτίπια όπως το τρολάρισμα ενστάσεων. Αυτό λοιπόν είναι κατάχρηση δικαιώματος.


Το να μου φέρνεις ως παράδειγμα τι συμβουλή έδωσε ένας δικηγόρος είναι αστείο. Ο δικηγόρος ζει την οικογένεια του από αυτή τη δουλειά, είναι επαγγελματική του "υποχρέωση" να σε "κρατάει ζεστό" στην υπόθεση για να συνεχίσει να εισπράττει και καλά κάνει. Γιατί ο δικηγόρος δεν δικαιώθηκε στα ασφαλιστικά μέτρα ή δεν ήξερε εκ των προτέρων τι πιθανότητες είχαν να περάσουν τα ασφαλιστικά;

Συνεχίζεις να λες αναληθή πράγματα (για να μην πω ότι ψεύδεσαι). Έχω δώσει παμπολλες απαντήσεις παραπάνω, χθες, προχθές, ούτε που νοιάζεσαι. Στον τοίχο μιλώ. Τελικά δεν αξίζει να πολυασχολούμαι με το φόρουμ... τζάμπα ταλαιπωρούμαι.

Για μένα, όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη τρολάρισμα εναντίον συναδέλφων του, με τον τρόπο που εσύ κάνεις, τον χαρακτηρίζει. Ζείτε κι εσείς ανάμεσά μας, όπως λέει ο αγάπημένος σας ήρωας. Ζείτε σε έναν άδικο κόσμο, και την αδικία την γράφετε στα παλαιότερα των υποδημάτων σας. Μας έπρηξες ότι τα δικαστήρια είναι η μόνη λύση. Άποψή σου. Τα δικαστήρια είναι η έσχατη λύση, όχι η μόνη. Το είπε και ο δικηγόρος. Εσύ μάλλον ξέρεις περισσότερα από τον δικηγόρο...  ;D ;D ;D Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

ΥΓ Δημιουργήσαμε λες πρόβλημα σε χιλιάδες συναδέλφους... δηλαδή το υπουργείο έκανε χιλιάδες λάθη στην εφαρμογή της ερμηνείας που το ίδιο έκανε; Τόσο άχρηστο υπουργείο είναι; Δηλαδή και να μην υπήρχαμε εμείς, θα υπήρχαν χιλιάδες "σοβαρές" ενστάσεις;;; Πόσο αστείο δείχνει αυτό!!! Φαντάσου ουρές στις διευθύνσεις!!!  ;D ;D ;D

ΥΓ2 "(τον οποίο επιβεβαίωσες με προηγούμενη απάντηση σου ότι δε γνωρίζεις)"

Ναι, φύσηξε λίγο αεράκι, χάλασε λίγο το χτένισμα, άρα έχουμε υπερβολή άσκησης δικαιώματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2015, 04:06:17 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 04:32:03 μμ »
"Και ο Λοβέρδος που ψήφισε άνοιγμα πινάκων είναι ολόκληρος συνταγματολόγος. Είναι δυνατόν να ξέρουμε εμείς καλύτερα τους νόμους από τον Λοβέρδο; Είναι δυνατόν να μην τα έχει ψάξει όλα ο Λοβέρδος;" Είναι το ανάλογο επιχείρημα με το εσείς τα ξέρετε καλύτερα από τον δικηγόρο (Τζαμτζή στη περίπτωση μας).

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 05:09:32 μμ »
aghathi,φαίνεται ότι είσαι τρίτεκνη(όλοι γνωρίζουμε τον τρόπο πρόσληψης των περισσότερων από εσάς 2,1,0 μόρια) αφού και με κλειστούς και ανοιχτούς πίνακες δουλεύεις κοντά στο σπίτι σου..τουλάχιστον πάψε να είσαι προκλητική και άφησε ήσυχους όσους θέλουν να κάνουν ενστάσεις...μας είναι αδιάφορο να προσδιορίσεις τον τόπο κ σχολείο που δουλεύεις.....

