*

Ψηφοφορία

Είναι νόμιμο το άνοιγμα πινάκων;

Ναι
Οχι
ΔΞ/ΔΑ

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων  (Αναγνώστηκε 25625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:02:02 μμ »
+++

Μπράβο σου Φυσικέ! Από τις πιο συγκροτημένες απαντήσεις που έχουν δοθεί, σε όσους απλώς ουρλιάζουν τις τελευταίες ημέρες χωρίς βάσιμα επιχειρήματα επειδή απλώς έκαναν λανθασμένες επιλογές και δεν γνωρίζουν στο ελάχιστο από αυτοκριτική. Ίδιον πολλών ιθαγενών τού τόπου τούτου.


Ουρλιάζουν γιατί ακολουθούσαν τον νόμο.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:03:32 μμ »
Δηλαδή θες να μου πεις ότι εγώ που δούλευα αυτά τα χρόνια με έναν που αρνήθηκε να δουλέψει κι αποκλείστηκε για 2 χρόνια από τους πίνακες είχα χειρότερη τύχη αυτά τα δύο χρόνια από τον συνάδελφο που έμεινε εκτός εκπαίδευσης .Μάλιστα.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την θέση σου

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:07:22 μμ »
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την θέση σου
Κι εγώ την δικιά σου.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:11:05 μμ »
Το πρόβλημα φυσικέ που δεν έχεις ψιλιαστεί είναι ότι δεν θα έπρεπε να ανοίγουν οι πίνακες για όλες τις ειδικότητες. Στους ΠΕ70 δεν έπρεπε να ανοίξουν οι πίνακες επειδή το γουστάρετε εσείς. Αν θέλετε να ανοίξουν οι πίνακές σας, μεγειά σας και χαρά σας, αλλά μην μας τα πρήζετε ότι πρέπει να ανοίξουν και οι δικοί μας.

Και μην μου πεις ότι οι κανόνες του παιχνιδιού λένε να ανοίγουν όλοι μαζί, διότι αυτό δείχνει υποτακτικότητα και δουλοπρέπεια στις ορέξεις του κάθε υπουργού παιδείας. Το παιχνίδι οφείλουμε να το επηρεάζουμε εμείς, κι όχι να ανεχόμαστε τις ορέξεις του κάθε υπουργείου. Συνεπώς το υπουργείο δεν μπορεί να ανοίγει τους πίνακες όλων των ειδικοτήτων μαζί, παρά μόνο στην περίπτωση που οι περισσότεροι το αποδεχόμαστε είτε επειδή είμαστε δουλοπρεπείς, είτε επειδή έτσι το βλέπουμε, να πάθουν και οι άλλες ειδικότητες ότι παθαίνουμε εμείς στην ειδικότητά μας, εκδικητικά, με εμπάθεια, είτε γιατί βαριόμαστε που ζούμε...

Θες ανοιχτούς πίνακες; Κάντο μόνο για την ειδικότητά σου, επιτέλους.
Η επετηρίδα έχει καταργηθεί για ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για τη 2βάθμια. Όσα έγραψα περί αδικιών ισχύουν και για τον κλάδο των δασκάλων. Τα αιτήματά σας μερικών είναι τουλάχιστον αστεία. Επειδή κάποιοι κατσικώθηκαν για 5 χρόνια στην κορυφή του πίνακα θέλουν να βρίσκονται εκεί μέχρι να διοριστούν.
Τέλος νομίζω πως κάνεις ακόμα ένα φάουλ. Τα νήματα τα κινούσε πάντα η 1βάθμια και η 2βάθμια ακολουθούσε σαν έρμαιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 04:28:25 μμ από physikos.50 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:15:42 μμ »
Αυτό που έδωσε σε κάποιον την δυνατότητα να δουλεύει πριν το 2010 ηταν πρωταρχικά η προυπηρεσια (ισως  και ο ΑΣΕΠ). Η σειρά στον πίνακα φτιάχτηκε ώρα με την ώρα ωρομίσθιων και αναπληρωτών. τι σταμάτησε το σύμπαν στο 2010; Γιατί χρόνο με τον χρόνο συνεχίζει να βαραίνει η προυπηρεσία που αποκτήθηκε πριν το 2010 και όχι μετά; Τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με όλο αυτό; Έχουν όλοι στον πίνακα ΑΣΕΠ;
Η ηθική του πράγματος πού είναι;

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:18:27 μμ »
Η επετηρίδα έχει καταργηθεί για ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για τη 2βάθμια. Όσα έγραψαν περί αδικιών ισχύουν και για τον κλάδο των δασκάλων. Τα αιτήματά σας μερικών είναι τουλάχιστον αστεία. Επειδή κάποιοι κατσικώθηκαν για 5 χρόνια στην κορυφή του πίνακα θέλουν να βρίσκονται εκεί μέχρι να διοριστούν.
Τέλος νομίζω πως κάνεις ακόμα ένα φάουλ. Τα νήματα τα κινούσε πάντα η 1βάθμια και η 2βάθμια ακολουθούσε σαν έρμαιο.

