*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:15:03 μμ »
θα έπρεπε κάπου να μετράει και η παλαιότητα πτυχίου.
Και τι είναι το πτυχίο; Κρασί που όσο παλιώνει μεγαλώνει η αξία του; Επιστημονικότατο επιχείρημα. Στην εποχή των postdoc και του Coursera το πτυχίο θεωρείται τι ακριβώς; Θαρρώ πως πια αποτελεί ένα από τα πολλά χαρτιά πιστοποίησης είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους.
Θα μας τρελάνετε τελείως εδω μέσα...
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:47 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:20:32 μμ »
Μην τρελαθούμε. Η ηλικία σαφώς και δεν μπορεί να μετράει. Και αν κάποιος πήρε αναβολή για να σπουδάσει ενώ καποιος άλλος πήγε πρώτα στρατο και παρακολουθησε την σχολή του μετά. Και αν κάποιος είναι 40 χρονών γιατί έκανε 15 χρόνια να πάρει το πτυχίο ενώ άλλος το πήρε στα 22;  Και αν πέρασα στο πανεπιστήμιο στα 50 μου;
Κατά τα άλλα η παλαιοτητα του πτυχίου μπορεί να έχει κάποια λογικη αλλά δεν μπορεί να υπερτερεί της προϋπηρεσίας. Γιαυτό και ήταν τόσο μα τόσο άδικος ο νόμος Διαμαντοπουλου και το κλείσιμο των πινακων.
ΥΓ.  Προσωπικά θεωρώ ότι θα μπορούσε να πριμοδοτειται και κάθε σχετική επαγγελματικη προϋπηρεσία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:23:26 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:23:22 μμ »
Και τι είναι το πτυχίο; Κρασί που όσο παλιώνει μεγαλώνει η αξία του; Επιστημονικότατο επιχείρημα. Στην εποχή των postdoc και του Coursera το πτυχίο θεωρείται τι ακριβώς; Θαρρώ πως πια αποτελεί ένα από τα πολλά χαρτιά πιστοποίησης είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους.
Θα μας τρελάνετε τελείως εδω μέσα...

Από τη στιγμή που υπάρχουν πίνακες κατάταξης με χιλιάδες άτομα και περιορισμένες προσλήψεις, και απο τη στιγμή που όταν σπουδάσαμε γνωρίζαμε ότι κάπως έτσι γίνονται οι προσλήψεις, ναι, πρέπει να μετράει η παλαιότητα.

Και μην λες ψέματα ότι μεγαλώνει η αξία. Καμιά αξία δεν μεγαλώνει. Αν δεν γίνονται διορισμοί, οι τελευταίοι απλώς θα πρέπει να περιμένουν. Καμία αξία δεν μεγαλώνει. Απορώ που το είδες δηλαδή.

Και δεν μου λες, αν η αξία μεγαλώνει, κατά πόσο μεγαλώνει σε σχέση με έναν που πήρε το πτυχίο ένα χρόνο μετά από εμένα; Βλέπεις λοιπόν ότι δεν μεγαλώνει, αλλά μένει σταθερή.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:26:05 μμ »
Αυτό που λες το ζω και εγώ, εδώ και 7 χρόνια γυρνώ όλη την Ελλαδα. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ηλικία είναι το καθοριστικό προσόν για τον διορισμό.Συνάντησα ένα μαθηματικό σε ένα σχολείο που δούλευα. ο οποίος είχε σούπερ μάρκετ πριν διοριστεί ως πολύτεκνος.Δεν θυμόταν  εξίσωση δευτέρου βαθμού να λύσει!

Αυτό δεν είχε να κάνει όμως με την προϋπηρεσία του, αλλά με ειδική κατηγορία. Προσωπικά θεωρώ παράλογο από την πλευρά του υπουργείου κάποιος με 7 χρόνια προϋπηρεσία να μην έχει διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:47 »

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:29:34 μμ »
Αυτό δεν είχε να κάνει όμως με την προϋπηρεσία του, αλλά με ειδική κατηγορία. Προσωπικά θεωρώ παράλογο από την πλευρά του υπουργείου κάποιος με 7 χρόνια προϋπηρεσία να μην έχει διοριστεί.
Απλώς σου εξηγώ ότι η παλαιότητα του πτυχίου δεν δηλώνει και ικανότητα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:30:30 μμ »
Sotirios δεν μου βγαίνει το μέτρημα. Όταν σπουδαζες ήξερες ότι οι πίνακες θα έμεναν κλειστοι; Ότι η προϋπηρεσία σου θα μετρούσε όποτε ... Μήπως ότι θα έμπαινες σε μια επετηριδα;

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:47:42 μμ »
Απλώς σου εξηγώ ότι η παλαιότητα του πτυχίου δεν δηλώνει και ικανότητα.

Sotirios

Είπα ακριβώς το ανάποδο, αλλά δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις.
Το μην λες ψέματα τι είναι τώρα; Αστική ευγένεια διακατέχει το φόρουμ.

perastikos_kav

Ενώ συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, πώς η επταετής θητεία σε μια θέση -οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή- σε μονιμοποιεί αυτομάτως; Πώς αποδεικνύεται αυτό ότι κάνω καλά τι δουλειά μου, επειδή απλά την κάνω πολύ καιρό;  Ας υποθέσουμε πως δουλεύω στο σχολείο αλλά το κάνω σαν αγγαρεία και δεν κάνω καλό μάθημα, οι μαθητές βαριούνται, βαριέμαι να εμπλουτίσω αυτά που τόσα χρόνια διδάσκω κτλ. ;Όλοι έχουμε να θυμόμαστε έναν τέτοιο εκπαιδευτικό και θυμάστε πώς το σχολιάζαμε ως μαθητές.

