*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tenere1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή όπως φαίνεται οι διαχειριστές δε λένε να σε μαζέψουν θα το κάνω εγώ. Δε με νοιάζει η γνώμη σου και δε σου επιτρέπω να με κρίνεις ως εκπαιδευτικό. Δε με ξέρεις και δε σου πέφτει λόγος. Μιας και με κρινεις λοιπόν, δε σου φταιω εγώ ή οποιοσδήποτε εδώ μέσα που δε διορίστηκες ή γενικά δεν είναι τα πράγματα όπως θες στη ζωή σου και ξεσπας στους άλλους!!! Επιπλέον, θα στο χαλασω με αυτό που θα σου πω αλλά όντας μεγαλύτερος ηλικιακά, είχες προλάβει πολλούς διαγωνισμούς ασεπ όχι μόνο εκπαιδευτικών αλλά και γενικά,σε αντίθεση με τα άτομα της γενιάς μου που δεν έχουμε ευκαιρίες πρόσβασης στο δημόσιο τομέα (με εξαίρεση όσους προέρχονται ή έχουν στενές σχέσεις με οικογένειες βουλευτών). Ας φροντιζες να διοριζοσουν,αν δεν είσαι ήδη διορισμένος . Είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό μου ή κάποιου άλλου!! Διαρκώς φασκεις και αντιφάσκεις. Δεν είπα να μην έχεις διαφορετική άποψη, αλλά κόψε την επίθεση σε μένα. Την άποψη μου θα τη λέω: όταν ήμουν μαθήτρια οι φιλόλογοι πέρα από το δημόσιο σχολείο, μπορούσαν να έχουν και πιο πολλά ιδιαίτερα και πιο καλοπληρωμενα (συνήθως έκανες μάθημα όντας φοιτητής και έπαιρνες 10 ευρώ/ώρα και αφού είχες το πτυχίο ξεκίναγες με 12-13 ευρώ / για γυμνάσιο και 15+ για λύκειο /ώρα αν δεν είχες εμπειρία, τέτοιες τιμές έπαιζαν τότε, και στα φροντιστήρια ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα).Συγγνώμη αλλά δε δέχομαι να εργάζομαι σε φροντιστήρια με 3 ευρώ / ώρα ούτε να κάνω ιδιαίτερα με 5 ευρώ. Υπάρχουν σίγουρα και εξαιρέσεις. Λέω τι έχω δει σε μένα και σε γνωστούς μου να συμβαίνει. Για αυτό και ξανάδωσα και ξεκλειδωσα ένα επάγγελμα με πολύ καλές ευκαιρίες απασχόλησης και καλό για την εποχή και τη χώρα μισθό. Ούτως ή άλλως, θέλω ειδική αγωγή και θα συνδυασω πέρα από την εργοθεραπεια και τη φιλολογία στο μέλλον όπου δε θα πληρωνομαι ως ανειδίκευτη εργάτρια . Εκεί θέλω να καταληξω: όσοι είστε νέοι φιλόλογοι επειδή με μόνο το πτυχίο της φιλολογίας δε θα βρείτε άκρη, αποκτηστε κάποια εξειδίκευση πχ υπολογιστική γλωσσολογία, διδασκαλία νέας ελληνικής ως ξένη γλώσσα κοκ ή κάντε κάποιο δεύτερο πτυχίο για να ανοίξετε και άλλες πόρτες ή κάντε 10% (ποιός ο λόγος να αφιερώνεις 4 έτη σπουδών, αν θες να σπουδάσεις 4 έτη και όχι να κάνεις δεύτερο πτυχίο ή μεταπτυχιακό για να βρεις δουλειά, υπάρχουν και άλλες επιλογές, λίγες αλλά υπάρχουν). Υ.Γ σε σένα που μου επιτίθεσαι προσωπικά, δε σκοπεύω να απαντήσω ξανά.