Τώρα θες να αναλύσουμε γιατί κινούσε η Α/βαθμια τα νήματα και η Β/βαθμια ακολουθούσε σαν έρμαιο;Κάνε μια γύρα στο forum και θα δεις τον λόγο (φιλόλογοι vs ξενόγλωσσων, φυσικοί vs βιολόγων, φιλόλογοι της γλωσσολογίας vs φιλόλογοι ιστορικού αρχαιολογικού κ.λπ.)
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:24:04 μμ »
Τώρα θες να αναλύσουμε γιατί κινούσε η Α/βαθμια τα νήματα και η Β/βαθμια ακολουθούσε σαν έρμαιο;Κάνε μια γύρα στο forum και θα δεις τον λόγο (φιλόλογοι vs ξενόγλωσσων, φυσικοί vs βιολόγων, φιλόλογοι της γλωσσολογίας vs φιλόλογοι ιστορικού αρχαιολογικού κ.λπ.)
Δεν αμφιβάλλω καθόλου, στα λόγια μου έρχεστε.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:26:26 μμ »
Αυτό που έδωσε σε κάποιον την δυνατότητα να δουλεύει πριν το 2010 ηταν πρωταρχικά η προυπηρεσια (ισως  και ο ΑΣΕΠ).
Ήταν και το γεγονός ότι γίνονταν και διορισμοί. Ανέβαιναν κάποιοι στον πίνακα αναπληρωτών γιατί κάποιοι άλλοι διορίζονταν .Αντί να διεκδικούμε λοιπόν όλους αυτούς τους διορισμούς που μας χρωστάν και μάλιστα αναδρομικά καθόμαστε και ζητάμε μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 04:37:15 μμ από ppr »
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:42:51 μμ »
Η επετηρίδα έχει καταργηθεί για ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για τη 2βάθμια. Όσα έγραψα περί αδικιών ισχύουν και για τον κλάδο των δασκάλων. Τα αιτήματά σας μερικών είναι τουλάχιστον αστεία. Επειδή κάποιοι κατσικώθηκαν για 5 χρόνια στην κορυφή του πίνακα θέλουν να βρίσκονται εκεί μέχρι να διοριστούν.

Ναι τα χαρακτηρίζεις αστεία γιατί; Για να μας πείσεις πως το μόνο σωστό είναι να τρέχουμε σαν δουλάκια σε κάθε γωνιά της ελλάδος, και η παλαιότητα του πτυχίου να μην μετράει πουθενά.

Σου είπα λοιπόν ότι σε ένα πίνακα ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ προϋπηρεσίας των ΠΕ70, όπως υπήρξε μια άτυπη επετηρίδα από το νόμο διαμαντοπούλου, θα έπρεπε να συνεχίζει να υπάρχει αυτή η "επετηρίδα". Δεν θα καταντήσουμε τον πίνακα μηδενικής διαγωνισμό μορίων, διαγωνισμό του ποιος απαρνείται τάχα μου περισσότερο τον εαυτό του ώστε να πάρει τις θέσεις των άλλων.

Θες να ανοίξουν οι πίνακες των ΠΕ70; Να ανοίξουν μόνο με ΑΣΕΠ, ώστε τουλάχιστον να μπουν και τα μόρια του ΑΣΕΠ περαν από τις προϋπηρεσίες, και να προσληφθούν αρκετοί από αυτούς ως μόνιμοι. Σε ενημερώνω ότι στους ΠΕ70 δεν μας έμειναν επιτυχόντες ΑΣΕΠ, παρα μόνο νομίζω ένα άτομο. Και μη μου λες εμένα "αστείο". Αστείος είναι ο νόμος Λοβέρδου (που κατήντησε το νόμο Διαμαντοπούλου σκορποχώρι) και όλα τα άλλα που διαβάζω εδώ μέσα.

Τέλος νομίζω πως κάνεις ακόμα ένα φάουλ. Τα νήματα τα κινούσε πάντα η 1βάθμια και η 2βάθμια ακολουθούσε σαν έρμαιο.

