*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 113594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:38:48 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, γιατί το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Από τη μελέτη τόσο του νόμου όσο και της εγκυκλίου δεν προέκυπτε ότι δε θα αναγνωρίζονται προϋπηρεσίες στο διάστημα 2016 -2018, ούτε είναι στη λογική του νόμου η απώλεια σημαντικού μέρους του εισοδήματος,  ακόμα και για τους αναπληρωτές.
 Αυτό το φασούλι βγήκε στις διευκρινίσεις που δημοσίευσε η alfavita την Κυριακή, και μάλιστα ερμηνεύοντας αυτό το μάλλον ασύντακτο "η προϋπηρεσία για τα έτη 2016 -2017".   Αν εδώ εννοηθεί "η προϋπηρεσία των ετών 2016 -2017" το πρόβλημα λύνεται.
Πάντως μου κάνει εντύπωση που μιλάει για συνολική προϋπηρεσία μετά το 2018, ενώ είναι γνωστό ότι δε μετράει αυτή των δύο ετών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:47:22 μμ »
Το λέω από τον Δεκέμβριο ότι ο νέος νόμος είναι σαφής και ότι με τις νέες συμβάσεις από το Φθινόπωρο του '16 δεν θα μπορεί να αναγνωριστεί καμία προυπηρεσία.
Όσον αφορά το μεταπτυχιακό, ο νόμος μιλά για "απαραίτητο προσόν πρόσληψης", κάτι που κανένα μεταπτυχιακό δεν αποτελεί για τους αναπληρωτές στην εκπαιδεύση (ακόμα και στην ειδική αγωγή μπορείς να προσληφθείς και χωρίς μεταπτυχιακό).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2016, 02:27:20 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #296 στις: Μάρτιος 02, 2016, 02:50:40 μμ »
Το λέω από τον Δεκέμβριο ότι ο νέος νόμος είναι σαφής και ότι με τις νέες συμβάσεις από το Φθινόπωρο του '16 δεν θα μπορεί να αναγνωριστεί καμία προυπηρεσία.
Όσον αφορά το μεταπτυχιακό, ο νόμος μιλά για "απαραίτητο προσόν πρόσληψης", κάτι που κανένα μεταπτυχιακό δεν αποτελεί για τους αναπληρωτές στην εκπαιδεύση (ακόμα και στην ειδική αγωγή μπορείς να προσληφθείς και χωρίς μεταπτυχιακό).

και εγώ στα γράφω τόσο καιρό, αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις.... ευτυχώς κατάλαβαν στο υπουργείο και έχουν κάνει ερώτημα στο ΓΛΚ (για τα μεταπτυχιακά αναπληρωτών έως 31-12-15).....

ΥΓ αλήθεια πότε είπες εσύ από Δεκέμβριο αυτό που απάντησε το ΓΛΚ προχτές (για καθήλωση στο εισαγωγικό όλων των αναπληρωτών); για δώσε λίνκ στο μήνυμα σου.....

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #297 στις: Μάρτιος 02, 2016, 03:53:26 μμ »
με την δδε που εργαζομαι την υπευθυνη μισθοδοσιας. Ειπα οτι εχει γινει ερωτημα στο ΓΛΚ αφου το διαβασα εδω αλλα δεν ηξερε κατι γι'αυτο ειπε αν αλλαξει κατι θα υπαρξει διευκρινιση. Μα αιτηση για συναφεια καναμε παντα οι αναπληρωτες για τα μαστερ και εβγαζε αποφαση το πυσδε. ρωτησα για το αν θα αναγνωριζονται τα μαστερ στη γενικη μιας και δεν αποτελουν προσον διορισμου. Εκει ειπε οτι το λεει ξεκαθαρα η αποφαση και ειπα για το νεο ερωτημα προς το ΓΛΚ.
Στις συμβασεις απο Σεπτεμβριο του 2016 εσεις οι αναπληρωτες ειπε παντα θα καταθετετε την προπυπηρεσια απλα θα γινει προσαρμογη στα νεα δεδομενα. Ειστε ορισμενου χρονου υπαλληλοι.Ειπε και οτι οσοι εχουν 6 χρονια θα εχουν προβλημα με τις αλλαγες....δεν το καταλαβα και μετα επιασε το παραδειγμα το δικο μου....