Κοίτα, ήταν λίγο επιθετικό αυτό που έγραψα για το έντερ και την παράγραφο αλλά έχει βάση και το ξέρεις.
Ευτυχώς για σένα όμως, κανένας δεν σου έχει απευθυνθεί με τον τρόπο που μου απευθύνεσαι τώρα.
Κάνε ότι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα, αλλά έχε υπόψη σου το τι συμβαίνει στην χώρα εδώ και 7 χρόνια και στην ειδικότητά σου εδώ και πολύ περισσότερα.
Καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Εντάξει.. εκτός από μορφοποίηση παραγράφων, λείπουν και τόνοι. Αν έγραφε και χωρίς κενά, θα λέγαμε ότι είναι η μετεμψύχωση του Μακρυγιάννη. Αλλά δεν...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

anemona

  • Επισκέπτης
Ο καθείς γράφει απ όπου θέλει.Κινητό,λαπτοπ κ.τ.λ.Αλίμονο αν μετράμε αυτό. Αυτόματη γραφή σας λέει κάτι. Και δεν γράφουμε για πανελλήνιες. ;D
Αύριο,αν ξυπνήσω στραβά,δεν θα τονίσω τίποτα και μην περιμένετε παραγραφοποίηση. Δεν γουστάρω σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2016, 09:59:59 πμ από Ιωάννα2016 »

anemona

  • Επισκέπτης
Στο δια ταύτα.Η ύπαρξη πολλών σχολών,συχνά ανοργάνωτων,δεν είναι μείζον θεμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Προτείνω σε κάθε χωριό να ιδρυθεί πανεπιστήμιο. Έτσι,έτσι. ...να ρέει η γνώση.Και αν το εκάστοτε τμήμα δεν έχει αντικείμενο σπουδών,αρκεί που θα υπάρχει.Μην τα πάρω πρωί πρωί διότι δεν κοιμήθηκα κιόλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2016, 10:05:00 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Στο δια ταύτα.Η ύπαρξη πολλών σχολών,συχνά ανοργάνωτων,δεν είναι μείζον θεμα;

Είναι πρόβλημα έτσι κι αλλιώς, ακόμα κι αν δεν υπήρχε το ζήτημα του κορεσμού πολλών ειδικοτήτων. Αλλά ειδικά τώρα είναι ακόμα εντονότερο.
Το έχω ξαναγράψει.. ακόμα κι αν γίνονταν αύριο οι αναγκαίοι διορισμοί, κάποιοι (πολλοί) θα περίσσευαν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Τα όνειρα και τους εφιάλτες τα βλέπουν όσοι κοιμούνται -- Να το θυμάστε αυτό.

OK, όπου κι αν στραφεί κάποιος ως εναλλακτική παίρνει ρίσκο 8)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Είναι πρόβλημα έτσι κι αλλιώς, ακόμα κι αν δεν υπήρχε το ζήτημα του κορεσμού πολλών ειδικοτήτων. Αλλά ειδικά τώρα είναι ακόμα εντονότερο.
Το έχω ξαναγράψει.. ακόμα κι αν γίνονταν αύριο οι αναγκαίοι διορισμοί, κάποιοι (πολλοί) θα περίσσευαν.
Δυστυχώς έχεις δίκιο.Βέβαια φταίμε όλοι διότι πιστεύαμε πως αν κάποιος σπουδάσει θα αποκτήσει κοινωνική καταξίωση και εργασία.Και πίεζαν οι γονείς να δημιουργηθούν σχολές και οι δε πολιτικοί το έπρατταν με το όνειρο της εκλογικής νίκης.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προτείνω σε κάθε χωριό να ιδρυθεί πανεπιστήμιο. Έτσι,έτσι. ...να ρέει η γνώση.Και αν το εκάστοτε τμήμα δεν έχει αντικείμενο σπουδών,αρκεί που θα υπάρχει.