Ναι, φαίνεται από τους πόσους ασεπίτες έχουμε...

Σου είπα το πιο δίκαιο από όλα, σεβόμενος τις ανάγκες άλλων ειδικοτήτων. Θές άνοιγμα πινάκων. Να το κάνεις μόνο στην ειδικότητά σου.

Εσείς όμως δείχνετε να μην σέβεστε τις ανάγκες της δικής μας ειδικότητας.

Την παλαιότητα πτυχίου την καταντήσατε με την αδράνειά σας και την αδιαφορία σας ΣΚΟΥΠΙΔΙ. Παλαιότητα πτυχίου σημαίνει όταν εγώ σπούδαζα, ο άλλος ήταν γυμνάσιο ή λύκειο. Σημαίνει όταν ήμουν στρατό, ο άλλος ενδεχομένως μόλις πέρασε στη σχολή, όταν εγώ άρχισα να μπλέκομαι με υποχρεώσεις (νοίκια, στήριξη οικογένειας κλπ) ο άλλος τότε έφτανε στο πτυχίο του, όταν εγώ ήδη δούλεψα χρονιές αναπληρωτής, ο άλλος σκέφτεται πώς θα πάρει τη σειρά μου. Στα σκουπίδια λοιπόν! Και μην μου λέτε ότι έχετε δώσει 100 φορές ΑΣΕΠ, διότι θα σας πω πως αυτό σημαίνει ότι έπρεπε να μην κοιμόσαστε τα βράδια χωρίς να απαιτείτε κάθε λεπτό διορισμό. Τόσο απλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 04:55:10 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:44:04 μμ »
Λάθος. Την κορυφή του πίνακα συνεχίζουμε να ζητάμε  ;) γιατί και πάλι αυτή θα είναι ευνοημένη σε περίπτωση διορισμών. Επίσης ζητάμε ακόμη και ως αναπληρωτές να έχουμε την ευκαιρία να δουλεύουμε. Το να μένει κανείς χαμηλά στους πίνακες μπορεί να του στερεί την δυνατότητα της αναπλήρωσης και τελικά έναν διορισμο.

Σκεφτείτε ότι τελικά δεν γίνεται ΑΣΕΠ και οι διορισμοί γίνονται με μοριοδότηση με γενναία πριμοδότηση της προυπηρεσίας. Δεν θέλεις να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη θέση στον πίνακα; Οι "κλειστοί" πίνακες εμπόδισαν πολλούς να αποκτήσουν "μορια" όπως τα αποκαλείς.
Και αυτό πιθανότατα θα τους κοστίσει έναν διορισμό όταν και εφόσον
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 04:50:09 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:58:10 μμ »
Δες σας εμειναν επιτυχοντες σωτηριε γιατι η διαμαντω τους διορισε ολους ακομα και αυτους χωρις ασεπ. Γιατι με ποιο προγραμματισμο? Με των εαεπ που χανετε 1.5 θεση με τον ερχομο των ειδικοτητων που τοσο πολεματε? Αλλα βεβαια οι δασκαλοι μπορουν να κανουν γυμναστικη θεατρο καλιτεχνικα καλυτερα απο εμας ! Το υποστηριζουν ολοι δασκαλοπατερες. Προς ενημερωση σου υπαρχει νομος γιαυτο απο το μακρινο 1985 και ακομα δεν εχει αλλαξει......γιατι αραγε?να μιλησουμε λιγο για τους μονομους του κλαδου σου?δεν μετακινουνται σχολειο ουτε 3 λεπτα απο το σπιτι τους! Φυσικα με τις ευλογιες του εκαστοτε διευθυντη που τους καλυπτει τις εξτρα ωρες στο myschool με ενισχυτικη και καλα διδασκαλια. Λοιπον εχετε πολλα να μαθετε ακομα . Αλλα εφτασε ο καιρος που ια τα πω.......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 25, 2015, 05:01:28 μμ »
Σκεφτείτε ότι τελικά δεν γίνεται ΑΣΕΠ και οι διορισμοί γίνονται με μοριοδότηση με γενναία πριμοδότηση της προυπηρεσίας. Δεν θέλεις να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη θέση στον πίνακα; Οι "κλειστοί" πίνακες εμπόδισαν πολλούς να αποκτήσουν "μορια" όπως τα αποκαλείς.
Και αυτό πιθανότατα θα τους κοστίσει έναν διορισμό όταν και εφόσον

