*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016  (Αναγνώστηκε 60823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:19:50 μμ »
Συμφωνω αρκετά,αλλά όχι τελείως. Με το να μειωθεί η ασκησιολογία, οχι να εξαφανιστούν οι ασκήσεις, δεν γινεται ενα μάθημα τσαπατσούλικο ούτε λειπουν οι βασικές γνώσεις. Σε οποιοδήποτε μάθημα, οι πολλές ασκησεις, η εμβάθυνση θα μπορούσε να ήταν αντικειμενο κατευθύνσεων επιλογής!
Λες με τις 19 χώρες ( δεν εβρισκα μία)? ειναι δική μου πρόχειρη ερευνα που είχα βγάλει παλιά για να αντιμετωπισω απόψεις σε αυτό το φορουμ οτι το μαθημα της βιολογίας δεν ειναι σημαντικό. Οι πηγές μου ήταν τα εγγραφα της unesco ibe world data on education 11/12 για καθε χώρα. και οι περιγραφές που εχει το eurydice ανα χώρα με πινακες ωολογίων προγραμμάτων. Όπου δεν υπήρχαν ετοιμοι πίνακες βρηκα το νομο πλαίσιο της χώρας που καθορίζει τις ελάχιστες ώρες καθε μαθήματος. Όπου τα μαθήματα ήταν ενοποιημένα στα γυμνάσια, εβρισκα τον νομο με την ύλη. Σε κάποιους από αυτούς τους νόμους ελεγε τις ώρες ανα αντικείμενο στο ενιαίο μάθημα. Όπου δεν υπήρχε και αυτό εβρισκα τα προτεινόμενα βιβλία από το υπουργείο ( που ήταν ιδιωτικά) και αυτά εγραφαν τις προτεινόμενες ώρες ανα κεφάλαιο. Όπου δεν εβρισκα τίποτα, ήρθα σε επαφή με συναδέλφους και ρώτησα την διάρθρωση του ενιαίου μαθήματος. Δεν ειναι επίσημη έρευνα. Από τότε προσπαθώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με όλα τα μαθηματα της δευτεροβάθμιας, αλλά ποτέ δεν βρίσκω χρόνο να το συνεχίσω εδώ και δύο χρόνια. Νομίζω το εχω δειξει σε κάποιους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:20:16 μμ »
οι βιολογοι εχουν παρει πολλες ωρες τα τελευταια χρονια,μια χαρα ειναι οι ωρες τους,αρκει να τις διδασκονται αυτοι
απλα οι ωρες που εχουν παρει δεν συνδυαζονται με εργαστηρια
συνεπως θεωρω αστειο να εχουμε ιδιες ή μαλλον περισσοτερες ωρες γενικης παιδειας σε ενα εργαστηριακο περιγραφικο μαθημα διχως ομως το εργαστηριο! απο το απαιτητικο μαθημα φυσικης,εκτος και αν εχουν αποφασισει πως το τελευταιο μαθημα θα γινεται τσαπατσουλικα ή ξερω γω με μινιον υλη και θα βγαινουν αποφοιτοι λυκειου που δεν θα γνωριζουν ουτε τα βασικα.
ως προς αυτο δηλ διαφωνω και θεωρω πως και εσυ συμφωνεις με το παραπανω,αφου κοινη λογικη ειναι

το πινακακι που εβαλες πριν λοιπον με τις ωρες ανα μαθημα δεν εχει εφαρμογη στα της ελλαδας,διοτι εδω δεν εχουμε εργαστηριακες ωρες αξιες λογου σε βιολογια και χημεια,οταν τις αποκτησουμε τις υποδομες τοτε ναι μπορει να υπαρξουν ιδιες ισως και ελαφρως περισσοτερες καθως γινεται τωρα ωρες.τωρα ομως οχι
γι αυτο το πινακακι μιλησα,μπορεις να μου δεις μηπως την ερευνα πανω στην οποια βασιζεται; απλα απο περιεργεια :)

