*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 114114 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:29:44 μμ »
Αγαπητέ Green επειδή κατατάχθηκα το 2011 από λάθος της υπηρεσίας στον Ε1 και επί ένα χρόνο δεν είχαν πάρει χαμπάρι (ούτε κ εγώ) και όταν έστειλα ένσταση για την πατάτα τρέχαν να το διορθώσουν (φυσικά πήρα πολλά αναδρομικά), πιστεύω ότι καλό είναι να ενημερώνεις ΑΜΕΣΑ τον φάκελό σου και επί τόπου και είναι μέσα στα καθήκοντα του υπαλλήλου να σε εξυπηρετήση (δλδ εγώ αν βαριέμαι μια μέρα πριν τις γιορτές να κάνω μάθημα θα βγάλω έξω τους μαθητές να παίξουν;).
Δεν καταλαβαίνω την προτροπή να μην ασκήσουν τα δικαιώματά τους... πραγματικά...
Καλέ μου άνθρωπε, εσύ είσαι μόνιμος και αναφέρεσαι σε διαπιστωμένο λάθος που σου έγινε σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις του νόμου. Πολύ καλώς όταν το εντόπισες έσπευσες να το διορθώσεις. Ομοίως και εγώ ως αναπληρωτής όταν διαπίστωσα ότι λανθασμένα με είχαν κατατάξει πριν δύο χρόνια σε χαμηλότερο ΜΚ σύμφωνα με αυτά που κανονικά προβλέπονταν, κινήθηκα ανάλογα.

Αλλό όμως αυτό και άλλο να λέμε σε θεωρητικά χιλιάδες αναπληρωτές "πηγαίνετε από μόνοι σας να ενημερώσετε τον φακελό σας με κάτι που από πουθενά δε προκύπτει ότι πρέπει να το καταθέσετε, γιατί αλλιώς έχει κάθε δικαίωμα το υπουργείο αναδρομικά και ΑΝ τελικά το ζητήσει βάσει του νέου νόμου να σας αρνηθεί τη χορήγηση επιπλέον ΜΚ".
 
Πολύ απλά, για να ασκήσω το δικαίωμά μου πρέπει από κάπου να προκύπτει ότι υπάρχει! Από ποια διάταξη του νέου νόμου προκύπτει σαφώς ότι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά διδακτορικά θα αναγνωριστούν μισθολογικά στους αναπληρωτές; Και άρα με ποιά συγκεκριμένη απόφαση και ανακοίνωση καλούμαστε από τις Διευθύνσεις να τα καταθέσουμε τώρα προς αναγνώριση;

Πραγματικά βλέπω ότι έχουμε αρχίσει και θεωρούμε την νεοελληνική παράνοια απολύτως φυσιολογική. Δεν απέτρεψα κανέναν από το να πάει να καταθέσει ότι θέλει. Αλλά δεν θα θεωρήσω και λογική διαδικασία το να πάω να καταθέσω κάτι γιατί απλά νομίζω ότι πρέπει να πάω, λες και δεν έχει καμία ευθύνη το υπουργείο να ξεκαθαρίσει τί θέλει και πότε το θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:42:33 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:59 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:41:41 μμ »
Αν τώρα πάρει και κάποια χρήματα από αυτό ακόμα καλύτερα, αν δεν πάρει δεν έγινε και κάτι.
Πολύ μου αρέσει αυτή η τυχαιότητα που ρυθμίζει τα πάντα στην Ελλάδα. Αν τύχει θα τα πάρεις τα λεφτά, αν πάλι δεν τύχει δεν θα τα πάρεις. Να διαβάσουμε το αυγό την επόμενη φορά...

