*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 86434 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:31:35 πμ »
Εγώ ξέρω ότι δεν αλλάζει ο νόμος Αρσένη, που μιλάει για προσλήψεις/διορισμούς εκπαιδευτικών και όχι απλά δημ. υπαλλήλων,
χωρίς αναθεώρηση του Συντάγματος. Το σημείο 5 που παραθέτεις μπορεί να κάνει μια γενική αναφορά του τρόπου διορισμού στο δημόσιο, αλλιώς δε θα χρησιμοποιούσε τον όρο υπάλληλοι, αλλά εκπαιδευτικοί! Αυτό θα ξεκαθαριστεί μελλοντικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:42:37 πμ »
Εγώ ξέρω ότι δεν αλλάζει ο νόμος Αρσένη, που μιλάει για προσλήψεις/διορισμούς εκπαιδευτικών και όχι απλά δημ. υπαλλήλων,
χωρίς αναθεώρηση του Συντάγματος. Το σημείο 5 που παραθέτεις μπορεί να κάνει μια γενική αναφορά του τρόπου διορισμού στο δημόσιο, αλλιώς δε θα χρησιμοποιούσε τον όρο υπάλληλοι, αλλά εκπαιδευτικοί! Αυτό θα ξεκαθαριστεί μελλοντικά...
λάθος! τι είδους διάκριση είναι αυτή μεταξύ δημοσίων υπαλλήλων και εκπαιδευτικών; δεν ευσταθεί! δες πάλι το παράθεμα από το Σύνταγμα που είναι ενσωματωμένο στην απόφαση του ΣτΕ...
διορισμοί γίνονται και με μόρια Αν ο Συριζα άλλαζε το νόμο τώρα δεν θα ήμασταν σε αυτό το χάλι....μακάρι να αλλάξει....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:49:13 πμ »
Δεν κάνω εγώ τη διάκριση. Ο νόμος Αρσένη στηριζόμενος στο νόμο Πεπονή, που αναφέρεται σε διορισμούς στο δημόσιο γενικά, κάνει ειδική εφαρμογή στους διορισμούς και στις προσλήψεις εκπαιδευτικών. Δε θα υπήρχε λόγος να ψηφιστεί άλλος νόμος για τους διοοισμούς/προσλήψεις στην εκπαίδευση, αν ο νόμος Πεπονή ήταν αρκετός! Δεν έχω λόγο να επιμείνω. Αυτό ξέρω και απλώς το θέτω υπόψη των μελών και των επισκεπτών του pde. Ας το έχουν κι αυτό, ως δεδομένο, κάπου στην άκρη του μυαλού τους...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:54:57 πμ »
Δεν κάνω εγώ τη διάκριση. Ο νόμος Αρσένη στηριζόμενος στο νόμο Πεπονή, που αναφέρεται σε διορισμούς στο δημόσιο γενικά, κάνει ειδική εφαρμογή στους διορισμούς και στις προσλήψεις εκπαιδευτικών. Δε θα υπήρχε λόγος να ψηφιστεί άλλος νόμος για τους διοοισμούς/προσλήψεις στην εκπαίδευση, αν ο νόμος Πεπονή ήταν αρκετός! Δεν έχω λόγο να επιμείνω. Αυτό ξέρω και απλώς το θέτω υπόψη των μελών και των επισκεπτών του pde. Ας το έχουν κι αυτό, ως δεδομένο, κάπου στην άκρη του μυαλού τους...
το έχουμε ξαναπεί...ο Αρσένης , το ΥΠΕΠΘ τότε έκρινε πως έπρεπε να πάρει το προσωπικό του με αυτον τον τρόπο...γραπτό διαγωνισμό...δεν  σημαίνει πως είναι αποκλειστικός και υποχρεωτικός για το Παιδείας ...ενώ για το Υγείας,οικονομικών εσωτερικών να πάρει με μόρια....έχουμε πει εδώ και  στο παρελθόν πως ο εκάστοτε εργοδότης αποφασίζει πως θα πάρει το προσωπικό του πάντα σύμφωνα με τις συνταγματικές επιταγές
Παράθεση
MEPOΣ TPITO - Oργάνωση και λειτουργίες της Πολιτείας > TMHMA ΣT΄ - Διοίκηση > KEΦAΛAIO ΔEYTEPO - Yπηρεσιακή κατάσταση των οργάνων της διοίκησης

