*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016  (Αναγνώστηκε 60398 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmetaxari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:06:12 πμ »
Όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε τα έχουμε συναντήσει και εμείς οι Χημικοί ως κλάδος.. Βλέπεται μειώθηκαν οι ώρες της Χημείας στο Γυμνάσιο και ενώ πολύ είπαν ότι πήραμε 1 ώρα στη Γ λυκείου τελικά πάλι χαμένοι βγήκαμε γιατί χάθηκαν οι 2 ώρες της κατεύθυνσης στη Β!! Το ερώτημα είναι παραμένουμε όλοι μαζί ως ενιαίος κλάδος με ενιαίο πίνακα διορισμού όπου θα τοποθετείτε ο καθένας με βάση κριτήρια ή αποφασίζουμε να διασπαστεί ο κλάδος και ο καθένας κάνει το μάθημά του??????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:19:12 πμ »
απο την κατευθυνση σας δεν αυξησατε τις ωρες?

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:42:09 πμ »
Καλα οσο παμε και μικραινουμε σε νουμερο.σε λιγο θα εξαφανιστουμε σαν ειδικοτητα.και κατι ακομα.ξερω οτι η β πειραια ζητουσε 3 φυσικους για λυκεια και 1 χημικο.και τι καλεσε?1 χημικο,1 φυσικο και 3 βιολογους!!!!!!περαστικα μας....
από την ιστοσελίδα της δευτεροβάθμιας πειραιά. Είναι η τελευταία ανακοίνωση που βρήκα στις 12/10 για να τα δηλώσουν όσοι δεν είχαν συμπληρωμένο ωράριο:
β πειραιά κενά
105   ΠΕ04.01   ΦΥΣΙΚΟΙ   -38
106   ΠΕ04.02   ΧΗΜΙΚΟΙ   -50
107   ΠΕ04.03   ΦΥΣΙΟΓΝΩΣΤΕΣ   0
108   ΠΕ04.04   ΒΙΟΛΟΓΟΙ   -48
109   ΠΕ04.05   ΓΕΩΛΟΓΟΙ   -22
 και α πειραιά
ΠΕ04.01   ΦΥΣΙΚΟΙ   138
ΠΕ04.02   ΧΗΜΙΚΟΙ   -77
ΠΕ04.03   ΦΥΣΙΟΓΝΩΣΤΕΣ   -8
ΠΕ04.04   ΒΙΟΛΟΓΟΙ   -346
ΠΕ04.05   ΓΕΩΛΟΓΟΙ   -89

Αποσυνδεδεμένος Mentor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:18:52 πμ »
Καλή δύναμη σε όσους προσλήφθηκαν
Σήμερα με πνίγει ο θυμός και νιώθω την ανάγκη να μιλήσω μετά από πολύ καιρό.
Φυσικέ μη κάθεσαι τόσο στον καναπέ ή στο πληκτρολόγιο
εσύ αδιόριστε μη επαναπαύεσαι με μερικά εφήμερα φροντιστήρια
εσύ αναπληρωτή του χρόνου μπορεί να μην εργάζεσαι
εσύ μόνιμε σε πόσα σχολεία θα τρέχεις και τι θα διδάσκεις
κι εσείς κύριε σχολικέ σύμβουλε τι προτίθεστε να κάνετε;
Η φυσική υποβαθμίζεται σταδιακά κι αυτό έχει αρχίσει να έχει ήδη τις επιπτώσεις
χρόνο με τον χρόνο από το επαρχιακό φροντιστήριο μέχρι και τα τμήματα φυσικής των ΑΕΙ.
(μείωση ωρών στα ωρολόγια, περιορισμός του μαθήματος σε μία ομάδα προσανατολισμού
απίθανα θέματα στις πανελλαδικές)
Η Ε.Ε.Φ είναι ένα κλειστό κλαμπ για καριερίστες διορισμένους
δεν έχει καμία σχέση με σωματειακή εκπροσώπηση και αγώνες διεκδίκησης.

χρειάζεται συμμετοχή οργάνωση και πίεση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:58:16 μμ »
Επικοινώνησα με την Ενωση Ελλήνων Φυσικών και τους ζήτησα να με ενημερώσουν για τις δράσεις τους πάνω στην ανάδειξη του μαθήματος της φυσικής στα σχολεία και φυσικά να σχολιάσουν τον αριθμό των αναπληρωτών φυσικών α και β φάσης. Φυσικά μου είπαν ότι έχουν υπάρξει δράσεις αλλά δεν μπορούν να μου τις πουν τώρα γιατί γίνεται μία σύσκεψη  :o !!!!! Μου συνέστησαν να στείλω mail στον αντιπρόεδρο για να με ενημερώσει σχετικά... κάτι που θα κάνω το απόγευμα.  Τα έχω πάρει πάαααααααρα πολύ  >:(  >:(  >:(

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:33:51 μμ »
Και εγώ είχα στείλει μαιλ στην ΕΕΦ ένα μήνα πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο και στο fb του Κουράκη είχα γράψει και μου απάντησε η ΕΕΦ αφού ψηφίστηκε ότι τους αδικώ παραμπέμποντάς με σε αυτά που είπανε στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων.