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 05:27:03 μμ »
Δεν είμαι τρίτεκνη και συγνώμη αν θεώρησες προκλητικό αυτό που είπα. Αν διαβάσεις σε ποιο σχόλιο απάντησα θα καταλάβεις γιατί απάντησα έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:16:58 μμ »
 Καλοί συνάδελφοι aghathi, perastikos_kav και Aiantas91 απορώ με την υπομονή σας να εξηγείται τα αυτονόητα ξανά και ξανά!!!  Αλλά η υπομονή,θα μου πείτε,είναι δείγμα του σωστού εκπαιδευτικού ;) έτσι είναι.
Καλέ μου, Sotirios αυτό που έχεις πάθει είναι εμμονή,χωρίς παρεξήγηση. :)
Κανείς ΔΕΝ συμφωνεί με το μισό άνοιγμα των πινάκων και τον αναδρομικό υπολογισμό των δυσπρόσιτων, εγώ πολύ περισσότερο, αφού έχασα θέσεις, ίσως λιγότερες από εσένα, αλλά έχασα.
Αυτός δεν είναι λόγος για να κάνουμε μαζικές ενστάσεις, προσωπικά δεν έκανα και απορώ γιατί κάνατε τώρα μια και η εγκύκλιος έλεγε ακριβώς τους λόγους για τους οποίους πρέπει να κάνεις , αν χρειάζεται.
Όταν κάνεις κατάχρηση και όχι καλή χρήση των δικαιωμάτων σου, ο άλλος (το υπουργείο) δεν σε παίρνει ποτέ στα σοβαρά. Τέλος μην πιστεύεται τους δικηγόρους, το ψωμί τους βγάζουν, το λέω γιατί έχω δύο στενούς συγγενείς δικηγόρους τους οποίους συμβουλεύομαι για τα πρόσφατα εκπαιδευτικά θέματα.     
perastikos_kav  πολλά ++++++++++ συμφωνώ στο 99% αυτών που λες.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:21:47 μμ »
perastikos_kav είσαι αναπληρωτής;

tatti, συμφωνείς με το ότι θα έκαναν χιλιάδες συνάδελφοι ενστάσεις για σοβαρούς λόγους όπως είπε ο perastikos_kav;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:24:02 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:27:45 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πολλές φορές το παρακάνω κι εγώ. πχ η επιμονή μου σε αυτό το θέμα είναι υπερβολική, αλλά όπως είπες όταν δεν διεκδικούμε με το σωστό τρόπο αυτό που θέλουμε δεν μας παίρνουν και στα σοβαρά και θεωρώ ασόβαρο το κάλεσμα για ενστάσεις εκτός θέματος γι' αυτό και αντιδρώ έτσι.

 Να σημειώσω για την ιστορία ότι μου φαίνεται το λιγότερο αστείο το μισοάνοιγμα των πινάκων, όπως και όλη η ιστορία από την αρχή της με το κλείδωμα των πινάκων κλπ. Επίσης πιστεύω ότι πολλοί θα πρέπει να λογοδοτήσουν για το γεγονός ότι δεν έχουν διοριστεί ακόμα όσοι έπρεπε να διοριστούν όταν κλείδωσαν οι πίνακες με βάση το τότε σύστημα διορισμού, γιατί όταν θα διορίζονταν αυτοί οι συνάδελφοι θα άνοιγαν και οι πίνακες με έναν νέο ΑΣΕΠ. Ακόμα όμως και αν δεν γίνει ΑΣΕΠ, οι πίνακες θα πρέπει να ανοίξουν με ένα νέο σύστημα διορισμών και φυσικά να διοριστούν πρώτα οι μερικές εκατοντάδες συνάδελφοι που βάση νόμων θα έπρεπε να έχουν διοριστεί από το 2010.
Όλα αυτά δε γίνονται, γιατί δεν υπάρχει διάθεση από τις Κυβερνήσεις να γίνουν διορισμοί και παρατείνοντας την ερμαφρόδιτη κατάσταση διαιωνίζεται η πολιτική των μηδενικών διορισμών. Αυτό που κυρίως θέλω να αναδείξω με την πολλές φορές υπερβολική παρέμβαση μου, είναι πως αντί να αντιδρούμε για τους μηδενικούς διορισμούς την τελευταία πενταετία ενώ υπάρχουν χιλιάδες οργανικά κενά και χιλιάδες συνάδελφοι βγήκαν στη σύνταξη, εμείς τους "απειλούμε" με μαζικές ενστάσεις και μαλώνοντας μεταξύ μας για το ποιοι πρέπει να διοριστούν πρώτοι.