επισης επειδη τα ψαχνεις ποσες ωρες φυσικης θα υπαρξουν φετος συγκριτικα με περσι και ποσες ωρες βιολογιας;


edit με κανει αισθηση που δεν εχω δει αναλογο μηνυμα οπως το παραπανω απο καποιον φυσικο; μα τι γινεται; δεν ασχολειται κανεις;  ;D
Μια χαρα εξοπλισμένα εργαστήρια έχουμε. Τουλάχιστον στη χημεία μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Αλλά με 2 ώρες χημείας σε όλο το γυμνάσιο τι εργαστήριο να προλάβεις να κάνεις? Αλλα λογια να αγαπιόμαστε δηλαδη και η βιολογία έχει 4 ώρες και τελειώνουμε την ύλη τα χριστούγεννα και μετα κοιτιόμαστε!!!! Αναδιάρθρωση του ωρολογίου προγράμματος τώρα και άνοιγμα της συζήτησης για ενωποίηση του κλάδου.
 

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:23:49 μμ »
edit με κανει αισθηση που δεν εχω δει αναλογο μηνυμα οπως το παραπανω απο καποιον φυσικο; μα τι γινεται; δεν ασχολειται κανεις;  ;D
Εγω σα φυσικος εχω παρει δυστυχως χαμπαρι το τι συμβαινει και βλεπω πως σωτηρια δεν εχουμε. Δυστυχως το λομπι των βιολογων ειναι πολυ πιο ισχυρο απο των φυσικων και εδω και πεντε χρονια μας κανουν πλακα (ασχετα αν το αντιθετο υποστηριζουν οι βιολογοι). Σας λεω προβλεψη απο τωρα, του χρονου θα υπαρξει παλι καποια κινηση που ισως και να μειωνει τις ωρες τηςφυσικης, αλλα το σιγουρο ειναι πως παλι θα αυξηθουν οι ωρες της βιολογιας. Ναι, και του χρονου θα ξανασυμβει το ιδιο! Και φυσικα παλι θα γκρινιαζουν οι μονιμως ωφελημενοι βιολογοι! Το μονο που με χαροποιει ειναι οτι πλεον εχουν μαθει πολλοι συναδελφοι το τι οργιο εχει συμβει με τις ωρες των βιολογων και την απιστευτη ευνοια. Συν οτι πολλοι απο αυτους επειδη ειναι και νεοι στο χωρο (οχι απαραιτητα ηλικιακα) φαινεται πως ειναι πιο δυστροποι σε θεματα ωρων κλπ οποτε τουλαχιστον νιωθω μια ηθικη ικανοποιηση γιατι το καταλαβαινουν και αλλοι συναδελφοι. Αυτο το τελευταιο βεβαια δε χαρακτηριζει τον κλαδο γενικα. Ωρες ωρες γελαω με το τραγικο του θεματος, τι εννοω. Σε σχολειο μεγαλο με ενα ΠΕ.04 προς το παρον λεει ο διευθυντης (σωστα βεβαια για μενα) λοιπον θα κανουμε μονο φυσικη χημεια προς το παρον, απο λιγο... Και μετα σαν κενο φυσικα δε δηλωνεται χημειας αφου φαινεται πως διδασκεται! Το μονο σιγουρο ειναι οτι το υπουργειο δε θα ξοδευει συνεχως τοσες πιστωσεις για βιολογους συστηματικα καθε χρονο... Καπου το παραμυθι θα λαβει τελος και θα ειναι η ταφοπλακα ολου του ΠΕ.04.