Ποιος το ειπε?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2016, 08:18:40 μμ από lilypad »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #298 στις: Μάρτιος 02, 2016, 03:58:24 μμ »
και εγώ στα γράφω τόσο καιρό, αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις.... ευτυχώς κατάλαβαν στο υπουργείο και έχουν κάνει ερώτημα στο ΓΛΚ (για τα μεταπτυχιακά αναπληρωτών έως 31-12-15).....

ΥΓ αλήθεια πότε είπες εσύ από Δεκέμβριο αυτό που απάντησε το ΓΛΚ προχτές (για καθήλωση στο εισαγωγικό όλων των αναπληρωτών); για δώσε λίνκ στο μήνυμα σου.....
Τί ακριβώς γράφεις; Να πάω από μόνος μου και αυθαίρετα να καταθέσω ένα μεταπτυχιακό σε μία διεύθυνση που έχει ήδη αρνηθεί να το παραλάβει και να το αναγνωρίσει; Αν ήταν ΤΟΣΟ προφανές αυτό που μας έλεγες, προς τι η ερώτηση του ίδιου Υπουργείου προς το ΓΛΚ; Και εν τέλει, μην αγχώνεσαι, αν τελικά δεχόταν το Υπουργείο Οικονομικών την μισθολογική αναγνώριση όλων των μεταπτυχιακών και ούτε το Παιδείας δεν το είχε καταλάβει, θα δώσουν χρονική προθεσμία από το Υπουργείο να κατατεθούν και τώρα.
Αν και ούτως ή άλλως, από τον Σεπτέμβριο πάπαλα τα μεταπτυχιακά.

Να ψάξεις να βρεις που έγραφα τι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #299 στις: Μάρτιος 02, 2016, 05:53:12 μμ »
Τί ακριβώς γράφεις; Να πάω από μόνος μου και αυθαίρετα να καταθέσω ένα μεταπτυχιακό σε μία διεύθυνση που έχει ήδη αρνηθεί να το παραλάβει και να το αναγνωρίσει; Αν ήταν ΤΟΣΟ προφανές αυτό που μας έλεγες, προς τι η ερώτηση του ίδιου Υπουργείου προς το ΓΛΚ; Και εν τέλει, μην αγχώνεσαι, αν τελικά δεχόταν το Υπουργείο Οικονομικών την μισθολογική αναγνώριση όλων των μεταπτυχιακών και ούτε το Παιδείας δεν το είχε καταλάβει, θα δώσουν χρονική προθεσμία από το Υπουργείο να κατατεθούν και τώρα.
Αν και ούτως ή άλλως, από τον Σεπτέμβριο πάπαλα τα μεταπτυχιακά.

Να ψάξεις να βρεις που έγραφα τι.

τι να σου πω τώρα... εγώ φταίω που τα ελληνικά μου δεν είναι καλά και μάλλον δεν με καταλαβαίνεις....
ας τα πω άλλη μια φορά,

τόσο καιρό (από τότε που βγήκε ο νόμος) γράφω εδώ, ότι με βάση τα όσα διαβάζω και όπως τα ερμηνεύω θα έπρεπε οι αναπληρωτές (όσοι είχαν προσληφθεί έως 31-12-15) που έχουν καταθέσει μεταπτυχιακό τίτλο (έως 31-12-15) να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μόνιμους (εφόσον ο τίτλος τους κριθεί συναφής).

Προέτρεψα όσους ξέρω αλλά και δεν ξέρω να κάνουν μια αίτηση συνάφειας για τον τίτλο τους έως της 31-12-15 με το σκεπτικό ότι αν 1 στο εκατομμύριο έχω δίκιο να επωφεληθούν στην ενδιάμεση κατάταξη που έγινε (και η οποία έριξε τον μισθό των περισσοτέρων). Εσύ ήσουν στην απέναντι όχθη, οκ δικαίωμα σου και ρίσκο σου να πάρεις στο λαιμό σου συναδέλφους επηρεάζοντας τους.......