'Αρθρο 103: (Δημόσιοι υπάλληλοι)

[...]
**7. Η πρόσληψη υπαλλήλων στο Δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται κάθε φορά, πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 5, γίνεται είτε με διαγωνισμό είτε με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια και υπάγεται στον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής, όπως νόμος ορίζει.
Νόμος μπορεί να προβλέπει ειδικές διαδικασίες επιλογής που περιβάλλονται με αυξημένες εγγυήσεις διαφάνειας και αξιοκρατίας ή ειδικές διαδικασίες επιλογής προσωπικού για θέσεις το αντικείμενο των οποίων περιβάλλεται από ειδικές συνταγματικές εγγυήσεις ή προσιδιάζει σε σχέση εντολής.

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-107/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:01:33 πμ »
Ε αφού δε θέλετε διαγωνισμό αλλά αντικειμενικά κριτήρια,ας γίνει έτσι αλλά μετά μη φωνάζετε αν θα μοριοδοτήσουν προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία και δεν διοριστείτε, θα σας φάνε λάχανο οι ιδιωτικοί σε αυτή την περίπτωση..

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:08:11 πμ »
Ε αφού δε θέλετε διαγωνισμό αλλά αντικειμενικά κριτήρια,ας γίνει έτσι αλλά μετά μη φωνάζετε αν θα μοριοδοτήσουν προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία και δεν διοριστείτε, θα σας φάνε λάχανο οι ιδιωτικοί σε αυτή την περίπτωση..
κι εδώ κάνεις λάθος υπάρχει απόφαση του ΣτΕ που δεν αναγνωρίζει τις προϋπηρεσίες ιδιωτικών για διορισμό στο δημόσιο το έχει βγάλει ο Μπράτης στο fb....ψάξε το..

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:40:05 πμ »
Επειδή το δημόσιο το βαράνε όλοι από παντού, μη και δεν είναι διάφανο και αξιοκρατικό, αλλά μ'αυτά περνάει ο καιρός και τη πληρώνουν άλλοι, η λύση είναι να τοποθετηθεί το ιδιωτικό σχολείο ως απόλυτα εναλλακτικό του δημοσίου. Δηλαδή το δημόσιο, μέσα από τη φορολογία του πολίτη πληρώνει τα δίδακτρα σε πιστοποιημένα εκπαιδευτήρια, αντί να πληρώνει 'αναπληρωτές', δικαστικές αποζημιώσεις, διοικητικό μηχανισμό σημερινής έκτασης κλπ. Ετσι, ούτε ασεπ ουτε επετηρίδα ουτε προϋπηρεσία, ούτε φαγωμάρες, ούτε προσφυγές, τπτ. Είσαι καλός στη δουλειά; δουλεύεις. Δεν είσαι καλός;κάνεις κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Bagelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 01:18:32 μμ »
ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ
Αδιόριστος καθηγητής σε φροντιστήριο
1. Αν γνώριζα ότι θα πάω να σπουδάσω , θα φάω τα μούτρα μου σε ένα σωρό εξετάσεις για να έρχεται ο καθένας και να μου σπάει τα νεύρα δεν θα έδινα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ . Σιγά μην ξαναπήγαινα στο Φυσικό .
2. Ο ιδιωτικός τομέας στην εκπαίδευση είναι για να προστατεύει το σύστημα κατι κακομαθημένα που δεν έχουν τα κότσια να πάνε στο δημόσιο σχολείο και να συναγωνιστουν επι ίσους όρους με τους υπόλοιπους.
3.Τα φροντιστήρια είναι ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑ
4.Το κράτος μας είναι ανοργάνωτο .
5. Όσοι σπουδάσατε στο εξωτερικό να πάτε εκεί για δουλεία. όχι να έρχονται πίσω και να μας λένε LONDON SCHOOL OF ECONOMICS ...
6.Το 80 % των σχολών ΑΕΙ και ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν . Μπορώ να σας πω οτι τόσα χρόνια σε φροντιστήρια έχω διδάξει σε καλύτερους μαθητές σε σχέση με κάποιους καθηγητές κάποιων ( των περισσοτέρων) ΤΕΙ και ΑΕΙ
7. Τόσα χρόνια πέτρες να έσπαγα θα είχα φτιάξει κανα δυο σπίτια
8. ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ . Οσοι προσπαθούν να ρίξους ευθύνες στον Λαο και να τον οδηγήσουν σε κατάθλιψη θα το βρούν μπροστά τους
9. 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 01:46:46 μμ »
Τώρα να πω ότι διαφωνώ σε κάτι...δεν μπορώ να το πω! Bagelis πιστεύω ότι έχεις δίκιο σε όσα απαρίθμησες.