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:28:52 μμ »
καλα παιζει αυτο που λετε ρε παιδια; ειναι δυνατον να προτιμουν βιολογους που δεν εδωσαν ΑΣΕΠ και με το μαθημα φυσικης που ειχαν στο πρωτο εξαμηνο πριν χρονια να διδασκουν φυσικη σε γυμνασια κ λυκεια;  ???
Οχι δεν παιζει αυτό. Οι μόνες περιπτώσεις που ειναι αναγκασμένοι οι λίγοι βιολόγοι να κάνουν λίγη β ανάθεση ειναι γιατί δεν τους δίνουν τις υπόλοιπες βιολογίες οι υπόλοιπες ειδικότητες που τις εχουν αναγκη για να συμπληρώσουν. Ή αν ειναι απομακρυσμένο σχολείο. Όπου φυσικά γίνεται και το ανάποδο με τις άλλες ειδικότητες.
Τώρα ως προς τις ώρες, εχω ξαναπει νομίζω οτι δεν ειμαι σε θεση να γνωρίζω. Κανω εκτιμήσεις με βάση τα τμήματα προηγούμενων χρόνων, και απλώς περιμένω να βγάλει τα τμήματα η ελστατ. Εκτιμώ λοιπόν παρόλα αυτά ότι φ´ετος οι ώρες της φυσικής μειώθηκαν κατά 10.000! Της βιολογίας ίσως κατα 500; Της χημείας  μαλλον μόνο αυξήθηκαν κατα 3.000, ίσως... Μονο της γεωγραφίας πρεπει να εμειναν σταθερές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:34:29 μμ »
Οχι δεν παιζει αυτό. Οι μόνες περιπτώσεις που ειναι αναγκασμένοι οι λίγοι βιολόγοι να κάνουν λίγη β ανάθεση ειναι γιατί δεν τους δίνουν τις υπόλοιπες βιολογίες οι υπόλοιπες ειδικότητες που τις εχουν αναγκη για να συμπληρώσουν. Ή αν ειναι απομακρυσμένο σχολείο. Όπου φυσικά γίνεται και το ανάποδο με τις άλλες ειδικότητες.
Τώρα ως προς τις ώρες, εχω ξαναπει νομίζω οτι δεν ειμαι σε θεση να γνωρίζω. Κανω εκτιμήσεις με βάση τα τμήματα προηγούμενων χρόνων, και απλώς περιμένω να βγάλει τα τμήματα η ελστατ. Εκτιμώ λοιπόν παρόλα αυτά ότι φ´ετος οι ώρες της φυσικής μειώθηκαν κατά 10.000! Της βιολογίας ίσως κατα 500; Της χημείας  μαλλον μόνο αυξήθηκαν κατα 3.000, ίσως... Μονο της γεωγραφίας πρεπει να εμειναν σταθερές.
Αφου αυξήθηκαν οι ωρες χημείας γιατι δεν αυξήθηκαν και οι χημικοί συνάδελφε?
Θα σου πω εγώ.......γιατι πήραν βιολόγους!!! Αυτή είναι η αλήθεια και ας μην κρυβόμαστε πισω απο το δακτυλό μας.
Ο Κουράκης την έκανε τη δουλειά........

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:36:57 μμ »
Τα λόμπι πρέπει να τελειώνουν........ξεσηκωθείτε και μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί........

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:38:48 μμ »
Κανω εκτιμήσεις με βάση τα τμήματα προηγούμενων χρόνων, και απλώς περιμένω να βγάλει τα τμήματα η ελστατ. Εκτιμώ λοιπόν παρόλα αυτά ότι φ´ετος οι ώρες της φυσικής μειώθηκαν κατά 10.000! Της βιολογίας ίσως κατα 500; Της χημείας  μαλλον μόνο αυξήθηκαν κατα 3.000, ίσως... Μονο της γεωγραφίας πρεπει να εμειναν σταθερές.
Εξηγησε στον κοσμο (επειδη μονο λες τη μια πλευρα, αυτη που βολευει) γιατι ενω φετος καταργησαν τη φυσικη γενικης γ λυκειου απο μονοωρο και η βιολογια γενικης πηρε την ωρα και απο μονωρη εγινε δυωρη και πλεον ολοι οσοι πανε στη θετικη στη γ λυκειου θα διδασκονται και βιολογια κατευθυνσης (δηλαδη μιλαμε για αυξηση οσα ειναι τα τμηματα γενικης παιδειας στην Ελλαδα και το διπλασιο οσων παραπανω θετικων κατευθυνσεων βγουν απο περσι). τι κολπακι επαιξε την προηγουμενη χρονια με εσας και φετος η αυξηση ειναι μονο 500 ωρες. Το απανταω εγω. Με την περσινη αναδιαρθρωση στο Γυμνασιο πετυχατε να γινει για περσι 5ωρη η Βιολογια στο Γυμνασιο! 2-1-2. Οποτε περσι ηταν το πρωτο οργιο με 2 ωρες αυξηση μια σε Βιολογια Β γυμνασιου και μια σε Γ γυμνασιου...