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:42:59 μμ »
Όπως βλέπεις μίλησα για μονίμους. Για τους αναπληρωτές δεν ξέρω οπότε δεν μιλάω. Θεωρώ πάντως πως ο φάκελός τους πρέπει να είναι πλήρης και να τον ελέγχουν προσωπικά, ένα χαρτί να λείπει έμπλεξες...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:47:12 μμ »
Όπως βλέπεις μίλησα για μονίμους. Για τους αναπληρωτές δεν ξέρω οπότε δεν μιλάω. Θεωρώ πάντως πως ο φάκελός τους πρέπει να είναι πλήρης και να τον ελέγχουν προσωπικά, ένα χαρτί να λείπει έμπλεξες...
Η πληρότητα του φακέλου καθορίζεται από αυτά που ορίζει ο νόμος ότι πρέπει να περιέχει. Προσωπικά δύο χρόνια τώρα όταν αναλαμβάνω υπηρεσία μου γυρίζουν πίσω το χαρτί του μεταπτυχιακού εφόσον δεν αναγνωρίζεται πια μισθολογικά. Πρέπει να τους πλακώσω στα χαστούκια, να το βάλω με το ζόρι μέσα και να απειλήσω το ΠΥΣΔΕ να συνεδριάσει για να μου "αναγνωρίσει" τη συνάφεια -έτσι για να υπάρχει- αλλιώς θα αυτοπυρποληθώ στην είσοδο;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:48:48 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:59 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 12:49:42 μμ »
Το apografi.gr δεν είναι ιστοσελίδα του υπουργείου Εσωτερικών. To apografi.gov.gr είναι.

Όντως το apografi.gr δεν έχει καμία σχέση με το apografi.gov.gr.
Το σωστό είναι το δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 01:53:36 μμ »
μην επαναλαμβανόμαστε...το έγραψα  ήδη από την προηγούμενη σελίδα...Μητρώο Ανθρωπίνου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου, έγραψα εγώ, apografi.gov.gr,  έγραψε η lilie...... και με τα δύο θα το βρείτε.....τα σημαντικά είναι το υπόλοιπο κατεβατό που έγραψα.....

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 02:03:59 μμ »
Δεν επαναλαμβανόμαστε Chris.
Το προσδιορίζουμε για να μην γίνει μπέρδεμα και δώσει κάποιος τους κωδικούς του.
Γιατί εγώ πήγα να μπω στο link που έδωσες αρχικά και ήταν λανθασμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2015, 02:07:40 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 02:14:48 μμ »
Δεν επαναλαμβανόμαστε Chris.
Το προσδιορίζουμε για να μην γίνει μπέρδεμα.
Γιατί εγώ πήγα να μπω στο link που έδωσες αρχικά και ήταν λανθασμένο.


Σωστός ο προσδιορισμός, αλλά ήδη είχα επισημάνει το διαφορετικό....έδωσα εν συνεχεία δηλαδή και το επίσημο ελληνικό για να μην μπερδευτεί κανείς.....υπέθεσα ότι όλοι θα θυμούνταν την απογραφή του 2010....πέραν αυτού αν θέλετε κάτι άλλο ρωτήστε.... νέα επισήμανση....σε κάποιες διευθύνσεις εκπαίδευσης, με πολύ προσωπικό εκπαιδευτικών, οι διευθύνσεις δεν έχουν προσωπικό για να κάνουν οι ίδιες την δουλειά αυτή, οπότε έχουν εξουσιοδοτήσει οι διευθυντές εκπαίδευσης, τους διευθυντές των σχολείων για αυτήν την δουλειά...σε κάθε περίπτωση, αν δείτε το οτιδήποτε δεν σας σας φαίνεται ορθό, επικοινωήστε άμεσα είτε με την διεύθυνση εκπαίδευσ'ης σας είτε με τον διευθυντή του σχολείου. είτε και με τους δύο...ό,τι θέλει ο καθένας...η επανακαταταξή μας θα γίνει βάσει αυτών που έχει περασμένα στο ηλεκτρονικό μητρώο, κατόπιν του ελέγχου των φακέλων μας φυσικά....