Με τη δημιουργία σχολών σε κάθε ράχη και ραχούλα, εκτός από τη ροή της γνώσης ρέει και το ζεστό παραδάκι από την τόνωση της τοπικής αγοράς.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Κάποιοι τα δηλώνουν, όπως συμβαίνει και με τους καθηγητες που τρέχουν για την κοροιδία- ενισχυτική ενός μήνα.
Λοιπόν, φαύλος κύκλος, αλλά το τελευταιο που μετραει ειναι το πόσες σχολές υπάρχουν.
Συμπέρασματικά: η "κρίση" θα δώσει την απάντηση.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2016, 03:02:18 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Οσοι με κραζετε κοιτάξτε τον εαυτό σας και μην ασχολειστε μαζί μου. Γράφω από κινητό και συχνά δεν μπαίνουν τόνοι. Σας τσουζει η αλήθεια και το γεγονός ότι δε βολευτηκατε κάπου και ξέσπατε στους νέους συναδέλφους σας.relax take it easy!! Από μένα δεν "κινδυνευετε " δε θα σας φάω τη θεσουλα και δεν περιμένω τον ασεπ να λύσει το επαγγελματικό μου αδιέξοδο. Βρίσκω μόνη μου λύσεις στα επαγγελματικά μου ☺😉!!Τα δικά σας προσωπικά αδιέξοδα αν δεν μπορείτε να τα ξεπερασετε υπάρχουν και ειδικοί που μπορούν να σας βοηθήσουν!! Προτείνω να επισκεφθείτε κάποιον με σεβασμό πάντα!!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Κάποιοι τα δηλώνουν, όπως συμβαίνει και με τους καθηγητες που τρέχουν για την κοροιδία- ενισχυτική ενός μήνα.
Λοιπόν, φαύλος κύκλος, αλλά το τελευταιο που μετραει ειναι το πόσες σχολές υπάρχουν.
Συμπέρασματικά: η "κρίση" θα δώσει την απάντηση.


Προφανώς, όμως, όπως γίνεται ήδη από το 2010, που μπήκαμε στα μνημόνια, η κρίση δίνει τις απαντήσεις, αλλά πάντα με άγριο, απότομο και πολύ σκληρό τρόπο, χωρίς κανενός είδους χρονικό διάστημα προσαρμογής.....

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απλά ερωτήματα :

1. Μπορούν 45.000 πτυχία σήμερα να διεκδικούν θέση εκπαιδευτικού στο δημόσιο; ΟΧΙ ! Κι όμως το εκάστοτε κομματικό σύστημα για να διορίσει ημετέρους έβαζε πτυχία ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ σε κλάδους εκπαιδευτικών. (πχ διόγκωση πε02, ή ο απίστευτος "φωτογραφικός " (!) πε33 "μεθοδολογίας και θεωρίας της επιστήμης" αποφοίτων ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΕΙ πανελλαδικά!)

2. Αφορίζουν την "παραπαιδεία" και θέλουν να ΚΛΕΙΣΟΥΝ τα φροντιστήρια με βλακώδεις διατάξεις. ΠΟΥ θα δουλέψουν όλοι αυτοί οι απολυμένοι καθηγητές ; Στο δημόσιο; ΠΟΤΕ ; Του αγίου....Και τι θα κάνουν μέχρι να γιορτάσει ο άγιος; ΜΑΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ; Το μόνο αποτέλεσμα το κλείσιμο των φροντιστηρίων είναι ανεργία και μείωση πολύτιμων εσόδων για κράτος και ασφαλιστικά ταμεία...

anemona

  • Επισκέπτης
Γιγαντισμός στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και κυρίως αδιαφάνεια και διαφθορά.Λύσεις;Εξωτερικό ή δια βίου εκπαίδευση ή επαγγελματική ευελιξία.Τέλος!!!Υπάρχει και ο προσωπικός αγώνας.... :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.226 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.