*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 113782 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 08:47:34 πμ »
Μια χαρά είναι το προτεινόμενο μισθολόγιο. Αναμένουμε να δούμε τι θα ισχύσει με τις κρατήσεις για να έχουμε πληρέστερη εικόνα. Μόνο μελανό σημείο για μένα είναι το διετές πάγωμα. Κατά τ΄άλλα, είναι λογικό να παίρνεις την αύξηση σε βάθος 4ετίας, αφού δημοσιονομικά είναι αδύνατο η αύξηση να γίνει για όλους τους Δ.Υ σε μία χρονιά μέσα. Τώρα το μεταπτυχιακό σου δίνει μπόνους 120 € μεικτά και το διδακτορικό 360 €. Ψιλολογικό μου ακούγεται, ίσως και λίγο λιγότερο - ειδικά για τα διδακτορικά - θα ήταν πάλι οκ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 09:29:49 πμ »
Ε όχι το διδακτορικό είναι μεγάλο μανίκι... δημοσιεύσεις, συνέδρια, επιτροπές, τρέξιμο και όλα χωρίς να δικαιούσαι και τις άδειες που έπαιρναν παλιά... καλώς επιβραβεύεται αλλά σίγουρα δεν σε κάνει καλύτερο καθηγητή από αυτόν που δεν έχει...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 09:48:51 πμ »
απορία διαβάζοντας αυτό



σημαίνει ότι η υπερωρία αμείβεται μόνο για 20 ώρες μηνιαίως? δηλαδή βαριά 5 ώρες την εβδομάδα και ίσως κάποιους μήνες λιγότερο από 5 ώρες την εβδομάδα ? με άλλα λόγια όποιος πάρει πάνω από 5 ώρες υπερωρία δεν θα τις πληρωθεί ? κατάλαβα λάθος ?

Οι περισσότεροι αυτο καταλαβαμε....

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:28:25 μμ »
Οι περισσότεροι αυτο καταλαβαμε....
Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό...δεν μας επιτρέπεται να κανουμε υπερωρία πάνω από 5 διδακτικές ωρες/εβδομάδα...λες και υπάρχει καποιος που θα αντεχε να κανει παραπάνω υπερωρίες
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:35:46 μμ »
Μέχρι 5 ώρες υπερωρία μπορούν να σου "επιβληθούν". Παραπάνω χρειάζεται απόφαση του ΥΠΕΘ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:41:13 μμ »
Συγνώμη αλλά οι υπερωρίες είναι το θέμα μας;
Εδώ μιλάμε για την πλήρη ισοπέδωση στα πάντα και τη μη αξιοκρατία.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:52:20 μμ »
Συγνώμη αλλά οι υπερωρίες είναι το θέμα μας;
Εδώ μιλάμε για την πλήρη ισοπέδωση στα πάντα και τη μη αξιοκρατία.

εννοείτε ότι είναι και οι υπερωρίες το θέμα μας, αφού βρίσκονται μέσα στο μισθολόγιο που συζητάμε εδώ

