*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 78

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Πάντως στα χρόνια που πέρασα εγώ στο Πανεπιστήμιο (δεκαετία 80) πολύ λίγοι επέλεγαν καθηγητικές σχολές σαν 1η προτίμηση. Αυτό που θυμάμαι είναι οτι οι περισσότεροι συμφοιτητές μου (όπως κι εγώ) είχαν βάλει σαν πρώτες προτιμήσεις Πολυτεχνικές σχολές, όπου δεν πέρασαν και "κατέληξαν" στις καθηγητικές σχολές.  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Πάντως στα χρόνια που πέρασα εγώ στο Πανεπιστήμιο (δεκαετία 80) πολύ λίγοι επέλεγαν καθηγητικές σχολές σαν 1η προτίμηση. Αυτό που θυμάμαι είναι οτι οι περισσότεροι συμφοιτητές μου (όπως κι εγώ) είχαν βάλει σαν πρώτες προτιμήσεις Πολυτεχνικές σχολές, όπου δεν πέρασαν και "κατέληξαν" στις καθηγητικές σχολές.  ;)

γι αυτό, στο προηγούμενο σχόλιο μου χρησιμοποίησα την λέξη "συνειδητά".
Νομίζω ότι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που επέλεξαν την εκπαίδευση επειδή τους γεμίζει, έχουν μεταδοτικότητα, είναι ταλαντούχοι και έτοιμοι να διαβάζουν και να εξελίσσονται "ακολουθώντας" την επιστήμη, όλη τους τη ζωή.

Γνωρίζω περίπτωση εκπαιδευτικού που πάθαινε κρίσεις πανικού όταν έμπαινε σε μάθημα και φώναζε την μαμά για τον συνοδεύει στην τάξη.
Αυτός ο εκπαιδευτικός, όπως καταλαβαίνετε,  τυχαία βρέθηκε στο θρανίο.  Εκτός από το χαμηλής ποιότητας, κάτω από αυτές τις συνθήκες έργο του, στέρησε την θέση αυτή από κάποιον άλλον.  Και δυστυχώς δεν είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
 :D :D :D καλά.. Νομίζω ότι υπερβαλεις λίγο. Σίγουρα αυτό είναι εξαίρεση στον κανόνα. Μπορεί να μην έχουν όλοι το "ταλέντο" και τη μεταδοτικοτητα αλλά οι ανεπαρκεις εκπαιδευτικοι δεν είναι ο κανόνας. Ούτε είναι η επιθυμία κάποιου να διδάσκει αυτή που τον καθιστά κατάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
:D :D :D καλά.. Νομίζω ότι υπερβαλεις λίγο. Σίγουρα αυτό είναι εξαίρεση στον κανόνα. Μπορεί να μην έχουν όλοι το "ταλέντο" και τη μεταδοτικοτητα αλλά οι ανεπαρκεις εκπαιδευτικοι δεν είναι ο κανόνας. Ούτε είναι η επιθυμία κάποιου να διδάσκει αυτή που τον καθιστά κατάλληλο.

χαχα , δεν είπα ότι είναι ο κανόνας η περίπτωση με την κρίση πανικού. Είναι ακραία περίπτωση φυσικά. Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν πάρα πολλοί  εξαιρετικοί εκπαιδευτικοί, αλλά υπάρχουν και πολλοί που λένε το "ποίημα"  τους και μέχρι εκεί. Όταν αναφέρθηκα στον κανόνα, την  τυχαιότητα σκέφτηκα. Γνωρίζω ελάχιστους που ήταν η πρώτη επιλογή τους μια καθηγητική σχολή. 
Σε σχέση με την επιθυμία, νομίζω ότι είναι αναγκαία (αλλά όχι ικανή) συνθήκη :) για την εξασφάλιση της ποιότητας της διδασκαλίας. 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2016, 05:23:08 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους.  Έστω και ετεροχρονισμένα, συγχαρητήρια στον συνάδελφο για την ευγένειά του και πάνω απ' όλα που νομίζει ότι όλοι είμαστε ίσα κι όμοια, τόσο από πλευράς πανεπιστημιακών γνώσεων/ προσόντων, όσο κι από πλευράς  συμπεριφοράς κι ανθρώπινης αξιοπρέπειας... Γι'αυτό άλλωστε φτάσαμε σαν χώρα εδώ που φτάσαμε και συνεχίζουμε ακόμη να ακολουθούμε την κάτω βόλτα...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γνωρίζω περίπτωση εκπαιδευτικού που πάθαινε κρίσεις πανικού όταν έμπαινε σε μάθημα και φώναζε την μαμά για τον συνοδεύει στην τάξη.
Αυτός ο εκπαιδευτικός, όπως καταλαβαίνετε,  τυχαία βρέθηκε στο θρανίο.  Εκτός από το χαμηλής ποιότητας, κάτω από αυτές τις συνθήκες έργο του, στέρησε την θέση αυτή από κάποιον άλλον.  Και δυστυχώς δεν είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

χαχα , δεν είπα ότι είναι ο κανόνας η περίπτωση με την κρίση πανικού. Είναι ακραία περίπτωση φυσικά.