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 05:26:32 μμ »

Σωστός ο προσδιορισμός, αλλά ήδη είχα επισημάνει το διαφορετικό....έδωσα εν συνεχεία δηλαδή και το επίσημο ελληνικό για να μην μπερδευτεί κανείς.....υπέθεσα ότι όλοι θα θυμούνταν την απογραφή του 2010....πέραν αυτού αν θέλετε κάτι άλλο ρωτήστε.... νέα επισήμανση....σε κάποιες διευθύνσεις εκπαίδευσης, με πολύ προσωπικό εκπαιδευτικών, οι διευθύνσεις δεν έχουν προσωπικό για να κάνουν οι ίδιες την δουλειά αυτή, οπότε έχουν εξουσιοδοτήσει οι διευθυντές εκπαίδευσης, τους διευθυντές των σχολείων για αυτήν την δουλειά...σε κάθε περίπτωση, αν δείτε το οτιδήποτε δεν σας σας φαίνεται ορθό, επικοινωήστε άμεσα είτε με την διεύθυνση εκπαίδευσ'ης σας είτε με τον διευθυντή του σχολείου. είτε και με τους δύο...ό,τι θέλει ο καθένας...η επανακαταταξή μας θα γίνει βάσει αυτών που έχει περασμένα στο ηλεκτρονικό μητρώο, κατόπιν του ελέγχου των φακέλων μας φυσικά....

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Εγώ από ότι είδα δεν μου έχουν περάσει το διδακτορικό. Παρόλο που τα ΜΚ μου τα είχαν δώσει.
Πιστεύεις η επανακατάταξη θα γίνει με βάση την απογραφή και όχι με βάση τον Βαθμό/ΜΚ που είμαστε?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 05:29:41 μμ »
Η ίδια ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται....
  

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 06:49:57 μμ »
Πολύ μου αρέσει αυτή η τυχαιότητα που ρυθμίζει τα πάντα στην Ελλάδα. Αν τύχει θα τα πάρεις τα λεφτά, αν πάλι δεν τύχει δεν θα τα πάρεις. Να διαβάσουμε το αυγό την επόμενη φορά...
Εσύ μην καταθέσεις, περίμενε να σε καλέσουν, αν σε καλέσουν. Εγώ επειδή δεν θέλω ακριβώς να αφήνω τα πράγματα στην τύχη και επειδή ξέρω πως δουλεύουν θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνουν την λαμογιά και συνάδελφοι να ζημιωθουν. Η προνοητικότητα λοιπόν δεν βλάπτει. Μπορείς και είναι δικαίωμα σου είτε είσαι αναπληρωτής είτε όχι να καταθέσεις αίτημα συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου, αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι οι συνάδελφοι, όλα τα άλλα που λες είναι περιττά.


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 09:55:09 μμ »
Εσύ μην καταθέσεις, περίμενε να σε καλέσουν, αν σε καλέσουν. Εγώ επειδή δεν θέλω ακριβώς να αφήνω τα πράγματα στην τύχη και επειδή ξέρω πως δουλεύουν θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνουν την λαμογιά και συνάδελφοι να ζημιωθουν. Η προνοητικότητα λοιπόν δεν βλάπτει. Μπορείς και είναι δικαίωμα σου είτε είσαι αναπληρωτής είτε όχι να καταθέσεις αίτημα συνάφειας του μεταπτυχιακού τίτλου, αυτό πρέπει να το ξέρουν όλοι οι συνάδελφοι, όλα τα άλλα που λες είναι περιττά.
Όπως έγραψα ήδη, τόσο στην περσινή όσο και στη φετινή διεύθυνση, οι αρμόδιοι υπάλληλοι αρνήθηκαν να συμπεριλάβουν τον μεταπτυχιακό τίτλο στα δικαιολογητικά που κατέθεσα, με τη δικαιολογία ότι δεν αναγνωριζόταν πια μισθολογικά. Συγκεκριμένα πέρυσι, η υπάλληλος αρχικά μου είπε να το αφήσω "για καλό και για κακό", αλλά κατόπιν παρέμβασης κάποιας προισταμένης που ήταν κατηγορηματική ότι δεν θα αναγνωριστεί, αρνήθηκαν να το πάρουν.

