*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1134 στις: Αύγουστος 17, 2021, 05:14:31 μμ »
Μια ερώτηση που δεν έβγαλα άκρη. Έστω ότι κάποιος ΠΕ04.02 τοποθετηθεί σε σχολείο. Διακαιούται αυτός όλες τις ώρες της χημείας ως Α ανάθεση , ή αν υπάρχει κάποιος παλιότερος φυσικός ή βιολόγος μπορεί να τις πάρει εκείνος;

Βρήκα αυτό στο στο ΦΕΚ 2737/2020 αλλά δεν έβγαλα άκρη.

"Β. Στην κάλυψη των ωρών των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης, μεταξύ εκπαιδευτικών του ίδιου κλάδου ή ειδικότητας, προηγείται ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα."

Εδώ φαίνεται να μη διαχωρίζεται επαρκώς ο κλάδος (ΠΕ04) από την ειδικότητα (ΠΕ04.02).

α αναθεση χημειας εχει μονο ο χημικος. Οπότε?
Το προβλημα δημιουργειται απο την ενιαια ρυθιση της υπεραριθμίας. αλλα από την στιγμη που τοποθετειται , λογικά, δεν υπαρχει υπεραριθμια. οποτε σαφως, στην περίπτωση που λες προηγείται ο χημικος για την α αναθεσή του μονο. την β αναθεση, αν υπαρχει, θα την φαει ο παλιότερος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:02 »

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1135 στις: Αύγουστος 17, 2021, 05:29:54 μμ »
α αναθεση χημειας εχει μονο ο χημικος. Οπότε?
Το προβλημα δημιουργειται απο την ενιαια ρυθιση της υπεραριθμίας. αλλα από την στιγμη που τοποθετειται , λογικά, δεν υπαρχει υπεραριθμια. οποτε σαφως, στην περίπτωση που λες προηγείται ο χημικος για την α αναθεσή του μονο. την β αναθεση, αν υπαρχει, θα την φαει ο παλιότερος

Κατανοητό. Πόσες ώρες α ανάθεσης πρέπει να έχει κενό ώστε να γίνει τοποθέτηση σε ένα σχολείο; Δε μιλάω για οργανικό κενό που θα τοποθετηθούμε του χρόνου. Για φέτος λέω που θα είμαστε προσωρινά τοποθετημένοι.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1136 στις: Αύγουστος 17, 2021, 06:46:47 μμ »
Στις προσωρινες τοποθετησεις καλυπτουμε λειτουργικα κενα Δεν υπαρχει πλαφον σε αυτες τις τοποθετησεις Απλα η τοποθετηση λαμβανει χωρα στο σχολειο με τις περισσοτερες ωρες Πχ Α σχολειο 9 ωρες Β 4 ωρες Γ σχολειο 3 ωρες και Δ σχολειο 7 ωρες τοτε εισαι τοποθετημενος στο Α σχολείο και διατειθεσε στα αλλα 3

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1137 στις: Αύγουστος 17, 2021, 07:42:13 μμ »
Ανάμεσα στους προσωρινά τοποθετημένους προηγείται πάλι οποίος τοποθετήθηκε παλιότερα και αν τοποθετήθηκαν πολλοί μαζί πάει με τα μορια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:02 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1138 στις: Αύγουστος 18, 2021, 03:37:58 μμ »
Στις προσωρινες τοποθετησεις καλυπτουμε λειτουργικα κενα Δεν υπαρχει πλαφον σε αυτες τις τοποθετησεις Απλα η τοποθετηση λαμβανει χωρα στο σχολειο με τις περισσοτερες ωρες Πχ Α σχολειο 9 ωρες Β 4 ωρες Γ σχολειο 3 ωρες και Δ σχολειο 7 ωρες τοτε εισαι τοποθετημενος στο Α σχολείο και διατειθεσε στα αλλα 3
Έχω δει πολλές περιπτώσεις να γίνει τοποθέτηση κάποιου στο σχολείο με τις λίγες ώρες, ίσως για να μην του πληρώνουν οδοιπορικά.