Δηλαδή ο αγώνας τους όλος ήταν να πουν δυο κουβέντες λίγες ώρες πριν πάρει ΦΕΚ το νομοσχέδιο και πίστευαν ότι κάτι θα κατάφερναν;
Εδώ Χημικοί και Πληροφορικοί πίεζαν ένα χρόνο ασταμάτητα και η ΕΕΦ έκανε σεμινάρια.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:02:41 μμ »
καλησπέρα σας. φωναζουμε και εμείς τα τελευταια χρόνια για την κατάσταση , αλλα νιώθαμε και ήμασταν τραγικά μόνοι. τώρα το πρόβλημα έφτασε και σε σας συνάδελφοι φυσικοί. Είδατε τι συμβαίνει και με την σπουδαία υποστηριξη των βιολογων στο παιδαγωγικο, αλλα και  στις φάσεις που προηγήθηκαν.Ενημερώθηκα παράδειγμα σήμερα και θα έχω τα χαρτιά το βράδυ, σε μεγάλη διευθυνση το πάρτυ που έγινε. 6 κενα φυσικών , 5 κενά χημικών , 20 κενά βιολόγων και 3 γεωλόγων. η φαση πηρε 14 βιολογους και 1 χημικο. η πολυ εγκυρη ενημερωση που ειχα , από ανθρωπο που δουλευει εκει και αγανακτησε , ηταν και στον αριθμό των προσληφθεντων , αλλα και στο ότι δοθηκαν τσουβαλιασμενα τα κενα σαν ΠΕΟ4. Και τσακώνονταν τα πιτσιρικια ( ετσι το περιεγραψε) , που θα παρουν χημεια που γεωλογια κλπ. ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΛΕΟΝ. Κάποτε επιτυχατε φυσικοί φίλοι , να αρθει η ενοποίηση του κλάδου. Τώρα την ξαναζητάτε. Μαζί σας και εμείς. Ξεχνάμε την διαφορά μας του τότε. Κοιτάμε μπροστά. Ξεχωριστά τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα και ενιαιο πεο4 στα υπόλοιπα. να τελειωνουμε. και καινουριο αναλυτικο .π.χ. χημεια μονοωρη στο γυμνασιο;; που ακουστηκε. και παντου βιολογιες;; μα παντου.. ούτε τα προσχηματα δηλαδη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2015, 02:08:40 μμ από thrileontas »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:09:22 μμ »
Και εγώ είχα στείλει μαιλ στην ΕΕΦ ένα μήνα πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο και στο fb του Κουράκη είχα γράψει και μου απάντησε η ΕΕΦ αφού ψηφίστηκε ότι τους αδικώ παραμπέμποντάς με σε αυτά που είπανε στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων.
Δηλαδή ο αγώνας τους όλος ήταν να πουν δυο κουβέντες λίγες ώρες πριν πάρει ΦΕΚ το νομοσχέδιο και πίστευαν ότι κάτι θα κατάφερναν;
Εδώ Χημικοί και Πληροφορικοί πίεζαν ένα χρόνο ασταμάτητα και η ΕΕΦ έκανε σεμινάρια.
Τους ρώτησα γιατί θεωρούν το θέμα "μεσογειακή διατροφή και φυσική" πιο σημαντικό από το θέμα "αναπληρωτές καθηγητές φυσικής" και μου το βάζουν πρώτη μούρη στο site τους ... και μου απάντησε η γραμματέας με την οποία μίλαγα ότι αυτό το θέμα αφορά πάρα πολύ κόσμο!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα τρελαθούμε εντελώς!!!!!!!!!!! Της απάντησα κι εγώ ότι μάλλον πρέπει να αρχίσει να ψάχνει για δουλειά γιατί η ένωση στην οποία δουλεύει δεν έχει λόγο ύπαρξης...!!!!! Εγω θα γράψω σε αυτόν τον Φίλντιση που μου είπανε αλλά νομίζω ότι κάτι πρέπει να γίνει...αλλά δεν ξέρω τι...