αν θέλεις γίνε συγκεκριμένη σε κάτι ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 05:41:49 μμ »
Συμφωνώ, αγαπητέ Rubvel, σε όσα λες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει η φράση σου "πρέπει να βρούμε τρόπους συλλογικής αντίδρασης". Ως προς τις μορφές, νομίζω ότι είναι δεδομένες. Πρέπει να βγούμε μαζικά στους δρόμους (όλοι οι εργαζόμενοι). Kαι όταν λέω πρέπει να βγούμε όχι όπως πριν από κάποια χρόνια (μουτζώνοντας μαζί με φασισταριά τη βουλή) αλλά αμφισβητώντας αυτό που γεννά την εξαθλίωσή μας. Δεν μπορείς να προσκυνάς στην Ε.Ε και μετά να παραπονιέσαι για τα μισθολόγια και τους φόρους. Και τέλος πρέπει να βγούμε με εκείνους που στέκονταν και στέκονται συνεπείς στο πλάι μας και όχι με αυτούς που πριν λίγο καιρό πήγαιναν και έκαναν συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα υπέρ του καλού παιδιού που διαπραγματευόταν ούτε με εκείνους από την ΟΛΜΕ που τόλμησαν πριν δυο μήνες να βγουν με ανακοίνωση εναντίον εκπαιδευτικών επειδή τάχα μου τους διέκοψαν τη συνάντηση με το Φίλη. Τρίτη 6 το απόγευμα στην Ομόνοια έχει συλλαλητήριο και το Γενάρη απεργία. Εγώ εκεί θα πάω.
Δεν φταίει καμία Ε.Ε., ούτε το ΝΑΤΟ, ούτε η μαύρη μας η μοίρα. Τα πράγματα εξελίσσονται κατά την απολύτως φυσιολογική τους φορά. Το φωνάζω τουλάχιστον από το '11 εδώ μέσα. Χώρα που επιμένει να μην παράγει τίποτα, συνεχώς θα εξαθλιώνεται. Πολύ απλά η αγελάδα που τροφοδοτεί το δημόσιο, ο ιδιωτικός τομέας, έχει ψοφήσει και της κάναμε και τα σαράντα. Δεν υπάρχει σάλιο να δώσει για να πληρωθείς εσύ και εγώ.  Και δεν είναι προτεραιότητα καμίας κυβέρνησης να δει πως θα την αναστήσει.

Η μόνη λοιπόν πίεση που μπορεί να ασκηθεί στην εξουσία είναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να καταρτηστεί ένα σαφές, ρεαλιστικό και μακροπρόθεσμο σχέδιο παραγωγικής ανασυγκρότησης της χώρας. Αλλά από ανθρώπους ισοβίως άεργους, κατ'επαγγελμα συνδικαλιστές και διαχρονικά κομματόσκυλα πως να περιμένεις γνώση του πως παράγεται έστω ένα ευρώ; Πάντως, με πλακάτ και συνθήματα λεφτά δεν πρόκειται να βρέξει ο ουρανός.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2015, 05:46:33 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 06:17:10 μμ »
Το καταλαβα.Τωρα ολος ο κοσμος λεει οτι οι τεμπεληδες πηραν αυξησεις χα χα.To καλοκαιρι,σε ουρα τραπεζας,capital control σε πληρη αναπτυξη,ενας μου ειχε επιτεθει γιατι ειμαι εκπαιδευτικος και ειμαι τεμπελης και εγω εφερα τα πραγματα εδω που εφτασαν,εγω και οι ομοιοι μου (χα χα χα) και γιατι δεν παω να δουλεψω στον ιδιωτικο τομεα,τα παιδια μου πανε 4ωρα και παρακαλανε μου λεγε,αλλα θες τη σιγουρια και το αραλικι.Ναι,πολυ αραλικι,εγω γινει Πολυφημος απο το διαβασμα,οσο για τον ιδιωτικο τομεα εκει ημασταν οι περισσοτεροι για χρονια,δεν μπηκαμε αλεξιπτωτιστες στο δημοσιο σχολειο.Κι ακομα τρεχω.
Τι να του πεις...εχασα κι εγω την ψυχραιμια μου με δαυτον τοτε.Κλεινει η παρενθεση.
Για εμένα και πρακτικά και ηθικά και συμβολικά είναι λάθος η χορήγηση αυξήσεων αυτή τη στιγμή στον δημόσιο τομέα. Ισοδυναμεί με επιπλέον επιβάρυνση των ήδη ισοπεδωμένων ιδιωτών και των πάμπολλων ανέργων. Πολύ δε περισσότερο όταν πάλι δεν συνοδεύονται από αξιολόγηση του υπαλλήλου, αλλά συν τω χρόνω και ο πλέον ακατάλληλος υπάλληλος θα φτάσει να παίρνει τα ίδια χρήματα με τον πιο αποδοτικό.

Για το βρισίδι που πέφτει από την ώρα που ανακοινώθηκε σε όλο το διαδίκτυο, θα τα έχετε δει.