Έχω συναντήσει κι εγώ εκπαιδευτικούς που έτυχε να αναπτύξουν κρίσεις πανικού ή αγχώδεις διαταραχές για διάφορους λόγους. Σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω οι λόγοι μάλλον ήταν προσωπικοί και δεν είχαν να κάνουν με το ότι φοβόντουσαν να μπουν σε τάξη ή να διδάξουν σε μαθητές. Έχω γνωρίσει και συνάδελφο με την οποία δουλεύαμε στο ίδιο σχολείο μια χρονιά και ήταν μια χαρά και την αμέσως επόμενη μετά το θάνατο συγγενικού της προσώπου πάθαινε κρίσεις πανικού με λιποθυμικές τάσεις. Της έτυχε και στο σχολείο κάποιες φορές και την στηρίξαμε όλοι.
 Ποιος σου είπε εσένα ότι ο οποιοσδήποτε συνάδελφος που βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση ήταν έτσι όταν αποφάσισε να επιλέξει το επάγγελμα και κρίνεις ότι βρέθηκε τυχαία στα θρανία? Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να υποτιμάς και να εκφράζεσαι έτσι για τον οποιοδήποτε άνθρωπο πάσχει από κάτι? Ποιος ακριβώς σε διαβεβαιώνει ότι δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί σε εσένα? Μάλλον εσύ βρέθηκες κατά λάθος στο θρανίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:46:46 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Έχω συναντήσει κι εγώ εκπαιδευτικούς που έτυχε να αναπτύξουν κρίσεις πανικού ή αγχώδεις διαταραχές για διάφορους λόγους. Σε όσες περιπτώσεις γνωρίζω οι λόγοι μάλλον ήταν προσωπικοί και δεν είχαν να κάνουν με το ότι φοβόντουσαν να μπουν σε τάξη ή να διδάξουν σε μαθητές. Έχω γνωρίσει και συνάδελφο με την οποία δουλεύαμε στο ίδιο σχολείο μια χρονιά και ήταν μια χαρά και την αμέσως επόμενη μετά το θάνατο συγγενικού της προσώπου πάθαινε κρίσεις πανικού με λιποθυμικές τάσεις. Της έτυχε και στο σχολείο κάποιες φορές και την στηρίξαμε όλοι.
 Ποιος σου είπε εσένα ότι ο οποιοσδήποτε συνάδελφος που βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση ήταν έτσι όταν αποφάσισε να επιλέξει το επάγγελμα και κρίνεις ότι βρέθηκε τυχαία στα θρανία? Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να υποτιμάς και να εκφράζεσαι έτσι για τον οποιοδήποτε άνθρωπο πάσχει από κάτι? Ποιος ακριβώς σε διαβεβαιώνει ότι δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί σε εσένα? Μάλλον εσύ βρέθηκες κατά λάθος στο θρανίο.

Εσείς που βιάζεστε να κρίνετε με τέτοια επιθετικότητα, χωρίς να έχετε καν καταλάβει το νόημα των σκέψεων μου, είστε εκπαιδευτικός; Έτσι συμπεριφέρεστε και στο σχολείο μήπως;

Για να σας εξηγήσω, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβετε, αναφέρθηκα σε νεαρό άτομο, το οποίο πάθαινε πανικό μόνο όταν ήταν να μπει σε τάξη. Δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από τον φόβο αντιμετώπισης μιας ομάδας 20 παιδιών την οποία δεν μπορούσε να διαχειριστεί, μια ακραία περίπτωση ατόμου στην ακατάλληλη θέση.   

Εσείς νομίζετε ότι κάποιος που έχει υψοφοβία μπορεί να γίνει πιλότος; Και αν ναι, θα ανεβαίνατε στο αεροπλάνο που πιλοτάρει;

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει ορισμένα πράγματα πολύ καλά, αλλά όχι τα πάντα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι για να είναι εκπαιδευτικοί.

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι τα νοσοκομεία είναι για τους ασθενείς και όχι για τους γιατρούς και τα σχολεία για τους μαθητές και όχι για  τους καθηγητές.

Οι περιπτώσεις που αναφέρετε εσείς, δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με το παράδειγμα μου. Λυπάμαι...




 

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε όποια κατάσταση και να ήταν ο συνάδελφος στον οποίο αναφέρεσαι δεν έχεις κανένα δικαίωμα εσύ να τον περιφρονείς κατ'αυτόν τον τρόπο. Δε νομίζω ότι είναι κανείς χαζός να βασανίζεται, αν φοβάται να διδάξει δε θα πάει να γίνει εκπαιδευτικός και αν έχει υψοφοβία δε θα γίνει πιλότος. Προφανώς κάτι άλλο συνέβη στον άνθρωπο και αντέδρασε έτσι. Τι ήθελες να παραιτηθεί και να πάει να πέσει στον Καιάδα?