Είναι κρίμα να μην μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί και να κολλάμε συνέχεια στον ευσεβή πόθο της μονιμοποίησης.

Εκπαιδευτικοί είμαστε, όχι καρεκλοκένταυροι δημόσιοι υπάλληλοι.

Και για να αποφύγω παραξηγήσεις, δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερη ή ικανότερη από τους άλλους εγώ προσωπικά. Προσπαθώ μόνο να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τη σκέψη μου.

Συγγνώμη για τους υψηλούς τόνους.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:56:46 μμ »
Sotirios

Είπα ακριβώς το ανάποδο, αλλά δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις.
Το μην λες ψέματα τι είναι τώρα; Αστική ευγένεια διακατέχει το φόρουμ.

perastikos_kav

Ενώ συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, πώς η επταετής θητεία σε μια θέση -οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή- σε μονιμοποιεί αυτομάτως; Πώς αποδεικνύεται αυτό ότι κάνω καλά τι δουλειά μου, επειδή απλά την κάνω πολύ καιρό;  Ας υποθέσουμε πως δουλεύω στο σχολείο αλλά το κάνω σαν αγγαρεία και δεν κάνω καλό μάθημα, οι μαθητές βαριούνται, βαριέμαι να εμπλουτίσω αυτά που τόσα χρόνια διδάσκω κτλ. ;Όλοι έχουμε να θυμόμαστε έναν τέτοιο εκπαιδευτικό και θυμάστε πώς το σχολιάζαμε ως μαθητές.

Είναι κρίμα να μην μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί και να κολλάμε συνέχεια στον ευσεβή πόθο της μονιμοποίησης.

Εκπαιδευτικοί είμαστε, όχι καρεκλοκένταυροι δημόσιοι υπάλληλοι.

Και για να αποφύγω παραξηγήσεις, δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερη ή ικανότερη από τους άλλους εγώ προσωπικά. Προσπαθώ μόνο να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τη σκέψη μου.

Συγγνώμη για τους υψηλούς τόνους.
Προφανώς και έχεις δίκιο, ότι δεν αποδεικνύει τίποτα τα χρόνια που δουλεύουμε στα σχολεία. Αλλά μπορείς  να μου πεις ένα αξιόλογο σύστημα αξιολόγησης?

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:10:47 μμ »
Προφανώς και έχεις δίκιο, ότι δεν αποδεικνύει τίποτα τα χρόνια που δουλεύουμε στα σχολεία. Αλλά μπορείς  να μου πεις ένα αξιόλογο σύστημα αξιολόγησης?

Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Μια ορθή και δίκαιη αξιόλογηση για όλους και όχι το δημοσιουπαλληλίκι.


Αν ήξερα τον τρόπο, θα έκανα διαλέξεις ανά τον κόσμο, εξαργυρώνοντας την ευρεσιτεχνία μου΄-)

Αλλά νομίζω ότι η αξιολόγηση θα πρέπει γίνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε όλους τους ενεργούς εκπαιδευτικούς από ανεξάρτητη αρχή ανώτερων στελεχών της εκπαίδευσης.

Όσο για την εισαγωγική αξιολόγηση, νομίζω πως ο συνδυασμός ένος στοχευμένου γραπτού διαγωνισμού μαζί με ένα σύστημα μοριοδότησης θα ήταν σε καλό δρόμο.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:12:18 μμ »
*στοχευμένου στη σχολική ύλη.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:34:51 μμ »
Sotirios δεν μου βγαίνει το μέτρημα. Όταν σπουδαζες ήξερες ότι οι πίνακες θα έμεναν κλειστοι; Ότι η προϋπηρεσία σου θα μετρούσε όποτε ... Μήπως ότι θα έμπαινες σε μια επετηριδα;

Ξαναπροσπάθησε.

Επειδή δεν ήξερα ότι θα σταματήσουν οι διορισμοί και θα φτάσουμε να είμαστε 12000 αναπληρωτές ΠΕ70 (του χρόνου 13500), γι αυτό πρέπει να μετρήσει και η παλαιότητα του πτυχίου. Τουλάχιστον να μοριοδοτηθεί κάπως.

Αν ήταν να μην δουλεύω, ας μου το έλεγαν νωρίτερα να κανονίσω την πορεία μου.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:38:01 μμ »
Sotirios

Είπα ακριβώς το ανάποδο, αλλά δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις.
Το μην λες ψέματα τι είναι τώρα; Αστική ευγένεια διακατέχει το φόρουμ.

Μηπως μπερδεψες κάτι; Το quote που έβαλες σε άλλον αναφέρεται...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:39:40 μμ »
*στοχευμένου στη σχολική ύλη.

Λάθος μέγα. Επιστήμονες είμαστε, όχι μαθητες.
Νομιζω πως των φιλολογων είναι ο,τι πρέπει  :P (αν μείωναν λίγο την έκταση, θα ηταν ακομα καλυτερα, αλλά ως "ύλη" - πέρα των σχολικων- θεωρώ πως είναι σωστό.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:40:45 μμ »
...
Αν ήταν να μην δουλεύω, ας μου το έλεγαν νωρίτερα να κανονίσω την πορεία μου.
Πολύ σωστά!!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.