Στο επιχείρημα ότι δεν δέχονται την αίτηση, είπαμε ότι είναι υποχρεωμένη η υπηρεσία να δέχεται κάθε αίτηση που λαμβάνει και να δίνει αριθμό πρωτοκόλλου... στο άλλο ότι οκ την δέχτηκαν άλλα δεν μου δίνουν συνάφεια η απάντηση είναι ότι δεν είναι ότι δεν σου δίνουν συνάφεια αλλά ότι δεν εξέτασαν ακόμα το αίτημα ακριβώς γιατί δεν είναι σίγουροι αν πρέπει να το εξετάσουν. Οπότε παίζοντας το ασφαλές χαρτί της αναμονής δεν το εξετάζουν, χωρίς συνέπειες αφού η νομοθεσία καλύπτει τον υπάλληλο που δεν είχε συνεδριάσει το υπηρεσιακό συμβούλιο έως 31-12-15, αρκεί να είχε καταθέσει τον τίτλο μέχρι τότε.

Μετά από όλα αυτά το υπουργείο αναγνωρίζοντας ότι υπάρχει θέμα έκανε ερώτημα στο ΓΛΚ. Οπότε είναι προφανές ότι υπάρχει ζήτημα και δεν είναι ξεκάθαρο όπως διατυμπανίζεις. Θα σε συμβούλευα (αν δέχεσαι συμβουλές) να κρατάς μικρό καλάθι σε τέτοια θέματα και πάντα να έχεις αμφιβολία.

Ας ελπίσουμε να έχω δίκιο και να δώσουν στους συναδέλφους αυτό που δικαιούνται.... πιστεύω το ίδιο θες και εσύ. Αν πάλι δεν δώσουν (που δεν αποκλείεται, μιας έχουν δώσει δείγματα γραφής με τις κρατήσεις σε μισθούς που δεν παίρνουμε ΜΤΠΥ κλπ) δεν χάσαμε τίποτα από την προσπάθεια παρά μόνο 5 λεπτά από την συμπλήρωση και κατάθεση μιας αίτησης.

Αυτά...

Υ.Γ. Είναι προφανές ότι δεν θα ψάξω να βρω κάτι το οποίο επικαλείσαι ότι λες από τον Δεκέμβρη... αν εσύ δεν μπορείς ή δεν θες να βρεις τα κείμενα σου να στηρίξεις τα επιχειρήματα σου ποιος είμαι εγώ που θα το κάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2016, 06:16:49 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #300 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:02:43 μμ »
τι να σου πω τώρα... εγώ φταίω που τα ελληνικά μου δεν είναι καλά και μάλλον δεν με καταλαβαίνεις....
ας τα πω άλλη μια φορά,

τόσο καιρό (από τότε που βγήκε ο νόμος) γράφω εδώ, ότι με βάση τα όσα διαβάζω και όπως τα ερμηνεύω θα έπρεπε οι αναπληρωτές (όσοι είχαν προσληφθεί έως 31-12-16) που έχουν καταθέσει μεταπτυχιακό τίτλο (έως 31-12-16) να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μόνιμους (εφόσον ο τίτλος τους κριθεί συναφής).

Προέτρεψα όσους ξέρω αλλά και δεν ξέρω να κάνουν μια αίτηση συνάφειας για τον τίτλο τους έως της 31-12-15 με το σκεπτικό ότι αν 1 στο εκατομμύριο έχω δίκιο να επωφεληθούν στην ενδιάμεση κατάταξη που έγινε (και η οποία έριξε τον μισθό των περισσοτέρων). Εσύ ήσουν στην απέναντι όχθη, οκ δικαίωμα σου και ρίσκο σου να πάρεις στο λαιμό σου συναδέλφους επηρεάζοντας τους.......