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:15:04 μμ »
κι εγω σημερα που παρουσιαστηκα σε μεγαλη διευθυνση οχι για να αναλαβω υπηρεσια αλλα για αλλο λογο πετυχα 1 βιολογο που την ειχαν παρει και δεν ειχε ιδεα.την παραμικρη ιδεα.ουτε πως συμπληρωνω τα στοιχεια και τι ειναι αυτα που ζητουσαν.τα δικαιολογητικα δηλαδη.και ηθελε να δει και τη διευθυντρια δευτεροβαθμιας να επιλεξει σχολειο.της λενε πανε με τα μορια οι τοποθετησεις ,τιποτα αυτη.δηλαδη ο αλλος ειναι ασχετος με το αντικειμενο,εκανε αλλη δουλεια τοσα χρονια και μια χαρα τον πηραν σε μεγαλο αστικο κεντρο να διδαξει,που εμεις ουτε στον υπνο μας δεν το βλεπουμε να μας προσλαβουν εκει πλεον...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:17:38 μμ »
Το μόνο που κάνουμε οι ΠΕ04 είναι να τσακωνόμαστε και τίποτα άλλο... Πάνω σ΄αυτό στηρίζονται και μας "πατάν" κανονικότατα. Ζηλεύω πραγματικά τους φιλολόγους που είναι τόσο οργανωμένοι...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:21:31 μμ »
καλησπέρα σας. φωναζουμε και εμείς τα τελευταια χρόνια για την κατάσταση , αλλα νιώθαμε και ήμασταν τραγικά μόνοι. τώρα το πρόβλημα έφτασε και σε σας συνάδελφοι φυσικοί. Είδατε τι συμβαίνει και με την σπουδαία υποστηριξη των βιολογων στο παιδαγωγικο, αλλα και  στις φάσεις που προηγήθηκαν.Ενημερώθηκα παράδειγμα σήμερα και θα έχω τα χαρτιά το βράδυ, σε μεγάλη διευθυνση το πάρτυ που έγινε. 6 κενα φυσικών , 5 κενά χημικών , 20 κενά βιολόγων και 3 γεωλόγων. η φαση πηρε 14 βιολογους και 1 χημικο. η πολυ εγκυρη ενημερωση που ειχα , από ανθρωπο που δουλευει εκει και αγανακτησε , ηταν και στον αριθμό των προσληφθεντων , αλλα και στο ότι δοθηκαν τσουβαλιασμενα τα κενα σαν ΠΕΟ4. Και τσακώνονταν τα πιτσιρικια ( ετσι το περιεγραψε) , που θα παρουν χημεια που γεωλογια κλπ. ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΛΕΟΝ. Κάποτε επιτυχατε φυσικοί φίλοι , να αρθει η ενοποίηση του κλάδου. Τώρα την ξαναζητάτε. Μαζί σας και εμείς. Ξεχνάμε την διαφορά μας του τότε. Κοιτάμε μπροστά. Ξεχωριστά τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα και ενιαιο πεο4 στα υπόλοιπα. να τελειωνουμε. και καινουριο αναλυτικο .π.χ. χημεια μονοωρη στο γυμνασιο;; που ακουστηκε. και παντου βιολογιες;; μα παντου.. ούτε τα προσχηματα δηλαδη.
Καιρός από τα σενάρια συνωμοσίας να περάσουμε στα πειστήρια...Οντως η ενοποίηση είναι η μόνη λύση!

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:25:57 μμ »
Φίλε θρυλέοντα και για τη χημεία θεωρούσαμε πάντα οι φυσικοί ότι είναι απαράδεκτη η αντιμετώπισή της και ειδικά η μονόωρη στο γυμνάσιο και η κατάργηση στη Β κατεύθυνσης με τα πασαλείματα στη Γ.
Επειδή έχουμε διδάξει και Χημεία (και φροντιστηριακά) επίσης γνωρίζουμε ότι αρέσει στα παιδιά αρκεί να υπάρχουν οι απαραίτητες ώρες ώστε να διδακτεί σωστά και αναδυκνείει την ωραιότητα των φυσικών επιστημών γιατί χρησιμοποιεί λιγότερα μαθηματικά από τη φυσική.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι τα δύο τελευταία χρόνια αρκετοί μαθητές επιλέγουν σχολές με αντικείμενο τη Χημεία.
Αν λοιπόν η Χημεία δεν ήταν τόσο υποβαθμισμένη θα υπήρχαν ακόμα περισσότεροι μαθητές στη θετική κατεύθυνση και θα ήταν ωφελημένοι όλοι οι ΠΕ04.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 02:28:00 μμ »
Φίλε θρυλέοντα και για τη χημεία θεωρούσαμε πάντα οι φυσικοί ότι είναι απαράδεκτη η αντιμετώπισή της και ειδικά η μονόωρη στο γυμνάσιο και η κατάργηση στη Β κατεύθυνσης με τα πασαλείματα στη Γ.