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:40:44 μμ »
Εγω σα φυσικος εχω παρει δυστυχως χαμπαρι το τι συμβαινει και βλεπω πως σωτηρια δεν εχουμε. Δυστυχως το λομπι των βιολογων ειναι πολυ πιο ισχυρο απο των φυσικων και εδω και πεντε χρονια μας κανουν πλακα (ασχετα αν το αντιθετο υποστηριζουν οι βιολογοι). Σας λεω προβλεψη απο τωρα, του χρονου θα υπαρξει παλι καποια κινηση που ισως και να μειωνει τις ωρες τηςφυσικης, αλλα το σιγουρο ειναι πως παλι θα αυξηθουν οι ωρες της βιολογιας. Ναι, και του χρονου θα ξανασυμβει το ιδιο! Και φυσικα παλι θα γκρινιαζουν οι μονιμως ωφελημενοι βιολογοι! Το μονο που με χαροποιει ειναι οτι πλεον εχουν μαθει πολλοι συναδελφοι το τι οργιο εχει συμβει με τις ωρες των βιολογων και την απιστευτη ευνοια. Συν οτι πολλοι απο αυτους επειδη ειναι και νεοι στο χωρο (οχι απαραιτητα ηλικιακα) φαινεται πως ειναι πιο δυστροποι σε θεματα ωρων κλπ οποτε τουλαχιστον νιωθω μια ηθικη ικανοποιηση γιατι το καταλαβαινουν και αλλοι συναδελφοι. Αυτο το τελευταιο βεβαια δε χαρακτηριζει τον κλαδο γενικα. Ωρες ωρες γελαω με το τραγικο του θεματος, τι εννοω. Σε σχολειο μεγαλο με ενα ΠΕ.04 προς το παρον λεει ο διευθυντης (σωστα βεβαια για μενα) λοιπον θα κανουμε μονο φυσικη χημεια προς το παρον, απο λιγο... Και μετα σαν κενο φυσικα δε δηλωνεται χημειας αφου φαινεται πως διδασκεται! Το μονο σιγουρο ειναι οτι το υπουργειο δε θα ξοδευει συνεχως τοσες πιστωσεις για βιολογους συστηματικα καθε χρονο... Καπου το παραμυθι θα λαβει τελος και θα ειναι η ταφοπλακα ολου του ΠΕ.04.
Μια στιγμή. Ξέρεις πόσο φωνάζω και διαμαρτύρομαι τα τελευταία χρόνια. Εγώ είμαι το λόμπι? δεν έχω καμιά επαφή με το υπουργείο. Αλλους που να ασχολούνται με αυτά τα στοιχεία οσο εγώ δεν ξέρω. Και στο υπουργείο με έχουν χεσμένο. Και πίστεψέ με αν ξέρω κάποιο όνομα στο υπουργείο δεν ειναι επειδή ειναι φίλοι μου. Αν κάποτε εξαρτώνταν  από μένα, οι άνθρωποι εκεί που ειναι υπευθυνοι για αυτά που τραβάμε θα έπαιρναν δρόμο. Δεν υπάρχουν φιλοι για μενα στο υπουργείο ούτε γνωστοί. Την δουλειά τους να κάνουν συμφωνα με το συνταγμα. Αλλιώς δρόμο. Αν υπάρχουν αλλοι βιολόγοι που βοηθάνε θα ήθελα ν τους γνωρίσω. Τους εχω ανάγκη, καθως τόσα χρόνια ειμαι εγώ και 5-6 άλλα παιδιά από αυτό το φορουμ που δεν βρισκουμε ανοιχτες πορτες πουθενα! Μονο απειλες ακούω οτι θα μας καταργήσουν!
Και ο λόγος που οι φυσικοί δεν βγάζουν στοιχεία ειναι γιατι τα στοιχεία που βγάζω και σκιαγραφούν μια δυσαρεστη κατάσταση ειναι πραγματικά. Οι φυσικοι και οι χημικοί θα πρέπει να κινηθούν σε ένα άλλο επίπεδο, οχι αριθμητικό για να βρουν επιχειρήματα. Και τολμώ να πω οτι τα κάποια από αυτά τα σέβομαι και πρέπει να ληφθούν υπόψιν.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:43:14 μμ »