Αποσυνδεδεμένος grosso10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1139 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:13:43 μμ »
καλησπερα !

Υπαρχει ένα θέμα και θέλω να ρωτήσω τους master της νομοθεσίας !

Σε Γυμνάσιο φυσικός με 18 ώρες υποχρεωτικό ωράριο Επιλέγει να πάρει μόνο κάποιες ώρες φυσικής συγκεκριμένα τα δίωρα στη Β + Γ γυμνασιού συγκεντρώνει έτσι 12 ώρες . Άφήνει τις 3 ώρες φυσικής στην Α Γυμνασίου και πάει στα μαθήματα της Β ειδικότητας όπου παίρνει Γεωγραφίες της Β Γυμνασιου 2*3 = 6 ωρες . Ακολουθει συνάδελφος Οικιακής Οικονομίας με β ειδικότητα Φυσικός Παίρνει 2*3 =6 ωρες Οικιακής Οικ. και ζηταεί να συμπηρώσει με Γεωγραφια ( Β ανάθεση ) και μετά αντί με ΚΠΑ ( που ετσι κι αλλιως υπάρχει άτομο να πάρει αλλα δημιουργειται και κενό φιλολόγου -κπα και φιλολογικά ) ζητάει να πάρει φυσική και Χημείες που έχει αφήσει ο φυσικός δηλ να ακολουθηθεί η ιδια διαδικασια που έκανε και ο φυσικός : αφησε κατι απο την Α ανάθεση για να προχωρήσει στη Β . Με την ίδια λογική να αφήσει και αυτος τησ Β Ανάθεση Α ειδικότητας και να προχωρήσει στη Β ειδικότητα. Υπάρχει όμως από πέρισυ βιολόγος στο σχολέιο ο οποίος ισχυρίζεται οτι δικαιούται την φυσική και τις χημείες λόγω β ανάθεσης .Βάση εγκυκλιου τι ειναι το σωστο να συμβει ? κάπου διαβασα για για τον νομο 4186
Αλλιως τα φανταζομουν......................

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1140 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 04:46:42 μμ »
Νόμος; 4823/2021
...
Παράθεση
Άρθρο 100
Ανάθεση διδασκαλίας από τον Διευθυντή
ή τον Προϊστάμενο της σχολικής μονάδας
1. Στην αρχή του διδακτικού έτους και το αργότερο
εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την έναρξή του,
οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν στον Διευθυντή ή τον Προϊ-
στάμενο της σχολικής μονάδας τις προτιμήσεις τους ως
προς τις αναθέσεις διδασκαλίας των μαθημάτων στις
τάξεις και στα τμήματα.
2. Ο Σύλλογος Διδασκόντων, ύστερα από εισήγηση
του Διευθυντή ή του Προϊστάμενου της σχολικής μονά-
δας, αποφασίζει την ανάθεση στο διδακτικό προσωπι-
κό της διδασκαλίας των μαθημάτων στις τάξεις και στα
τμήματα. Στην περίπτωση μη λήψης της απόφασης του
πρώτου εδαφίου από τον Σύλλογο Διδασκόντων, κατά
την πρώτη συνεδρίασή του στην αρχή του διδακτικού
έτους, την απόφαση λαμβάνει ο Διευθυντής ή Προϊστά-
μενος της σχολικής μονάδας, χωρίς να δεσμεύεται από
τις δηλώσεις προτίμησης των εκπαιδευτικών. Στα ιδιω-
τικά σχολεία και στα ξένα σχολεία του ν. 4862/1931 (Α’ 2)
η απόφαση του πρώτου εδαφίου λαμβάνεται από τον
Διευθυντή ή τον Προϊστάμενο της σχολικής μονάδας.