Στο επιχείρημα ότι δεν δέχονται την αίτηση, είπαμε ότι είναι υποχρεωμένη η υπηρεσία να δέχεται κάθε αίτηση που λαμβάνει και να δίνει αριθμό πρωτοκόλλου... στο άλλο ότι οκ την δέχτηκαν άλλα δεν μου δίνουν συνάφεια η απάντηση είναι ότι δεν είναι ότι δεν σου δίνουν συνάφεια αλλά ότι δεν εξέτασαν ακόμα το αίτημα ακριβώς γιατί δεν είναι σίγουροι αν πρέπει να το εξετάσουν. Οπότε παίζοντας το ασφαλές χαρτί της αναμονής δεν το εξετάζουν, χωρίς συνέπειες αφού η νομοθεσία καλύπτει τον υπάλληλο που δεν είχε συνεδριάσει το υπηρεσιακό συμβούλιο έως 31-12-16, αρκεί να είχε καταθέσει τον τίτλο μέχρι τότε.

Μετά από όλα αυτά το υπουργείο αναγνωρίζοντας ότι υπάρχει θέμα έκανε ερώτημα στο ΓΛΚ. Οπότε είναι προφανές ότι υπάρχει ζήτημα και δεν είναι ξεκάθαρο όπως διατυμπανίζεις. Θα σε συμβούλευα (αν δέχεσαι συμβουλές) να κρατάς μικρό καλάθι σε τέτοια θέματα και πάντα να έχεις αμφιβολία.

Ας ελπίσουμε να έχω δίκιο και να δώσουν στους συναδέλφους αυτό που δικαιούνται.... πιστεύω το ίδιο θες και εσύ. Αν πάλι δεν δώσουν (που δεν αποκλείεται, μιας έχουν δώσει δείγματα γραφής με τις κρατήσεις σε μισθούς που δεν παίρνουμε ΜΤΠΥ κλπ) δεν χάσαμε τίποτα από την προσπάθεια παρά μόνο 5 λεπτά από την συμπλήρωση και κατάθεση μιας αίτησης.

Αυτά...

Υ.Γ. Είναι προφανές ότι δεν θα ψάξω να βρω κάτι το οποίο επικαλείσαι ότι λες από τον Δεκέμβρη... αν εσύ δεν μπορείς να βρεις τα κείμενα σου να στηρίξεις τα επιχειρήματα σου ποιος είμαι εγώ που θα το κάνω;
Aπασχολείς πάλι και πάλι το forum με προσωπικές αναφορές σε εμένα που δεν αφορούν κανέναν. Η διεύθυνση που ανήκω ρωτήθηκε για το θέμα των μεταπτυχιακών και είπε ότι δεν έχει καμία ενημέρωση επ'αυτού και να μην κατατεθεί τίποτα μέχρι να έχει σίγουρες απαντήσεις. Σε κάθε περίπτωση, μας είπε, αν τελικά υπάρχει αναγνώριση όλων των μεταπτυχιακών θα υπάρξει προθεσμία για κατάθεση και αναδρομική αναγνώριση.

Ξαναλέω όμως ότι το μείζον δεν είναι αυτό, το τι θα γίνει για 4 και 5 μήνες. Αλλά το τι θα γίνει για τα επόμενα δύο χρόνια (τουλαχιστον) που δεν θα αναγνωρίζεται τίποτα, ούτε μεταπτυχιακό, ούτε προυπηρεσία.

Δεν έχω υποχρέωση να αναρτήσω τίποτα. Όποιος αμφισβητεί το τι έχω πει ή θέλει να μάθει, μια χαρά υπάρχουν οι αναρτήσεις όλων με χρονολογική σειρά, μπορεί να τα βρει.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #301 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:12:15 μμ »
Για την ιστορία από όσο μου είπαν στην δική μου δ/νση οι αναπληρωτές θα πληρωθούν από 1-1-16 έως την απόλυση τους με την ενδιάμεση κατάταξη....αυτό είναι το "κανονικό"..... ανάλογα πότε θα το εφαρμόσουν θα μπουν οι παρακρατήσεις (οι περισσότεροι έχουν μείωση) και εκεί είναι το θέμα πότε θα τις κάνουν, από τώρα ή όλες μαζί στον τελευταίο μισθό...εκεί είναι που πρέπει να γίνει μια διαχείριση του θέματος....



Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #302 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:25:47 μμ »
Για την ιστορία από όσο μου είπαν στην δική μου δ/νση οι αναπληρωτές θα πληρωθούν από 1-1-16 έως την απόλυση τους με την ενδιάμεση κατάταξη....αυτό είναι το "κανονικό"..... ανάλογα πότε θα το εφαρμόσουν θα μπουν οι παρακρατήσεις (οι περισσότεροι έχουν μείωση) και εκεί είναι το θέμα πότε θα τις κάνουν, από τώρα ή όλες μαζί στον τελευταίο μισθό...εκεί είναι που πρέπει να γίνει μια διαχείριση του θέματος....
Yποτίθεται ότι θα υπήρχε η προσωπική διαφορά για φέτος ώστε να μην υπάρξουν μειώσεις. Πάει και αυτό; Μήπως σου είπαν για τους αναπληρωτές που προσελήφθησαν μετά την 1-1-16;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #303 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:45:55 μμ »
Yποτίθεται ότι θα υπήρχε η προσωπική διαφορά για φέτος ώστε να μην υπάρξουν μειώσεις. Πάει και αυτό; Μήπως σου είπαν για τους αναπληρωτές που προσελήφθησαν μετά την 1-1-16;

η διαφορά είναι μεταξύ της ενδιάμεσης και του νέου μισθολογίου, επομένως θα πληρωθείτε με την ενδιάμεση κατάταξη δηλαδή τον βαθμό που σας κατάταξαν στις 31-12-15.

Όσοι είναι από 1-1-16 θα πληρωθούν με το νέο μισθολόγιο.


Aπασχολείς πάλι και πάλι το forum με προσωπικές αναφορές σε εμένα που δεν αφορούν κανέναν. Η διεύθυνση που ανήκω ρωτήθηκε για το θέμα των μεταπτυχιακών και είπε ότι δεν έχει καμία ενημέρωση επ'αυτού και να μην κατατεθεί τίποτα μέχρι να έχει σίγουρες απαντήσεις. Σε κάθε περίπτωση, μας είπε, αν τελικά υπάρχει αναγνώριση όλων των μεταπτυχιακών θα υπάρξει προθεσμία για κατάθεση και αναδρομική αναγνώριση.

ελπίζω να έχεις σε γραπτό αυτό που σου είπε η δ/νση σου...γιατί αν δεν το έχεις...



Ξαναλέω όμως ότι το μείζον δεν είναι αυτό, το τι θα γίνει για 4 και 5 μήνες. Αλλά το τι θα γίνει για τα επόμενα δύο χρόνια (τουλαχιστον) που δεν θα αναγνωρίζεται τίποτα, ούτε μεταπτυχιακό, ούτε προυπηρεσία.

το ότι κάποιοι συνάδελφοι θα πάρουν μια μεγάλη μείωση για 6 μήνες είναι ζήτημα κατά την γνώμη μου

Δεν έχω υποχρέωση να αναρτήσω τίποτα. Όποιος αμφισβητεί το τι έχω πει ή θέλει να μάθει, μια χαρά υπάρχουν οι αναρτήσεις όλων με χρονολογική σειρά, μπορεί να τα βρει.