Η νυν κυβέρνηση εντόπισε το πλέον πρόσφορο τομέα για να δημιουργήσει τον δικό της κομματικό στρατό. Όπως αντιμετώπιζαν τόσα χρόνια το δημόσιο και οι προηγούμενες.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:04:18 μμ »
@green
Ο λόγος που κατέρρευσε ο ιδιωτικός τομέας δεν ήταν το δημόσιο μόνο. Ήταν και η προχειροσύνη του, ήταν και η ανεπίτρεπτη εξάρτησή του από το δημόσιο.
Σε πολλά που λες συμφωνώ, αλλά αρκούσε δίκαιη ανακατανομή στο μισθολόγιο μηδενικού κόστους. Πάντως το κόστος δεν είναι κάτι τραγικό, ειδικά όταν έχει μειωθεί 5 δις τα τελευταία χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:14:42 μμ »
@green
Ο λόγος που κατέρρευσε ο ιδιωτικός τομέας δεν ήταν το δημόσιο μόνο. Ήταν και η προχειροσύνη του, ήταν και η ανεπίτρεπτη εξάρτησή του από το δημόσιο.
Σε πολλά που λες συμφωνώ, αλλά αρκούσε δίκαιη ανακατανομή στο μισθολόγιο μηδενικού κόστους. Πάντως το κόστος δεν είναι κάτι τραγικό, ειδικά όταν έχει μειωθεί 5 δις τα τελευταία χρόνια...
Δεν κατηγόρησα τον δημόσιο τομέα για την κατάρρευση του ιδιωτικού (όχι βεβαια και ότι ποτέ επετέλεσε το ρόλο του ως πάροχος καλών υπηρεσιών στους ιδιώτες και τους πολίτες), ήταν και είναι λάθος ολόκληρο το παραγωγικό μοντέλο της χώρας. Και αρνούνται να το αλλάξουν! Είπα ότι είναι αναμενόμενο όσο καθιζάνει ο ιδιωτικός τομέας να στερεύει ο αιμοδότης του δημοσίου.

Όταν κόβονται ακόμα και συντάξεις των 320 ευρώ των ανασφάλιστων υπερηλίκων, ναι, και 1 ευρώ αύξηση στους μισθούς του δημοσίου είναι ανεπίτρεπτη. Θα μας φτύνουν στο δρόμο σε λίγο, θυμήσου το.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:28:34 μμ »
Όταν κόβονται ακόμα και συντάξεις των 320 ευρώ των ανασφάλιστων υπερηλίκων, ναι, και 1 ευρώ αύξηση στους μισθούς του δημοσίου είναι ανεπίτρεπτη. Θα μας φτύνουν στο δρόμο σε λίγο, θυμήσου το.

με προβλημάτισες.... οπότε λες καλά τα λέει ο Θέμος και οι σχολιαστές από κάτω....

http://www.protothema.gr/politics/article/536011/proklitikes-auxiseis-eos-kai-180-euro-se-314000-dimosious-upallilous-kai-metaklitous/

πάω να πάρω ομπρέλα (με την αύξηση του 1 ευρώ μπορώ!)


Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:37:59 μμ »
@green
ΟΚ.

Επαναλαμβάνω. Το μισθολόγιο θα ήταν μια χαρά αν είχε μηδενικό δημοσιονομικό κόστος και ΔΕΝ είχε μεταβατικές διατάξεις.
Επιπλέον σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να υπάρχουν αυξήσεις στις θέσεις ευθύνης, ακόμα κι αν έχουν κατά νου συγχωνεύσεις ΠΑΝΤΟΥ, άρα λιγότερες θέσεις ευθύνης

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:40:57 μμ »
Να καταργηθούν χτες τα προνόμια στα ειδικά μισθολόγια, στη ΔΕΗ, στην Εφορία στις ΜΚΟ και τότε το συζητάμε να μη δοθούν τα ψίχουλα που λές green σε εμάς.
Αν μπουν ΟΛΟΙ στο ενιαίο εγώ δε θέλω ούτε ΕΝΑ ευρώ αύξηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.