Εξηγησε στον κοσμο (επειδη μονο λες τη μια πλευρα, αυτη που βολευει) γιατι ενω φετος καταργησαν τη φυσικη γενικης γ λυκειου απο μονοωρο και η βιολογια γενικης πηρε την ωρα και απο μονωρη εγινε δυωρη και πλεον ολοι οσοι πανε στη θετικη στη γ λυκειου θα διδασκονται και βιολογια κατευθυνσης (δηλαδη μιλαμε για αυξηση οσα ειναι τα τμηματα γενικης παιδειας στην Ελλαδα και το διπλασιο οσων παραπανω θετικων κατευθυνσεων βγουν απο περσι). τι κολπακι επαιξε την προηγουμενη χρονια με εσας και φετος η αυξηση ειναι μονο 500 ωρες. Το απανταω εγω. Με την περσινη αναδιαρθρωση στο Γυμνασιο πετυχατε να γινει για περσι 5ωρη η Βιολογια στο Γυμνασιο! 2-1-2. Οποτε περσι ηταν το πρωτο οργιο με 2 ωρες αυξηση μια σε Βιολογια Β γυμνασιου και μια σε Γ γυμνασιου...
Ειναι προφανές συνάδελφε το πάρτυ........και κάποιοι θελουν να χρυσώσουν το χάπι για να μη χαλάσει η σουπα...
αλλα αυτο θα τελειώσει συντομα. Θα μας βρούν μπροστα τους.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:44:42 μμ »
Συμφωνω αρκετά,αλλά όχι τελείως. Με το να μειωθεί η ασκησιολογία, οχι να εξαφανιστούν οι ασκήσεις, δεν γινεται ενα μάθημα τσαπατσούλικο ούτε λειπουν οι βασικές γνώσεις. Σε οποιοδήποτε μάθημα, οι πολλές ασκησεις, η εμβάθυνση θα μπορούσε να ήταν αντικειμενο κατευθύνσεων επιλογής!
Λες με τις 19 χώρες ( δεν εβρισκα μία)? ειναι δική μου πρόχειρη ερευνα που είχα βγάλει παλιά για να αντιμετωπισω απόψεις σε αυτό το φορουμ οτι το μαθημα της βιολογίας δεν ειναι σημαντικό. Οι πηγές μου ήταν τα εγγραφα της unesco ibe world data on education 11/12 για καθε χώρα. και οι περιγραφές που εχει το eurydice ανα χώρα με πινακες ωολογίων προγραμμάτων. Όπου δεν υπήρχαν ετοιμοι πίνακες βρηκα το νομο πλαίσιο της χώρας που καθορίζει τις ελάχιστες ώρες καθε μαθήματος. Όπου τα μαθήματα ήταν ενοποιημένα στα γυμνάσια, εβρισκα τον νομο με την ύλη. Σε κάποιους από αυτούς τους νόμους ελεγε τις ώρες ανα αντικείμενο στο ενιαίο μάθημα. Όπου δεν υπήρχε και αυτό εβρισκα τα προτεινόμενα βιβλία από το υπουργείο ( που ήταν ιδιωτικά) και αυτά εγραφαν τις προτεινόμενες ώρες ανα κεφάλαιο. Όπου δεν εβρισκα τίποτα, ήρθα σε επαφή με συναδέλφους και ρώτησα την διάρθρωση του ενιαίου μαθήματος. Δεν ειναι επίσημη έρευνα. Από τότε προσπαθώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με όλα τα μαθηματα της δευτεροβάθμιας, αλλά ποτέ δεν βρίσκω χρόνο να το συνεχίσω εδώ και δύο χρόνια. Νομίζω το εχω δειξει σε κάποιους.

