*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #490 στις: Ιούλιος 12, 2012, 04:40:11 μμ »
Άσχετο:
Η παραπάνω παράγραφος καταλήγει ως εξής:
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από απόφαση του ΠΥΣΔΕ δύναται να αυξηθεί το ανωτέρω όριο, εφόσον δεν υπάρχει εκπαιδευτικός που πρέπει να καλύψει το υποχρεωτικό του ωράριο με μαθήματα Α΄ Ανάθεσης.
Ουσιαστικά με αυτό παύει να ισχύει το όριο στις ώρες Β' ανάθεσης.

Πάντως εδώ μπορεί να βρει κανείς πολλά, διάφορες αποφάσεις και διευκρινιστικές εγκυκλίους:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1438-krithria-diadikasia-apodosh-devterhs-eidikothtas.html

Π.χ.
8. Οι εκπαιδευτικοί στους οποίους έχει αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις αυτής της απόφασης, μπορούν να διδάξουν στο σχολείο όπου υπηρετούν μαθήματα της ειδικότητας αυτής, με πρώτη ή με δεύτερη ανάθεση, κατά τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.

Ούτε εδώ καθορίζεται αν προηγείται η β' ανάθεση της πρώτης ειδικότητας.

Δε βρίσκω αν αυτό που έγραψα πριν καταργείται, αφού αναφέρεται σε δεύτερο πτυχίο και όχι δεύτερη ειδικότητα. Πολύ μπέρδεμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #491 στις: Ιούλιος 12, 2012, 04:59:12 μμ »
Βρήκα κι αυτό:
http://www.alfavita.gr/egiklioi/eg18_9_08_1339.php
Πιο πρόσφατο, αλλά επίσης επί εποχής δεύτερου πτυχίου, πριν τη θεσμοθέτηση της δεύτερης ειδικότητας.

7. Όταν στην αρμοδιότητα του ΠΥΣΔΕ υπηρετούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί που έχουν επιπλέον του τυπικού προσόντος διορισμού και άλλο πτυχίο διορισμού ή μετάταξης και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, μπορούν να διδάξουν, εφόσον το επιθυμούν, για συμπλήρωση ωραρίου, μαθήματα της ειδικότητας του δεύτερου πτυχίου, σε Α΄ και Β΄ ανάθεση, με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η κατανομή των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης στους άλλους συνυπηρετούντες εκπαιδευτικούς.
...
Κάθε προηγούμενη σχετική εγκύκλιος παύει να ισχύει.

Με αυτό δεν προηγείται η β' ανάθεση της πρώτης ειδικότητας.

Δεν το ψάχνω άλλο, δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει, αλλά η λογική δεν ορίζει ότι θα πρέπει να προηγείται η α' ανάθεση (ακόμη και ως δεύτερο πτυχίο; )


Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #492 στις: Ιούλιος 12, 2012, 05:24:14 μμ »

7. Όταν στην αρμοδιότητα του ΠΥΣΔΕ υπηρετούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί που έχουν επιπλέον του τυπικού προσόντος διορισμού και άλλο πτυχίο διορισμού ή μετάταξης και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, μπορούν να διδάξουν, εφόσον το επιθυμούν, για συμπλήρωση ωραρίου, μαθήματα της ειδικότητας του δεύτερου πτυχίου, σε Α΄ και Β΄ ανάθεση, με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η κατανομή των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης στους άλλους συνυπηρετούντες εκπαιδευτικούς.
...
Κάθε προηγούμενη σχετική εγκύκλιος παύει να ισχύει.

Με αυτό δεν προηγείται η β' ανάθεση της πρώτης ειδικότητας.

Δεν το ψάχνω άλλο, δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει, αλλά η λογική δεν ορίζει ότι θα πρέπει να προηγείται η α' ανάθεση (ακόμη και ως δεύτερο πτυχίο; )
[/quote]
Με αυτό τον τρόπο όμως, ειδικότητες με λίγες ώρες πλέον, όπως οι χημικοί στο γυμνάσιο, θα γίνουν το κλωτσοσκούφι των σχολείων. Θα έρχεται κάποιος με ένα πτυχίο με λιγότερα μόρια, και θα χρησιμοποιεί το δεύτερο πτυχίο του φυσικής, χημείας, γεωλογίας και θα τον αφήνει χωρίς ώρες.
Ωραία βγαίνουν κάποια νέα πράγματα στο σχολείο, όπως αλλαγές προγραμμάτων, δεύτερα ή και τρίτα πτυχία, αλλά να δίνουν χρόνο προσαρμογής. Αφού κάποια πράγματα κινούνται από 'δυνατές' ειδικότητες, τουλάχιστον να σέβονται τις πιο 'αδύναμες' ειδικότητες.
Το ξέρετε ότι το πρότζεκτ δόθηκε σε α ανάθεση στις ειδικότητες που έκαναν το μάθημα τεχνολογίας και μετά στους πε02, πε03 και πε04 νομίζω. Η διαθεματικότητα υπάρχει μόνο σε αυτές τις ειδικότητες; Η΄σκοπός του πρότζεκτ είναι αυτός που ήταν και στο μάθημα της τεχνολογίας; Έχω πάει σε σεμινάριο για το πρότζεκτ, και ήταν όλο ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι και άλλες τεχνικές ειδικότητες, που σε ένα βράδυ έχασαν το αντικείμενό τους. Να τους απολύσουμε, γιατί χαρακτηρίστηκαν υπεράριθμοι, χωρίς να φταίνε;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #493 στις: Ιούλιος 12, 2012, 07:48:01 μμ »
Να τους απολύσουμε, γιατί χαρακτηρίστηκαν υπεράριθμοι, χωρίς να φταίνε;
Ο τελευταίος που θα έλεγε ναι σε αυτό είμαι εγώ, πίστεψέ με!

