*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #952 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:27:48 μμ »
όσοι είναι σε ειδική κατηγορία, προηγούνται στις αναθέσεις μαθημάτων; διαλέγουν πρώτοι;
έχουν διευκολύνσεις στο ωρολόγιο πρόγραμμα; να έχουν μαζεμένες τις ώρες τους;
αν γίνεται, πείτε μου και το σχετικό νόμο
ευχαριστώ
διαφωτίστε με με την ειδική κατηγορία, πρόκειται για φίλο με σοβαρό πρόβλημα, μη χρήστη διαδικτύου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #953 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:37:52 μμ »
Σημαντικό αυτό bitch με την υποχρέωση να διδάξουν μαθήματα συγγενούς ειδικότητας! Δηλ. δεν μπορούν με τίποτα να αρνηθούν!  ;)

με το γράμμα αλλά και με το πνευμα  του νόμου, όχι, δεν μπορούν να αρνηθούν!!  ;) ;)


διαφωτίστε με με την ειδική κατηγορία, πρόκειται για φίλο με σοβαρό πρόβλημα, μη χρήστη διαδικτύου

ανεμώνη δε γνωρίζω προσωπικά κάποια νομοθεσία που να ορίζει πως οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται στις αναθέσεις. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, παρακαλώ να ενημερώσει άμεσα - οι ειδικές κατηγορίες ( και δη με θέματα υγείας) είναι ευαίσθητες κοινωνικές και εργασιακές ομάδες και χρήζουν του σεβασμού μας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #954 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:57:46 μμ »
θα σε παιδεψω λίγο να μου απαντησεις σε σχεση με αυτό Bitch :είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν
μαθήματα συγγενούς ειδικότητας στην ίδια σχολική
μονάδα

το ΠΥΣΔΕ για να με πιέσει να κάνω πίσω και να μην βγάλω κιχ γιατί είμαι στη διάθεση του και ενώ έχω ωράριο πάνω απ΄τις μισές ώρες στο σχολείο όπου με τοποθετούν χρόνια τώρα προσωρινά μου είπαν πως, μπορεί να έρθει από άλλη σχολική μονάδα άλλος με οργανική στην άλλη σχολική μονάδα που του λείπουν ώρες και τις δικαιούται εκείνος ώσπου να συμπληρώσει το ωράριο του εκτοπίζοντας με μετά από 5 χρόνια που καλύπτω λειτουργικό κενό στο ίδιο σχολείο, έλα τώρα και πες μου ποιός έχει σειρά γιατί με έσκασαν απ το ΠΥΣΔΕ σήμερα. Πάω να σαλτάρω....
Τους απάντησα ότι εκείνος έχει οργανική στο δικό του σχολείο και οι 2 μας έχουμε οργανική στο ίδιο ΠΥΔΣΕ, αυτό όμως δε μου κάνει πως μπορεί να πιέζει να πάρει ώρες από άλλο σχολείο, αφού στο δικό του σχολείο έχει οργανική και επίσης εγώ έχω τοποθέτηση αρχαιότερη αν τον φέρουν εκεί... τελικά τις οργανικές τους τις μεταφέρουν σαν τροχοβίλες με τη βοήθεια του ΠΥΣΔΕ για να καταλάβω.. αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αύριο πρέπει να ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #955 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 12:09:01 μμ »
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, παρακαλώ να ενημερώσει άμεσα - οι ειδικές κατηγορίες ( και δη με θέματα υγείας) είναι ευαίσθητες κοινωνικές και εργασιακές ομάδες και χρήζουν του σεβασμού μας.
δυστυχώς δεν υπάρχει παντού ανθρωπιά, για αυτο το ψάχνουμε με τους νόμους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #956 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 01:35:07 μμ »

Τους απάντησα ότι εκείνος έχει οργανική στο δικό του σχολείο και οι 2 μας έχουμε οργανική στο ίδιο ΠΥΔΣΕ, αυτό όμως δε μου κάνει πως μπορεί να πιέζει να πάρει ώρες από άλλο σχολείο, αφού στο δικό του σχολείο έχει οργανική και επίσης εγώ έχω τοποθέτηση αρχαιότερη αν τον φέρουν εκεί... τελικά τις οργανικές τους τις μεταφέρουν σαν τροχοβίλες με τη βοήθεια του ΠΥΣΔΕ για να καταλάβω.. αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αύριο πρέπει να ξέρω.
Αν ο συναδελφος εχει οργανικη σε σχολειο που ανηκει στην ιδια ομαδα σχολειου προηγηται για την καλυψη ωραριου απο εσενα που εισαι στη διαθεση. Αν δεν εχεις οργανικη δε μπορεις να επικαλεστεις αρχαιοτητα