Αποσυνδεδεμένος Bagelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 02:53:05 μμ »
Επειδή το δημόσιο το βαράνε όλοι από παντού, μη και δεν είναι διάφανο και αξιοκρατικό, αλλά μ'αυτά περνάει ο καιρός και τη πληρώνουν άλλοι, η λύση είναι να τοποθετηθεί το ιδιωτικό σχολείο ως απόλυτα εναλλακτικό του δημοσίου. Δηλαδή το δημόσιο, μέσα από τη φορολογία του πολίτη πληρώνει τα δίδακτρα σε πιστοποιημένα εκπαιδευτήρια, αντί να πληρώνει 'αναπληρωτές', δικαστικές αποζημιώσεις, διοικητικό μηχανισμό σημερινής έκτασης κλπ. Ετσι, ούτε ασεπ ουτε επετηρίδα ουτε προϋπηρεσία, ούτε φαγωμάρες, ούτε προσφυγές, τπτ. Είσαι καλός στη δουλειά; δουλεύεις. Δεν είσαι καλός;κάνεις κάτι άλλο.

Τα μόρια του δημοσίου είναι για το δημόσιο τώρα αν θέλετε τα μορια του ιδιωτικου τομεα να μετρανε καπου , φτιάξτε έναν πίνακα προυπηρεσίας και για τον ιδιωτικό τομέα
ΝΑ αφήσετε και κάτι όμως όρθιο και για τα φτωχά παιδάκια του λαου






Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 02:54:57 μμ »
Μπράβο, ρε Bagelis! Ακριβώς!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:24:01 μμ »
1) καταρχην όσοι διοριστηκαν στο Δημοσιο, καθε αλλο παρά "φτωχά παιδια του λαου" ηταν και είναι...
και ειδικα΄στο συνάφι μας , για ενισχυτικές , προσθετες κλπ κλπ  ήθελες να έχεις γερο βυσμα  ή πολύ καλές "κοινωνικές επαφές" που είχαν συνήθως ο μπαμπας κι η μαμα είχαν και σε έπαιρναν απο το χέρι...ειδικά παιδια καθηγητών...
το ίδιο ίσχυε και ισχυει για προσληψη στα ιδιωτικα ...χωρις συστασεις ουτε απ εξω δεν περνας....

2) ο Ασεπ για πολλους μεταφραστηκε σε Μπονια και πολλά τέτοια φροντιστηρια σε ΑΘηνα και θεσσαλονικη...αλλοι πετυχαν άλλοι όχι...τι θεμα ειναι οτι κοστιζε πολλά....για να έχεις μεγαλες πιθανοτητες επιτυχιας στον ΑΣΕΠ, έπρεπε να τα παρατησεις όλα, να αφοσιωθείς στο αποκλειστικο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ και να σε ταιζουν αλλοι...δεν νομιζω οτι τα φτωχα παιδια ειχαν τετοιο προνομιο...

3) χάρη στην "παραπαιδεια' πέρασα εκει που πέρασα...αν περίμενα απο τα στραβάδια τους ιδιαιτεράκηδες κα ιαδιαφορους του δημοσίου καληνύχτα κι έφεξε...