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:51:45 μμ »
Όλα αυτά δε γίνονται, γιατί δεν υπάρχει διάθεση από τις Κυβερνήσεις να γίνουν διορισμοί και παρατείνοντας την ερμαφρόδιτη κατάσταση διαιωνίζεται η πολιτική των μηδενικών διορισμών. Αυτό που κυρίως θέλω να αναδείξω με την πολλές φορές υπερβολική παρέμβαση μου, είναι πως αντί να αντιδρούμε για τους μηδενικούς διορισμούς την τελευταία πενταετία ενώ υπάρχουν χιλιάδες οργανικά κενά και χιλιάδες συνάδελφοι βγήκαν στη σύνταξη, εμείς τους "απειλούμε" με μαζικές ενστάσεις και μαλώνοντας μεταξύ μας για το ποιοι πρέπει να διοριστούν πρώτοι.
Δεν ξέρεις πόσοοοο συμφωνώ, έλεος  μ'αυτή την δικομανία του τελευταίου χρόνου και την εμμονή για προσφυγές αλλού είναι η ουσία ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ και η αξιοπρέπεια μας σαν άνθρωποι και εκπαιδευτικοί.
ΔΕΝ κερδίζουμε τίποτα έτσι.
Sotirios, ναι για σοβαρούς λόγους, θα έκαναν πολλοί συνάδελφοι ενστάσεις.
Ο perastikos_kav νομίζω ότι είναι μόνιμος.


ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:06:20 μμ »
Sotirios, ναι για σοβαρούς λόγους, θα έκαναν πολλοί συνάδελφοι ενστάσεις.

Ο perastikos_kav μίλησε για χιλιάδες, κι εσύ λες ότι συμφωνείς. Αυτό σημαίνει:

1) ότι τώρα που τελείωσαν οι προθεσμίες, τις προηγούμενες μέρες υπήρξαν ΟΥΡΕΣ στις διευθύνσεις. Καταγράφηκε κάποια ΟΥΡΑ για ενστάσεις και δεν το ξέρω;

2) Αν έγιναν χιλιάδες ενστάσεις για σοβαρό κατά εσάς λόγο, αυτό σημαίνει ότι το υπουργείο έκανε χιλιάδες λάθη! Έκανε το υπουργείο χιλιάδες λάθη; Ρητορικό το ερώτημα.

Άρα ας είμαστε λίγο σοβαροί.

Ο perastikos_kav νομίζω ότι είναι μόνιμος.

Το παίρνω ως οτι αληθεύει. Αν δεν αληθεύει θα ανακαλέσω.

Μόνος σου έγραψες πιο πριν "Καλοί συνάδελφοι aghathi, perastikos_kav και Aiantas91 απορώ με την υπομονή σας".