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 4
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #957 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 01:52:42 μμ »
giokspy ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρεις κάτι κάποια πράγματα δε μου κάθονται καλά
την προηγούμενη σχ. χρονιά με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες κανείς από εκείνους με οργανική με ωράριο 6-7 ώρες στο σχολείο τους δεν δέχτηκε να πάει στο σχολείο μου.
Τελικά ο νόμος ισχύει επιλεκτικά μόνο φέτος. Δεν έχω κάτι με τον συνάδελφο αλλά δεν είναι πράγματα αυτά. Με έφεραν πίσω νοίκιασα σπίτι άλλαξαν σχολείο τα παιδιά μου και τώρα να με βγάλουν πάλι μηδεν γιατί ο συνάδελφος δε θέλει να πάει σε γυμνάσιο 15 χιλ.τρα εκτός πόλης μακάρι να είχα ανάθεση να πάω εγώ. Με τι ψυχραιμία να τα αντιμετωπίσω αυτά πιά, είναι ανήθικο το ΠΥΣΔΕ να μην μας υπολογίζει. Δεν έγινε το ΠΥΣΔΕ σήμερα αλλά δεν τη γλυτώνω απ ότι ακούω και να κάτσω να περιμένω τί...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 02:43:35 μμ από zaxarenia »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #958 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:37:18 μμ »
Αν εξηγησεις τους λογους ισως βρεθει καποια συμβιβαστικη λυση. Σε αρκετα πυσδε εχουν κατανοηση και βοηθανε αντι να παιδευουν τον κοσμο.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 4

«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #959 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 05:44:31 μμ »
giokspy δε μου φάνηκαν τόσο συνεργάσιμοι αυτοί οι άνθρωποι εκεί. Ελπίζω μήπως στην πορεία γίνει κάτι, σε ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #960 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:09:43 μμ »
giokspy ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρεις κάτι κάποια πράγματα δε μου κάθονται καλά
την προηγούμενη σχ. χρονιά με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες κανείς από εκείνους με οργανική με ωράριο 6-7 ώρες στο σχολείο τους δεν δέχτηκε να πάει στο σχολείο μου.
................................................................................................
Την προηγούμενη χρονιά (και τις πιό προηγούμενες) δεν είχαμε αύξηση ωραρίου και επιπλέον "δεν την πολυέψαχναν" αν τους έμενε κόσμος χωρίς να συμπληρώνει ωράριο και δή παλιοί!
Τώρα που "σφίξανε οι *ώλοι", και δεν τους ξεφεύγει κανένας, όλοι ψάχνουν για ώρες!
Ο συγκεκριμένος συνάδελφος, αφού έχει οργανική, θα είναι παλιός, άρα "ρίχνουν" εσένα που είσαι στη διάθεση! Έχω φάει κι εγώ ρίξιμο ως νεοδιόριστος σε θέμα τοποθέτησης (περίπτωση απόκρυψης κενού, μέχρι να έρθει ο κατάλληλος αποσπασμένος)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #961 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:32:40 μμ »
Δυστυχώς Ζαχαρένια, τα πράγματα δεν σε ευνοούν από νομικής πλευράς.
Ο έχω οργανική προηγείται - και δη αν μιλάμε για ίδια ή όμορη ομάδα σχολείων.
Το ότι πέρισυ γινοταν άλλα οφείλεται εν πολλοίς σε αυτό που περιγράφηκε πιο πάνω  = παλαιότερα κανείς δεν ψαχνοταν τόσο πολύ.  Πχ το καλοκαίρι ήρθε μία καλλιτεχνικών και ζητούσε απο Σεπτέμβρη να της δώσουμε πλήρες ωράριο για΄τι λέει δε θέλει να φαίνεται με μειωμένο.... όταν η ίδια κάθε χρόνο ερχόταν παρακαλετή και ζήταγε μειωμένο ωράριο για΄τι .... λόγω μέσης δεν μπορούσε την πολύωρη ορθοστασία !!!
Ξαφνικά έγιναν πολλά θαύματα φαίνεται και αναστήθηκαν πολλοί ανήμποροι των προηγούμενων χρόνων.....  ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #962 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:33:56 μμ »
Πράγματι greedo είναι παλιός μάλιστα το προηγούμενο έτος επειδή δεν ήθελε απ ότι έμαθα πρόσφατα να έρθει σε ΕΠΑΛ προτίμησε να είναι τοποθετημένος στη διευθυνση για 2 μέρες δήθεν για κάλυψη ωραρίου και κατέληξα εγώ να διαβάζω με β΄ανάθεση πανελλαδικό που δεν είχα εμπειρία σ΄αυτό, παράλληλα να κάνω και μαθήματα χωρίς ανάθεση συν εξωδιδακτικό αντικείμενο συν 3 ωρες σε ΙΕΚ. Έλεος δλδ... >:( βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6. Μάλιστα στο δικό μας ΠΥΣΔΕ οι σε διάθεση πάντα απ ότι έμαθα την πατάνε γι΄αυτό τελικά συνάδελφος που πέρυσι πήρε οργανική μας κέρασε όλους γεναιόδωρα. :D