4) πολλά παιδια, έγιναν κάτι και παιρνουν ένα κομματι ψωμι στη ζωη τους χάρη στην "παραπαιδεία"...ανεργοι καθηγητες δουλευουν εκει και φτυνουν αιμα για 3,60 (κυριολεκτικά πλεον) , το έκανα κι εγω για 5 χρόνια, και πολλα παιδια έγιναν αστυνομικοι, ευελπιδες  κλπ κλπ κα ιβγαζουν το μισθο τους απο τη δουλειά , και το αιμα κάποιων κακοαμοιβόμενων συναδελφων στην "παραπαιδεί"...

ας μην φτύνουμε εκει που μας εδωσαν ψωμι...μακαρι να δουλευε και το δημοσιο σχολειο έτσι...'ευχομαι ο ιεπομενες γενιες καθηγητων του δημοσιου να αλλαξουν αυτη τη νοοτροπια...αν τους αφησουν....

κατα τα αλλα συμφωνω με τον χρηστη Bagelis...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:14:01 μμ »
ας μην φτύνουμε εκει που μας εδωσαν ψωμι...μακαρι να δουλευε και το δημοσιο σχολειο έτσι...'ευχομαι ο ιεπομενες γενιες καθηγητων του δημοσιου να αλλαξουν αυτη τη νοοτροπια...αν τους αφησουν....
Εγώ από αυτήν την παραπαιδεία, την οποία "υπηρέτησα" -κυριολεκτικά!- για πολλά χρόνια, έχω τις χειρότερες αναμνήσεις! Τους έδωσα ψωμί-δε μου εδωσαν! Εκμεταλλευση στο επακρο! Αν και ήμουν από τους πιο καλοπληρωμενους τοτε (11 ευρω καθαρα), είχα πεθανει! Τους εστησα ολο το φροντιστηριο στα φιλολογικα, τους εδωσα ολες τις σημειωσεις, για τις οποιες δεν πληρωθηκα, μου τρωγανε δωρα, Κυριακες, δεν κολλουσαν ολα τα ενσημα και πολλά αλλα που δε θελω να θυμαμαι. Μαζι με τους συναδελφους μου, που δουλευαμε ολοι σα σκυλια λες και ήταν δικο μας, καναμε αυτους πλουσιους. Τωρα μαθαινω οτι δινουν ψιχουλα στους εργαζομενους. Εκμεταλλευση απιστευτη κι αυτοι κυκλοφορουν με υπερπολυτελη αυτοκινητα κλπ. Σιγα μη νιωθουμε και υποχρεωση...
Όσο για τους καθηγητες του δημοσιου, 8 χρονια τωρα εχω γνωρισει πλήθος αξιων καθηγητων, που δίνοπυν και την ψυχη τους για τα παιδια. Αρκετα μ' αυτα τα στερεοτυπα...Προσωπικη μου γνωμη και βιώματα!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:16:07 μμ »
Αυτές οι γενικεύσεις...

Ελληνική ταινία του Ξανθόπουλου θυμίζει μερικές φορές το φόρουμ.
Τα παιδιά του λαού από εδώ και οι άλλοι οι κακοί με την Τασώ Καββαδία και το Αρτέμη Μάτσα από την άλλη.
Κάποιος είπε για "κοριτσάκια με τα σπίρτα". Και αυτό ταιριάζει επίσης.

Όσοι δεν είναι στην ίδια ακριβώς κατηγορία με μένα είναι βύσματα, κυφήνες και σιχαμένοι παρτάκηδες.
Όλοι όμως. Έναν να γνωρίσω που μου φάνηκε κάπως έτσι, αυτόματα τους βαπτίζω όλους έτσι.
Αφού έτσι με βολεύει για να "επιχειρηματολογίσω" από το πληκτρολόγιό μου.

Αλλά δεν αντιδρώ κάπως.Από το πληκτρολόγιο του λαπτοπ και τον καναπέ του σπιτιού μου.
Θα πετύχουμε πολλά έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:32:23 μμ από niteulf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 848
Σύνολο: 861

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.