*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despigar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 05:56:14 μμ »
 Ευτυχώς δεν είμαι σε νησί, είμαι στην Αττική και δεν υπάρχει κάποιο θέμα στο σχολείο μου με τους συναδέλφους του κλάδου. Συμπληρώνω ωράριο όπως κι όλοι, απλά οι δεύτερες αναθέσεις μου είναι περισσότερες από τις πρώτες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ακόμα είναι αν η μετακίνηση μου μπορεί να γίνει μόνο εξαιτίας της διευκρίνησης αυτής (γιατί πρόκειται για μια διευκρίνηση που θέλω να ελπίζω ότι θα αλλάξει τουλάχιστον για τους χημικούς που είναι τελείως άδικη) ή πρέπει να είμαι και υπεράριθμη στον κλάδο (κάτι που δεν ισχύει). Τελικά αρχίζω να αναρωτιέμαι αν τελικά είχε νόημα ο κατακερματισμός του κλάδου. Αυτό το" φάγωμα" των ειδικοτήτων για την πρώτη και δεύτερη ανάθεση που οδήγησε στη διαίρεση του κλάδου είχε και έχει ως αποτέλεσμα να μην βγαίνουν πια πολλές οργανικές για τον κλάδο, οι καθηγητές ορισμένων ειδικοτήτων να μετακινούνται συνεχώς μη μπορώντας να προσφέρουν το 100% στους μαθητές τους και στις σχολικές μονάδες που υπηρετούν.  Συμφωνώ με το συνάδελφο
[/quote]..επειδή όμως βρήκαν αποδοχή σε κάτι που δεν συμφέρει τους εκπαιδευτικούς, σε συνδυασμό με την κατάργηση της οργανικής σε επίπεδο σχολικής μονάδας, σκέφτονται να το εφαρμόσουν. [/quote]
και έτσι όπως φαγωνόμαστε μεταξύ μας βάζουμε τα χεράκια μας και αργά ή γρήγορα θα τα βγάλουμε τα ματάκια μας. Η ισχύς εν τη ενώσει λένε αλλά εμείς το έχουμε ξεχάσει προ πολλού και επικροτούμε τέτοιες αποφάσεις.
 Για να επανέλθω στη σχολική μου μονάδα κανείς δεν εποφθαλμιούσε τις βιολογίες που πήρα για να συμπληρώσω κι έτσι δεν υπάρχει θέμα μεταξύ μας. Επίσης δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου ότι μετακινούν ΠΕ04 για αυτό το λόγο. Απλά θέλω να ξέρω τι μπορεί να μου συμβεί στο μέλλον..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:08 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:03:27 μμ »
γνωριζω κ εγω περίπτωση οικιακης που διδάσκει ΚΠΑ, και μαλλον ειναι σωστό, γιατι κ οι κοινωνιολογοι εχουν αναθεση οικιακή. είναι συναφή αντικείμενα. ωστόσο, με το πτυχίο της νομικής το δικαιούσαι, κ αν όχι ακομα τυπικά, ουσιαστικά ναι, οπότε έπρεπε να υποχωρήσει η οικιακής.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 07:08:04 μμ »
 Υπάρχει θεολόγος με δεύτερο πτυχίο στη φυσική! Στο σχολείο υπάρχει γεωλόγος, νεότερος από τον θεολόγο, που μέχρι τώρα συμπλήρωνε με β ανάθεση τη φυσική! Τώρα που αναγνώρισε ο θεολόγος το β πτυχίο, ποιος προηγείται στις φυσικές: ο θεολόγος που το έχει α ανάθεση με το δεύτερο πτυχίο και είναι και παλιότερος ή ο γεωλόγος που το έχει β ανάθεση με το πτυχίο του;

Παράλληλα, έχω ακούσει πολλά περιστατικά σε σχολεία, με καθηγητές που διορίστηκαν για τη διδασκαλία της πληροφορικής με πτυχία διαφορετικό από αυτό της πληροφορικής, που έτρεξαν να αναγνωρίσουν και το αρχικό τους πτυχίο, και βρέθηκαν σχολεία με γεωλόγους, φυσικούς και μαθηματικούς που δεν τους είχαν μέχρι τώρα. 