Άρα έχουμε και λέμε. Ένας μη αναπληρωτής, μόνιμος, κάθεται και ασχολείται τόσο πολύ με το θέμα των ενστάσεων των αναπληρωτών, χαρακτηρίζοντας τρολάρισμα τις ενστάσεις μας, βγάζοντας τον δικηγόρο εκτός τόπου και χρόνου και παει λέγοντας. Αυτό σημαίνει πολλά... πάρα πολλά για όσους είναι σκεπτόμενα άτομα... ο νοών νοείτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:09:48 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:34:28 μμ »
Προσωπικά ο μόνος λόγος που ασχολήθηκα με τις ενστάσεις παρόλο που αν και αναπληρωτρια δεν με απασχόλησε είναι το ότι υπήρξε αυτό το ζήτημα που αρχικά μου φάνηκε παράλογο και στη συνέχεια επικίνδυνο. Αναφέρομαι στην ύπαρξη μιας φορμας που έψαχνε παραθυράκια μόνο και μόνο για να γίνει δεκτή από τις διευθύνσεις. Κατανοώ ότι αυτό είναι μια μορφή διαμαρτυρίας εκ μέρους των συναδέλφων. Θεωρώ ότι ο δικηγόρος ήθελε να γίνει ένας κάποιος ντόρος γύρω από το θέμα αλλά το ζητούμενο ήταν αυτό ακριβώς ο ντόρος. Σας προέτρεψε να κάνετε αυτές τις ενστάσεις ενώ γνωρίζει ότι δεν θα γίνουν δεκτές με σκοπό να ισχυροποιησει την υπόθεσή του. Τώρα το αν θα την πατήσουν και μερικοί χρησιμοποιοντας την φόρμα και χάσουν την ευκαιρία να διορθωσουν αυτά που θα μπορούσαν για τον κάθε δικηγόρο είναι παράπλευρη απώλεια.
Πάντως είτε κερδίσει την υπόθεση είτε όχι κερδισμένοι θα ειστε. Οι πίνακες ήδη αλαφρωσαν κατά 6000 άτομα που δεν πήγαν να ξανακάνουν αίτηση , αντε και κανα δυο άκυρες ενστάσεις. Μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:41:47 μμ »
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω....υπάρχει τελείως διαφορετικός τρόπος σκέψης, σαν να προερχόμαστε από άλλους γαλαξίες....τι να πώ;;;

Άρα ας είμαστε λίγο σοβαροί.

Είμαι ΠΑΝΤΑ σοβαρή.Εσύ;
Καλό βράδυ.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:54:13 μμ »
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω....υπάρχει τελείως διαφορετικός τρόπος σκέψης, σαν να προερχόμαστε από άλλους γαλαξίες....τι να πώ;;;
Τι να κάνουμε, όλοι εμείς είμαστε οι "παράλογοι" και αυτός ο λογικός. Εμείς που δεν είμαστε νομικοί πήγαμε κόντρα σε ολόκληρο δικηγόρο. Ας τα λέμε όμως όλα: Αυτός που δεν είναι νομικός πήγε κόντρα σε ολόκληρο συνταγματολόγο τον Λοβέρδο, ο οποίος ψήφισε το μερικό άνοιγμα των πινάκων. Μάλλον αυτός είναι η εξαίρεση και μπορεί να διαφωνεί με συνταγματολόγο ενώ εμείς πρέπει να σιωπούμε μπροστά σε δικηγόρο. Ε τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι ίσα και όμοια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 07:57:35 πμ από Aiantas91 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 11:00:33 μμ »
Να προσθέσω ότι όσον αφορά την εγκύκλιο για τις δεύτερες αιτήσεις όπως και για την διαδικασία των ενστάσεων υπογράφει η υπουργός μιας κυβέρνησης με πρωθυπουργό την πρόεδρο του ΣτΕ. Και να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι στη νομιμότητα του μισοανοιγματος των πινάκων αλλά στη νομιμότητα των συγκεκριμενων διαδικασιών

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις αναπληρωτών 2015-2016
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 11:14:15 μμ »
Να προσθέσω και γω σε αυτά που είπε η aghathi πως το ΣτΕ απέρριψε τα προσωρινά ασφαλιστικά μέτρα κάτα της εγκυκλίου αναπληρωτών για λόγους δημοσίου συμφέροντος. Η απόφαση θα παρθεί στη κύρια δίκη. Είναι σα να λέει το ΣτΕ προς το υπουργείο συνεχίστε με την εγκύκλιο ως έχει και θα δούμε αργότερα αν υπάρχει πρόβλημα. Κάποιοι ισχυρίζονται πως με μια μη προβλεπόμενη ένσταση έχουν ελπίδες να αναιρεθεί η εγκύκλιος και η κατάταξη να γίνει με τους κλειδωμένους πίνακες. Αδυνατώ να σχολιάσω περαιτέρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.