Δηλαδή ο συνάδελφος που έκανε την αίτηση του από το 2010-14  με βάσει τον νόμο της Υπουργάρας θα έπρεπε να δηλώνει τα πάντα, να βάζει κουτάκι, να κυνηγάει τα δυσπρόσιτα γιατί όφειλε να οραματιστεί ότι το 2014 θα ρθει άλλη Υπουργάρα που θα του αναγνωρίσει τα μόρια του και μάλιστα θα δώσει και γενναία πριμοδότηση σε επικείμενο ΑΣΕΠ. Μάλιστα.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 25, 2015, 05:05:37 μμ »
Τι παραμύθια είναι αυτά; Μην βλέπεις πολύ Λιακόπουλο παρακαλώ, βλάπτει.

Δες σας εμειναν επιτυχοντες σωτηριε γιατι η διαμαντω τους διορισε ολους ακομα και αυτους χωρις ασεπ.

Το θέμα που έθιξα είναι αν έμειναν επιτυχόντες. Πού κολλάει αν πήρε κι άλλους; ΑΣΧΕΤΟ!!!

Αλλα βεβαια οι δασκαλοι μπορουν να κανουν γυμναστικη θεατρο καλιτεχνικα καλυτερα απο εμας !

Είδες πολλούς να κάνουν γυμναστική και θεατρική αγωγή ως ξεχωριστό μάθημα; Γιατί εγώ 4 χρόνια που δουλεύω, ακόμα και στο ιδιωτικό που εργάστηκα μια χρονιά, δεν είδα κάτι τέτοιο. Αυτό συμβαίνει μόνο σε πολύσπάνιες περιπτώσεις έλλειψης ειδικοτήτων.

Κατά τα άλλα φαντάζομαι γνωρίζεις ότι δάσκαλος ΠΑΝΤΑ έκανε πολλά μαθήματα. Τι θέλεις, να τον κάνουμε φιλόλογο να κάνει μόνο γλώσσα, ή μαθηματικό να κάνει μόνο μαθηματικά;

να μιλησουμε λιγο για τους μονομους του κλαδου σου?δεν μετακινουνται σχολειο ουτε 3 λεπτα απο το σπιτι τους! Φυσικα με τις ευλογιες του εκαστοτε διευθυντη που τους καλυπτει τις εξτρα ωρες στο myschool με ενισχυτικη και καλα διδασκαλια. Λοιπον εχετε πολλα να μαθετε ακομα . Αλλα εφτασε ο καιρος που ια τα πω.......

Πού τα είδες αυτά; Νοικιάζουν 3 λεπτά από το σχολείο τους; Αυτό λες;

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 25, 2015, 05:05:49 μμ »
Δες σας εμειναν επιτυχοντες σωτηριε γιατι η διαμαντω τους διορισε ολους ακομα και αυτους χωρις ασεπ. Γιατι με ποιο προγραμματισμο? Με των εαεπ που χανετε 1.5 θεση με τον ερχομο των ειδικοτητων που τοσο πολεματε? Αλλα βεβαια οι δασκαλοι μπορουν να κανουν γυμναστικη θεατρο καλιτεχνικα καλυτερα απο εμας ! Το υποστηριζουν ολοι δασκαλοπατερες. Προς ενημερωση σου υπαρχει νομος γιαυτο απο το μακρινο 1985 και ακομα δεν εχει αλλαξει......γιατι αραγε?να μιλησουμε λιγο για τους μονομους του κλαδου σου?δεν μετακινουνται σχολειο ουτε 3 λεπτα απο το σπιτι τους! Φυσικα με τις ευλογιες του εκαστοτε διευθυντη που τους καλυπτει τις εξτρα ωρες στο myschool με ενισχυτικη και καλα διδασκαλια. Λοιπον εχετε πολλα να μαθετε ακομα . Αλλα εφτασε ο καιρος που ια τα πω.......
Troktiko, πήγαινε στον 3ο και φέρε μας τον προγραμματισμό που έλεγε ότι και το 1/θεσιο στην Δονούσα θα γινόταν ΕΑΕΠ  .Δεν θα διασπάσεις εσύ την Α/βαθμια επειδή έχεις συνηθίσει από την Β/βαθμια. Εμείς θα διεκδικούμε τους διορισμούς στα οργανικα κενά.Εσύ τράβα διεκδίκησε την μετακίνηση του δασκάλου σε 3 σχολεία. Άντε πια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 05:11:22 μμ από ppr »
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162193
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.