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #465 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:26:30 μμ »
Επειδή χθές δώσαμε για ακόμη μια φορά κενά με αναθέσεις, καλό είναι ο συνάδελφος να έχει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται στα χέρια του, ώστε να μην την πατήσει. Δεν ξέρω πώς οι ΠΕ14 και ΠΕ17 βρέθηκαν στη γενική εκπαίδευση εξ αρχής, αφού δεν έχουν μάθημα από α ανάθεση για να διοριστούν εκεί, αλλά αφού είναι εκεί, κάπως πρέπει να λυθεί το θέμα, γιατί έχουν στενέψει και τα πράγματα.


Οι ΠΕ14 και ΠΕ17(όπως και οι ΠΕ12) έχουν(ή μάλλον είχαν στο Γενικό Λύκειο και έχουν στο Γυμνάσιο) ως πρώτη ανάθεση το μάθημα της Τεχνολογίας οπότε δύνανται να είναι διορισμένοι στη γενική εκπαίδευση.

Το μάθημα της Τεχνολογίας είναι μονόωρο στη Α' Γυμν. και μονόωρο στη Β΄Γυμν., ενω στο Λύκειο καταργήθηκε. Ξέρετε πολλούς ΠΕ12/14/17 που συμπληρώνουν πλήρες ωράριο στο Γυμνάσιο με μονόωρο μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:08 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #466 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:30:53 μμ »
Υπάρχει θεολόγος με δεύτερο πτυχίο στη φυσική! Στο σχολείο υπάρχει γεωλόγος, νεότερος από τον θεολόγο, που μέχρι τώρα συμπλήρωνε με β ανάθεση τη φυσική! Τώρα που αναγνώρισε ο θεολόγος το β πτυχίο, ποιος προηγείται στις φυσικές: ο θεολόγος που το έχει α ανάθεση με το δεύτερο πτυχίο και είναι και παλιότερος ή ο γεωλόγος που το έχει β ανάθεση με το πτυχίο του;

Παράλληλα, έχω ακούσει πολλά περιστατικά σε σχολεία, με καθηγητές που διορίστηκαν για τη διδασκαλία της πληροφορικής με πτυχία διαφορετικό από αυτό της πληροφορικής, που έτρεξαν να αναγνωρίσουν και το αρχικό τους πτυχίο, και βρέθηκαν σχολεία με γεωλόγους, φυσικούς και μαθηματικούς που δεν τους είχαν μέχρι τώρα.

Προηγείται ο έχων α΄ή β΄ανάθεση με το κύριο - βασικό πτυχίο (διορισμού), άρα εν προκειμένω ο γεωλόγος με β΄ανάθεση στη Φυσική με βάση του βασικό του πτυχίο ( ο θεολόγος έχει α΄ανάθεση Θρησκευτικά και β' ανάθεση στην Ιστορία). Η απόφαση λέει ότι πρώτα γίνονται οι α΄και β' αναθέσεις του βασικού πτυχίου και ακολουθούν οι α΄και β΄αναθέσεις με βάση το πτυχίο της δεύτερης ειδικότητας.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 08:32:53 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #467 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:02:02 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω οργανική σε λύκειο και μου ζητάνε να μην διδάξω εγώ το μάθημα της α΄ ανάθεσης αλλά μόνο β ανάθεσης για να εξυπηρετηθεί και ένας άλλος συνάδελφος που είναι με διάθεση. Μπορούν να με υποχρεώσουν? Ποιος είναι ο βασικός νόμος που μιλάει για τις αναθέσεις? Και κάτι άλλο μέχρι πόσες ώρες μπορεί να είναι η β΄ ανάθεση?

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:41:18 μμ »
OXI. Πες τους απλα και ηρεμα "θα ήθελα να εξυπηρετήσω το συνάδελφο αλλά επειδή θέλω κι εγώ να κάνω το μάθημά μου όπως δικαιούμαι, θα ήθελα η ανάθεση να γίνει βάσει νόμου". Και αν επιμείνουν, πήγαινέ τους το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 10, 2012, 10:12:17 πμ »
Είμαι δεύτερος τη τάξει οργανικά τοποθετημένος στο σχολείο μου (Γενικό Λύκειο) στην ειδικότητά μου (ΠΕ19), ο υποδιευθυντής είναι τέταρτος οργανικά τοποθετημένος στην ίδια ειδικότητα (ΠΕ19).
Στην ανάθεση των μαθημάτων ποιος προηγείται για να συμπληρώσει ωράριο ο υποδιευθυντής ή ο αρχαιότερος;
Αν είναι ο υποδιευθυντής τότε είναι λογικό ο αρχαιότερος να ψάχνει για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλα σχολεία;
Ευχαριστώ. Μπορείτε να με παραπέμψετε και σε αντίστοιχη εγκύκλιο ή ΠΔ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 10:17:31 πμ από saked »

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 10, 2012, 10:16:37 πμ »
Πρώτα θα πάρει ώρες ο δ/ντής, ο υπ/ντής και μετά οι οργανικά τοποθετημένοι.