Αποσυνδεδεμένος zoikts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1141 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 03:01:03 μμ »
Kαλησπέρα! Προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια την παρασκευή (ΠΕ70) σε Δημοτικό και στην ουσία πήρα το τμήμα από νεοδιόριστο εκπ/κο που λόγω ποσοστού αναπηρίας (>79%) δεν μπορούσε να εκτελέσει τα διδακτικά του καθήκοντα. Αυτός ο εκπαιδευτικός κλήθηκε από τον διευθυντή του σχολείου κ της α'θμιας της περιοχής, να συμπληρώνει κάποια ολοήμερα - μισές ώρες στο σχολείο όπου προσλήφθηκα -και κάποιες ώρες σε τάξη άλλου δημοτικού σχολείου της περιοχής (γεγονός που προφανώς δυσκολεύει ιδαίτερα τον νεοδιόριστο). Σήμερα μου ανακοίνωσε ο διευθυντής πως ενδέχεται να μου "ξαναπάρει" κάποια μαθήματα (τύπου Γεωγραφία) γύρω στις 5 ώρες γιατί απαγορεύεται, λέει, να απασχολείται μονο σε ολοήμερο. Το θέμα είναι πως με τον τρόπο αυτόν προκειμένου να συμπληρώσω εγώ το ωράριό μου (22 ώρες λόγω μειωμένου που ΑΚΟΜΑ δεν έχει προωθήσει στην α'θμια) θα μετακινηθώ στη ζώνη του ολοήμερου που όπως και να το δούμε για μητέρα πολύτεκνη δεν είναι και το ευκολότερο. Έχει νομική βάση αυτό το περί ολοήμερου ;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1142 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 03:40:57 μμ »
Kαλησπέρα! Προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια την παρασκευή (ΠΕ70) σε Δημοτικό και στην ουσία πήρα το τμήμα από νεοδιόριστο εκπ/κο που λόγω ποσοστού αναπηρίας (>79%) δεν μπορούσε να εκτελέσει τα διδακτικά του καθήκοντα. Αυτός ο εκπαιδευτικός κλήθηκε από τον διευθυντή του σχολείου κ της α'θμιας της περιοχής, να συμπληρώνει κάποια ολοήμερα - μισές ώρες στο σχολείο όπου προσλήφθηκα -και κάποιες ώρες σε τάξη άλλου δημοτικού σχολείου της περιοχής (γεγονός που προφανώς δυσκολεύει ιδαίτερα τον νεοδιόριστο). Σήμερα μου ανακοίνωσε ο διευθυντής πως ενδέχεται να μου "ξαναπάρει" κάποια μαθήματα (τύπου Γεωγραφία) γύρω στις 5 ώρες γιατί απαγορεύεται, λέει, να απασχολείται μονο σε ολοήμερο. Το θέμα είναι πως με τον τρόπο αυτόν προκειμένου να συμπληρώσω εγώ το ωράριό μου (22 ώρες λόγω μειωμένου που ΑΚΟΜΑ δεν έχει προωθήσει στην α'θμια) θα μετακινηθώ στη ζώνη του ολοήμερου που όπως και να το δούμε για μητέρα πολύτεκνη δεν είναι και το ευκολότερο. Έχει νομική βάση αυτό το περί ολοήμερου ;
Δεν μπορεί να συμπληρώνει όλο του το ωραριο στο ολοημερο για πρακτικούς λόγους και να μετακινείται και σε δεύτερο σχολείο.Ακόμα κι αν έχει κάθε μέρα τρεις ωρες, αυτό δίνει ένα σύνολο 15 ωρών την εβδομάδα και του λείπουν τουλάχιστον 6. Το πρόβλημα είναι ότι αν το άλλο σχολείο είναι μακριά, δεν μπορεί να εχει πρώτες ωρες μάθημα γιατί το ωραριο είναι 8~2 ή 10~4, όποτε τίθεται θέμα χρόνων μετακίνησης. Αν του δώσει 5η και 6η ώρα στο σχολείο που εχει ολοημερο, τότε λύνεται το πρόβλημα γιατί θα συμπυκνώσει τις ωρες και θα μπορεί να πηγαίνει και στο άλλο σχολείο τις μέρες που δεν θα έχει ολοημερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2021, 03:48:03 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1143 στις: Απρίλιος 18, 2022, 08:26:33 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι νεοδιοριστη νηπιαγωγος και καλούμαι να δηλώσω προτιμήσεις για οριστική τοποθέτηση. Κάποια νηπιαγωγεία έχουν 3 'η 2 οργανικές. Ήθελα να ρωτήσω ποιος θεωρείται ως τελευταίος τοποθετηθεις όταν μιλάμε για ταυτόχρονη τοποθέτηση νεοδιοριστων; Αν για παράδειγμα εγώ είμαι η πρώτη που θα τοποθετηθεί με βάση τα συνολικά μόρια, και το άλλο άτομο που θα τοποθετηθεί κι αυτό στο ίδιο νηπιαγωγείο, με μια ενδεχόμενη μείωση τμημάτων 'η μη δημιουργίας τμήματος το άτομο που είναι κάτω από εμένα θα βγει υπεραριθμο με βάση τα συνολικά του μόρια ' η εγώ; εμπλέκονται κοινωνικά κριτήρια 'η πάει μόνο με βάση τα συνολικά μόρια; Νομίζω ότι ούτε οι πολύτεκνοι προτάσσονται αλλά ρωτάω σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι για να εξετάσω καλύτερα τις επιλογές  μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1144 στις: Απρίλιος 18, 2022, 08:32:30 μμ »
Συγγνώμη, έκανα λάθος νήμα!!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1145 στις: Απρίλιος 18, 2022, 08:41:40 μμ »
Οι ειδικές περιπτώσεις και οι πολύτεκνοι εξαιρούνται από την υπεραριθμία εκτός αν θέλουν οι ίδιοι να δηλώσουν. Απο εκεί και πέρα ο τελευταίος τοποθετηθείς (ή αυτός μετα λιγότερα μόρια αν τοποθετήθηκαν μαζί) βγαίνει οργανικά υπεράριθμός. Όμως αυτό (δηλ το οργανικά υπεράριθμός) δεν σημαίνει και πολλά, αφού μπορεί να διατηρήσει την θέση του.