Αν λοιπόν "κάνουν τη λαμογιά", τους πας δικαστικά από τον υπάλληλο που δεν προνόησε μέχρι τον προιστάμενο της διεύθυνσης που δεν ενημέρωσε, για την οικονομική βλάβη που σου προκάλεσαν. Οπότε δεν συμφέρει κανέναν να κάνουν τόσο μεγάλη χοντράδα και να περάσουν στη ζούλα τη χορήγηση ΜΚ μόνο σε όσους έτυχε να έχουν δεχθεί να καταθέσουν και το μεταπτυχιακό τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2015, 09:58:38 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 01:58:05 πμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Εγώ από ότι είδα δεν μου έχουν περάσει το διδακτορικό. Παρόλο που τα ΜΚ μου τα είχαν δώσει.
Πιστεύεις η επανακατάταξη θα γίνει με βάση την απογραφή και όχι με βάση τον Βαθμό/ΜΚ που είμαστε?

Καλή η ερώτηση....κοίτα με δεδομένο ότι στον υπολογισμό των μισθολογικών κλιμακίων θα συνυπολογιστούν και τυχόν συναφείς με τον κλάδο μας μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί τίτλοι, καλό θα ήταν να κάνει μια ερώτηση-ενημέρωση...καλύτερα σχολαστικός παρά να χάσεις κλιμάκιο ή το χειρότερο κλιμάκια, αφού μιλάς για διδακτορικό....να αναφέρω για ακόμη μία φορά ότι όσα γράφω εδώ αφορούν τους μόνιμους εκπαιδευτικούς...μακάρι να γνώριζα, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι και για τους αναπληρωτές συναδέλφους....

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 10:55:08 πμ »
Μέχρι 31-12-2015 για τους αναπληρωτές ισχύουν δύο αποφάσεις:
1. ΦΕΚ 414/Β/2012
2. ΦΕΚ 928/Β/2014
Η πρώτη περιληπτικά λέει ότι οι αναπληρωτές πληρώνονται όπως οι μόνιμοι και η δεύτερη ότι το μεταπτυχιακό/διδακτορικό υπολογίζεται μόνο αν είναι τυπικό προσόν πρόσληψης.

Από τις διατάξεις του νέου (1-1-2016) νόμου θεωρώ ότι έμμεσα καταργούνται και οι δύο παραπάνω αποφάσεις (η πρώτη παραπέμπει σε άρθρο του Ν.4024/2011 το οποίο καταργείται τώρα και η δεύτερη συμπληρώνει την πρώτη) οπότε παραμένουμε στη διατύπωση στο νέο νόμο:
μόνο όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας.

Δυστυχώς οι εισηγητές του Νόμου δε λάβανε υπόψη της ιδιαιτερότητες του Υπ. Παιδείας κι έτσι έχουμε εκατοντάδες αναπληρωτές με μεταπτυχιακά για τα οποία έως 31/12/2015 δεν υπήρχε λόγος να αναγνωριστούν. Και τώρα όμως το θέμα κολλάει στην παραπάνω διατύπωση γιατί στην προκήρυξη-εγκύκλιο για αναπληρωτές (εκτός ειδικής αγωγής) δεν υπάρχει αναφορά σε μεταπτυχιακά. Στην ειδική αγωγή είναι πιο εύκολα τα πράγματα και νομίζω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Αυτά παθαίνει κανείς όταν νομοθετεί τόσο βιαστικά.

Πάντως είναι καλό να περιμένουμε τις διευκρινιστικές εγκυκλίους του Υπ. Οικονομικών και του Υπ. Παιδείας. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161848
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.