αυτο μου ακουγεται δουλεια πολλων ημερων!
εχεις καπου την εργασια σου να την δουμε,να την διαβασουμε; σου το λεω γιατι χωρις διασταυρωση των στοιχειων και απο τριτους δυσκολα μπορει να γινει αποδεκτο το πινακακι κακα τα ψεμματα
εκτος αυτου αν διασταυρωθει η ερευνα σου και ειναι ανοιχτη σε κριτικη απο ολους τοτε μπορει ςνα την καταθεσεις και επισημα,ακομα και στο υπουργειο ή σε καποιο πανεπιστημιο
παντως να τα βλεπουν αυτα οι φυσικοι,εσυ με τοσο πεισμα και ιδου,κανα δυο ακομα σαν και σενα να ναι και θα φτασετε τις ωρες των φιλολογων  ;D
οι φυσικοι με την νωχελικοτητα που εχουν σε επιπεδο οργανωσης και ατομικα,θα παλευουν με τους πληροφορικους για τις ωρες σε λιγο καιρο  ;D,θα περιμενουν τριτους και οργανωσεις φαντασματα να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα.


edit κοιτα η ασκησιολογια που λες,δεν εχει να κανει.η φυσικη οντας απαιτητικη ειναι αμεσα συνυφασμενη με τα μαθηματικα,χωρις ασκησεις συνδυαστικα με την θεωρια δεν γινεται τιποτα.εβλεπα την υλη της φυσικης σε καθε ετος και γνωριζοντας κιολας τον κοπο για την κατανοηση της(αν και προγραμματιστης εγω) μου εκανε τρομερη εντυπωση ο μικρος αριθμος ωρων που δινεται στο συγκεκριμενο μαθημα, εντωμεταξυ υποτιθεται ειναι και θεμελιωδες μαθημα.
για να ειμαι ειλικρινης θα πρεπει εσεις ως βιολογοι να ειστε υπερευχαριστημενοι με τον αριθμο ωρων ,αφου οντας περιγραφικο το μαθημα και χωρις εργαστηριο στα της χωρας μας μπορει να καλυφθει με πολυ μεγαλυτερη ανεση η υλη απο οτι αυτο της φυσικης
σε καθε περιπτωση χωρις εργαστηριο δουλεια δεν γινεται,χωρις υποδομες

απο εκει και περα το σημαντικο ειναι ο καθε ενας να διδασκει τις ωρες του μαθηματος του,να μην παιρνει τις ωρες κανεις του αλλουνου


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2015, 06:48:14 μμ από trobadoyros »

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:49:49 μμ »
Οχι δεν παιζει αυτό. Οι μόνες περιπτώσεις που ειναι αναγκασμένοι οι λίγοι βιολόγοι να κάνουν λίγη β ανάθεση ειναι γιατί δεν τους δίνουν τις υπόλοιπες βιολογίες οι υπόλοιπες ειδικότητες που τις εχουν αναγκη για να συμπληρώσουν. Ή αν ειναι απομακρυσμένο σχολείο. Όπου φυσικά γίνεται και το ανάποδο με τις άλλες ειδικότητες.
Τώρα ως προς τις ώρες, εχω ξαναπει νομίζω οτι δεν ειμαι σε θεση να γνωρίζω. Κανω εκτιμήσεις με βάση τα τμήματα προηγούμενων χρόνων, και απλώς περιμένω να βγάλει τα τμήματα η ελστατ. Εκτιμώ λοιπόν παρόλα αυτά ότι φ´ετος οι ώρες της φυσικής μειώθηκαν κατά 10.000! Της βιολογίας ίσως κατα 500; Της χημείας  μαλλον μόνο αυξήθηκαν κατα 3.000, ίσως... Μονο της γεωγραφίας πρεπει να εμειναν σταθερές.
πως εξηγειται τοση δραματικη μειωση στις ωρες φυσικης; επειδη καταργηθηκε η ωρα της γενικης στην φυσικη;
και πως εξηγειται η μεγαλη αυξηση στις ωρες χημειας;
εχει να κανει με την αναμορφωση του ωρολογιου στο λυκειο;