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:35:10 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Εσείς που βιάζεστε να κρίνετε με τέτοια επιθετικότητα, χωρίς να έχετε καν καταλάβει το νόημα των σκέψεων μου, είστε εκπαιδευτικός; Έτσι συμπεριφέρεστε και στο σχολείο μήπως;

Για να σας εξηγήσω, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβετε, αναφέρθηκα σε νεαρό άτομο, το οποίο πάθαινε πανικό μόνο όταν ήταν να μπει σε τάξη. Δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από τον φόβο αντιμετώπισης μιας ομάδας 20 παιδιών την οποία δεν μπορούσε να διαχειριστεί, μια ακραία περίπτωση ατόμου στην ακατάλληλη θέση.   

Εσείς νομίζετε ότι κάποιος που έχει υψοφοβία μπορεί να γίνει πιλότος; Και αν ναι, θα ανεβαίνατε στο αεροπλάνο που πιλοτάρει;

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει ορισμένα πράγματα πολύ καλά, αλλά όχι τα πάντα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι για να είναι εκπαιδευτικοί.

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι τα νοσοκομεία είναι για τους ασθενείς και όχι για τους γιατρούς και τα σχολεία για τους μαθητές και όχι για  τους καθηγητές.

Οι περιπτώσεις που αναφέρετε εσείς, δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με το παράδειγμα μου. Λυπάμαι...




 
Εγω θα σας πρότεινα να μην συνεχίσετε να προσπαθείτε να εξηγήσετε στην κυρία, βλέπετε οτι χρησιμοποιεί υποκρύπτουσα απειλητική γλώσσα, και επειδή υπάρχουν διαχειριστές να μας συμμορφώσουν θα πρότεινα να το αφήσετε σε αυτούς, ευχαριστώ
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Εγω θα σας πρότεινα να μην συνεχίσετε να προσπαθείτε να εξηγήσετε στην κυρία, βλέπετε οτι χρησιμοποιεί υποκρύπτουσα απειλητική γλώσσα, και επειδή υπάρχουν διαχειριστές να μας συμμορφώσουν θα πρότεινα να το αφήσετε σε αυτούς, ευχαριστώ

....προσπάθησα να εξηγήσω την οπτική μου γωνία : "non omnia possumus omnes".

Αλλά έχετε δίκιο, δεν έχει νόημα. Και είναι πολύ θλιβερό. Υποτίθεται ότι οι εκπαιδευτικοί έχουν την ικανότητα να κατανοήσουν "αποχρώσεις". Ιδιαίτερα εκείνοι οι οποίοι έχουν ως γνωστικό αντικείμενο την γλώσσα.

Καλή χρονιά να έχουμε :) :)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απλά τα πράγματα: όποιος δεν αντέχει την τάξη, να μην κάνει καν τον κόπο να μπει. Υπάρχουν (?) τόσες θέσεις σε γραφεία κλπ (όπου αντέχει και γουστάρει ο καθένας). Το να μπαίνει κάποιος σε μακρόχρονη διαδικασία να διοριστεί στη δημόσια εκπαίδευση και στη συνέχεια - επειδή δεν αντέχει - να παρακαλάει να πάρει μετάταξη σε διοικητική θέση, κακό κάνει σε άλλους, από τους οποίους στέρησε τη θέση διορισμού και θα ήταν πιο ικανοί στη θέση αυτή.

Γενικά μιλάω, χωρίς να αναφέρομαι σε συγκεκριμένες καταστάσεις και υποθέσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #249 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 03:17:09 μμ »
Η πλειονότητα των συναδέλφων που έχουν κάποια δυσκολία την απέκτησαν αφού διορίστηκαν. Καλό είναι να μην γενικευουμε και να αποδεχόμαστε την κριτική όταν εμείς κρίνουμε άλλους.

Το ποιος είναι ικανός ή όχι αυτό είναι μεγάλη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Αν κάποιος απέκτησε τέτοια δυσκολία μόνο κατά τον μόνιμο διορισμό του, ενώ δεν την αντιλήφθηκε στα προηγούμενα χρόνια ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος, τότε κάτι δεν πάει καλά...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αν κάποιος απέκτησε τέτοια δυσκολία μόνο κατά τον μόνιμο διορισμό του, ενώ δεν την αντιλήφθηκε στα προηγούμενα χρόνια ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος, τότε κάτι δεν πάει καλά...

μάλλον είσαι πολύ νέος γιατί αλλιώς θα έλεγα ότι όντως κάτι δεν πάει καλά με εσένα
οπότε σε ενημερώνω ως γηραιότερος
ναι συνήθως ο χρόνος φέρνει πολλά πράγματα και κάποια είναι άσχημα είτε για εμάς είτε για ανθρώπους μας
έχω δει ασθένειες συναδέλφων αλλά και δικών τους, θανάτους που δημιούργησαν ψυχολογικά σε ανθρώπους άρτιους μέχρι εκείνη την στιγμή
ο άνθρωπος φθείρεται με τον χρόνο συνάδελφοι.... ειδικά στο ψυχοφθόρο επάγγελμα μας που απαιτεί από εμάς να έχουμε μεγάλες αντοχές και ευαισθησίες αυτό φαίνεται περισσότερο σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο υπάλληλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158570
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.