Επειδή έχουμε διδάξει και Χημεία (και φροντιστηριακά) επίσης γνωρίζουμε ότι αρέσει στα παιδιά αρκεί να υπάρχουν οι απαραίτητες ώρες ώστε να διδακτεί σωστά και αναδυκνείει την ωραιότητα των φυσικών επιστημών γιατί χρησιμοποιεί λιγότερα μαθηματικά από τη φυσική.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι τα δύο τελευταία χρόνια αρκετοί μαθητές επιλέγουν σχολές με αντικείμενο τη Χημεία.
Αν λοιπόν η Χημεία δεν ήταν τόσο υποβαθμισμένη θα υπήρχαν ακόμα περισσότεροι μαθητές στη θετική κατεύθυνση και θα ήταν ωφελημένοι όλοι οι ΠΕ04.
++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 03:51:10 μμ »
καλησπέρα σας. φωναζουμε και εμείς τα τελευταια χρόνια για την κατάσταση , αλλα νιώθαμε και ήμασταν τραγικά μόνοι. τώρα το πρόβλημα έφτασε και σε σας συνάδελφοι φυσικοί. Είδατε τι συμβαίνει και με την σπουδαία υποστηριξη των βιολογων στο παιδαγωγικο, αλλα και  στις φάσεις που προηγήθηκαν.Ενημερώθηκα παράδειγμα σήμερα και θα έχω τα χαρτιά το βράδυ, σε μεγάλη διευθυνση το πάρτυ που έγινε. 6 κενα φυσικών , 5 κενά χημικών , 20 κενά βιολόγων και 3 γεωλόγων. η φαση πηρε 14 βιολογους και 1 χημικο. η πολυ εγκυρη ενημερωση που ειχα , από ανθρωπο που δουλευει εκει και αγανακτησε , ηταν και στον αριθμό των προσληφθεντων , αλλα και στο ότι δοθηκαν τσουβαλιασμενα τα κενα σαν ΠΕΟ4. Και τσακώνονταν τα πιτσιρικια ( ετσι το περιεγραψε) , που θα παρουν χημεια που γεωλογια κλπ. ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΛΕΟΝ. Κάποτε επιτυχατε φυσικοί φίλοι , να αρθει η ενοποίηση του κλάδου. Τώρα την ξαναζητάτε. Μαζί σας και εμείς. Ξεχνάμε την διαφορά μας του τότε. Κοιτάμε μπροστά. Ξεχωριστά τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα και ενιαιο πεο4 στα υπόλοιπα. να τελειωνουμε. και καινουριο αναλυτικο .π.χ. χημεια μονοωρη στο γυμνασιο;; που ακουστηκε. και παντου βιολογιες;; μα παντου.. ούτε τα προσχηματα δηλαδη.
Πολυ σωστα ολα οσα λες. Ξερω πως στο παρελθον οι φυσικοι ηθελαν το σπασιμο του κλαδου πλεον τα πραγματα με την τροπη που εχουν παρει ειναι εντελως διαφορετικα. Θεωρω πως η πλειοψηφια των φυσικων συμπασχε στο μετρο του δυνατου με τους χημικους (οπως και γω προσωπικα) που εβλεπαντις αδικιες και οτι με τις αγριες διαθεσεις που ειχαν οι βιολογοι μετα απο σας θα ξεπαστρεφαν και εμας. Ελπιζω και εγω σε μια κινητοποιηση των δυο κλαδων για να διοριωθουν καποιες απο τις αδικιες. Θεωρω πολυ σημαντικο οτι πλεον εχουν καταλαβει και συναδελφοι αλλων ειδικοτητων το τοι εχει συμβει στον κλαδο μας. Λεω σε συναδελφο Λυκειου οτι η γενικη παιδεια Βιολογιας ειναι 6 ωρες και φυσικη - χημεια απο 4 και δεν το πιστευε! Οτι οποιος μαθητης διδασκεται Φυσικη Κατ. και Χημεια κατ ντε και καλα θα κανει και Βιολογια κατ. Και παει λεγοντας. Και προφανως κουφαθηκαν! Για τη μονοωρη χημεια ενταξει δεν υπαρχει αυτο τοσα χρονια... Αμεσως οι βιολογιες γινανε δυωρες ενω οι χημειες με τιποτα! Καλη μας τυχη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.