Είναι όντως πολύπλοκο το θέμα, γι' αυτό και δεν ήμουν απόλυτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #494 στις: Ιούλιος 12, 2012, 10:21:21 μμ »
Σύμφωνα με την 23464/Γ2/06-03-2012 (ΦΕΚ 654Β), η οποία βγήκε σε χρονική στιγμή που είχε θεσμοθετηθεί η 2η ειδικότητα:

'1. Με τα μαθήματα πρώτης (Α΄) ανάθεσης οι εκπαιδευ τικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα δεύτερης (Β΄) ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες. Όταν ένας εκπαιδευτικός διδάσκει μαθήματα δεύτερης ανάθεσης, είτε από τη βασική του ειδικότητα είτε από τη δεύτερη ειδικότητα που του έχει αποδοθεί, οι ώρες των μαθημάτων δεύτερης ανάθεσης δεν πρέπει να υπερβαίνουν το όριο των δέκα (10) διδακτικών ωρών."

Στο 1ο εδάφιο δεν γίνεται διάκριση σε Α΄ Ανάθεση βασικής ειδικότητας και Α΄ Ανάθεση δεύτερης ειδικότητας.
Νομίζω πάντως ότι τα πράγματα ξεκαθαρίζουν. Τουλάχιστον σε ότι αφορά στην ανάθεση μαθημάτων η πρώτη και η δεύτερη ειδικότητα είναι ισότιμες. Μέχρι νεωτέρας βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #495 στις: Ιούλιος 13, 2012, 07:03:36 πμ »
Έχω οργανική σε λύκειο εδώ και 3 χρόνια.Ο διευθυντής του λυκείου που ανήκω οργανικά βγαίνει σε σύνταξη και στη θέση του φέρνουν για διευθύντρια μια συνάδερφο από άλλο λύκειο.Ο διευθυντής στο λύκειό μας έχει 6 ώρες  μάθημα.Αυτές τις 6 ώρες θα τις πάρει η διευθύντρια που θα έρθει ή θα τις κράτήσω εγώ σαν αρχαιότερος;;;;;Yπάρχει κάποιο ΠΔ ή κάποιος νόμος που θα με βοηθούσε;( Η συνάδερφος που θα γίνει διευθύντρια στο λύκειο μας ανήκει οργανικά σε άλλη περιοχή μετάθεσης,αλλά στον ίδιο νομό).

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #496 στις: Ιούλιος 13, 2012, 07:20:00 μμ »
Ο παλιός διευθυντής, η νέα διευθύντρια κι εσύ έχετε την ίδια ειδικότητα;
Πάντως οι διευθυντές, υποδιευθυντές, τομεάρχες κλπ προηγούνται στην κάλυψη του ωραρίου τους. Δηλαδή δεν βγαίνει κανείς από αυτούς χωρίς ωράριο για να πάρει τις ώρες επόμενος καθηγητής.

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #497 στις: Ιούλιος 14, 2012, 07:48:55 πμ »
Δηλαδή αν και δεν έχει οργανική στο λύκειο, ο διευθυντής  προηγείται στην  συμπλήρωση ωραρίου;;;

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #498 στις: Ιούλιος 14, 2012, 09:57:50 πμ »
Φυσικά. Τι άλλο μπορεί να γίνει; Να συμπληρώνει το ωράριό του σε άλλο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #499 στις: Ιούλιος 14, 2012, 01:38:43 μμ »
Φυσικά. Τι άλλο μπορεί να γίνει; Να συμπληρώνει το ωράριό του σε άλλο σχολείο;
Μου αρέσει αυτή η ιδέα  :)

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #500 στις: Ιούλιος 29, 2012, 06:38:52 μμ »
Δασκάλα/ος με πιστοποιηση β επιπέδου μπορει να διδάξει το μάθημα ΤΠΕ σε δημοτικό σχολείο ή μόνο η ειδικότητα ΠΕ 19 - 20  σε πιλοτικο σχολειο με τα νέα Α.Π.Σ ;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #501 στις: Ιούλιος 29, 2012, 06:42:28 μμ »
Νομίζω πως το αν έχεις την πιστοποίηση ή όχι δεν παίζει ρόλο με το αν "μπορείς" να διδάξεις αντίστοιχο μάθημα. Λογικά οι ΠΕ 19-20...
Το λέω με βάση τη λογική, δεν ήμουν ποτέ σε πιλοτικό αλλά δεν έχω ακούσει και αυτό που λες.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #502 στις: Ιούλιος 29, 2012, 06:45:16 μμ »
Και κάτι θεσμικό πόσες ώρες μειώσης έχει ο υποδιευθυντής/τρια σε δημοτικό σχολείο και πρέπει να έχει οργανική για να γίνει υποδιευθυντής/ντρια ή μπορεί και ειδικότητα να γίνει υποδιευθυντής/τρια από άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης πχ να κάνει το μάθημα καλιτεχνικών αποσπασμένος από την β/θμια εκπαίδευση στην  α/θμια εκπαιδευση;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #503 στις: Ιούλιος 29, 2012, 07:59:22 μμ »
Γνωρίζω ότι για να γίνει κάποιος διευθυντής δεν είναι απαραίτητο να έχει οργανική στο σχολείο αυτό(αν και αυτοί με οργανική προηγούνται). Οπότε και για να γίνει κάποιος υποδιευθυντής, θα ισχύει το ίδιο. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.