*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 86373 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 08:34:22 μμ »
Εκπαιδευτικοί με προϋπηρεσία Α΄βαθμιας και Β΄βαθμιας Εκπαίδευσης – Αρνητική η απόφαση για τα ασφαλιστικά μέτρα
http://xenesglosses.eu/2015/09/ekpaideutikoi-me-pro%CF%8Bpiresia-a%CE%84bathm/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 08:37:27 μμ »
Εκπαιδευτικοί με προϋπηρεσία Α΄βαθμιας και Β΄βαθμιας Εκπαίδευσης – Αρνητική η απόφαση για τα ασφαλιστικά μέτρα
http://xenesglosses.eu/2015/09/ekpaideutikoi-me-pro%CF%8Bpiresia-a%CE%84bathm/
To κύριο μενού στις 8/10. Αλήθεια με την προσφυγή του συλλόγου αναπληρωτών νηπιαγωγών γνωρίζει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 09:19:51 μμ »
Η προσφυγή αυτή ήταν των εκπαιδευτικών που είχαν πάνω από  36 μήνες προϋπηρεσίας και ζητούσαν μονιμοποίηση σύμφωνα με απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου;

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 10:09:11 μμ »
όταν κάναμε αιτήσεις από το 10 ήταν σε ισχύ ο 3848 που προέβλεπε ότι δεν προσμετρώνται στους πίνακες αναπληρωτών οι προσφερόμενες προϋπηρεσίες (ούτε δυσπρόσιτα ούτε τα υπόλοιπα) μέχρι την διεξαγωγή ασεπ όπου και θα μετρούσαν με άλλο συντελεστή και χωρίς διπλασιασμό!
με αυτό το δεδομένο κάναμε αιτήσεις.
Μπορείς σε παρακαλώ συνάδελφε να με βοηθήσεις να βρω πού λέει ο Νόμος 3848 ότι ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ο Νόμος 3391/2005 και άρα ο διπλασιασμός των δυσπροσίτων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 10:10:51 μμ »
Ξαναγράφω. Όλοι ενστάσεις! ! ! Για να καταλάβουν επιτέλους ότι δεν μπορούν να μας εμπαίζουν... Αλγεινή εντύπωση, αλλά καθόλου έκπληξη, μου κάνει που πολλοί μόνιμοι, όχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι, δεν κάνουν λόγο για τα κενά στα σχολεία. Ας κάνουν μια στάση εργασίας, ούτε καν απεργία, για την κάλυψη των κενών...Ας μην είναι μόνο αίτημα το χρηματικό κομμάτι...

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 10:32:34 μμ »
Ίσως κάποιοι διστάζουν να κάνουν ενστάσεις λόγω των "απαγορεύσεων" που εισήγαγε η εγκύκλιος ενστάσεων. Όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι η εγκύκλιος δεν έχει καμία αναφορά στο νομοθετικό πλαίσιο στο οποίο βασίζεται, και φοβάμαι πως οι "απαγορεύσεις" είναι αυθαίρετες. Οπότε μη μασάτε. Αν σας πουν ότι κάτι απαγορεύεται, απαντήστε τους "βάσει ποιου νόμου;" .

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 10:37:42 μμ »
Εκπαιδευτικοί με προϋπηρεσία Α΄βαθμιας και Β΄βαθμιας Εκπαίδευσης – Αρνητική η απόφαση για τα ασφαλιστικά μέτρα
http://xenesglosses.eu/2015/09/ekpaideutikoi-me-pro%CF%8Bpiresia-a%CE%84bathm/

Προς αποκατάσταση της αλήθειας και επειδή οι εν λόγω ψεύδονται ότι με την παρέμβασή τους επηρέασαν την απόφαση του ΣΤΕ να μην κάνει δεκτή την αίτηση ακύρωσης:

Στο σκεπτικό της απόφασης, το ΣΤΕ επικαλείται την άμεση ανάγκη για πλήρωση των κενών. Η αντισυνταγματικότητα θα συζητηθεί, ούτως ή άλλως, στο δικαστήριο του Οκτώβρη.

Η παρέμβαση των 136 αναπληρωτών, που στηρίζουν τις θέσεις του υπουργείου, η οποία κατατέθηκε μετά την έκδοση της απόφασης, δηλαδή χθες 15/09/2015, δεν ελήφθη υπόψη από το ΣτΕ και μάλιστα δεν ετέθη ούτε καν στο φάκελο της υπόθεσης. Για να ασκήσει επιρροή έπρεπε να κατατεθεί πριν τη συζήτηση της υπόθεσης, που πραγματοποιήθηκε την 9η/09/2015.