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 10, 2012, 10:19:10 πμ »
Αυτό μπορείς να το τεκμηριώσεις περισσότερο; Δηλ. με κάποιο ΠΔ, ΦΕΚ κλπ. που το λέει ...

Αποσυνδεδεμένος Irodis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #472 στις: Ιούνιος 12, 2012, 01:09:42 μμ »
Το πρώτο που πρέπει να εξετάσεις είναι, αν έχει χαρακτηριστεί ο υποδιευθυντής υπεράριθμος. (ΠΔ 100/97 άρθρο 14)
Αν είναι υπεράριθμος, τότε θα πρέπει να κάνει όσα προβλέπονται από το  ΠΔ 100/97 άρθρο 14. Αν παρόλα αυτά παραμείνει στο σχολείο, τότε ο Διευθυντής του αναθέτει εξωσχολικές δραστηριότητες και επομένως δεν εμπλέκεται στις αναθέσεις μαθημάτων. Αν περισσέψουν ώρες τότε δικαιούται να τις πάρει, γιατί είναι το σχολείο του, το ποιο όμορο από το σχολείο που υπηρετεί ΠΔ 100/97 άρθρο 14. Με τον ίδιο τρόπο γίνονται και τα λειτουργικά κενά.
Στις αναθέσεις των μαθημάτων, δηλαδή αν ένας καθηγητής θα διδάξει Α' τάξη ή Β' τάξη δεν υπάρχει σαφής νόμος ή εγκύκλιος. Όμως αν οι καθηγητές μιας ειδικότητας δεν μπορούν να μοιράσουν τα μαθήματα, τότε στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του ο Διευθυντής του σχολείου τους καλεί και φυσικά παρουσία του Διευθυντή η ανάθεση γίνεται με βάση την αρχαιότητα.

----------------------------------
Για περισσότερα στο  irodis.wordpress.com


   

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #473 στις: Ιούνιος 19, 2012, 04:34:54 μμ »
Εκπαιδευτικός ειδικότητας αποσπασμένος στην πρωτοβάθμια (πχ. Θεατρολόγος, πληροφορικός, αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών, μουσικός, φυσικής αγωγής κτλ.) πώς ακριβώς παίρνει τις ώρες που του αναθέτουν - ποιός του τις αναθέτει; Όταν δε συμπληρ´ωνει ωράριο και πρέπει να συμπληρώσει π.χ με ευέλικτη ζώνη:
1)ποιός αποφασίζει πόσες έξτρα ώρες θα κάνει (έξτρα= όχι μάθημα της ειδικότητάς του) α) το Πυσπε β) ο διευθυντής εκπαίδευσης γ) ο διευθυντής του εκάστοτε σχολείου στο οποίο υπηρετεί

2) πως ορίζεται το ποιος παίρνει ώρες για συμπλήρωση ωραρίου από τις παραπάνω ειδικότητες που ανέφερα;

3) Υπάρχει γραπτή νομοθεσία για την ανάθεση ωρών στη πρωτοβάθμια;
 Ευχαριστώ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #474 στις: Ιούνιος 24, 2012, 07:36:17 μμ »
για να μην ανοίγω νέο θέμα, το ρωτάω εδώ που εξάλλου έχει άμεση σχέση με τον τρόπο που θα μοιραστούν οι ώρες ανάμεσα σε συναδέλφους.

Ισχύει ( ; ) ότι δεν μπορεί ένας καθηγητής να παρει το ίδιο τμήμα πάνω από 2 χρονιές; πχ αν είχα το Α1 μπορώ την επόμενη χρονιά να πάρω το Β1 (δηλαδή το περσυνό Α1) αλλά την επόμενη χρονιά δεν θα μπορώ να πάρω το Γ1;

αν το κατάλαβα καλά αυτό δεν λέει εδώ; http://www.alfavita.gr/artro.php?id=66160 στην ενότητα "κατανομή τμημάτων"

ομολογώ δεν το γνώριζα. Είναι καινούργιο φρούτο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2012, 07:38:58 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #475 στις: Ιούνιος 24, 2012, 07:46:01 μμ »
Είναι έγγραφο της Πρωτοβάθμιας αυτό, δεν αφορά τη Δευτεροβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.