έχουμε άλλη αντίληψη τι σημαίνει τεκμηριώνω τα λεγόμενα μου... όταν κάποιος αμφισβητεί κάτι που επικαλούμαι ότι έγραψα του δείχνω αυτό που έγραψα, δεν του λέω άντε ψάξε το, αυτό είναι το νόημα της αμφισβήτησης. Αν δεν το κάνω δίνω βάση στην αμφισβήτηση του.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #304 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:54:45 μμ »
έχουμε άλλη αντίληψη τι σημαίνει τεκμηριώνω τα λεγόμενα μου... όταν κάποιος αμφισβητεί κάτι που επικαλούμαι ότι έγραψα του δείχνω αυτό που έγραψα, δεν του λέω άντε ψάξε το, αυτό είναι το νόημα της αμφισβήτησης. Αν δεν το κάνω δίνω βάση στην αμφισβήτηση του.
Όχι καλέ μου άνθρωπε. Δεν μπορώ όποτε κάποιος επειδή ξύπνησε στραβά και αμφισβητεί κάτι που είπα/έγραψα/έκανα, να μπαίνω στη διαδικασία να του αποδεικνύω πάλι και πάλι. Πολύ περισσότερο όταν υπάρχουν τα γραπτά όλων εδώ μέσα για όποιον ενδιαφέρετε να τα ξαναδεί και ακόμα περισσότερο όταν αυτός ο κάποιος έχει ήδη αποδείξει ότι είναι αρνητικά διακείμενος απεναντί μου. Δεν θα χορεύω στον ρυθμό που μου βαράει ο καθένας. Κατανοητό;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #305 στις: Μάρτιος 02, 2016, 07:05:01 μμ »
η διαφορά είναι μεταξύ της ενδιάμεσης και του νέου μισθολογίου, επομένως θα πληρωθείτε με την ενδιάμεση κατάταξη δηλαδή τον βαθμό που σας κατάταξαν στις 31-12-15.

Όσοι είναι από 1-1-16 θα πληρωθούν με το νέο μισθολόγιο.
Τί είναι η "ενδιάμεση κατάταξη" για τους αναπληρωτές; Η μισθολογική του κατάταξη στις 31/12/15 με το ως τότε μισθολόγιο; Μα δεν υπάρχει περίπτωση αυτή να αντιστοιχεί σε μικρότερο μισθό από αυτόν που έπαιρναν από την προσληψή τους και ως τότε. Αντίθετα κάποιοι μετά τη φετινή προσληψή τους μπορεί να συμπλήρωσαν τους απαραίτητους μήνες για να περάσουν στο επόμενο ΜΚ/βαθμό. Για ποιούς επομένως θα προκύψει μειωμένος μισθός;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #306 στις: Μάρτιος 03, 2016, 04:42:57 μμ »
Όχι καλέ μου άνθρωπε. Δεν μπορώ όποτε κάποιος επειδή ξύπνησε στραβά και αμφισβητεί κάτι που είπα/έγραψα/έκανα, να μπαίνω στη διαδικασία να του αποδεικνύω πάλι και πάλι. Πολύ περισσότερο όταν υπάρχουν τα γραπτά όλων εδώ μέσα για όποιον ενδιαφέρετε να τα ξαναδεί και ακόμα περισσότερο όταν αυτός ο κάποιος έχει ήδη αποδείξει ότι είναι αρνητικά διακείμενος απεναντί μου. Δεν θα χορεύω στον ρυθμό που μου βαράει ο καθένας. Κατανοητό;

επειδή είμαι καλός άνθρωπος και τσίκνισα και χόρεψα λέω να μην ασχοληθώ λίγο το τι δήλωσες ότι δήλωσες.... είπαμε έχεις άλλη αντίληψη των πραγμάτων.... οπότε κρίνεσαι και ανάλογα

Τί είναι η "ενδιάμεση κατάταξη" για τους αναπληρωτές; Η μισθολογική του κατάταξη στις 31/12/15 με το ως τότε μισθολόγιο; Μα δεν υπάρχει περίπτωση αυτή να αντιστοιχεί σε μικρότερο μισθό από αυτόν που έπαιρναν από την προσληψή τους και ως τότε. Αντίθετα κάποιοι μετά τη φετινή προσληψή τους μπορεί να συμπλήρωσαν τους απαραίτητους μήνες για να περάσουν στο επόμενο ΜΚ/βαθμό. Για ποιούς επομένως θα προκύψει μειωμένος μισθός;

σε πιάνω ότι είσαι αδιάβαστος για τον νέο νόμο .... άντε να σου δώσω μερικά παραδείγματα διαφοράς υπολογισμού αν και θα έπρεπε να σου φανεί στο ατομικό δελτίο κατάταξης που έβγαλαν οι Δ/νσης αυτές τις μέρες....

Σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν. 4354/2015, για τη διασφάλιση των αποδοχών (βλ. ΑΔΑ: ΨΑΕΦΗ-ΠΟ7, σελ. 37-38), πραγματοποιείται επανακατάταξη σε μισθολογικά κλιμάκια:
   
α) σύμφωνα με το Ν. 4024/2011 μέχρι 31/12/2015
β) σύμφωνα με το Ν. 4354/2015 από 01/01/2016

η ενδιάμεση είναι το α)

τα παρακάτω είναι 3 απλές διαφορές του τρόπου που υπολογιζόταν ο βαθμός του αναπληρωτή πριν της 31-12-2015 με αυτό της ενδιάμεσης κατάταξης στις 31-12-2015
 
1. Στην επανακατάταξη σύμφωνα με το Ν. 4024/2011, η παραμονή στο Βαθμό ΣΤ είναι τρία (3) χρόνια, ενώ για τα ΜΚ που ακολουθούν είναι δύο (2) έτη.
2. Στο Βαθμό Ε υπάρχουν τρία κλιμάκια πλέον και τέσσερα κλιμάκια στο Βαθμό Δ.
3. Στην περίπτωση κατοχής μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ή διδακτορικού διπλώματος, συναφούς  με  τα  αντικείμενα, εφαρμόζεται  ο  ευνοϊκότερος συνδυασμός  ρυθμίσεων  (αναγνωρισμένης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού/διδακτορικού τίτλου σπουδών).  Εάν  στο  πρόσωπο  του  εκπαιδευτικού  συντρέχουν  περισσότερες  της  μίας  ευνοϊκές ρυθμίσεις,  εφαρμόζονται  κατά  ανώτατο  όριο  δύο  (2)  ρυθμίσεις  από  τις  οποίες  απορρέουν μισθολογικά οφέλη δηλαδή η ευνοϊκότερη γι’ αυτόν ρύθμιση και το ήμισυ της δεύτερης ευνοϊκότερης ρύθμισης.



υπάρχουν και κάποια άλλα για το μεταπτυχιακό ειδικής κλπ
έπεσαν αρκετοί συνάδελφοι

παράδειγμα: αναπληρωτής με 7 χρόνια και 10 μήνες από Δ0 που ήταν πήγε στην ενδιάμεση Ε1 και με το νέο ΜΚ4
αναπληρωτης ειδικής (με μτπχ ειδικης) με 1 χρόνο και 5 μηνες από Ε0 που ήταν πήγε στην ενδιάμεση ΣΤ  και με το νέο ΜΚ3
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2016, 05:29:52 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #307 στις: Μάρτιος 03, 2016, 07:17:37 μμ »

 
3. Στην περίπτωση κατοχής μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ή διδακτορικού διπλώματος, συναφούς  με  τα  αντικείμενα, εφαρμόζεται  ο  ευνοϊκότερος συνδυασμός  ρυθμίσεων  (αναγνωρισμένης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού/διδακτορικού τίτλου σπουδών).  Εάν  στο  πρόσωπο  του  εκπαιδευτικού  συντρέχουν  περισσότερες  της  μίας  ευνοϊκές ρυθμίσεις,  εφαρμόζονται  κατά  ανώτατο  όριο  δύο  (2)  ρυθμίσεις  από  τις  οποίες  απορρέουν μισθολογικά οφέλη δηλαδή η ευνοϊκότερη γι’ αυτόν ρύθμιση
[/quote] συναδελεφε αναφέρεσαι στους αναπληρωτες γενικής ή όχι?αφου γράφουν οτι το μεταπτυχιακό δε μετράει..τι ισχυει τελικα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.