Εάν η παρέμβαση είχε κατατεθεί κανονικά, θα αναφερόταν στο κείμενο της απόφασης, στην οποία όμως ούτε καν μνεία γίνεται για την παρέμβαση. Επομένως, δεν άσκησε καμία επιρροή η παρέμβαση στο αποτέλεσμα της δίκης.

Αυτά. Γιατί κάποιοι αρέσκονται, με ψέματα, να δημιουργούν εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 10:37:56 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε Σωτήριε,

συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Άλλωστε, καμιά ΔΔΕ δεν έχει δικαίωμα να μην κάνει δεκτή την ένσταση καθώς είναι απλώς ο μεσάζων μεταξύ ημών και του υπουργείου. Το υπουργείο τώρα μπορεί απλώς να την απορρίψει. Τόσες παρατυπίες έχει κάνει, γιατί να μην κάνει άλλη μια???

Αποσυνδεδεμένος dionp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 11:32:07 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
θέλω μόνο να ρωτήσω όσους καταφέρονται ενάντια στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ: Γιατί τόσο μένος? Τι ακριβώς μας καταλογίζουν?
Ποιο ακριβώς είναι το λάθος μας? Μήπως πως πιστέψαμε ότι ζούμε σε ευνομούμενο κράτος με νόμους και δικαιοσύνη? Αν δεν κάνω λάθος όταν υπογράφουμε τη σύμβαση του αναπληρωτή γνωρίζουμε και αποδεχόμαστε οτι θα δουλέψουμε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και όσο μας χρειάζεται η υπηρεσία που μας προσλαμβάνει. Δεν μας υπόσχεται κανείς διορισμό ξανά. Αντίθετα όταν δίνουμε ΑΣΕΠ σκοπός είναι ο διορισμός. Ήταν ο μοναδικός τρόπος ( εκτός από παραθυράκια που δεν γνωρίζαμε οι κοινοί θνητοί ή δεν είχαμε πρόσβαση σε αυτά) να προσεγγίσεις το σχολείο. Τουλάχιστον εγώ αυτό γνώριζα. Με αυτό το σκεπτικό, προσπάθησα πολύ. Δεν ήμουν στους διοριστέους αλλά λίγο πιο κάτω. Νόμιζα ότι τουλάχιστον θα ήμουν αναπληρώτρια αλλά με ξεπερνούν άλλοι: συνάδελφοι με μεγάλη προυπηρεσία απο ΠΔΣ, ιδιωτικά τρίτεκνοι,κ.τ.λ. Εμένα δεν μου δίνεται καν η δυνατότητα να δηλώσω δυσπρόσιτο ή να "οργώσω" την Ελλάδα όπως άλλοι συνάδελφοι παραπονιούνται. Και η σειρά μου είναι κάτω από το 600 στον ΑΣΕΠ του 2008  των φιλολόγων. Ας μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά. Έχω υποστεί αδικία ή όχι από το κράτος μου?   

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 11:37:44 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
θέλω μόνο να ρωτήσω όσους καταφέρονται ενάντια στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ: Γιατί τόσο μένος? Τι ακριβώς μας καταλογίζουν?
Ποιο ακριβώς είναι το λάθος μας? Μήπως πως πιστέψαμε ότι ζούμε σε ευνομούμενο κράτος με νόμους και δικαιοσύνη? Αν δεν κάνω λάθος όταν υπογράφουμε τη σύμβαση του αναπληρωτή γνωρίζουμε και αποδεχόμαστε οτι θα δουλέψουμε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και όσο μας χρειάζεται η υπηρεσία που μας προσλαμβάνει. Δεν μας υπόσχεται κανείς διορισμό ξανά. Αντίθετα όταν δίνουμε ΑΣΕΠ σκοπός είναι ο διορισμός. Ήταν ο μοναδικός τρόπος ( εκτός από παραθυράκια που δεν γνωρίζαμε οι κοινοί θνητοί ή δεν είχαμε πρόσβαση σε αυτά) να προσεγγίσεις το σχολείο. Τουλάχιστον εγώ αυτό γνώριζα. Με αυτό το σκεπτικό, προσπάθησα πολύ. Δεν ήμουν στους διοριστέους αλλά λίγο πιο κάτω. Νόμιζα ότι τουλάχιστον θα ήμουν αναπληρώτρια αλλά με ξεπερνούν άλλοι: συνάδελφοι με μεγάλη προυπηρεσία απο ΠΔΣ, ιδιωτικά τρίτεκνοι,κ.τ.λ. Εμένα δεν μου δίνεται καν η δυνατότητα να δηλώσω δυσπρόσιτο ή να "οργώσω" την Ελλάδα όπως άλλοι συνάδελφοι παραπονιούνται. Και η σειρά μου είναι κάτω από το 600 στον ΑΣΕΠ του 2008  των φιλολόγων. Ας μου απαντήσει κάποιος με το χέρι στην καρδιά. Έχω υποστεί αδικία ή όχι από το κράτος μου?