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1146 στις: Απρίλιος 18, 2022, 09:28:58 μμ »
Οι ειδικές περιπτώσεις και οι πολύτεκνοι εξαιρούνται από την υπεραριθμία εκτός αν θέλουν οι ίδιοι να δηλώσουν. Απο εκεί και πέρα ο τελευταίος τοποθετηθείς (ή αυτός μετα λιγότερα μόρια αν τοποθετήθηκαν μαζί) βγαίνει οργανικά υπεράριθμός. Όμως αυτό (δηλ το οργανικά υπεράριθμός) δεν σημαίνει και πολλά, αφού μπορεί να διατηρήσει την θέση του.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εγώ δεν είμαι πολύτεκνη απλά ήθελα να ξέρω αν ο κάτω από μένα στην τοποθέτηση είναι πολύτεκνος (με λιγότερα από εμένα μόρια) μπορεί λόγω της πολύτεκνιας να με περάσει αν τυχόν γίνει κάτι στο ιδιο σχολείο που θα τοποθετηθούμε. Όταν λέει ότι στην ταυτόχρονη τοποθέτηση για να φανεί ο τελευταίος τοποθετηθεις μετράνε τα μόρια μετάθεσης εννοεί τα μόρια μετάθεσης από τη χρονιά που τοποθετήθηκαμε; κι αν μετά από 2 χρόνια για παράδειγμα  προκύψει ζήτημα μη δημιουργίας τμήματος μετράνε τα αρχικά μόρια ' η εκείνα όπως θα έχουν διαμορφωθεί μετά από 2 χρόνια; Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1147 στις: Απρίλιος 18, 2022, 10:54:05 μμ »
Μετράνε τα μόρια που θα έχει ο κάθε συνάδελφος την χρονιά που θα προκύψει η υπεραριθμία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.