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:52:59 μμ »
Εξηγησε στον κοσμο (επειδη μονο λες τη μια πλευρα, αυτη που βολευει) γιατι ενω φετος καταργησαν τη φυσικη γενικης γ λυκειου απο μονοωρο και η βιολογια γενικης πηρε την ωρα και απο μονωρη εγινε δυωρη και πλεον ολοι οσοι πανε στη θετικη στη γ λυκειου θα διδασκονται και βιολογια κατευθυνσης (δηλαδη μιλαμε για αυξηση οσα ειναι τα τμηματα γενικης παιδειας στην Ελλαδα και το διπλασιο οσων παραπανω θετικων κατευθυνσεων βγουν απο περσι). τι κολπακι επαιξε την προηγουμενη χρονια με εσας και φετος η αυξηση ειναι μονο 500 ωρες. Το απανταω εγω. Με την περσινη αναδιαρθρωση στο Γυμνασιο πετυχατε να γινει για περσι 5ωρη η Βιολογια στο Γυμνασιο! 2-1-2. Οποτε περσι ηταν το πρωτο οργιο με 2 ωρες αυξηση μια σε Βιολογια Β γυμνασιου και μια σε Γ γυμνασιου...
Παιδια, να ψαξετε και να βγάλετε πραγματικά στοιχεια που δειχνουν αυτά που λέτε. Διψώ για την αληθεια, τοσα χρόνια παλευω μονος. Ψαξτε βρεστε επιτέλους. Οχι άλλα μυστικα.
Ειπα μειωση 500 ωρες βιολογίας όχι αυξηση
Μπορώ να πω ανοικτά λοιπόν τώρα ότι εγώ προσωπικά ήμουν κατα της εξαφάνησης της φυσικής γενικής παιδείας. Αλλά βλέπετε δεν εχω καμιά επαφη με το διεφθαρμένο υπουργείο. Μάλιστα προσπαθησα να ειδοποιήσω ηλεκτρονικά φυσικούς με τον αριθμό μείωσης των ωρών τους. Ελεγα κοντά στις 10.000. Και ζητούσα να ενεργοποιηθούν. Νομίζω οπτι δεν πιστεψαν τις εκτιμήσεις μου. Το εκανα γιατι πίστευα ότι το πλεόνασμα των φυσικών θα πέσει στα κεφάλια των υπολοίπων, και στο ηδη υπάρχον πλεόνασμα
Οτι κάνετε να το κάνετε με βάση αποδεδειγμενα στοιχεία και οχι απο πληγωμένη περηφάνεια.
Εχω γράψει σε αυτό το φορουμ ότι αν επαιζε το συστημα αρβανιτόπουλου επρεπε να πάρουν 300 χημικούς αναπληρωτές. Με τις ωρες το εκτιμούσα.
Τώρα, ο λόγος που δεν αυξήθηκαν οι χημικοί, είναι
1. Επειδή ξεκινάνε από πλεόνασμα και οχι από το μηδεν. Αρα καλύπτονται οι εξτρα ώρες από τους υπάρχοντες
2. Οι χημικοι δεν εχουν ανοσία στο πλεόνασμα φυσικών. Τους πιάνει και αυτούς. Ακουτε άλλωστε συχνα ότι οι φυσικοί προτιμουν να κανουν χημεία, από ότι βιολογία
Αυτά τα πλαονάσματα λοιπον ειναι πρόβλημα για όλους. Η ενοποίηση τα καθιερώνει και λογικά περιορίζει τους διοριςμούς ολων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2015, 06:59:43 μμ από gvasilis »

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:57:50 μμ »
πως εξηγειται τοση δραματικη μειωση στις ωρες φυσικης; επειδη καταργηθηκε η ωρα της γενικης στην φυσικη;
και πως εξηγειται η μεγαλη αυξηση στις ωρες χημειας;
εχει να κανει με την αναμορφωση του ωρολογιου στο λυκειο;
Οπως σου ειπα δεν εκανα εργασία. Συγκεντρωσα κυρίως αυτά τα στοιχεία ανεπίσημα. Επισης κάνω κατι μεγαλύτερο, πάλι προσωπικά, το βραδυ που θα ξαναμπω θα σου δωσω το συνδεσμο που τα κρατάω αυτά. Σκοπός μου ήταν να δωσω αφορμή για να ξεκινήσει επίσημη ερευνα από κάποιο φορέα. Αλλά δεν ειδα κάτι , μάλλον γιατι δεν συμφέρει. Θα το καταλάβεις και εσυ το βραδυ με αυτά που θα σου δείξω
Η φυσική μειώθηκε και στα επάλ. Η χημεία αυξήθηκε μονο στα  γ λυκειοτ κατευθυνσης από 2 στις 3 ώρες, αλλά οι κατευθυνσεις σχεδόν διπλασιάστηκαν. Θα σου δωσω τον συνδεσμο εκεί που κρατώ και αυτά τα στοιχεία επαναλαμβανω ομως ειναι εκτιμήσεις

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 07:58:25 μμ »
οκ οχι πριβε,βγαλτο εδω  :)


κατι αλλο,καλα μαθημα αστρονομιας δεν εχει το σχολειο;  :o
μιλαμε ειναι κατσε καλα εκει στο υπουργειο  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.