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #963 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:49:30 μμ »
bitch σε ευχαριστώ, αλλά είμαι άτυχη λες ε; πράγματι ανήκει σε σχολείο του ίδιου δήμου ο άλλος εκπαιδευτικός. Δεν έχω ελπίδα λέτε να το παλέψω με κάποιο τρόπο. Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα απ αυτά που διάβασα εδώ μέσα να υπερασπιστώ τον ευατό μου αλλά δεν φάνηκε να βγάζω άκρη μάλιστα ένιωσα μια δόση ειρωνίας (να υποθέσω ότι έκανα λάθος) απ τον αιρετό που βρήκα στη σκάλα και ζήτησα να μου εξηγήσει γιατί δεν συμπληρώνει στο πλησιέστερο γυμνάσιο (εγω δεν έχω αναθέσεις εκεί) για να μη μείνω και εγώ με μηδέν.
Μάλιστα κάποιος άνετα στο σχολείο μετά τις απεργίες μας ειπέ το καλό να βγάλουν στη διαθεσιμότητα και τους στη διάθεση να τελειώνουμε επιτέλους. Πολύ καλό αυτό με την Ανάσταση η αλήθεια είναι άτομα που παλιά είχαν ξαλαφρωμένο ωράριο βγαίνουν ήδη απ την αίθουσα με σπασμένα νεύρα φαντάσουν να πήξουν κι άλλο πως θα με κοιτάνε εμένα με μηδέν ή ίσως +κάτι, μήπως είναι η ευκαιρία μου να αντιγράψω ότι έκαναν εκείνοι παλαιότερα και να ατσαλώσω τα νευρα μου αλλά πάλι θα με πάνε σε ΙΕΚ δεν το βλέπω να γλυτώνω το βραδυνό (μόνο σ αυτό έχω ένα θέμα εχω μικρά παιδιά, κατα τα άλλα μια χαρά μάθημα κι εκεί) αυτό φοβάται και ο άλλος και θέλει να παρει αυτός τις προσωρινές μου ώρες να γλυτώσει εκείνος την προετοιμασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 07:06:04 μμ από zaxarenia »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #964 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:01:33 μμ »
 Η μόνη εξήγηση που έχω για τη συμπεριφορά του αιρετού είναι οτι ίσως ανήκει στην ίδια κομματική παράταξη με τον παλιό συνάδελφο (μπορεί να κάνω και λάθος)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #965 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:03:30 μμ »
ώπα !!
αν υπάρχουν διαθέσιμες ώρες σε άλλο σχολειο της ίδιας ομάδας ( στο γυμνάσιο ας πούμε ) τοτε προφανώς υπάρχει μία μεθόδευση να τον στειλουν στο δικό σου σχολείο που δεν έχει ώρες.
Αν ομως υπάρχουν ώρες στο άλλο σχολείο ενδεχομενως μπορείς να ζητήσεις να μετακινηθείς εσύ εκει ( αφου ειναι στον ιδιο δήμο ).
Αλλά αφού υπάρχουν ούτως ή άλλως ώρες κενές σε άλλο σχολείο τότε ζήτα εγγράφως τον λόγο που ο εν λόγω διατίθεται σε σχολείο με 0 πλεονασμα και όχι σε σχολείο με πχ -6 . Αυτό ειναι όντως περίεργο και δεν ειναι κακή ιδέα να τους στριμώξεις λιγουλάκι...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.