Στου κουφού (και τυφλού) την πόρτα , όσο θέλεις βρόντα
Σώσω ν εαυτό σωθεί το είμαστε
και γιαυτό είμαστε σαν χώρα εδώ που είμαστε

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 01:09:04 πμ »
Στου κουφού (και τυφλού) την πόρτα , όσο θέλεις βρόντα
Σώσω ν εαυτό σωθεί το είμαστε
και γιαυτό είμαστε σαν χώρα εδώ που είμαστε

Είμαστε εδώ που είμαστε επειδή δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Και δικαιοσύνη δεν σημαίνει να είναι όλοι ευχαριστημένοι, αλλά δικαιοσύνη σημαίνει να δίνεις τα του καίσαρος τω καίσαρι, ασχέτως αν κάποιοι δυσαρεστούνται.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:23:52 πμ »
Προς αποκατάσταση της αλήθειας και επειδή οι εν λόγω ψεύδονται ότι με την παρέμβασή τους επηρέασαν την απόφαση του ΣΤΕ να μην κάνει δεκτή την αίτηση ακύρωσης:

Στο σκεπτικό της απόφασης, το ΣΤΕ επικαλείται την άμεση ανάγκη για πλήρωση των κενών. Η αντισυνταγματικότητα θα συζητηθεί, ούτως ή άλλως, στο δικαστήριο του Οκτώβρη.

Η παρέμβαση των 136 αναπληρωτών, που στηρίζουν τις θέσεις του υπουργείου, η οποία κατατέθηκε μετά την έκδοση της απόφασης, δηλαδή χθες 15/09/2015, δεν ελήφθη υπόψη από το ΣτΕ και μάλιστα δεν ετέθη ούτε καν στο φάκελο της υπόθεσης. Για να ασκήσει επιρροή έπρεπε να κατατεθεί πριν τη συζήτηση της υπόθεσης, που πραγματοποιήθηκε την 9η/09/2015.

Εάν η παρέμβαση είχε κατατεθεί κανονικά, θα αναφερόταν στο κείμενο της απόφασης, στην οποία όμως ούτε καν μνεία γίνεται για την παρέμβαση. Επομένως, δεν άσκησε καμία επιρροή η παρέμβαση στο αποτέλεσμα της δίκης.

Αυτά. Γιατί κάποιοι αρέσκονται, με ψέματα, να δημιουργούν εντυπώσεις.

Οπότε μάλλον και στα Ασφαλιστικά Μέτρα που θα καταθέσει ο ΣΑΝ με την ανάρτηση των οριστικών πινάκων, η απάντηση του ΣτΕ θα είναι ίδια και δεν θα μπλοκαριστούν άμεσα οι προσλήψεις αλλά θα περιμένουμε την κύρια δίκη...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 10:08:05 πμ »
Οπότε μάλλον και στα Ασφαλιστικά Μέτρα που θα καταθέσει ο ΣΑΝ με την ανάρτηση των οριστικών πινάκων, η απάντηση του ΣτΕ θα είναι ίδια και δεν θα μπλοκαριστούν άμεσα οι προσλήψεις αλλά θα περιμένουμε την κύρια δίκη...
Απλά η κύρια δίκη αργεί και θα έχουν ήδη ξεκινήσει να έχουν προσλάβει αναπληρωτές..

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 10:15:27 πμ »
Ναι θα εχουν προλαβει να παρουν πρωτες φασεις. Ειναι κιολας επιδιωξη του υπουργειου να παρει οσους παραπανω μπορει γιατι γνωριζει οτι τα ασφαλιστικα στην κυρια δικη μαλλον θα τα χασει. Το τι σημαινει βεβαια αυτο κανεις δεν ξερει. Αναφερομαι φυσικα για την προσφυγη αυτων που εχουν ασεπ. Ο ΣΑΝ προσφευγει στο ανοιγμα Λοβερδου. Και αυτα δεν θα αργησουν. Αναμενονται οι αποφασεις τελη Οκτωβρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.